Piersicute de iulie-august 2012 (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ola ola......
desi vad ca multe ne confruntam cu regurcitatul des la bebe mie parca tot nu mi se pare normal sa dea afara aproape dupa fiecare masa.si da cand laptic,cand branzica ,cand vomita in jet(asta mai rar dar s a intamplat de vreo 3 ori).si pe langa asta isi si face greata destul de des.parca i ar veni ceva in gat.si la voi le vine asa?nu mai stiu ce sa cred.are zile cand nu da deloc si zile cand da mai mult.
la fel si cu colicii a avut zile cand nu a avut deloc si ieri de ex ne am chinuit ore in sir.
eu ma gandesc ca poate fi de la mancarea mea asa ca azi am mancat doar paine prajita cu rama si ceai sa vedem ce ao fi

carmen ii pui supozitor in fiecare zi?nu cred ca e prea bine

michelle.la fel de uituca sunt si eu.las tv ul aprins pe un post care are si ceas si ma uit mereu cand ma trezesc la el si stiu ca ma trezesc alta data si din ora in ora dar dimineata cand ma gandesc oare de cate ori m am trezit nu mai stiu nimic

ada si noi ne agitam cateodata cu tzitzi si nu stiu de ce.zici ca ii e ciuda de ea asa o prinde trage de 2 3 ori si o lasa nervos si apoi iar o prinde si tot asa

Kimmy asa facea si denis nu papa neaparat de foame ci vroia cateoadata
o dusca si gata.dar acum cu bibi vrea doar cand ii este foame.de multe ori cand il vad agitat incerc sa io dau si nu o vrea.incearca sa pui cateva picaturi de laptic pe ea si chiar daca o scoate afara mai insista ca nu are cum sa nu o accepte pana la urma.al meu si acum dupa o saptamana isi mai face greata cand io dau si vrea sa o scuipe dar insist(finut nu brutal)si pana la urma o ia.

roxypuy-e super ca s a mai racorit.imi place

fetelor voi ce ati luat sau luati cadou la nasi?eu cum am doar nasa i am luat un medalion din aur,o inimioara de 3 gr dar pare mult mai mare .i am inscriptionat o cana cu poza copiilor ca e nasa la amandoi si pe care am scris multumim nasica(asta i a placut mai mult decat medalionul )si un tort care stiam ca ii place ei.am ajuns cam la 600 de lei

voi le puneti ceva rosu la manuta?pe mine toata lumea ma certa ca de ce nu ii pun asa ca azi i am luat o bratarica din aur cu gumita dinaia rosie.

mai vreau sa va scriu cate ceva dar se fatzaie...
fleur ai fost tare cu berea si dormitul lui bebe
laura si as pleca macar 2 zile la felix ca e aproape dar mai trebuie sa imi conving sotul(el e des plecat in germania si ar mai sta pe acasa dar eu as merge non stop pe undeva si el e satul).sa vedem ce spirit de convingere am
ma cheama cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Fleur - e f frumos textul, multumim ca te-ai ocupat de el!

Carmen - de aia am fost la mare inainte sa nasc, oricum acum exclus, e si drum lung, nici nu pot face baie (pana la 40 zile)
Mie mi-e dor sa merg la filarmonica si opera.. acum cu 2 copii e mai greu, ca sotul nu poate avea grija de ele singur
Ma intreb daca o sa mai pot merge la sala.

Dana - eu nu mananc cruditati, exceptie banane si cateva boabe de struguri (imi plac de mor, si bebe se mai chinuie si geme, dar nu prea ma pot abtine). Am mai mancat cateva cubulete de rosii crude, pepene rosu si galben si a fost ok.
Cu altceva mai aman, imi e mila sa fac experimente acum, mai bine mai astept 2 luni.


Apropos de masaj si alte asemenea, am inteles ca in alaptare nu e indicat, nici sport. Acum fiecare face cum crede.
Eu am facut inot la 4 luni dupa nastere si zumba la 6 luni.
Am intrebat o vecina care face masaj si mi-a zis ca alte persoane spun ca e ok sa se faca, doar ca sa le ia banii clientelor. Dar e contraindicat.

ali - si a mea regurgiteaza f des, de mai multe ori intre mese. Asa a fost si la Bianca si niciun dr. pediatru (din cei 3 la care am fost) nu mi-a zis ca e vreo problema care sa necesite tratament.
Cadou pt nase (noi vom avea 2 nase, surorile noastre) - in nici un caz nu ceva foarte scump, max 200 lei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ali stiu ca nu e bine, dar vad ca nu prea am de ales. Ultima oara a facut kk alarteieri dim, iar azi dim s-a trezit pt ca il durea burtica si se scremea de mama focului fara rezultat. Intrerupsesem si bifido baby ca am avut impresia ca de la el il doare mai rau burtica. L-am reinceput de aseara si chiar acum cand m-am apucat sa scriu mesajul a facut .

Eu i-am pus o bratarica rosie, am cumparat-o de la o tanti care are un cont de fbk ceva cu Facebook/l'atelier blackSWAN. E din matase si are un delfinas de argint. Pt mine am luat una cu swarovsky.

Cado la nasi am luat o cafetiera programabila si un storcator de fructe. 450 ron.

Michelle, mi-as fi dorit si sa ajung inainte doar ca din cauza contractiilor nu ma mai puteam deplasa nici cu masina. Iar au am nascut in iunie

Mami de brotac Patrick Andrei
nascut la 38 sapt, pelviana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

michelle, nu am reusit niciodata sa ii pun in acelasi timp la san. oricum, nu prea ii mai pun la san, ca sunt lenesi si stau cu orele la un supt si cum sunt 2, nu fac fatza. asa ca ma mulg si le dau cu biberonul plus completare lp. doar ca mi s-a luat sa spal si sterilizez pompe si biberoane, dar nu am de ales.
fetelor, a propos de cantitatea de lapte: eu nu am scos vreodata mai mult de 160 ml la un muls, pe cand voi vorbiti si de 300 ml, 500 ml...
kimmy, eu folosesc cam 10-12 scutece pe zi pt un bb, deci si la mine se consuma f f multe.
ca tot veni vorba, eu folosesc pampers premium care dar nu sunt f incantata. voi ce folositi?
fleur, multumim ca te-ai gandit la textul de predarea stafetei. este f frumos si emotionant .

si eu uit ce fac noaptea cu bb-ii. dar am inceput sa imi notez cui si cand ii dau sa manance. intr-o noapte, sotul il luase in dormitor pe marc fiindca era marait, iar eu am ramas cu eric in camera lor, a bb-ilor (eu dorm cu ei). m-am pomenit ca il plasez pe eric in patutul lui marc (noroc ca eric avea gips la picioruse ca altfel cred ca nu realizam ca este el). dimineata am realizat ca i-am dat lui eric sa manance crezand ca este marc si cu ocazia aia i-am dat lp de-al lui marc (nu a fost o tragedie, ca folosim aceeasi marca de lp, doar ca pe atunci eric era inca pe prematil iar marc trecuse deja pe nr1), dar totusi, mi-am dat seama ca nu-i a buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

freedelia, ce faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna

stiam si eu de treaba cu apa fierbinte, e f buna si pt constipatie

Si al meu se fataie la san, ba il vrea ba nu il vrea , pentru mine e semn ca e obosita si vrea sa doarma, o infas la maini si o pun in patut, o legan usurel cu mana pe funduletz si adoarme sau atipeste,

Ref la kk, daca nu face 12 ore sau mai mult nu-i bai ca e alaptata la san, nu i-am dat inca nimic de colici si mananc de toate, e drept ca e doare cand mai face ceva dar e pe moment si atat

Fleur, frumos text

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Feteleee, sunt terminata, varza... Sa nu-mi ziceti de zen ca urluuuuuu....

Deci, Eric si-a schimbat pattern-ul modelului programului de si ma asasineaza noaptea cu trezirile. La noi e simplu stiu de cate ori s-a trezit in ultimele 3 nopti: ora si trezirea, a, sa nu mint, uneori si juma' de ora si trezirea... El are un somn mai lung de la 8-9 pana la 1-2 dar dupa aia e jaleeee.... Acum ma gandesc sa-i aman ora somnului sa-l tin ocupat seara cumva sa adoarma dupa 10 macar. Cum sa fac oare? El e activ dimineata, atunci se joaca gangureste etc. Of, of, mai, mai, ca sunt totalmente zombie dimineata, pana imi revin se face 2-3 si a trecut ziua!

Balanta, ai fost haioasa cu confuzia gemenasilor. Pai daca si mama ii incurca, inseamna ca seamana perfect . Sa vezi de ce shotii se vor tine mai tarziu !

Voiam sa raspund la mai multe kestii, dar normal, am uitat tot la cat sunt de ametita de nesomn.
Citesc iar din urma si revin (NU sunt mahmura, jur...)

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fleur, nu seamana f mult baieteii, doar ca in perioada aia eric isi scosese masa de la 3 dimineata (intre timp si-a reintrodus-o) si de aceea eram convinsa ca ii dau lui marc sa manance

da' trage de tine eric, nu gluma! nu stiu nici eu cum pot fi tinuti bb-ii treji, dar poate ne spun fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Mda, deci, pana nu ma lasa neuronul de tot:
Le-am luat la nasi o rama foto electronica si pt cei 2 baieti (14 si 2 ani...) un joc PS3 (tableta + dvd) ce ar putea sa-l joace amandoi, ceva cu desenat. Cei mari au parut incantati. Pretul cca 100 CAD deci cam ca la voi vreo 400 si ceva de RON. Eu am pus in punga si bonul cadou, fara preturi pe el, cu care se pot duce la magazin si returna, schimba obiectele daca nu le plac. Aici asa se poarta.

Andrrea, bine ai revenit, ma bucur ca micutul tau ia asa bine in greutate, il pupicesc si poate mai pui poze. Ce evenimente fericite va asteapta! De tinut in brate "pietroiul" ce sa mai zic de al meu care i-a rupt mainile nasei cu cele 6.5kg, dar ea are antrenament de la baiatul de 2 ani= 11 kile, asa ca... Oricum zi-i nasei tale sa mearga la sala, sa faca greutati, ceva...
A, multumim de pontul cu apa fierbinte, auzisem si eu ca ajuta la metabolism, la digestie. Voi incerca, rau n-are cum sa faca, totul e sa-mi amintesc sa o iau devreme la trezire, ca dupa aia sa pot rabda 2h...

Sport stiam si eu ca aerobic, cardio nu e recomnadat, cand am spus ca vreau la sala ma gandeam la un fitness lejer, ceva gen abdomene usoare si cateva aparate unde faci in ritmul tau diverse exercitii de intindere si tonifiere a muschilor, pe mine astea m-au ajutat mult in trecaut. Zbantuiala mai putin.

Kimmy, in locul tau m-as forta un pic sa mananc proteine. Tb sa gasesti sursa potrivita pt tine, desi nutritionistii si dr-ii sunt cam de acord ca, carnea e cea mai potrivita. Dar in definitiv cred ca sunt multe mame vegetariene care alapteaza. Poate o salata de ton, o frigaruie in loc de friptura, un pic de somon, pate de ficat, stiu eu...hai gata ca incep sa salivez . Eu mi-am luat provizii de ardei (ca e sezonul lor) si carne tocata si vreau sa fac din nou ardei umpluti. Simplu si satiosi si tin mult, nu-mi bat capul sa gatesc zilnic.

Si Eric se cearta uneori cu tzitzi deobicei dimineata cand iese kk mai greu. O insfaca si o lasa. In rest o iubeste mult si rade la ea inainte sa o atace, e haios de numa.

trimit, ca m-am apucat de mancat ...


**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Salut !

Am fost cu Natalia astazi la vaccin, cu ocazia asta ne-a cantarit-o ( 5,3 kg ) si masurat-o ( 58 cm ) . Noi noaptea dormim tun, ziua ma termina ca sta aproape non-stop in brate, daca sta in patut urla, in carucior urla, in oricare alt pat urla .... cateodata urla si in brate .... iar spatele meu incepe sa cedeze iar acum cercetez piata in cautarea unui mijloc de purtare care sa fie si comod si sa o pot purta si prin casa ca dupa ce va depasi 7 kg efectiv imi va rupe spatele.

Fleur : cu Sofia am patit exact ca tine, dintr-un copil care dormea toata noaptea, ajunsese sa se trezeasca pe parcursul noptii din ora in ora ... tot circul asta a durat vreo 3 luni pana intr-o seara cand am cedat psihic si m-am pus pe urlat, am lasat copilul in patut si am plecat in alta camera sa dorm iar sotul si soacra s-au chinuit vreo 3 ore sa linisteasca copilul. Ei bine, dupa noaptea aceea, ori a simtit Sofia ca ar fi mai bine sa nu se mai puna cu mine , ori nu stiu prin ce minune nu s-a mai trezit din ora in ora, ci la 3 ore, apoi 4 si tot asa pana a dormit din nou toata noaptea.

Anticonceptionale nu iau cat alaptez, cumparasem la Sofia o folie de AC pe care le pomenea Ada si cand am citit ce scrie pe prospect am zis ca eu nu iau asa ceva niciodata, sa bag hormoni cu buna stiinta in copil. Acum mi-a spus ginecoloaga ca dupa 3-4 luni de la nastere in cazul in care nu mi-a venit menstruatia imi poate pune sterilet, daca mi-a venit trebuie sa astept urmatoarea menstruatie.

Mergi la inceput