Efectele inconstientei crase a USL(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Catrinik cum erata nu s-a luat cu majoritate?...pai nu cred ca puteau sa o considere legala altfel...uite aici spune ca s-a adoptat cu majoritatea judecatorilor CCR
http://www.ccr.ro/default.aspx?page=press/2012/14august

Deci eu cred ca daca la emiterea eratei au fost 6 judecatori de acord vor fi si maine ptr a lua decizia de invalidare...nu vad cum al saselea judecator a fost de acord cu introducerea diasporei in cvorum dar sa nu voteze ptr invalidare...cel de-al saselea judecator cred ca este Aspazia Cojocaru,probabil aceasta a fost de acord cu erata dar ea vrea anularea referendumului...ea s-a antepronuntat de la inceput parca...vom vedea maine!





Da io mai stiu cu ce majoritate au hotarit, ca am inceput sa le si incurc .... la cite adrese sint.
Sorry daca nu am retinut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Io ma intreb cum ne numara MAE pe astia din afara, ca eu de declarat la ambasada oficial nu m-am declarat. Aku ca stie ambasadorul ca sunt pe aici asta e alta discutie dar oficial exist in romanika la mine acasa, nedeclarata la referendum si nevotanta pe motiv de cvorum


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Nu, nu e Aspazia. E ungurul. Se pare ca el ar fi cel ce " va face cartile".
Pai sunt 3 talibani USL si 4 talibani PDL,astia-s siguri si nu se schimba...ramane Aspazia si ungurul, vad ca se tot vorbeste de 5 ptr invalidare,care din astia doi e trecut ca sigur?...eu ma gandeam ca ungurul e sigur si Aspazia ramane de convins,ea oricum vroia anulare ca au fost mari nereguli.Dar vorba lui catrinik, naiba ii mai intelege si pe astia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor, eu pot sa spun ca dupa ce a iesit Ponta cu ineptiile lui de azi am ajuns la urmatoarea concluzie: CCR nu va lua never de capul ei o hotarare aiurea ca nu suntem chiar tara lui "Papura Voda" pt. ca suntem o tara UE, basca NATO!

Cum 'mnealor judecatorii din CCR fac un joc de glezne de-ti sta mintea in loc, (ce-i al lor este al lor!), sunt convinsa ca maine iar paseaza raspunderea unei hotarari transante, deci alte lupte din ce in ce mai penibile!

Cum din expozeul lui Ponta si a aceluia de la PNL ca nici nu ma obosesc sa-mi amintesc cum il cheama pt. ca este penibil rau (si cred ca bine fac pt. ca se supara pnlistele care cred eu ca ar trebui sa fie seletive!) astia incearca sa scoata procentul de cvorum pe seama romanilor cu domiciliu in strainatate.
Pe astia i-au scos dintr-un condei din randul cetatenilor romani!
Ori CCR a spus deja ca romanii din Diaspora ( zic eu, cu un CNP in Romania nu pot sa fie exclusi decat daca exista cerere de renuntare la cetatenie scrisa de manuta lor si inregistrata la ambasade).

Numai ce l-am vazut pe la o televiziune pe Corlateanu tras la fata si cam violaceu! El este la MAE, nu?
Pune el pe masa CCR 3.000.000 de cereri inregistrate de renuntare la cetatenia romana?
Eu banuiesc ca s-au atasat la listele lui Ponta si numele acelora care garanteaza sub semnatura proprie ca cei scosi/propusi sa fie scosi(?) de pe listele elecorale s-a facut pe baza unor acte legale!

Ca la ce balamuc se vor incaiera! O sa fie ca la razboi si cred ca fiecare trebuie sa se uite bine pe ce semneaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Marina, MAE nu are decat date statistice cu romanii plecati in strainatate,el are cifre nu nume si adrese...si de-ar fi curtea de acord ei pe cine sterg din liste, asa de-a valma?Chiar Ponta a recunoscut ca nu putea primi datele personale ale cetatenilor rezidenti ptr ca se incalca Directiva Europeana privind protectia datelor personale...deci cum ii va depista el pe romanii din strainatate daca acestia nu se declara la ambasada nu stiu,ca vad ca niciun stat nu divulga datele personale ale acestora...nici macar ptr locale nu poate sa-i scoata de pe liste ca nu stie cum ii cheama...la referendum oricum curtea a hotarat situatia lor asa ca asta-i foc de paie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Dyannna, asta incercam si eu sa explic mai sus: suntem catateni liberi in UE si cetatenia se schimba numai dupa ce se semneaza niste acte cu tara noua si cea veche primeste astfel prin ambasada cererea de renuntare!

Dar tu parca ziceai ca esti prin Grecia si deunazi ma intrebam daca spuneai sau nu de Chios,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

B nica, stai sa vezi pe astia la antene ce spumega cu ale liste permanente si nepermanente,si naiba sa-i pieptene...ptr ei cetatenia este o chestiune asa mai fara importanta,desi curtea le-a spus clar ca trebuiesc inscrisi pe liste la referendumul ptr demiterea presedintelui "toti cetatenii romani cu varsta peste 18 ani" ei o tin danga,langa cu buletinul expirat si rezidenta...ce treaba are buletinul si rezidenta cu cetatenia romana numai logica lor aberanta ne poate spune...chiar ca e "elogiul nebuniei" vorba ziarului gandul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Dar tu parca ziceai ca esti prin Grecia si deunazi ma intrebam daca spuneai sau nu de Chios,
M-am intors , am fost in Thassos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Voi ati inteles ce zice adresa lui peste prajit?

Vine la inceput si zice: v-am transmis odata numarul si este de 18.292.514.

Si apoi comenteaza:
- 34.600 trebe radiati ( morti, debili etc )
- 512.000 - bultinele expirate
- 3 mil - cetateni romani cu drept de sedere in strainatate ( dar la o parte din astia astia zice: Precizam ca In cazul acestei categorii de cetateni, datele oficiale primite nu fac distinctia lntre cetateni romani majori si cei minori )
- si din toti astia 3 bulioane - 469.000 sint cetateni romani cu domicil in strainatate

Deci ....
acu o saptamina se bateau cu caramida in piept ca sint mii si mii de morti pe liste si ca listele nu mai sint actualizate de pe vremea lui Stefan cel Mare.
Or 34.600 din 18 mil inseamna 0.2%.

Iar cu cei 3 mil ce vor sa faca?
Cred ca incearca o abureala ca nu sint cuprinsi in listele permanente, ci pe liste suplimentare.

Basca cei 469.000 care cf adresei curtii ar tb adunati in cvorum.

Cred ca au facut special asa: Curtea ( care stie legile ) se sterge undeva cu toate defalcarile astea a lui Ponta. Si daca valideaza refendumul uslasii o sa poata urla in gura mare: noi am trimis cifrele, Curtea nu a vrut sa tina cont de ele, Curtea e basisita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Dyannna, poa sa vina si Comisia lui Stefan cel Mare, ca la ce ghiveci de legi avem acum, precedente CCR(fonctie de pe la ce case s-a plimbat puterea) si liste electorale varza, se iau aia cu mainile de cap. Ne vom face inca o data de rasul targului...

Ce este cert, ca vorbim aiurea in tramvai de diaspora. Mai clar decat nr de votanti care isi exercita dreptul de vot acolo, vis-a-vis de nr total de romani cu drept de vot stabiliti peste hotare, e un fleac chiar si in conditiile alegerilor din 2009. Cam ala e realul interes fata de ceea ce se alege prin Romania. Ar trebui ca, fiecare dintre cei care doresc in mod real sa voteze, sa mearga fain frumos sa se inscrie pe listute, pt ca sa fie trecuti in Registrul Electoral. Restul e blablablah!

Mergi la inceput