Dupa decizia Curtii ...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Da desprecopii, are perfecta dreptate si cred ca gandesc asemenea jumatate plus 1 dintre romani dar daca aceasta matematica nu le este cunoscuta politicienilor care ne intoxica zilnic, ce sa facem noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

@ Deceneus, poftim,citeste cum sunt alesi membri CC in alte state europene , intr-o buna parte din state membrii CC sunt propusi de presedinte, ba chia presedintele face parte din CC...m-am adresat tie ptr ca tu ne tot spui cum trebuie sa schimbam Constitutia ...o armonizam cu cea a altor state europene democratice sau o facem asa mai 'damboviteana'?!

http://www.gandul.info/news/referendumul-ccr-da-sau-nu-trebuie-schimbat-modul-de-numire-a-judecatorilor-curtii-constitutionale-9964201


In alte state si presedintele este ales de Parlament, dar devine un presedinte al tuturor cetatenilor.
In alte tari politicienii isi dau demisia cand se compromit moral, sau cand comit ilegalitati sunt condamnati, pe cand in Romania nu demisioneaza nici daca sunt la Bruxelles, si se ascund dupa imunitate cand sunt acuzati.

In Romania nu avem oameni politici de calitatea celor din tarile occidentale, asa ca, la o politica "damboviteana originala" avem nevoie de masuri exceptionale.

Intelegi de ce in Romania nu-i ca in Austria sau ca in Germania?
Presedintele Germaniei a demisionat pentru o acuzatia care in Romania este luata in deradere.
Cum spunea cineva "iarna nu-i ca vara" si nici Romania ca Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Deceneus, vrei sa-mi spui ca noi trebuie sa avem legi diferite fata de alte state din Ue,ptr ca noi suntem diferiti,nu?...pai tot nu inteleg,nu mai bine incepem sa ne schimbam noi decat sa schimbam legile?...treaba ta in ce directie privesti, eu ma uit catre Occident si vreau sa ne apropiem de valorile acestora!
Uite si aici despre alte curti constitutionale si despre rolul lor...asta ca sa demolam si mitul politizarii CCRhttp://www.contributors.ro/editorial/ce-inseamna-politizarea-ccr/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Teoria mea este ca pentru a schimba mentalitatea si comportamentul unui popor si a clasei politice, trebuie sa adopti temporar constrangeri mai mari decat intr-o tara in care mentalitatea este deja formata.
Prin constrangeri se imprima un comportament, care in timp se transforma in deprinderi si deprinderile se imprima in mentalitatea colectiva.

Oamenii se opun la schimbare, sunt conservatori. Ca sa invingi rezistenta trebuie sa ai proceduri si sanctiuni specifice.

Anglia are o justitie care functioneaza in multe situatii dupa cutume (legi nescrise). In Romania nu se aplica nici legile scrise.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Pe mine ma ingrijoreaza discursul USl, care pe zi ce trece seamana tot mai mult a indemn la anarhie. Ma uit la manifestatia din Piata Universitatii, trista parodie pe care n-o pot crede intamplatoare si tare ma tem ca daca pana la instalarea lui Basescu oamenii aceia se multumesc sa ocupe temporar carosabilul, dupa instalare ar putea trece la violente cam ca in iarna... si chiar nu inteleg cui ar folosi asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Pe mine ma ingrijoreaza discursul USl, care pe zi ce trece seamana tot mai mult a indemn la anarhie. Ma uit la manifestatia din Piata Universitatii, trista parodie pe care n-o pot crede intamplatoare si tare ma tem ca daca pana la instalarea lui Basescu oamenii aceia se multumesc sa ocupe temporar carosabilul, dupa instalare ar putea trece la violente cam ca in iarna... si chiar nu inteleg cui ar folosi asta!

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Violentele din iarna au fost organizate de guvern ca sa aiba pretext pentru a adopta masuri dure impotriva manifestantilor.
Actiunea a fost similara cu autoincendierea autobuzelor MAI din '90.
Aceeasi scenaristi aceleasi metode.
Imediat dupa violente au venit cativa oficiali occidentali la Bucuresti si violentele au incetat.
DNA-ul nu a condamant pe nimeni si nu s-a mai auzit nimic de respectivii "anarhisti".

Romanii nu ies in strada pentru USL.
Cum spunea cineva, daca intrebara la referendum era "sunteti de acord ca sa plece Basescu, Ponta si Antonescu", prezenta la vot ar fi iesit prin tavanul cvorumului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Tu nu vorbesti serios, Deceneus! Adica miscarile din iarna n-au fost organizate de Dogaru, antena 3 & co, ca eu asa am vazut la televizor. Care Guvern zici tu ca a organizat protestele alea?

E ametitor cum populatia preia jocul/metodele celor doi si ale acolitilor: organizam referendum, acceptam ca-l facem dupa niste reguli, nu ne iese si acum strigam in gura mare ca am fost furati.

Cred ca Guvernul Ponta este singurul guvern care, desi la putere, a organizat si instiga la proteste. Eu nu stiu daca s-a mai intalnit asa ceva in istoria Romaniei sau chiar a Europei.

In schimb, acelasi guvern "drept" de stanga, impreuna cu proprii parlamentari decid sa faca "zid" viu impotriva anchetarii lui Dobre. Suna cunoscut? Normal pentru ca asa au facut de fiecare data si PSD si PNL, au impiedicat procurorii sa-si faca ancheta cat au putut: vezi cazurile Nastase, Voicu si care or mai fi! De asta nu se simte lezat niciun sustinator al USL...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Deceneus,m-ai lasat cu gura cascata...scenariile astea chiar nu le-am mai auzit,bine,recunosc,nu am urmarit antenele cu regularitate :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Deceneus, pari a fi uitat in ce tabara se afla atunci si unde e acum Ion Iliescu, omul violentelor si manipularilor dintotdeauna!
Eu stiu bine cat de atenti eram in piata la cel mai mic semn de provocare si cum lumea il izola pe cel ce instiga. Ori protestatarii de-acum, cel putin cei din grupul lui Dogaru, cei mai constanti si cei mai vocali, instiga toti, care mai de care, zici ca fac concurs! De-aia am si zis parodie trista... Sigur ca am vazut si tineri cu chipuri si mesaje inteligente, inclusiv cei cu Rosia Montana, cauza pe care o sustin si eu, numa ca veci pururi nu m-as vedea alaturi de turbatii ailalti cu spume la gura!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Tu nu vorbesti serios, Deceneus! Adica miscarile din iarna n-au fost organizate de Dogaru, antena 3 & co, ca eu asa am vazut la televizor. Care Guvern zici tu ca a organizat protestele alea?

Protestele au fost organizate de USL - Dogaru, dar violentele au fost provocari organizate de putere, ca sa aiba motiv de interventie in forta.
Daca interveneau in forta impotriva unei demonstratii pasnice isi puneau in cap toata populatia si lumea occidentala.
Daca demonstrantii erau violenti interventia dispersarii lor era justificata de "restabilirea ordinii publice".

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Deceneus,m-ai lasat cu gura cascata...scenariile astea chiar nu le-am mai auzit,bine,recunosc,nu am urmarit antenele cu regularitate :)

Normal ca nu le-ai auzit pentru ca nu au fost afirmate nici la Antene nici in media pro-Basescu.

Mergi la inceput