Efectele inconstientei crase a USL(2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Sunt dezamagita de faptul ca luati in deradere cercetarile procurorilor, care nu au la baza nicio sesizare. Merg si intreaba: e semnatura ta tataie? ai fost la vot? cu cine ai votat? jura pe Biblie!

eu cred ca daca iese din cifre (total impersonale, fara nicio apartenenta politica, etc) ca la cucuietii din dos au fost 200% prezenti la vot este ciudat si cineva tre' sa se auto-sesizeze si sa vada daca 200% au votat in situ. asta nu inseamna ca nu este legal, inseamna ca numerele arata ceva suspicios. se duc "men in black" si verifica:
- daca ion (cnp 1), gheorghe (cnp 2) si maria (cnp 3) au votat pe listele suplimentare respective.
- daca intr-adevar vasile si dumitru din cucuietii din dos au votat (pt ei sau pt ei si pt ion, gheorghe sus mentionati).
- daca aceiasi ion, gheorghe si maria au votat si pe listele de la cucuietii din vale unde isi au domiciliul.
eu nu vad nimic ilegal sau iesit din normal pana aici atata vreme cat exista o hartie de la procuratura (semnata de un judecator).
ceea ce am bolduit si subliniat in textul tau nu cred ca se intampla si cred ca este manipulare (nu a ta, a celor de unde ai preluat informatia) - nu intereseaza pe nimeni/nu influenteaza cu nimic in momentul asta cu cine a votat vasile; in situatia actuala jocurile sunt facute de nr de persoane care au fost la vot si nu de alegerea fiecaruia.



da, sigur, juratul cu Biblia asezata pe capota masinii cu care s-au deplasat fetele palide, e coser...da' ce sunt astia, instante?
e o mica eroare in ceea ce spui. NU verifica pe cei care au votat pe listele suplimentare, ci chiar pe bastinasi. Nu nr trebuia sa-i ingrijoreze, trebuiau doar sa puna in calculator datele, unde aparea acelasi CNP de la 2 X in sus, era frauda cu certitudine. Ce trebuia sa ii ingrijoreze, ar fi fost faptul ca sunt zone in care s-a votat ft slab vis-a-vis de alta dati.(toti au boicotat?)Btw...sunt convinsa ca misculatii s-au facut, insa maximul credibil este pana intr-o suta de mii, maaaaaaaxim, maaaaaaaxim, dat cu larghetze. Ceea ce nu compromite referendumul, cand acolo au fost la vot peste 8 milioane de cetateni. De fapt, nimeni nu este acuzat de nimic, ca sa fie vinovati, trebuiau sa fie acuzati, ori Biblia eu stiu ca se foloseste IN INSTANTA, nu de catre organele de up. Nici macar oamenii aia nu sunt urmariti penal, se fac cercetari, ca li se pare lor ca s-a votat prea masiv in unele locuri. Insa se poarta cu bastinasii de parca sunt infractori. Nu e treaba nimanui CU CINE, CUM au votat alegatorii! sesizezi abuzurile?
Ori este evident, ca toata tevatura asta este pt a decridibiliza acest referendum, netinand cont de pericolul si repercusiunile acestor fapte. Nu mai vorbesc de banii multi care se prapadesc in acest mod. Asta e cireasa de pe tort, caci in fapt se intampla lucruri mult mai grave.

nu este nicio eroare, vasile si dumitru sunt bastinasi si mi se pare corect sa ii intrebe daca au votat pt ca:
- este posibil sa fi votat cineva pt ei (ei find in vacanta in portugalia)
- este posibil sa fi votat pt ei si pt ion pe listele suplimentare (ca sunt prieteni cu primarul si o mana spala pe alta, nu)
- este posibil ca vasile sa fie mort si sa fi votat pe liste.

cat despre ce ii intreaba, nu am spus ca este legal sa ii intrebe cu cine au votat. avand in vedere ca ii suspectezi pe procurori de abuz in serviciu/rea vointa si ii crezi capabil sa intrebe asta, eu iti spun ca nu cred pt ca nu schimba cu absolut nimic cu cine au votat ion si vasile. daca era o diferenta de 10000 de persoane (intre da si nu la referendum) ar fi contat. dar asa, este total lipsit de logica sa pui intrebarea asta. mai nasol era daca puneau intrebarea "de ce ai votat si n-ai stat acasa?" dar din cate am vazut nu s-a intamplat.

cat despre software-ul care verifica CNP-urile am inteles (dar nu sunt sigura ca am inteles bine) ca exista un program care s-a mai folosit, pe care insa nu au vrut onor organizatorii sa il utilizeze si acum (cum nu au vrut sa utilizeze nici camerele din scoli - un pic mai mult gaz pe focul care alimenteaza ideea de fraudare) si au gasit dupa referendum o companie (care nu stiu cat este de obiectiva) care sa se ocupe de afacerea asta.

cat s-a fraudat nu conteaza (cum spunea cineva mai sus si 500 sunt multe), important este sa se elimine practica si nu se poate decat pedepsind pe toti cei implicati, nu conteaza apartenenta politica. faptul ca sunt persoane care considera justificat sa se fraudeze ma duce cu gandul la cei (probabil majoritar aceiasi) care considera ca este justificat ca ponta sa plagieze, se pare ca pt unii este furt doar daca se vede rata-n gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Mrenescu, ar fi bine sa pui de-o parte codul ala, ca iti zic ca iti prinzi urechile. Iti spun simplu: niciun procuror nu are voie sa vina la usa ta,tam-nesam, fara o sesizare, fara ca sa existe macar niste indicii cu miros de infractiune, ori sa te puna sa juri pe Biblie. Nici macar bunul simt sa iasa in public, sa spuna care-i treaba cu aceste verificari, nu au avut-o. Desigur, probabil ca toti cei care muncesc la Antene sunt niste oligofreni servili ai lui Voiculescu, iar cei care privesc la ei sunt asisderea, oligofreni...


inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



Lucialu, eu zic ca daca nu intelegem legea ( ceea ce mi se pare a fi cazul tau, sincer) nu e cazul s-o aruncam de-o parte. E necesar sa facem un efort s-o intelegem pentru binele social. Doar respectand legile putem spera la o societate normala.

E clar ca n-ai nici cea mai vaga idee despre institutia autosesizarii, despre cea a plangerii prealabile sau despre cum decurge cercetarea penala sau urmarirea penala. Ceea ce spui tu acolo cum ca un procuror n-are niciun drept e preluat din filmele americane si nu, sistemul nostru judiciar nu e la fel ca cel american.

Ma intreb cum poti afirma ca nu au existat sesizari/plangeri penale cand Parchetul a tot spus ca au existat peste 500. Rea vointa? Intentie de dezinformare, cum s-o calific? Spui "ca-mi prind urechile" in Codul de Procedura Penala. Ma indoiesc sincer. Contraargumentele tale sunt "rupte" din ce? Jurnalul National presupun...

Si apropos de trustul Intact cu toate televiziunile si publicatiile lui: eu n-am afirmat vreodata ca spectatorii/cititorii ar fi oligofreni. Afirmatia iti apartine. Eu am spus doar ca sunt manipulati iar manipularea maselor e, indraznesc sa spun, mult mai periculoasa decat un spectru larg de boli mentale sau fizice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Antena3 a intrat in fibrilatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Catrinik, tu te uti la ce suma halucinanta ai plusat, cand vorbesti de fraude?


Mey io vorbesc serios.
Eu, una, chiar asa cred: 1 milion de furaciuni.
Pe bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Cacarau nu-si mai da demisia. Nu se mai retrage.

Si mai zice: iesiti in strada!!
Nu sintem colonie.
Doar USL e solutia.
CC si-a permis sa incalce legile.
Vom lupta pina la capat sa eliberam tara.
Economia tarii nu a fost pusa pe butuci de noi, ci doar de Base. Nu ma intereseaza comentariile lui Isarescu.
Nu coabitam cu Basescu.
Asteapta sa-l aresteze parchetul.

Si evident, apoteotic: diseara e pe Antene.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Catrinik, tu te uti la ce suma halucinanta ai plusat, cand vorbesti de fraude?


Mey io vorbesc serios.
Eu, una, chiar asa cred: 1 milion de furaciuni.
Pe bune.




Si mie-mi place sa cred ca exista viata pe Uranus... dar asta nu inseamna nimic. Poate am dreptate, poate nu. E nevoie si de ceva dovezi ca asa fiecare dintre noi crede diverse lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Cacarau nu-si mai da demisia. Nu se mai retrage.

Si zice: iesiti in strada!!




"Apelul nostru catre oameni: Dragi romani care vedeti azi votul vostru batjocorit, manifestati-va si aparati-va puterea de cetateni. Respectati legea si Constitutioa, dar faceti-va simtita prezenta.

Nimeni nu este mai presus de lege, nici Basescu, nici Parchetul, nici CSM, nici CCR.

Desi sintem parte a UE< a NATO, nimeni nu poate dicta in Romania ca intr-o colonie.

Toti cetatenii curajosi trebuie sa continue lupta.
Romania nu poate ramine singura tara a UE in care cineva din afara sa vina sa dicteze verdicte.

Tara in care oameni precum cei din CCR sa incalce legile si sa-si incalce propriile hotariri.

Vom lupta pana la capat si il vom da jos pe Basescu!

"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Catrinik, tu te uti la ce suma halucinanta ai plusat, cand vorbesti de fraude?


Mey io vorbesc serios.
Eu, una, chiar asa cred: 1 milion de furaciuni.
Pe bune.




Si mie-mi place sa cred ca exista viata pe Uranus... dar asta nu inseamna nimic. Poate am dreptate, poate nu. E nevoie si de ceva dovezi ca asa fiecare dintre noi crede diverse lucruri.




Dar nu am nevoie de nici o dovada ca sa cred in ceva. Cred pur si simplu.
Si eu asta cred: 1 mil. Nu trebuie sa ma justific la nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Pe tancuri bibicule !
Colonelul Dogaru , la datorie !

Intrebarea intrebatoare-ce va zice doamna Pivniceru Mona ?

va zice ca si Iliescu-spor la plantat flori ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Ura si la gara

La radio, la stirile de la ora 15, Cacarau (ce porecla ) a zis ca respecta decizia CCR, chiar daca i se pare nedreapta

S-a mai schimbat ceva intre timp ???

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput