Dupa decizia Curtii ...

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

ch_dana, hoti au fost de cand lumea, dar atunci era o rusine sa fii hot, acum e o mandrie

monarhia ar fi fost o solutie pentru Romania, devenita din pacate imposibila dupa cincizeci de ani de dictatura proletara ...cred ca sansa noastra sunt copiii pe care-i crestem, daca-i vom creste cu radacini, pentru ca eu sper sa treaca febra asta a plecatului, si sa ne intoarcem la atasamentul fata de familie, locul de bastina, traditie etc care valoreaza cel putin la fel cat prosperitatea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

fdoina "febra cu plecatul" nu o sa treaca prea curand,eu zic sa te pregatesti din timp pentru varianta in care copilul tau va pleca sa-si caute viitorul peste hotare...traim totusi intr-o plina era a globalizarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Citat:
Extrordinar de intelepti, demni, harnici, iubitori de copii!


Ma dau in vant dupa idealizarile astea...

In familia unui strabunic de-al meu au fost 16 frati - deci banuiesc ca parintii erau iubitori de copii Din astia, doar strabunicul si un frate s-au "ridicat", restul au ajuns inclusiv hoti de buzunare. Selectia naturala...

Harnici - strabunicu' aducea muncitori din Maramures la camp, ca astia din sud erau ca sa citez "puturosi si hoti". Iar ca exemplu de demnitate si harnicie, unul din sat i-a stricat tractorul (mecanizarea NU s-a inventat pe vremea comunismului) de necaz...asta se intampla in 1923.

Astea-s exemple in mic. In mare, imi vine in minte afacerea Skoda, unde nu numai Carol al II-lea a fost vinovat, ca doar nu era singurul care decidea...

Dana & Amelia (21.06.2011)


subscriu. cand o mai trag de limba, bunica-mea mai povesteste de prin tinereti (are 90 de ani) si majoritatea povestilor sunt de raca in familie, scandaluri, infidelitati, copii pe de laturi (cred ca asta cu "iubitori de copii" o fi totusi adevarata, dar doar sa-i faci, nu sa-i si cresti), femei scorpii si barbati papa-lapte sau invers, batai gospodaresti, ura eterna intre parinti si copii vitregi, procese legate de mosteniri, hotii de la CAP - unde participa cu randul tot satul si asa mai departe. viata satului era destul de palpitanta, dar din povestirile ei n-am dedus ca satenii ar fi fost cu precadere harnici, intelepti si demni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Protest de parlamentar putin "plecat de acasa"...nu ma mir ca nu vad nici umbra de popor in spatele luihttp://www.hotnews.ro/stiri-politic-13111711-ioan-ghise-manifesteaza-palatul-cotroceni-impotriva-revenirii-functie-lui-traian-basescu.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Dureros, dar toate aveti poate dreptate daca faceti referire la zone geografice diferite.
La tara erau niste cutume f. stricte in unele zone, in general acolo unde oamenii aveau ceva pamant erau tarani gospodari si cu principii sanatoase dar au fost distrusi de comunisti pe motiv de "chiaburi"( a se traduce pt. unii care nu stiu adevarul, chiaburi= gospodari) ca in familia mea.
In altele, acolo unde initial au fost mosieri cu multi tigani "atasati mosiei" si care erau in ingrijirea exclusiva a unor "Paturici" transformati dupa nationalizare in "activisti de partid, adica saraci dar cu initiativa patriotica" colectivizarea a picat bine si a lasat urme pana acum.
Din pacate specia asta de puturosi cu gura mare s-a dovedit extrem de rezistenta pt. ca inca mai procreeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Protest de parlamentar putin "plecat de acasa"...nu ma mir ca nu vad nici umbra de popor in spatele lui

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-13111711-ioan-ghise-manifesteaza-palatul-cotroceni-impotriva-revenirii-functie-lui-traian-basescu.htm





Stai linistita Dyannna ca azi s-a salvat deocamdata alde Patriciu&co si maine Ghise nu o sa mai apara!
Te ia sila cand vezi caraghiosii care iau bani de senator si se preteaza la asa clovnerii!Astia ne fac legile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
cu totii stim ce a insemnat regimul iliescu, totusi parca nu erau atat de cinici, mai aveau o minima preocupare sa pastreze aparentele...se pare insa ca se intorc in varianta "perfectionata", pentru ca portocaliii i-au invatat ca nimic nu e prea mult, poti sa faci absolut orice daca functia ti-o permite

Inclin sa cred ca nu prea ai simtit pe pielea ta regimul Iliescu. Cinismul lui Iliescu il depaseste pana si pe cel al lui Ceausescu. Eu il pun pe Iliescu in rand cu Dej.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna
Protest de parlamentar putin "plecat de acasa"...nu ma mir ca nu vad nici umbra de popor in spatele lui

Ghise are probleme grave de orientare in spatiu: Zgonea (cel care a sters cu Ghise podeaua parlamentului ieri, in direct la TV) nu locuieste la Cotroceni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

un fost turnator securist si atat ... care incearca un pic de popularitate pentru un nou mandat in marele Parlament al Romaniei :(((

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

fdoina "febra cu plecatul" nu o sa treaca prea curand,eu zic sa te pregatesti din timp pentru varianta in care copilul tau va pleca sa-si caute viitorul peste hotare...traim totusi intr-o plina era a globalizarii.

Adica ce se pune la cale pentru Rosia Montana se va extinde in toata tara, intai cu gazele de sist apoi cu alte tehnologii poluante, incat pleci fara sa mai pretinzi daune.


Mergi la inceput