Dupa decizia Curtii ...

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Citat:
Extrordinar de intelepti, demni, harnici, iubitori de copii!


Ma dau in vant dupa idealizarile astea...

In familia unui strabunic de-al meu au fost 16 frati - deci banuiesc ca parintii erau iubitori de copii Din astia, doar strabunicul si un frate s-au "ridicat", restul au ajuns inclusiv hoti de buzunare. Selectia naturala...

Harnici - strabunicu' aducea muncitori din Maramures la camp, ca astia din sud erau ca sa citez "puturosi si hoti". Iar ca exemplu de demnitate si harnicie, unul din sat i-a stricat tractorul (mecanizarea NU s-a inventat pe vremea comunismului) de necaz...asta se intampla in 1923.

Astea-s exemple in mic. In mare, imi vine in minte afacerea Skoda, unde nu numai Carol al II-lea a fost vinovat, ca doar nu era singurul care decidea...

Dana & Amelia (21.06.2011)


subscriu. cand o mai trag de limba, bunica-mea mai povesteste de prin tinereti (are 90 de ani) si majoritatea povestilor sunt de raca in familie, scandaluri, infidelitati, copii pe de laturi (cred ca asta cu "iubitori de copii" o fi totusi adevarata, dar doar sa-i faci, nu sa-i si cresti), femei scorpii si barbati papa-lapte sau invers, batai gospodaresti, ura eterna intre parinti si copii vitregi, procese legate de mosteniri, hotii de la CAP - unde participa cu randul tot satul si asa mai departe. viata satului era destul de palpitanta, dar din povestirile ei n-am dedus ca satenii ar fi fost cu precadere harnici, intelepti si demni.


nu stiu ce ati vazut la voi. Eu stiu cum au fost buncii mei si nu doar ai mei. Nu au fost stresati, erodati, ca mdeh au avut greutati la viata lor si nu ii mai tin nervii,ca sa aibe grija de nepoti. Din contra, ne-au crescut cu dragoste, ne-au invatat multe, de la cum sa dam binete pe strada, pana la cum sa dormim linistiti noaptea in patul nostru. Asa ca bascalia voastra nu o inghit. Si nu au facut copii "accidental" Buncii mei au fost grozavi! si femeile si barbatii.
fDoina,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

As putea sa scriu pagini despre bunici si altii oameni ca ei, si educatia pe care au dat-o copiilor. Nu se compara demnitatea si respnsabilitatea lor cu a generatiei actuale. Si nu vorbesc doar de bunci mei, e vorba de majoritatea oamenilor.
De ce la vremea respectiva plecau de acasa si nu incuiau poarta sau usa?
Si in perioada comunista, nu se furau unii pe altii. Daca luau de la CAP, considerau ca au luat o parte din muca ce li se cuvenea si nu-l considerau furt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Analiza comportamentului unui presedinte care nu incalca constitutiahttp://www.gandul.info/politica/cum-si-a-jucat-crin-antonescu-rolul-de-presedinte-discret-bilantul-celor-49-de-zile-la-cotroceni-9989539

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Si in perioada comunista, nu se furau unii pe altii. Daca luau de la CAP, considerau ca au luat o parte din muca ce li se cuvenea si nu-l considerau furt.





pai asa e si acuma. cei care baga mana in buzunarul statului considera ce iau ceea ce li se cuvine. ei de fapt sunt buni, demni si cinstiti. si harnici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Portocalia, ai luat descrierea facuta de mine si ai alaturat-o hotilor. Bunicii mei, nu au muncit la CAP. NU AU FURAT NIMIC DE LA NIMENI! Ei au fost furati de STAT. Fii buna si nu generaliza, caci nu permit ca cineva sa isi bata joc de ei, nu ii cunosti, habar nu ai ce viata au avut.

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

nu stiu ce ati vazut la voi. Eu stiu cum au fost buncii mei si nu doar ai mei. Nu au fost stresati, erodati, ca mdeh au avut greutati la viata lor si nu ii mai tin nervii,ca sa aibe grija de nepoti. Din contra, ne-au crescut cu dragoste, ne-au invatat multe, de la cum sa dam binete pe strada, pana la cum sa dormim linistiti noaptea in patul nostru. Asa ca bascalia voastra nu o inghit. Si nu au facut copii "accidental" Buncii mei au fost grozavi! si femeile si barbatii.



orice copil traieste cu impresia ca ai lui sunt cei mai cei. nu ca as vrea sa-ti spulber visul, dar uneori ajuta sa mai vorbesti cu colegii lor de generatie (daca mai sunt) si sa vezi situatia si din alte perspective. odata ce depasesti ideea ca familia ta e perfectiunea intruchipata si accepti ca si ei sunt/au fost oameni normali cu bune si rele, devine chiar funny sa afli intamplari, picanterii, barfe din vechime. ar fi pacat se te privezi de toate povestile astea, din dorinta de a-i pastra pe soclu cu orice pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Portocalia, ai luat descrierea facuta de mine si ai alaturat-o hotilor. Bunicii mei, nu au muncit la CAP. NU AU FURAT NIMIC DE LA NIMENI! Ei au fost furati de STAT. Fii buna si nu generaliza, caci nu permit ca cineva sa isi bata joc de ei, nu ii cunosti, habar nu ai ce viata au avut.


??? pardon?

eu vorbeam de ai mei, nu de ai tai. evident ca si ai mei au fost cei mai tari bunici, dar tot furau de la CAP (cand le venea randul, ca la stana).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Dati-mi argumente de ce Ghise nu merita votul?

Deceneus, cred ca declaratia ta de dragoste pentru Ghise ti-a scazut intr-o ora popularitatea pe DC mai rau decat i-a scazut lui Basescu in 8 ani ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

nu stiu ce ati vazut la voi. Eu stiu cum au fost buncii mei si nu doar ai mei. Nu au fost stresati, erodati, ca mdeh au avut greutati la viata lor si nu ii mai tin nervii,ca sa aibe grija de nepoti. Din contra, ne-au crescut cu dragoste, ne-au invatat multe, de la cum sa dam binete pe strada, pana la cum sa dormim linistiti noaptea in patul nostru. Asa ca bascalia voastra nu o inghit. Si nu au facut copii "accidental" Buncii mei au fost grozavi! si femeile si barbatii.



orice copil traieste cu impresia ca ai lui sunt cei mai cei. nu ca as vrea sa-ti spulber visul, dar uneori ajuta sa mai vorbesti cu colegii lor de generatie (daca mai sunt) si sa vezi situatia si din alte perspective. odata ce depasesti ideea ca familia ta e perfectiunea intruchipata si accepti ca si ei sunt/au fost oameni normali cu bune si rele, devine chiar funny sa afli intamplari, picanterii, barfe din vechime. ar fi pacat se te privezi de toate povestile astea, din dorinta de a-i pastra pe soclu cu orice pret.


cum spuneam, esti pe langa. Nu i-am pus eu pe un soclu. Lasa psihologia asta de fituica, ca nu prinde la cele spuse de mine. Eu nu vorbesc din carti. Picanteriile nu vizau hotii, scandaluri si copii din flori. La fel au fost si bunicii sotului meu. La fel au fost si alti bunici. Au fost oameni credinciosi, care au trait razboi-am bunic decorat, strabunic decorat la greu, foamete, vremuri bune, au fost prigoniti de comunisti, luat tot, batuti la sange...si nu spuneau picanterii, povestile lor erau spumoase, cu talc, minunate! Bunicile au fost femei curate, in cel mai adevarat sens, curate, frumoase, gospodine, trup si suflet langa barbatii si copiii lor.

Mergi la inceput