Tren de noapte - Condoleante pentru Monica

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_OR spune:

nu am mai scris demult pe acest forum, insa acum ma simt datoare sa aduc condoleante acestei familii greu incercate, a uneia dintre cele mai dragi membre a acestui forum .
calatoresc de cativa ani in strainatate, si vreau sa va spun ca, de cate ori am trecut prin Arad, gandul meu fugea inevitabil la Monica70, pt ca era singura persoana "cunoscuta" din Arad, ale carei postari le-am remarcat mereu.fara sa am vreun interes aparte, stiam multe despre ea si familia ei frumoasa.apoi, de doi ani incoace, am inceput sa ma gandesc cu atat mai mult la ea, insa lipsa mea indelungata de pe forum m-a facut sa pierd sirul evenimentelor.cu o saptamana in urma, inainte sa plec din tara, am citit pe fb ca Moni are nevoie de ajutor, ceea ce m-a determinat sa revin pe forum.am trecut prin Arad, cu gandul sa-i fac cat mai cunoscuta povestea, pt ca stiam ca era nevoie si de bani, insa nu stiam ca situatia e atat de grava.apoi, pt cateva zile, nu am avut acces la internet.ieri, cand am intrat si am vazut bannerul, am ramas efectiv socata, ca acea Monica70 la care ma gandesc mereu cand tranzitez Aradul, nu mai e acolo, ci.....cine stie unde, printre ingeri, de unde isi vegheaza copilasii

Odihneste-te in pace, mamica iubita de o lume intreaga!

Cristina, mamica lui Denis Mare(17 iunie 2004)




HAIDETI SA ADUCEM ZAMBETUL PE FETISOARA UNEI PRINTESE:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168708&nm=Un-Craciun-mai-vesel-pentru-Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

condoleante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Poate m-am exprimat eu gresit.....nici mie nu mi-ar placea sa se uite lumea cu MILA la ei, chiar au atatia oameni minunati in jur, doar ca efectiv ma doare sufletul cand ma gandesc la cat sufera Diana mai ales, si la cata nevoie va avea de ea si de sfaturile ei....MAMA e de neinlocuit...si voi stiti asta, mai ales cele care ati pierdut-o de mici.
e asa de trist...si asa de dureros!

Monica70 are nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Odihneste-te in pace, Monica, si vegheaza asupra copilasilor tai frumosi.

Sincere condoleante familiei.


Oana Eva (29 iunie 2005) si Zoe (27 aprilie 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Dumnezeu sa o odihneasca in pace si sa dea putere familiei sa depaseasca aceasta tragedie! E atat de nedrept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetelor ,eu nu inteleg de ce va intriga sentimentul de mila?Ce este rau in a-ti fi mila de cineva?Este mila ceva josnic?Nu cerem noi mila si indurare de la Dumnezeu Cel Milostiv?Daca nu am mai avea mila si compasiune unii fata de ceilalti,ce am fi?
Eu cred ca voi ,cele care ati suferit pierderea unui parinte(in special a mamei) la varste asa fragede ,ati facut un fel de sistem de aparare involuntar refuzind si vazand mila ca pe ceva nedemn sau fals.Dar oh Doamne,cum poate fi fals cineva care priveste un orfan cu durere?Da,ti-e mila de el pt. ca nu ai cum sa simti bucurie ,nu?Ar fi impotriva firii.Si Dumnezeu ne cere sa ne purtam cu bunatate cu orfanii.
Am deviat,dar eu sincer nu gasesc nimic nedemn in a-ti fi mila de un orfan.Daca nu mila,atunci ce??

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Fetelor ,eu nu inteleg de ce va intriga sentimentul de mila?Ce este rau in a-ti fi mila de cineva?Este mila ceva josnic?Nu cerem noi mila si indurare de la Dumnezeu Cel Milostiv?Daca nu am mai avea mila si compasiune unii fata de ceilalti,ce am fi?
Eu cred ca voi ,cele care ati suferit pierderea unui parinte(in special a mamei) la varste asa fragede ,ati facut un fel de sistem de aparare involuntar refuzind si vazand mila ca pe ceva nedemn sau fals.Dar oh Doamne,cum poate fi fals cineva care priveste un orfan cu durere?Da,ti-e mila de el pt. ca nu ai cum sa simti bucurie ,nu?Ar fi impotriva firii.Si Dumnezeu ne cere sa ne purtam cu bunatate cu orfanii.
Am deviat,dar eu sincer nu gasesc nimic nedemn in a-ti fi mila de un orfan.Daca nu mila,atunci ce??

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





un orfan trebuie privit cu bucurie nu cu durere pentru ca durerea exista deja in sufletul lui . cu atat mai mult cu cat e doar un copil care "stie" toate vorbele nespuse ci doar gandite de cei din jurul lui.
de ce ar fi impotriva firii? la durere adaugi tot durere sau amesteci bucurie?
eu am avut un handicap la inceput pentru ca toti din jurul meu gandeau ca tine: "mama e de neinlocuit, biata de ea cum traieste acum!" .
mila asta de care spui tu m-a "ajutat" sa cred ca eu nu sunt ca toti ceilalti care au mame in viata, numai eu nu mai am !
mila asta de care vorbesti tu nu are nici o legatura cu bunanatea oferita orfanilor, vorbim despre 2 lucruri total diferite si tu nu vei intelege niciodata asta pentru ca tu nu ai trecut pe strada de care vorbesc eu. stiu ca si mama ta a murit de curand dar nimeni nu s-a gandit la tine ca la o orfana.

eu am trait , traiesc si sper ca voi trai mult timp de acum incolo bine, foarte bine as putea spune , pentru ca am inteles ca mama mea a fost , este si va fi mereu cu mine.
eu sunt parte din ea si ea parte din mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Nu stiu si nu vreau sa ma contrazic.Se poate sa gresesc,sau se poate sa avem viziuni diferite doar pt. ca am trecut prin aceasta experienta la varste diferite.Este o diferenta intre a auzi aceste vorbe (si da,nici eu nu cred ca sunt potrivite) si a ti le imagina in gesturile oamenilor ca fiind gandurile lor nerostite.Din respect pt. acest moment trist si pt. draga nastra Monica sa ne pastram viziunile diferite pt. noi.In niciun caz nu sunt de acord cu "mila" care ar face un copil sa se simta diferit,orice ar insemna acel diferit.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Nici eu nu am avut sansa sa o cunosc pe Monica macar virtual... Dar m-a indurerat nespus de mult povestea ei .

Aceleasi ganduri ma incearca si pe mine, ca si pe voi. Ma doare sufletul de copilasii ei, care vor avea atata nevoie de ea! Ma doare sufletul pentru parintii si pentru sotul ei! Dar cel mai tare ma doare sufletul pentru ea, care a plecat cu atata durere din lumea aceasta, nu atat fizica, cat sufleteasca, durerea ca nu le va mai fi alaturi copilasilor ei dragi, sotului ei iubit, parintilor si prietenilor. Durerea ca viata isi va urma cursul fara ea, fara ca ea sa se poata bucura alaturi de cei dragi . Am plans mult astazi, nu pot face altceva daca ma gandesc la Monica si la cei ramasi fara ea!

Dumnezeu sa te odihneasca in pace, Moni, si sa vegheze alaturi de tine asupra copilasilor tai, sa aiba o viata fericita, atat cat se poate pentru doi copilasi ramasi fara mamica lor atat de devreme

Ramai cu bine, Moni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe Monica si sa vegheze asupra copilasilor ei!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput