Dupa decizia Curtii ...

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Dati-mi argumente de ce Ghise nu merita votul?



Altele decat ca a fost turnator "cu acte" ca sa-si pastreze postul?
Pentru unii este destul. Pentru cei mai multi.

Am cateva nume asa, la repezeala, oameni care n-aveau nici un post de pierdut si au preferat puscaria (canalul, etc) decat sa manance bors.
Vrei sa ti le spun?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

un fost turnator securist si atat ... care incearca un pic de popularitate pentru un nou mandat in marele Parlament al Romaniei :(((

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

El este unul din putinii care nu s-a lasat santajat cu dosarul, si a recunoscut din '90 ca a avut angajament scris. Majoritatea politicienilor au continuat compromisurile dupa '90, de rusinea faptelor din dosare.
Se pare ca Ghise avea angajament dar nu avea nimic imoral sa se lase santajat.
Eu i-am trimis un e-mail prin care l-am felicitat si l-am asigurat de votul meu.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


ups!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Dati-mi argumente de ce Ghise nu merita votul?



Altele decat ca a fost turnator "cu acte" ca sa-si pastreze postul?
Pentru unii este destul. Pentru cei mai multi.

Am cateva nume asa, la repezeala, oameni care n-aveau nici un post de pierdut si au preferat puscaria (canalul, etc) decat sa manance bors.
Vrei sa ti le spun?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


stiu si eu unul, tatal meu, medic psihiatru, provenit din familie de chiaburi, ai carui parinti au fost dezmostentiti de comunisti, si care a fost omorat in 1975 pentru ca nu a avut frica, pt ca nu a furat, nu a luat mita, nu a acceptat sa fie numit director, nu a vrut sa intre in partid, nu a aceptat sa fie turnator ( turnatorul oamenilor ilustri internati in spitalul de psihiatrie, carorara cica li se oferea sansa sa aleaga spitalul de nebuni sau puscarie) si care nu a contenit sa critice comnunistii asa ca a fost eliminat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Tariceanu nu poate fi, pentru ca Deceneus da dovada in ceea ce posteaza ca nu are nici cea mai mica legatura cu economia. Inca nu mi-a explicat cum mentinerea cursului a omorit firmele romanesti. Tariceanu nu ar fi debitat o asemenea chestie fara sens .

Scuze, dar am crezut ca ai inteles ca devalorizarea monedei stimuleaza exporturile si descurajeaza importurile, echilibrand balanta comerciala si invers.

O sa explic didactic cu exeplul de mai jos.
Presupunem ca A Nastase te face adminstrator la firma lui de gaini, pentru ca el este in inchisoare.
Constati ca pentru 1000 de oua situatia se prezinta astfel (date ipotetice):
.cheltueili cu energia   500 lei
 cheltuieli cu furajele  500 lei
 cheltuieli cu salarii   100 lei
  alte cheltuieli        400 lei
   costul               1500 lei
   profit                200 lei  
   Pret                 1700 lei
 tva 24%                 408 lei
 pret cu tva 24%        2108 lei/1000 buc
 pretul euro             479.1 Euro/1000 buc la un curs de 4,4 lei/euro

Consideram pretul in euro pret de piata externa stabil si consideram cursul stabil in timp.

Ieri afirma cineva la tv ca pretul la cereale si la energie s-a dublat in utimii.
O fi exagerat, dar presupunem ca a crescut cu 50%
In noile conditii situatia arata astfel
.cheltueili cu energia   750 lei
 cheltuieli cu furajele  750 lei
 cheltuieli cu salarii   100 lei (daca nu s-au marit salarile)
  alte cheltuieli        400 lei (putin probabil sa ramana constante) 
   costul               2000 lei
   profit                  0 lei  
   Pret                 2000 lei
 tva  24%                480 lei
 pret cu tva 24%        2480 lei/1000 buc
 pretul euro             563.63 Euro/1000 buc  4,4 lei/euro

Cum nu poti vinde la 563.63 Euro si trebuie sa le vinzi la max 479 care-i pretul pietei externe, rezulta ca nu are sens sa produci ca sa realizezi pierderi.

Pragul de rentabilitate ar fi 2480 lei/1000 euro, adica un curs 5.176 lei/euro. (2480/479)
Ca sa ai profit ar presupune un curs de peste 5.176 lei pentru ca mai intervine si comisionul de schimb valutar.

Daca nici acum nu ai inteles cum un curs mentinut fix, poate ingropa o afacere nu am cum sa fiu mai explicit.
Cursul trebuie sa urmareasca preturile interne si balanta exetrna.

Euro este o marfa. Daca vinzi mult poti avea mai multi euro si cursul scade. Daca vinzi putin si importi mult cursul creste.
Daca intervine BNR in aceasta piata se denatureaza cursul si afecteaza afacerile.
Capisci?

Daca dadeai un google gaseai exoplicatii datand chiar din 2011.
http://www.mediafax.ro/economic/leul-este-supraevaluat-ceea-ce-afecteaza-negativ-exporturile-si-revenirea-economica-8301838
Citat:
"Un studiu al Economist Inteligence Unit (EIU) de la începutul anului arata ca leul este supraevaluat cu 13%. Aprecierea monedei nationale a continuat, astfel ca extrapolând supraevaluarea este de 16%. Un curs normal ar trebuie sa fie 4,7-4,8 lei/euro. Îi întrebam pe adeptii mentinerii cursului (...) de ce nu este asa. Cifrele si studiile arata ca avem o supraevaluare a leului si aspteptam contra-argumente de ce cursul nu este acolo", a declarat miercuri, într-o conferinta de presa, presedintele AOAR, Florin Pogonaru.
..
Reprezentantii AOAR apreciaza ca în conditiile unui curs stabil inflatia în euro a crescut cu 20% în ultimii trei ani, astfel ca firmele exportatoare trebuie sa iasa pe pietele externe cu preturi mai mari cu peste 20%.

"Daca nu se iau în calcul toate aceste probleme pentru a determina dezvoltarea economica nu putem evita un colaps economic", a declarat Constantin Savu, vicepresedinte al AOAR.

www.contributors.ro/dezbatere/leul-la-rascruce-%E2%80%93-partea-ii" target="_blank">Leul la rascruce – partea a II-a - Conrtibutor - Mihnea Vasilache
Citat:
Evident, o moneda nationala slaba (fata de valutele forte) ajuta exportatorii si loveste in importatori. Acest fenomen este atat de cunoscut si practicat la nivel economic global, incat politicile guvernamentale care incurajeaza deprecierea monedei nationale in scopul sustinerii exporturilor au propriul lor termen in stiintele economice: „beggar thy neighbour”.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Dati-mi argumente de ce Ghise nu merita votul?



Altele decat ca a fost turnator "cu acte" ca sa-si pastreze postul?
Pentru unii este destul. Pentru cei mai multi.

Am cateva nume asa, la repezeala, oameni care n-aveau nici un post de pierdut si au preferat puscaria (canalul, etc) decat sa manance bors.
Vrei sa ti le spun?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Am impresia ca nu faci diferenta intre cei carora li se cerea sa-si toarne prietenii si rudele, si cei care informau securitatea despre actiunile cetatenilor straini. Cetatenilor straini nu li se intampla nimic daca erau "turnati", pentru ca erau protejati de imunitate. Puteau cel mult sa fie expulzati. Alta era situatia cu cetatenii romani.

Din cate stiu Ghise sustine legea deconspirarii fostilor turnatori si colaboratori, dar multi au preferat sa fie reactivati ca sa-si puna dosarul la adapost.
Sa nu uitam ca si A Paleopogu a declarat ca a semnat angajament si totusi s-a bucurat de respectul amicilor.
Eu cand apreciez pe cineva il judec dupa masurile pe care le sustine dupa '89.
In cazul de fata A Paleologu si Ghise au avut demnitatea sa recunoasca, sa-si asume gestul si sa sustina accesul al dosare.

Cei care afirma ca nu au colaborat, dar refuza transparenta sunt "suspecti" si mai de dispretuit decat cei care au semnat un acord de colaborare si sutin transaprenta si accesul la dosare.

Dupa ideile tale ar fi presupus sa-l dispretuiesc pe A Paleologu si sa am stima pentru S O Vantu, care a fost condamnat in comunism si fara dosar de informator.
Criterile mele de valori sunt altele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Am impresia ca nu faci diferenta intre cei carora li se cerea sa-si toarne prietenii si rudele, si cei care informau securitatea despre actiunile cetatenilor straini.



Cu siguranta nu fac aceasta diferenta.
Eu cand apreciez pe cineva il judec dupa comportamentul sau general, trecut si prezent, ca nu s-a reinventat omenirea odata cu 1989.
In plus, eu nu cred in teoria asta pe care o presupui tu, anume ca un turnator ciripea doar despre turistii straini si atat.
Care toarna, toarna. Care nu, nu.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Nu s-a invenat omenirea dupa '89, dar posibilitatea de a alege fara sa fi supus la presiuni, este valabila doar dupa '89.

Depinde de turnator, daca o face din oportunism sa promoveze sau daca o face silit de imprejurari.
Fiecare om are limitele lui si la presiuni si la "stimulente".

Ghise a fost primar la Brasov.
In functia de primar putea sa devina prosper om de afaceri, dar nu este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Deceneus, sunt de acord ca situatiile nu se pot discuta "din exterior".
Probabil ca as face orice daca mi-ar ameninta cineva copiii. Altii au dovedit ca onoarea e mai de pret.
Cu siguranta, insa, nu as trimite un mail de felicitare unui turnator. De altfel, cred ca un astfel de om, daca ar avea caracter, ar sta in umbra, nu ar iesi stupid in evidenta.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Eu ii cunosc activitatea lui Ghise din '90 si pana azi. Nu am nimic sa-i reprosez si sunt multumit de prestatia lui.

Pe de alta parte am constatat ca cei mai blamati sunt cei incomozi pentru clasa politica.
A fost C Coposu in anii '90, apoi E Constantinescu.
Mediatizarea negativa a lui Ghise imi sugereaza ca si el este un tip "incomod".
El a fost candidat pentru ca are capital electoral, pe care PNL-ul nu si-a permis sa-l iroseasca propunand un anonim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cum spuneai...evaluam diferit.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput