Dupa decizia Curtii ...

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Portocalia, inseamna ca tu esti una dintre persoanele care au convingerea ca presedintele nu a avut de-a face cu ceea ce se numea "Securitatea", din moment ce tu nu esti de acord ca acesti oameni sa se implice politic.
Si, intr-adevar, o curiozitate este ca cei blamati sunt "colaboratorii" nu si cei care ii racolau... probabil se considera ca ei isi faceau doar datoria si acum multi sunt pensionari prosperi.
Una din cele trei persoane pe care le cunosc in aceasta situatie, de "colaborator", avea functie de conducere. Dealtfel se stia ca nu exista loc in care sa nu fie macar un astfel de "informator". Unii dintre colegi au aflat, din diverse surse, dupa '89, despre faptul ca a fost "racolata". Cu totii au fost de acord ca, daca tot trebuia sa fie cineva, mai bine ca a fost acea persoana, pentru ca sigur nu a bagat pe nimeni in bucluc, desi motive isi aminteau cu totii ca ar fi fost, la vremea aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

www.cotidianul.ro/sojust-de-acord-ca-aspazia-cojocaru-nu-a-colaborat-cu-securitatea-192820/" target="_blank">SoJust, "de acord", ca Aspazia Cojocaru nu a colaborat cu Securitatea

Citat:
Prin decizia 361/8 februarie 2007, Colegiul CNSAS a stabilit ca Aspazia Cojocaru a fost colaborator al politiei politice comuniste. Ea a contestat solutia īn termenul legal de 15 zile si prin Decizia 1399/26 aprilie 2007 CNSAS a stabilit ca doamna Aspazia Cojocaru nu a fost agent/colaborator al politiei politice comuniste.
...
Prin sentinta nr.63/F/30.03.2009, instanta a respins actiunea SoJust. Īn motivare se retin urmatoarele: doamna Cojocaru nu a avut dosar de retea ca informator sau colaborator cu politia, si nu a semnat vreun angajament de colaborare cu securitatea; ea a fost anchetata īn legatura cu modul īn care a cunoscut persoane straine īn timpul cursului urmat la Facultatea de Drept Comparat din Strassbourg si cu plecarea definitiva īn strainatate a unei foste colege de serviciu īn 1984, singurele ei declaratii sunt īn numar de trei si au fost date sub constrāngere de catre ofiterul de securitate; ele se refera la colegii de la Institutul de Cercetari Juridice, care īnsa se refereau doar la activitatea acestora, fara a se atinge īn vreun fel drepturile si libertatile acestora", explica SoJust.


@Marina - dupa optica ta, nu exista nici o diferenta intre A Cojocaru, Voiculescu si Ghise.
Dupa parerea mea sunt diferente majore intre cei promovati de "sistem" pentru loialitate, si cei care au facut compromisuri minore si aparente, ca evite etichete de "dusman al poporului" care aducea automat "marginalizarea"(discriminarea) sau chiar mai mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
Portocalia, inseamna ca tu esti una dintre persoanele care au convingerea ca presedintele nu a avut de-a face cu ceea ce se numea "Securitatea", din moment ce tu nu esti de acord ca acesti oameni sa se implice politic.


glimmer, ai senzatia ca l-am pus eu acolo pe base? :). pentru linistea ta, pot sa-ti spun ca nu l-am votat niciodata. si da, cred sincer ca nu era posibil sa fie detasat la anvers daca nu avea girul securitatii.

Citat:
Si, intr-adevar, o curiozitate este ca cei blamati sunt "colaboratorii" nu si cei care ii racolau... probabil se considera ca ei isi faceau doar datoria si acum multi sunt pensionari prosperi.


din partea mea, sa fie blamati si unii si altii. exista totusi o diferenta intre securistii "pe fatza", ca sa zic asa, cei care activau la vedere si-si faceau meseria (desi e de discutat aici ce fel de calitate morala aveau, daca isi alegeau o astfel de meserie) si cei care turnau, iti zambeau in fatza si-ti infigeau cutitul pe la spate pentru avantaje materiale sau pur si simplu din frica. e o diferenta intre cele 2 categorii, macar securistii isi asumau pozitia, in vreme ce turnatorii nu asumau nimic. si din cate se vede, majoritatea nu-si asuma nici acum nimic - asta e de fapt chestia care ma ingretoseaza cel mai tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:


Fiecare mogul cu serialul lui:
DD cu "Elodia", Felix cu "Suspendarea", Patriciu cu "Blue Pixel".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
glimmer, ai senzatia ca l-am pus eu acolo pe base? :). pentru linistea ta, pot sa-ti spun ca nu l-am votat niciodata. si da, cred sincer ca nu era posibil sa fie detasat la anvers daca nu avea girul securitatii.


Nu am pus problema in felul asta, e de discutat cat de corecte sunt caile pe care a ajuns el in locul pe care il numim "acolo". Poate nu mai retin eu bine, dar dupa postari imi pari a fi printre sustinatorii lui. Si mi se pare ca vine in contradictie cu dispretul pentru "colaboratori", si nu numai la tine. Cu tine s-a nimerit sa am discutia asta.
Restul mesajului nu iti era adresat musai tie, sunt consideratiuni de-ale mele. La urma urmelor, daca ar fi sa fim pe veci neiertatori pentru ce s-a petrecut de-a lungul istoriei, sunt natiuni intregi care ar trebui puse la zid pentru cat rau au facut omenirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

nu-s sustinatorul lui base, sunt impotriva USL-ului. din pacate, cam la asta se reduc optiunile mele politice, actualmente. astept cu nerabdare largirea paletei de optiuni, sa stii!

daca te-a indus cumva nick-ul meu in eroare, pot sa-ti spun ca n-are legatura cu flamurile politice. pur si simplu asta e un nick virtual pe care-l folosesc de peste 15 ani. am parul rosu si la momentul cand mi l-am ales, mi s-a parut potrivit. imi dau seama ca momentul actual nu-i prieste si ca oamenii pot fi tentati sa judece pripit mesajele mele, mai ales la sectiunea politica. dar asta este, nu-l mai schimb acuma. din cand in cand, o sa mai explic ce si cum cu nick-ul :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

nu-s sustinatorul lui base, sunt impotriva USL-ului. din pacate, cam la asta se reduc optiunile mele politice, actualmente. astept cu nerabdare largirea paletei de optiuni, sa stii!


Eu astept chestia asta de mai bine de 20 de ani. Si am impresia ca o sa ma treaca vreo 20, tot asteptand.

Citat:

daca te-a indus cumva nick-ul meu in eroare, pot sa-ti spun ca n-are legatura cu flamurile politice. pur si simplu asta e un nick virtual pe care-l folosesc de peste 15 ani. am parul rosu si la momentul cand mi l-am ales, mi s-a parut potrivit. imi dau seama ca momentul actual nu-i prieste si ca oamenii pot fi tentati sa judece pripit mesajele mele, mai ales la sectiunea politica. dar asta este, nu-l mai schimb acuma. din cand in cand, o sa mai explic ce si cum cu nick-ul :).


Cu siguranta nu am asociat nick-ul cu PDL, stai linistita, nu ti-as face asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...asadar sa ne pregatim pentru o noua saga ... felix vrea o noua suspendare :)))))

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Glimmer, sa stii ca si eu m-am gandit odata cand am aflat despre un cunoscut al familiei f. apropiat ca a colaborat din cauza serviciului cu Securitatea comunista, ce as fi facut eu daca as fi fost solicitata sa fac acest lucru.
Cand tentatia consolidarii locului de munca este mare si aparent acele informatii inocente pe care ai putea sa le dai lasa locul compromisului sunt convinsa ca exista in caracterul unui om o bariera pe care scrie: NU POT!
Ei uite ca parintii mei nu au facut acest lucru si nu au putut promova si nici sa pupe strainatatea.Ei sunt un exemplu pt. mine, pt. ca asa au putut privi in ochi pe toata lumea fara sa le fie jena.

Si Deceneus, unul dintre ei a lucrat cu straini si nu l-a obligat nimeni sa dea informari si nici nu s-a dus din proprie initiativa.

Deci legendele cu strans degetelele ca sa fii turnator sunt povesti ale celor care acum nu au cum sa-si justifice obedienta si caracterul slab sau infect.
Balaceanu-Stolnici ce-o fi patit "saracu" de s-a facut de rusine la batranete?

Mergi la inceput