Efectele inconstientei crase a USL(2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Lucialu ce treaba are interesul diasporei ptr alegeri cu drepturile lor de cetateni romani,nu asta-i talerul corect intr-o democratie...de ce sa se inscrie doar ei pe o lista de votare, noi cei din tara suntem mai cu mot?...dupa logica ta ,toti ar trebui sa ne inscriem daca vrem sa votam sau nu, nu poti face discriminare intre cetatenii RO?...indiferent de legile alambicate sau nu, Constitutia e sfanta, acolo scrie clar ca avem aceleasi drepturi,nu se specifica ca unii-s cetateni de rang superior si altii nu.Eu chiar nu pot pricepe ratiunea unui asemenea mod de gandire!...nu numai ca nu pot pricepe,chiar ma sperie!Edit: acum am vazut ca nu am inteles eu bine mesajul tau,ca tu prpui ca toti cetatenii sa se inscrie singuri ptr a putea vota...tot ciudat mi se pare si total nedemocratic, pai daca nici sa ma inscrie pe o lista de vot nu poate amaratul asta de stat sa faca ptr mine,sa ma pun eu pe drumuri sa ma inscriu singur, atunci la ce mama naiba mai am nevoie de cetatenia asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Ar trebui ca, fiecare dintre cei care doresc in mod real sa voteze, sa mearga fain frumos sa se inscrie pe listute, pt ca sa fie trecuti in Registrul Electoral.

Iar Registrul Electoral sa fie intr-un singur loc. Cine vrea sa voteze vreodata sa faca bine sa bata mai intai drumul pana la Registrul asta. In plus, fiecare cetatean inscris in Registru este obligat ca inainte de moarte sa mai bata un drum ca sa fie radiat din lista.

PS. In nicio tara din lume nu se face ceea ce propui tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

In alte tari exista registru si in multe tari nu voteaza in strainatate decat oficialii si militarii in misiune.
Si asta nu-i dezinformare!
Ati vazut cate erori sunt numai in tara, unde datele circula intre institutii. Daca datele se vor colecta de la cetatenii dispersati in toata lumea, cum credeti ca se poate tine o evidenta cu acuratete si cu ce costuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Deceneus pai te credem pe cuvantde pionier?...da-ne un link ceva, niste legi,nu stiu ,orice ...ca nu-i de ajuns sa o declari tu raspicat!Eu momentan nu am vazut decat o eroare de 34000,dar nu garantez ca Ponta i-a numarat corect si pe cei care implinind 18 ani, trebuiau inscrisi in liste intre timp...ce alte erori majore mai vezi tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna
Eu momentan nu am vazut decat o eroare de 34000,dar nu garantez ca Ponta i-a numarat corect si pe cei care implinind 18 ani, trebuiau inscrisi in liste intre timp...ce alte erori majore mai vezi tu?

si pt astia "eronati" ar trebui sa fie verificat de cate ori au votat si nr total de voturi corectat pe masura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Pai asta verifica Parchetul General dar cica-i abuz...tre sa-l desfiintam ca sperie votantii "prolifici"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Dyannna, as fi fost de acord cu tine dc nu s-ar fi impus cvorum, cf unei legi tot neconstitutionale. Pe mine ma loveste in mod direct tot ce se intmpla in tara asta, in care eu locuiesc.
Dat fiind faptul ca nu exista nicio posibilitate certa de a tine o evidenta a celor cu drept de vot de dincolo, dat fiind dezinteresul masiv al acestora de a-si exercita votul( si totdeauna s-a tinut cont de cei care si-au exprimat optiunea, nu de cei care au stat acasa), dat fiind ca mi s-a impus un cvorum profund neconstitutional, nu am cum sa vad altfel lucrurile decat le-am expus.

Sunt dezamagita de faptul ca luati in deradere cercetarile procurorilor, care nu au la baza nicio sesizare. Merg si intreaba: e semnatura ta tataie? ai fost la vot? cu cine ai votat? jura pe Biblie! acolo, la fiecare in batatura...mai antartz cand au vrut sa faca minirecesamant USL-eii, ori erati oripilate de modul propus sa mearga la sat din poarta in poarta, ori ati spus ca nu le deschideti usa...o scaldati cum va coafeaza. Discutiile lipsite de obiectivism devin sterile si inutile in acest caz.
NB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

In alte tari exista registru si in multe tari nu voteaza in strainatate decat oficialii si militarii in misiune.
Si asta nu-i dezinformare!
Ati vazut cate erori sunt numai in tara, unde datele circula intre institutii. Daca datele se vor colecta de la cetatenii dispersati in toata lumea, cum credeti ca se poate tine o evidenta cu acuratete si cu ce costuri?

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Deceneus Gresesti. Colegii mei sunt cetateni germani si locuiesc in US iar ei voteaza in US la alegerile lor.
Asa ca nu dezinforma. La fel colegii americani care au fost detasati in Germania pe timpul alegerilor prezidentiale au votat la Muenchen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Cand am afirmat ca exista tari care nu permit vot extern, nu am afirmat contrariu.
www.sferapoliticii.ro/sfera/159/art06-Mihalache-Huiu.php" target="_blank">Votul extern: temele de dezbatere

Citat:
Votul extern īn lume. Cine īl acorda si cine nu
Printre statele care nu permit nicio forma de vot extern se numara: Albania, Armenia, Cipru, Coreea, Macedonia, Malta, Monaco, Muntenegru, Maroc, Slovacia.

Armenia este un exemplu recent de stat care a abolit complet votul extern, īncepānd cu ianuarie 2007. Argumentul principal a fost acela ca armenii care locuiesc īn afara nu ar trebui sa aiba decida asupra conducerii Armeniei si viitorului acesteia, drept ce ar trebui sa revina doar armenilor care traiesc īn tara. Armenia are o diaspora foarte numeroasa, dar īn general prezenta la vot din rāndul acesteia fusese redusa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Sunt dezamagita de faptul ca luati in deradere cercetarile procurorilor, care nu au la baza nicio sesizare. Merg si intreaba: e semnatura ta tataie? ai fost la vot? cu cine ai votat? jura pe Biblie!

eu cred ca daca iese din cifre (total impersonale, fara nicio apartenenta politica, etc) ca la cucuietii din dos au fost 200% prezenti la vot este ciudat si cineva tre' sa se auto-sesizeze si sa vada daca 200% au votat in situ. asta nu inseamna ca nu este legal, inseamna ca numerele arata ceva suspicios. se duc "men in black" si verifica:
- daca ion (cnp 1), gheorghe (cnp 2) si maria (cnp 3) au votat pe listele suplimentare respective.
- daca intr-adevar vasile si dumitru din cucuietii din dos au votat (pt ei sau pt ei si pt ion, gheorghe sus mentionati).
- daca aceiasi ion, gheorghe si maria au votat si pe listele de la cucuietii din vale unde isi au domiciliul.
eu nu vad nimic ilegal sau iesit din normal pana aici atata vreme cat exista o hartie de la procuratura (semnata de un judecator).
ceea ce am bolduit si subliniat in textul tau nu cred ca se intampla si cred ca este manipulare (nu a ta, a celor de unde ai preluat informatia) - nu intereseaza pe nimeni/nu influenteaza cu nimic in momentul asta cu cine a votat vasile; in situatia actuala jocurile sunt facute de nr de persoane care au fost la vot si nu de alegerea fiecaruia.
cat despre juratul pe Biblie am inteles ca asa-i modelul, oamenii tre' sa jure ca vor spune adevarul si numai adevarul si jura pe ceva sfant pt ei (ca doar n-o sa jure cu mana pe fundita/ ... olita/ ... etc) cand dau o declaratie. exista si textul alternativ pt ceilalti.

edit: un acord

Mergi la inceput