Dupa decizia Curtii ...

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

nu ca ar pasa USListilor de asta ...dar merita consemnat
http://www.evz.ro/detalii/stiri/Herta-Muller-Aa-numitul-regim-social-democrat-de-la-Bucureti-este-fr-ruine-998586.html

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Pe mine m-ar fi interesat daca cineva chiar a fost pus in situatia asta si daca/cum a rezistat. Ca teoretic si eu spun acum ca nu as face asa ceva, nici parintii mei nu au facut, (nu stiu daca li s-a propus). Dar ma intreb daca ai curajul sa risti atat viitorul tau, cat si eventual al copiilor. Una din persoanele despre care vorbeam a fost "racolata" in studentie, pentru informari in legatura cu studentii straini. Ca tanar student, poate nu ai acea tarie sa accepti ca poti pierde totul daca nu colaborezi.
Cat despre cei care aveau ceva legaturi su strainatatea, toate cazurile pe care le cunosc au dat cu subsemnatul la "securitate". Am o cunostinta care doar a primit o scrisoare de la o englezoaica pe care a cunoscut-o intr-o excursie si a fost chemata imediat. Si tot asa la fiecare scrisoare, pana i-a zis tipei sa nu-i mai scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Fara nicio legatura cu personajul Ghise, m-as opri putin asupra dezaprobarii pe care o au unii fata de fostii colaboratori ai securitatii.



Discutia e simpla, mai simpla decat crezi.
Nu prea am auzit blamuri decat in legatura cu turnatori care se fac ca-si uita trecutul, in timp ce se folosesc de privilegiile unui prezent dubios.
In viata reala, exista destule situatii critice sau care nu se aseamana. Nici eu si nici altcineva nu-si poate imagina cum ar proceda in atare situatie, e de presupus ca nu-s prea multi ca si Coposu, Ratiu sau Ticu Dumitrescu sau, in orice caz, prea putini cunoscuti. Asa ca nu ma revolt impotriva turnatorilor in general, ci impotriva celor care-si bataie tartitele prin fata mea si rostesc, prin gura aia cu care le-a semnat sentinta altora, lectii de morala.
Adica tip Ghise, a carui activitate exceptionala (!) dupa 1989 l-a facut pe Deceneus (si probabil altii ca el) sa-i stearga trecutul (pacatele, Deceneus, se sterg prin martiraj...).
(De Felix si altii notorii nu mai amintesc. In fond, Deceneus, banuiesc ca admiratia ta fata de Voiculescu trebuie sa fie maxima. Ala chiar a facut niste chestii semnificative, a initiat legi, fundatii...nu cateva parturi electorale pe la Brasov. Asa e, ori ba?)


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Cat despre cei care aveau ceva legaturi su strainatatea, toate cazurile pe care le cunosc au dat cu subsemnatul la "securitate". Am o cunostinta care doar a primit o scrisoare de la o englezoaica pe care a cunoscut-o intr-o excursie si a fost chemata imediat. Si tot asa la fiecare scrisoare, pana i-a zis tipei sa nu-i mai scrie.


De la caz la caz.
Ani de zile (scoala, liceu, facultate) am corespondat cu o fosta colega, plecata ilegal in SUA, cu familia.
Pe perioada armatei, primeam scrisorile acasa si raspundeam cand eram in permisie. M-a chemat ofiterul CI care aflase de treaba asta, m-a intrebat si am scris o declaratie in care spuneam cine e persoana, i-am aratat o scrisoare, nu stiu daca a inteles ce scria (era in engleza, o rugasem sa ne scrienm in engleza ca sa exersez si eu), am scris ca nu dau date depre nimic din armata sau alt domeniu si asta a fost tot. Nu mi-a interzis, nu mi-a facut nimic. Am corespondat in continuare pana dupa 1990, cand m-a chemat sa plec acolo. Ne-am vazut cand venea in tara. Niciodata nu m-a intrebat nimeni nimic, cu exceptia de care v-am zis.

Faptul ca alti ofiteri ai securitatii procedau altfel, tinea doar de excesul de zel, pentru ca nu era nici o lege care sa reglementeze asa ceva.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Adica tip Ghise, a carui activitate exceptionala (!) dupa 1989 l-a facut pe Deceneus (si probabil altii ca el) sa-i stearga trecutul (pacatele, Deceneus, se sterg prin martiraj...).
(De Felix si altii notorii nu mai amintesc. In fond, Deceneus, banuiesc ca admiratia ta fata de Voiculescu trebuie sa fie maxima. Ala chiar a facut niste chestii semnificative, a initiat legi, fundatii...nu cateva parturi electorale pe la Brasov. Asa e, ori ba?)


Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Banuiesti prost pentru ca nu intelegi criteriile mele de apreciere si faci presupuneri!

Pentru mine Voiculescu si Stolojan sunt in aceeasi categorie, a celor care au gestionat fondurile securtitatii inainte si dupa '89, si cei care cocheteaza cu Basescu. Oameni de incredere pentru sistem. Conflictul intre ei este un unul fals. Nu-i exclus sa coabiteze dupa alegeri.

Ghise este considerat de ei un tradator la fel ca Pacepa, pentru ca a tradat "sistemul" care sufoca natiunea.
O sa deschis un subiect cu tema asta a loialitatii fata de "structura" care apara puterea si privilegile, versus loialitate fata de cetateni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Ghise este considerat de ei un tradator la fel ca Pacepa, pentru ca a tradat "sistemul" care sufoca natiunea.



Uau, ce mai erou!
Pe mine nu ma intereseaza cum e considerat de Voiculescu si Basescu (auzi, pe bune, tu chiar nu poti scrie ceva, orice, fara sa amintesti de Basescu?).
Dar nu uita: eroul tau a fost turnator. N-am o problema cu asta, pana nu-l vad ca e ridicat in slavi. De el insusi sau de altii.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Fara nicio legatura cu personajul Ghise, m-as opri putin asupra dezaprobarii pe care o au unii fata de fostii colaboratori ai securitatii.



Discutia e simpla, mai simpla decat crezi.


Eu nu cred ca e atat de simpla. Pentru ca nu limitez discutia la a aproba sau nu aproba pe cei care au facut ceea ce se cheama politie politica si pentru ca eu nu prea am incredere in institutiile statului. Acolo unde intervin oamenii politici la noi, treburile incep repede sa puta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Glimmer, eu cred ca structurile in epoca trecuta nu abordau chiar asa pe fiecine, erau cred ca descoperiti cei cu "talente" asa cum le are Ghise, d'astea utile lor, de mici copii!
Se mai uitau si din ce falmilie se trag ca asta poate fi trasatura transmisa genetic si prin educatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Fara nicio legatura cu personajul Ghise, m-as opri putin asupra dezaprobarii pe care o au unii fata de fostii colaboratori ai securitatii.



Discutia e simpla, mai simpla decat crezi.


Eu nu cred ca e atat de simpla. Pentru ca nu limitez discutia la a aproba sau nu aproba pe cei care au facut ceea ce se cheama politie politica si pentru ca eu nu prea am incredere in institutiile statului. Acolo unde intervin oamenii politici la noi, treburile incep repede sa puta.



Nu, cand ziceam ca e simpla ma gandeam la faptul ca nu prea putem discuta o situatie dramatica pana n-o traim. Cum spuneam, nu pot sa-mi strig dispretul in gura mare, daca nu stiu ce-a simtit un om. Dar pot sa-i spun fara jena ca n-am incredere in el.
Asta-i simplu.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus


Ghise este considerat de ei un tradator la fel ca Pacepa, pentru ca a tradat "sistemul" care sufoca natiunea.


Aoleu Deceneus explica-mi te rog cum a tradat musiu Ghise "sistemul" si care este ala ca n-am liniste si am treaba!

Mergi la inceput