Dupa decizia Curtii ...

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Stati usor...reprezentatia asta s-a incheiat,urmeaza ...fara numar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Gata,circul s-a terminat!http://www.gandul.info/politica/e-oficial-traian-basescu-se-intoarce-la-cotroceni-9985163

Crezi? Eu nu cred.
Basescu si-a alimentat bateriile si va incepe ofensiva.Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Pai foarte bine ,zic!...atata timp cat nu incalca constitutia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

citat din mesajul lui almo



Citat:
foarte inteligent articoulul ce sa spun

nu stiu articolul, dar pe d.Serbanescu il consider un profesionist care nu vorbeste fara argumente

Citat:
pana acum voiam sa fie si la noi ca la nemti

nu stiu la cine te referi cand spui "noi", eu am o mare admiratie pentru nemti, cum am si pentru chineji, dar daca as vrea sa traiesc in stilul lor, probabil mi-as face bagajele

Citat:
si se trezesc unii "destepti" pt "prostime" sa scrie un articol ca cel de mai sus

cum tocmai mi-am marturisit stima pentru autorul articolului presupun ca ma inscriu automat in catergoria a doua

Citat:
noi nu ca nu am vrea sa traim ca nemtii, dar nu vrem legi si reguli, ca toata lumea sa poata sa isi faca "treaba" dupa cum ii iese mai bine banul, mai nu platesti o taxa, mai furi din fondul de pensii, mai primesti o spaga pt ceva


eu as vrea sa traiesc ca bunicii mei, care traiau romaneste, vreau sa traiesc intr-o romanie cu respect pentru traditii si pentru oameni, intr-o romanie prospera, in care se munceste, nu intr-o romanie saracita, piata de desfacere, in care dicteaza interese straine, in care benzina si energia sunt la fel de scumpe ca in germania, iar colegii mei germani au salarii de cinsprezece ori mai mari ca mine

cat despre reguli si cinste in romania, eu am impresia ca ultimii ani au fost devastatori din punctul asta de vedere, si crede-ma ca vorbesc de la fata locului,nu din auzite
oameni care si-au facut o cariera prin munca, oameni inteligenti si capabili au fost maturati de clica portocalie, obligati sa aleaga intre umilinta si resemnare sau facutul bagajelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
oameni care si-au facut o cariera prin munca, oameni inteligenti si capabili au fost maturati de clica portocalie, obligati sa aleaga intre umilinta si resemnare sau facutul bagajelor

Te referi la cei care au fost maturati de clica portocalie dupa ce MAJORITATEA oamenilor care si-au facut o cariera prin munca, oameni inteligenti si capabili au fost maturati de clica rosie, obligati sa aleaga intre umilinta si resemnare sau facutul bagajelor (amploarea jafului si clientelismului sub Nastase n-are egal).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Pentru fdoina...

Doamne Dumnezeule, cati ani ai? Clica portocalie a fost o copilarie fatza de taifunul rosu. S-a macelarit tot. Oamenii era dati afara fara nici cea mai vaga motivatie, erau chemati la sindicat in onor institutia in care imi efectuasem stagiul si li se punea in vedere sa se care instant fara plangeri ca aveau copiii de crescut. brrrrrrrrr
15 ani dupa liderul de sindicat e cumva judecat, ghici ghicitoare unde am lucrat?


Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui fdoina
oameni care si-au facut o cariera prin munca, oameni inteligenti si capabili au fost maturati de clica portocalie, obligati sa aleaga intre umilinta si resemnare sau facutul bagajelor

Te referi la cei care au fost maturati de clica portocalie dupa ce MAJORITATEA oamenilor care si-au facut o cariera prin munca, oameni inteligenti si capabili au fost maturati de clica rosie, obligati sa aleaga intre umilinta si resemnare sau facutul bagajelor (amploarea jafului si clientelismului sub Nastase n-are egal).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina



eu as vrea sa traiesc ca bunicii mei, care traiau romaneste, vreau sa traiesc intr-o romanie cu respect pentru traditii si pentru oameni, intr-o romanie prospera, in care se munceste, nu intr-o romanie saracita, piata de desfacere, in care dicteaza interese straine, in care benzina si energia sunt la fel de scumpe ca in germania, iar colegii mei germani au salarii de cinsprezece ori mai mari ca mine

cat despre reguli si cinste in romania, eu am impresia ca ultimii ani au fost devastatori din punctul asta de vedere, si crede-ma ca vorbesc de la fata locului,nu din auzite
oameni care si-au facut o cariera prin munca, oameni inteligenti si capabili au fost maturati de clica portocalie, obligati sa aleaga intre umilinta si resemnare sau facutul bagajelor




Eu cred ca romanii au invatat tare bine sa fure si sa fie parsivi cu doua fete in vremea comunistilor, unde comunismul avea, iar oamenii primeau cu ratia. Ce s-a intamplat dupa revolutie e doar consecinta invatului care nu se lasa dezvatat si a flamandului caruia i se lungeste lantul si se imbuiba pana crapa.Furam pana nu mai ramane nimic, ca mult am fost privati de toate alea!


O spalare pe creier le trebuie romanilor, sa uite ca au fost atat amar de vreme calcati si subjugati ba de unii, ba de altii, de-a lungul istoriei.Si sa-si recapete demnitatea prin fortele proprii, muncind, nu cautand alte si alte modalitati de-a fura...cat mai legal posibil( ca nu sunt numai furacisme, trebuie sa iesi si basma curata!). Probabil ca se va intampla si asta, dar nu in Romania. Cand o fi sa emigreze toti romanii( nu ramane tara goala, stati fara grija, imediat vin cateva loturi de chinezi si gata! gaurile mai micute le umplu cei din Asia Mica, africanii si moldovenii ), or invata de la altii ce nu stiu si nu pot invata si aplica in tara lor, a noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Capcaun si Marina, asa justifica si Antonescu ordonantele date la limita legii, asta a fost si raspunsul lui Marga referitor plagiatul lui Ponta...hehehe, nu e prima data cand se intampla, altii au comis-o mai grav...de parca am fi blestemati la o competitie a rusinii, cat de jos se poate ajunge

Marina, nu ma indoiesc ca experienta ta e reala, cu totii stim ce a insemnat regimul iliescu, totusi parca nu erau atat de cinici, mai aveau o minima preocupare sa pastreze aparentele...se pare insa ca se intorc in varianta "perfectionata", pentru ca portocaliii i-au invatat ca nimic nu e prea mult, poti sa faci absolut orice daca functia ti-o permite


JuliaSM, eu cred ca romanilor nu le trebuie o spalare ci tocmai o improspatare a memoriei, sa treaca peste nostalgiile lui Basescu, care "a dus-o bine pe vremea comunistilor" si sa ajungaa la povestile bunicilor care au facut razboiul si foametea din 46 si n-au dat bir cu fugitii, care au murit cu demnitate prin puscarii ca sa nu-si ucida constiinta

edit. oare cine e de vina ca Iliescu se va intoarce din decembrie la butoane? si cine e de vina ca oameni ca cvTudor sau dan diaconescu fac audienta oricarui post tv care ii invita? daca lucrurile ar fi mers in directia corecta in ultimii ani (si nu vorbesc aici de bani, ci de onestitate si cinste, de promovarea valorii si a bunului simt) aceste figuri ar fi fost izolate intr-un spatiu destinat mintilor bolnave, care exista in numar mic oriunde in lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Doina, ceea ce doresti tu se poate rezolva prin :
- intoarcerea la monarhie - de preferinta cu un monarh strain
- o delegatie de cativa ani a lui Merkel & guvernul german sa dirijeze Romania, cam cum a fost Bulgaria atunci cand a dat faliment, dar efectiv cu conducere straina ;
- generatiile actuale sa moara si sa nu mai transmita smecheria lui "merge si asa" urmasilor

Si eu am fost ceea ce numesti tu "portocalie", adica l-am votat pe Basescu, PDL-ul mai putin (am facut prostia sa votez PNL). Orice ai spune tu, imi e greu sa trec peste mineriadele si pseudo-democratia lui Iliescu (care se vede si acum ca e democrat cam cat sunt eu popa catolic), precum si peste tacerea sufocanta ce se lasase in vremea lui Nastase. Prefer scandalul de acum, daca se poate spune asa...

Later edit: nu idiliza perioada interbelica. Hoti erau si atunci, slava Domnului, coruptie era si atunci...toate-s vechi si noua toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

fDoinda, eu te inteleg perfect. Superb mesajul tau! si eu plang dupa acel fel de oameni, ca bunicii nostri:( Extrordinar de intelepti, demni, harnici, iubitori de copii!

M-am saturat de ales intre doua rele, mereu cautandu-l pe cel mai mic, ori personajul cel mai inofensiv pt populatie, cu o paloare de bun simt macar.
Cat despre cine se va intoarce la butoane din decembrie...o! sa nu anticipam...deja sunt obisnuita cu rasturnarile de situatie, de tip hocus-pocus! Nu inger nicio parte din cei care sunt subiecte de discutie pe aici si ma indoiesc ca dupa gluma sinistra cu referendumul, vor mai fi multi adepti dintre cei care au mers la vot, ai USL-lui.

Nu m-ar mira sa avem ca presedinte peste un an si un pic pe DDD. Pt ca se poate si mai rau, la noi asta a fost mereu provocarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Extrordinar de intelepti, demni, harnici, iubitori de copii!


Ma dau in vant dupa idealizarile astea...

In familia unui strabunic de-al meu au fost 16 frati - deci banuiesc ca parintii erau iubitori de copii Din astia, doar strabunicul si un frate s-au "ridicat", restul au ajuns inclusiv hoti de buzunare. Selectia naturala...

Harnici - strabunicu' aducea muncitori din Maramures la camp, ca astia din sud erau ca sa citez "puturosi si hoti". Iar ca exemplu de demnitate si harnicie, unul din sat i-a stricat tractorul (mecanizarea NU s-a inventat pe vremea comunismului) de necaz...asta se intampla in 1923.

Astea-s exemple in mic. In mare, imi vine in minte afacerea Skoda, unde nu numai Carol al II-lea a fost vinovat, ca doar nu era singurul care decidea...

Mergi la inceput