Dupa decizia Curtii ...

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
[...] ti-a scazut intr-o ora popularitatea pe DC mai rau decat i-a scazut lui Basescu in 8 ani ...


Nu e buna comparatia. Daca ne luam dupa opiniile unora, cica basescu ar fi sustinut de 10 milioane de cetateni cu drept de vot. Deci, urmand aceasta logica, numarul de sustinatori s-a dublat, fata de cei aprox. 5 milioane care l-au votat in 2009.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Vezi ca nu-i cunosti biografia?
A fost pedagog la o scoala unde erau si cetateni straini, si prin natura postului avea obligatia sa informeze despre actiunile strainilor.

Hai nu spune! Uite ca si eu predau unde sunt studenti straini si nu m-a pus nimeni si nici nu m-am oferit sa-mi dau cu parerea sub semnatura!
Asta sa o inghita cine o vrea dar nu in prezenta mea ca este de adormit copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

lucialu, ok :). te-as intreba, esti cumva fan dan puric?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Si in perioada comunista, nu se furau unii pe altii. Daca luau de la CAP, considerau ca au luat o parte din muca ce li se cuvenea si nu-l considerau furt.





pai asa e si acuma. cei care baga mana in buzunarul statului considera ce iau ceea ce li se cuvine. ei de fapt sunt buni, demni si cinstiti. si harnici!

Este o diferenta esentiala. Atunci pamentul era al CAP-ului, adica al taranilor si tot a taranilor era munca cea mai slab platita din economie. Diferenta mergea la export si intra in bugetul statului.
Cu e a platit Ceausescu datoria? Cu produsele industiei sau cu produsele agriculturii?
Sentimentul sa primesc mult sub ceea ce ar merita era justificat, pentru ca ei aveau si dreptul la o renta pentru proprietatea cedata, drept care nu a fost recunoscut. Primeau o pensie de mizerie daca aveau lucrati un numar de ani.

Cei care fura acum din "avutia tuturor", nu au avut nici un aport si nu au nici drept de renta din aceasta avutie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Dati-mi argumente de ce Ghise nu merita votul?

Deceneus, cred ca declaratia ta de dragoste pentru Ghise ti-a scazut intr-o ora popularitatea pe DC mai rau decat i-a scazut lui Basescu in 8 ani ...

Asta nu-i un argument. Astept in continuare argumente.

Citat:
citata b.nica
Hai nu spune! Uite ca si eu predau unde sunt studenti straini si nu m-a pus nimeni si nici nu m-am oferit sa-mi dau cu parerea sub semnatura!
Asta sa o inghita cine o vrea dar nu in prezenta mea ca este de adormit copiii!

Vorbim de alte vremuri. Nu se compara ce-i acum cu ce era atunci.
La vremea respectiva toti cei plecati in delegatie in occident, la sosire faceau o informare, chiar daca nu erau informatori.
Daca refuzau nu mai avau alta sansa sa plece in delegatii si nici alte promovari nu vedeau. Primeau o "tinchea" costisitoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Lucia, nu stiu unde ai vazut tu bascalie, eu am relatat strict fapte reale. Ai mei nu au furat de la CAP, li s-a luat pamantul, tractorul, tot...si inca ne luptam sa recuperam. Iar ce califici tu ca "picanterii" reprezinta viata reala, nu idilisme samanatoriste. Doar nu crezi ca specia umana s-a schimbat radical intr-o suta de ani.


Citat:
cred ca sansa noastra sunt copiii pe care-i crestem, daca-i vom creste cu radacini, pentru ca eu sper sa treaca febra asta a plecatului, si sa ne intoarcem la atasamentul fata de familie, locul de bastina, traditie etc care valoreaza cel putin la fel cat prosperitatea
.

Doina, de ce sa o cresc cu radacini ? Eu sper sa respecte dictonul "ubi bene, ibi patria" si sa nu regrete zilnic ca nu a plecat din tara asta, asa cum o fac eu. Prosperitatea personala nu ajunge, e suficient sa iesi pe strada, sa ai nevoie de sistemul de sanatate, sa vezi unde a ajuns invatamantul...si sa te intrebi cu ce ai gresit de mai esti aici. Eu sunt (deja) prea batrana si nu vrea sotul, ca altfel plecam si maine. Am mai fost plecata, m-am intors din sentimentalism prostesc, dar eram singura. Acum, pentru o viata normala a copilului, as pleca si maine. Da, Romania e o tara frumoasa, dar a ajuns insuportabil sa traiesti in ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Fetelor, ma bantuie o banuiala sinistra!
Nu cumva Deceneus este chiar Ghise? Sau si mai rau, o fi Tariceanu, sau Relu Fenechiuuuu! Help, ca o iau razna!


Asta e si impresia mea, altfel nu se explica ....


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Tariceanu nu poate fi, pentru ca Deceneus da dovada in ceea ce posteaza ca nu are nici cea mai mica legatura cu economia. Inca nu mi-a explicat cum mentinerea cursului a omorit firmele romanesti. Tariceanu nu ar fi debitat o asemenea chestie fara sens .

Deci ramane Ghise sau Relu Fenechiu. Daca ar fi sa-l asociez unuia dintre cei doi, cred ca l-as asocia lui Ghise (seamana din punct de vedere al discursului, si Ghise citeaza nenumarate articole de lege care nu au legatura cu discutia in care le prezinta si din care el intelege exact pe dos fata de partenerii de discutie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Hai ma ... Deceneus poate fi asistentul sau simpatizantul unuia din cei mentionati. Impresia mea e ca de cele mai multe ori vorbeste din citit si auzit nu din trait, eu as zice ca e tanar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Propun sa deschidem un subiect distinct in care sa radem sau sa "aruncam cu rosii", dupa caz, in cei care au opinii/preferinte pe care nu le aprobam.

Mergi la inceput