Efectele inconstientei crase a USL(2)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Cand am afirmat ca exista tari care nu permit vot extern, nu am afirmat contrariu.
Citat:
Votul extern īn lume. Cine īl acorda si cine nu
Printre statele care nu permit nicio forma de vot extern se numara: Albania, Armenia, Cipru, Coreea, Macedonia, Malta, Monaco, Muntenegru, Maroc, Slovacia.


O multime selecta.

Cel care a facut lista a omis un Nord. Este vorba doar de Coreea de Nord. Spre care tind aspiratiile USL.

Tot in lista s-a strecurat o grava eroare. Monaco este principat! Cine pe cine alege acolo? Cat despre parlamentul monegasc si consiliul municipal, cetatenii principatului care locuiesc in strainatate pot vota de peste mari si tari.

Dezinformateus, lista "selecta" pe care ne-o propui intra la apa ...

PS. In curand www.timesofmalta.com/articles/view/20120121/local/maltese-voters-living-abroad-should-vote-in-embassies-ad.403180" target="_blank">si Malta o sa iasa din lista.

Capcaunule notiunea de "exista" presupune ca exista cel putin un caz. Faptul ca pe lista sunt doua tari care ti se par discutabile nu neaga adevarul afirmatiei mele. Era suficient sa existe o singura tara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Si eu cred cam la fel, 1 milion minimi, 1,5 maxim.
Pana si psd-istii o confirma , respectiv deputatul traseist Nicolae Stan, zis Bula:

http://casajurnalistului.ro/alegeri-pe-mosia-lui-bula/

Citat:
- Ma, baieti, hai sa va spun deschis, ca sunteti baieti tineri. Din aia 7,5 milioane cati au votat sa plece el, un milion e furaciune, un milion cinci sute. E mai mult? Mai mult nu are cum sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Deceneus, ia baga un ochi aici si zi-mi care din legile de mai jos le-ai aplica si la noi

http://www.verze.ro/Filozofari/Ce-se-mai-intampla-in-lume/cele-mai-trasnite-legi.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Deceneus, de ce nu esti mai selectiv cu exemplele pe care le dai? In alt context ai da exemplu, de pilda, tarile arabe care au legi separate pt femei si barbati? Adica e aceeasi paralela. Sa luam drepturi de la grupuri care nu prezinta interes (doar economic).

Ma dau exemplu pe mine, cetatean olandez cu domiciliul in strainatate. Este a2a oara cand voi vota la alegerile din olanda. Pt a vota a trebuit sa ma inscriu pe un anumit site, de a downloada un anumit formular pe care trebuie sa il completez si sa il trimit impreuna cu copile de pe actul meu de identitate, valabil. Daca nu fac acest lucru, imi sare randul la vot. Inainte de alegeri primesc acasa listele cu candidatii si pot sa imi exercit dreptul. In plus, daca nu respect conditia de imi prelungi pasaportul in timpul delimitat, risc sa imi pierd cetatenia olandeza, automat, fara nici o cerere. Au avut de a face cu acest lucru, olandezi, get beget, care dupa ani de zile teleleu prin lume, nu mai detineau cetatenia. Si e f greu sa o redobandesti.
Deci exista drepturi, dar si obligatii.

Tarile democratice nu isi exclud cetatenii de la dreptul de vot. Oriunde se afla ei si indiferent de cand sant plecati.
Nici macar nu exista pasaport olandez cu domiciliu in strainate. Toti cetatenii sunt olandezi si nu se subliniaza nici o diferenta intre ei.

Eu nu am pledat pentru excluderea romanilor din strainatate de pe liste.
Am dat exemple prin carea am demostrat ca sunt tari care nu accepta votul in strainatate, pentru ca nu pot asigura conditile necesare unui vot corect pentru cetatenii lor din motive de costuri.
Listele permanente sunt dificil de intretinut cu romanii din strainatate, pentru ca autoritatile romane nu au posibilitatea sa verifice datele lor.
Ponta spunea ca nu a primit de la Italia si de la Spania liste cu nume si adresa, pentru ca se incalca dreptul la confidentialitate, si a primit cifre de la autoritatile respective.
In aceste conditii cand se pune problema de cvorum, trebuie sa ai date certe, si datele certe sunt cele pe care le adminstreaza autoritatile din tara.
Dreptul la vot este una si datele privind cvorumul este altceva.
Dina cauza asta se lucreaza cu doua notiuni, list electorale permanente si liste electorale suplimentare.


Poat ca se va trezi si Romania sa faca Registrul Electoral si acolo sa fie inscrisi cei care solicita sa voteze, si sa primeasca prin posta un card, cu care sa se prezinte la sectia de vot. In acest fel se elimina posibilitatea votului multiplu, si se poate tine evidenta celor care au votat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mrenescu, ar fi bine sa pui de-o parte codul ala, ca iti zic ca iti prinzi urechile. Iti spun simplu: niciun procuror nu are voie sa vina la usa ta,tam-nesam, fara o sesizare, fara ca sa existe macar niste indicii cu miros de infractiune, ori sa te puna sa juri pe Biblie. Nici macar bunul simt sa iasa in public, sa spuna care-i treaba cu aceste verificari, nu au avut-o. Desigur, probabil ca toti cei care muncesc la Antene sunt niste oligofreni servili ai lui Voiculescu, iar cei care privesc la ei sunt asisderea, oligofreni...
Mickyyy, te-am rugat si eu ceva...de fapt in repetate randuri ti-am tot zis. Parerea mea este ca dezinformezi, tot timpul ai facut asta, dar e optiunea ta, unii o gusta, eu nu. Chtitbusarii din astea la mesajele mele, la declaratiile altora, la cum iti place tie sa cauti confirmari in sprijinul parerii tale, ma lasa rece. Nu am spus ca nu trebuie sa se certeteze fraudele. Sunt doua lucruri diferite. acum nu se cerceteaza fraude, se comit abuzuri. Ti-ar conveni sa iti bata cineva lausa ca poate tu ai comis nu sh ce accident rutier, savarsit pe strada ta? asa, pt ca ai masina si permis de conducere si locuiesti in zona...Cvorumul a fost pus prin OUG inatia oara in 2009 de catre Boc. S=-a zis de n ori lucrurl asta. S-a demonstrat.
Catrinik, tu te uti la ce suma halucinanta ai plusat, cand vorbesti de fraude?
Cred ca e mai bine sa sed in banca mea si astept ca multi altii deznodamantul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Logic si matematic:

1. toti cetatenii romani peste 18 ani au drept de vot (cu exceptiile prevazute de lege)
2. toti cetatenii romani peste 18 ani pot fi in orice moment identificati in baza CNP-ului, softul MAI permite listarea lor instantanee la orice data
3. toti cetatenii cu domiciliul stabil in afara (aia 480.000 sau cati or fi) - exista in niste evidente stricte, si la fel, numarul lor poate fi in orice moment determinat in mod exact. Astia sunt singurii care nu figureaza pe listele permanente DIN TARA.

4. cvorum = 50%+1 din punctul 1 (adica din toti cetatenii cu drept de vot), conform precizarilor CCR (si a oricarei logici de om normal). Deci cu o intarziere de cateva minute sau cat ii ia softului MAI sa ruleze acea baza de date de la punctul 2, noi stim in orice moment care e numarul cetatenilor romani cu drept de vot

Prin urmare ca e pe lista 1 sau pe lista 2, adica pe lista permanenta sau suplimentara, e irelevant. Daca X locuieste in spania provizoriu, si el e trecut in lista permanenta din adunati-copaceni, si vrea sa voteze, va merge in spania, va fi pus pe o lista suplimentara, iar pe lista dina dunati-copaceni va ramane loc liber in dreptul lui. La final, cand tragi linie, va fi un singur vot si o singura semnatura pe liste, si fiind in lista din satul de domiciliu e inclus in cvorum.

restul e gargara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Mickyyy, te-am rugat si eu ceva...de fapt in repetate randuri ti-am tot zis. Parerea mea este ca dezinformezi, tot timpul ai facut asta, dar e optiunea ta, unii o gusta, eu nu.
...
Ti-ar conveni sa iti bata cineva lausa ca poate tu ai comis nu sh ce accident rutier, savarsit pe strada ta? asa, pt ca ai masina si permis de conducere si locuiesti in zona....


Si eu cred ca tu dezinformezi, deci suntem chit

Cat despre partea a doua, sa zicem ca prin absurd copilul tau e victima unui accdient de circulatie, si nu se stie cine ar fi vinovatul, politia stie doar strada pe care a avut loc. Spune-mi tu, in situatia asta, ai avea ceva impotriva ca respectivii politisti care cerecetaza accidentul sa mearga din usa in usa sa ceara declaratii de la oamenii din zona?? Daca eu le-as inchide usa in nas, tu n-ai crede ca am ceva de ascuns?

Pe bune, faceti diferenta intre MARTOR si INVINUIT. Abia cand notiunile astea sunt suficient de clare (si aici antenele si alte [posturi tv ar trebui sa explice clar oamenilor ce inseamna martor si ce inseamna acuzat/inculpat/invinuit/cercetat, etc) sunt dispusa sa reiau o discutie pe tema asta. Pana la proba contrarie, raman si eu la aceasi parere pe care o ai tu despre mine, ca tu dezinformezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu chiar nu inteleg!
Aici nu suntem la un meci de fotbal! Eu tin cu ala, tu tii cu celalalt!

Aici se pune problema ca un Stat democratic sa-si dovedeasca intentiile de respectare a democratiei fata de TOTI cetatenii lui!
Cine o poate face? O pot face acele institutii care sunt considerate puterile dinr-un stat democratic!

Cand incep conducatorii, alesi sau desemnati, ai acestor institutii o golaneala care frizeaza anarhia cetatenii trebuie sa isi puna intrebari si sa se reorienteze in alegerile lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Hai ma, ca s-a terminat! E si avertizare cod galben de canicula, asa ca ca amatorii de plimbare prin Piata Universitatii ar fi bine sa stea mai la umbra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

nu va mai certati, a revenit Base...

imi zise acu' o colega

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput