Efectele inconstientei crase a USL(2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Eu v-am zis azi noapte ca Aspazia e buba, da' nu m-ati crezut...acum e transformata in tinta vie,iar o sa vedem o plangere a CCR pe la Comisia de la Venetia...astia nu se lasa cu una, cu doua,sunt masochisti: le place sa si-o ia sistematic dupa ceafa...mai grav e ca noi platim consecintele inconstientei lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-13067012-vocea-rusiei-printre-actiunile-care-putea-imbunatati-pozitia-pnl-psd-numara-schimbarea-rapida-laurei-kovesi-parchet-lui-daniel-morar-dna.htm

Atat pentru PNL cat si PSD urmeaza o perioada foarte dificila atat din punct de vedere psihologic, cat si din punct de vedere politic. Printre actiunile care le-ar putea imbunatati pozitia s-ar numara schimbarea rapida a Laurei Kovesi de la Parchet si a lui Daniel Morar de la DNA, dar asemenea actiuni par a fi dificile in conditiile in care CSM tergiverseaza procesul numirii noului ministru al justitiei", arata Vocea Rusiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Deceneus, de ce nu esti mai selectiv cu exemplele pe care le dai? In alt context ai da exemplu, de pilda, tarile arabe care au legi separate pt femei si barbati? Adica e aceeasi paralela. Sa luam drepturi de la grupuri care nu prezinta interes (doar economic).

Ma dau exemplu pe mine, cetatean olandez cu domiciliul in strainatate. Este a2a oara cand voi vota la alegerile din olanda. Pt a vota a trebuit sa ma inscriu pe un anumit site, de a downloada un anumit formular pe care trebuie sa il completez si sa il trimit impreuna cu copile de pe actul meu de identitate, valabil. Daca nu fac acest lucru, imi sare randul la vot. Inainte de alegeri primesc acasa listele cu candidatii si pot sa imi exercit dreptul. In plus, daca nu respect conditia de imi prelungi pasaportul in timpul delimitat, risc sa imi pierd cetatenia olandeza, automat, fara nici o cerere. Au avut de a face cu acest lucru, olandezi, get beget, care dupa ani de zile teleleu prin lume, nu mai detineau cetatenia. Si e f greu sa o redobandesti.
Deci exista drepturi, dar si obligatii.

Tarile democratice nu isi exclud cetatenii de la dreptul de vot. Oriunde se afla ei si indiferent de cand sant plecati.
Nici macar nu exista pasaport olandez cu domiciliu in strainate. Toti cetatenii sunt olandezi si nu se subliniaza nici o diferenta intre ei.

Eu nu am pledat pentru excluderea romanilor din strainatate de pe liste.
Am dat exemple prin carea am demostrat ca sunt tari care nu accepta votul in strainatate, pentru ca nu pot asigura conditile necesare unui vot corect pentru cetatenii lor din motive de costuri.
Listele permanente sunt dificil de intretinut cu romanii din strainatate, pentru ca autoritatile romane nu au posibilitatea sa verifice datele lor.
Ponta spunea ca nu a primit de la Italia si de la Spania liste cu nume si adresa, pentru ca se incalca dreptul la confidentialitate, si a primit cifre de la autoritatile respective.
In aceste conditii cand se pune problema de cvorum, trebuie sa ai date certe, si datele certe sunt cele pe care le adminstreaza autoritatile din tara.
Dreptul la vot este una si datele privind cvorumul este altceva.
Dina cauza asta se lucreaza cu doua notiuni, list electorale permanente si liste electorale suplimentare.


Poat ca se va trezi si Romania sa faca Registrul Electoral si acolo sa fie inscrisi cei care solicita sa voteze, si sa primeasca prin posta un card, cu care sa se prezinte la sectia de vot. In acest fel se elimina posibilitatea votului multiplu, si se poate tine evidenta celor care au votat.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )



De acord cu tine, nu am inteles motivatia ta cu privire la conditiile in care votul diasporeipoate fi asigurat. Poate in ceea ce priveste aspectl acesta ne putem compara cu tarile susnumite. Cu toate ca unele de pe lista au alte motivatii la baza. Dar daca o luam pe aceasta cale, romania nu isi permite indeplinirea multor conditii care asigura democratia. De aceea in acest context este posibil ceea ce se intampla in romania. Lucruri care ar fi de neconceput intr o tara cu baze democratice puternice. Nu ai fost destul de specific si de aceea se pot creea confuzii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

De luat aminte...tot un efect al inconstientei crase a USL:

http://politicstand.ro/in-spatele-usilor-inchise-din-aleea-alexandru/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

De luat aminte...tot un efect al inconstientei crase a USL:

http://politicstand.ro/in-spatele-usilor-inchise-din-aleea-alexandru/


Foarte interesant. Pt cine are ochi sa citeasca.
Pacat ca nu merge copiat articolul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Gata, basta cu mana de penali care ne-au furat cat au putut, acei membri marcanti care fac jocurile din: PSD, PC, PNL, PDL, (am luat-o in ordine cronologica)!
Astia ar trebui sa-si ia jucariile si sa plece in paradisurile fiscale, atat de cunoscute lor, pt. ca altfel se vor devora intre ei spre binele sau nu al nostru!
Privind din acest unghi putem sa ne bucuram dar din pacate lupta lor nefiind si a noastra, ei vor ramane cu banii si noi cu plata furaciunii si a inconstientei lor!
Mai clar, in loc sa-i sanctionam in bloc pe toti, noi in inconstienta noastra, participam la lupta lor!
Asta arata ca nu suntem maturi politic si de aceea vom avea in continuare de suferit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Membrii DC, degeaba ne razboim noi aici, din pacate chiar intre noi, degeaba sunteti destepti( si sunteti!) si deschisi daca nu reusim sa-i oprim pe acesti politicieni necinstiti sa-si faca mendrele pe spatele noastru. Inseamna CA NU NE PASA DE VIITORUL COPIILOR NOSTRI!
Astia isi vad de interesele lor personale cu votul nostru, cu banii nostri, cu sufletul nostru!
Voi nu vedeti ce fac? Ne dezbina ca sa-si faca audienta, vand tara pe nimic, ne aiuresc cu promisiuni desarte cum face ala de tine OTV!

Avem din fericire multi romani desteptati de Occident( aia pe care vroia Ponta sa-i stearga dintre romani!), in voi avem speranta ca sa veniti destupati la minte sa ne aduceti si pe noi pe linia de plutire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Avem din fericire multi romani desteptati de Occident( aia pe care vroia Ponta sa-i stearga dintre romani!), in voi avem speranta ca sa veniti destupati la minte sa ne aduceti si pe noi pe linia de plutire!


Daca Ponta e consecvent propriei idiotenii cu scoaterea romanilor de pe listele permanente din tara, asta inseamna ca la alegerile parlamentare din toamna diaspora, intrucat are peste 3 milioane de cetateni va avea dreptul la 42 deputati si 23 senatori (parca era 1 deputat la 70.000 de locuitori si un senator la 130,000). Cum diaspora voteaza in general anti-usl, ar fi distractiv de vazut cum va justifica in toamna usl-ul revenirea diasporei e listele locale, ca sa creasca nr parlamentarilor de olt si dolj, care sigur vor fi rosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Catrinik, tu te uti la ce suma halucinanta ai plusat, cand vorbesti de fraude?


Mey io vorbesc serios.
Eu, una, chiar asa cred: 1 milion de furaciuni.
Pe bune.




Si mie-mi place sa cred ca exista viata pe Uranus... dar asta nu inseamna nimic. Poate am dreptate, poate nu. E nevoie si de ceva dovezi ca asa fiecare dintre noi crede diverse lucruri.




Deci pina la urma cifra de 1.5 milioane nu era chiar departe de adevar.

" Daca vor fi probate, acuzatiile aduse de DNA la adresa secretarului general al PSD Liviu Dragnea vor conduce la concluzia ca nu mai putin de 1,5 milioane de voturi au fost fraudate la referendum, sustin surse judiciare."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

http://www.gandul.info/news/avertisment-dur-al-comisiei-europene-guvernul-ponta-duce-lipsa-de-viziune-si-strategie-10134924#

prapastia e foarte aproape. Dar e dupa alegeri ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput