Bulgarasi de ianuarie-februarie 2013, capitolul 14

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bubblegum spune:

Citat:
citat din mesajul lui ardna11111

am si eu o intrebare fetelor
aticopri chlamydia igg- 0.5 (valori normale <0.9)
anticorpi cvhlamydya igm-0.1 (vn <0.9)
eh, dupa rezultatele astea care par mai mult decat bune si in valori normale , dr-lui meu ceva nu i-a placut si a zis sa repet analiza dupa 2-3 saptamani.Ca cica sigur as fi avut chlamydia dar mi-a trecut si vrea sa vada daca valorile astea se schimba cumva Eu nu mai inteleg nimic....Daca au iesit in valori normale, de cesa mai repet? de unde a ghicit el ca eu am avut asa ceva? (sincera sa fiu nici macar nu imi pot da seama daca as fi avut, de undesa fi avut..)

UM 26-04-2012; DPN 31-01-2013 14+


Infectia cu chlamydia poate fi asimptomatica. Anumite valori pot indica faptul ca a existat o infectie in organism dar aceasta infectie a cedat in urma unui tratament antibiotic. Pe de alta parte anumite persoane pot fi doar purtatori de 'chlamydia' putand infecta pe altii dar dintr-un motiv sau altul in prorpiul organism bacteria nu se manifesta. Probabil ca al tau doctor vrea sa repete analizele pentru a vedea daca nu cumva dupa un anumit interval de timp chlamydia nu a devenit activa si la tine.

16+ cu little bubble

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Neata gagici! Monica spuneai ca cel mare doarme cu voi acum? cum este? Uneori ma gandesc sa il culc pe puiu din burtica cu noi din prima seara dar imi e frica de sot ca se pune pe el. De mine nu ma tem. Stiu ca nu o sa am somn.
Stiu ce se spune ca nu ai intimitate cu sotul, ca una ca alta, dar daca vrei ai. Si daca doarme in patut, in camera noastra nu e cam la fel? Asta e motivul pentru care ma gandesc sa imi bag puiu in patut cu noi. Plus ca mi-ar fi mai usor cu alaptarea si supravegherea somnicului.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 18+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katy82

Crismac bafta astazi la eco, sa vi cu rezultate bune.
Fetele cand se intra in trimestrul II?
Lorena felicitari pt baietel.
pe toate si sa auzim doar de bine!

10+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png



Uite Katy: Corespondentul sapt. de sarcina in luni:

luna 1= 01-05 sapt ----- luna 4= 14-18 sapt ----- luna 7= 28-31 sapt.
luna 2= 06-09 sapt ----- luna 5= 19-22 sapt ----- luna 8= 32-36 sapt.
luna 3= 10-13 sapt ----- luna 6= 23-27 sapt ----- luna 9= 37-40 sapt
gasita tot la DC. In trimestru 2 intram incepand cu saptamana 14-luna a 4 a

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 18+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mena la dormitul cu voi in pat: aici nu se recomanda la noi nascuti din cauza sindromului mortii subite (poti sa ii tragi plapuma peste el, etc). Parintii trebuie sa fie nefumatori in plus.

Apoi trebuie sa aveti cam acelesi ore de mers in pat si de sculat, ca atunci cind va incepe sa se miste de colo colo (in somn), va fii greu sa nu pice din pat .

Eu am incercat sa dorm din cind in cind cu el in pat, dar eu nu am putut dormii ca ma tot trezeam sa ma uit daca nu i-am tras patura pe fata, daca sotul nu s-a rostogilit peste el, daca... si daca.... Cum la mine somnul e f important, nu am mai repetat scena. Doarme si acum la noi in camera, dar noi ne culcam mult mai tirziu ca el, sotul se scoala la 5 dimineata, asa ca ar fii fost nepractic. Dimineata il iau un pic cu mine in pat daca are el chef sa ne culcusim .

Pt alaptat e bun un patut din acela pe care il fixezi la patul tau, fiecare are spatiul lui si tie iti e usor sa il iei la alaptat. Aici in Germania insa asemenea paturi erau f mici (deci nu m-ar fii tinut mult) in schimb scumpe.

Noi l-am mai tinut la noi in pat in cosuletul lui de la carucior, asa stiam ca nu are cum sa cada si nici noi sa ne rostogolim peste el si eram linga el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blue_sea spune:

Eu sunt f hotarata ca progenitura sa doarma in camera ei, iar mami si tati in a lor. Vreau sa aiba spatiul lui si sa nu devina dependent. Am cunostinte care el si ea nu mai dorm impreuna pt ca urmasul nu poate sa mai doarma decat cu mami si are deja 7 ani!!
Camera lui va fi teritoriul lui. Eu intentionez chiar sa-l las sa deseneze peretii daca vrea, dar doar in camera lui.

Tocmai i-am comandat vinovatului cartea asta. Poate mai baga si el ceva la bibilica http://www.eusunt.ro/carte-Tatal-gravid~2271/


16+






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Aschiutza, m-ai convins, multumesc. O sa fie iarna si noi ne invelim cu pilota + ca soata e fumatoare. A promis ca se lasa pana atunci, dar eu sa il cred???

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 18+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Nu stiu ce am astazi dar sunt ca o balega. AM rugat-o pe mama sa plimbe fata, pt ca simt o presiune in cap, dar nu durere ca sa ma faca sa iau vreun medicament. In plus nu am puter si dorm pe mine.


Referitor la patut. Eu am de la fata patutul ei, care este ca nou. Dupa ce am am citit pe net si am intrebat pe unul pe altul, am ajuns la concluzia ca cel mai bun e un patut de lemn, cu zaberle si 2 etaje, in functie de varsta. Saltea am luat de cocos. Nu regret. E f buna. E drept ca am dat ceva bani pe ea, nu am luat prima saltea de cocos cea mai ieftina ci una mai scumputa. Nu s-a deformat. Nu a mucegait. Nu miroase urat. PE timpul verii, daca doarme la ea in patut nu e transpirata si asta datorita saltelutei. Daca doarme la mine in pat, e lac de apa. Eu am o relaxa semi-ortopedica. Cand se trezeste dimineata, chiar si acum, ii miroase perisorul a coaja de cocos, cum miroase nuca inainte sa spargi. Asa ca eu recomand slateluta de cocos si pat de lemn, fara brizbrizuri. S anu luati vopsit. Bebe o sa-si ascuta dintisorii pe bara de la pat si nu vreti sa inghita niste vopsea. Patutul nostru , este dat cu un lac special.
Patul pliant nu e bun, pt ca rupe plasa cu degetelele sau cu dintisorii. Plus ca daca sare prea tare si se strange patutul. Eu de asta nu i-am luat. Adica i-am luat, dar nu l-am folosit.
Oricum, noi practicam co-sleepingul. Dormim impreuna, ne iubim inainte de culcare, ne mangaiem, ne pupam, vorbim si facem nani.

Ardna nu stiu sa raspund la intrebarea ta, dar stiu ca Mycoplasma, Ureaplasma si Clahymydia, pot trai bine mersi si tu sa nu stii de ele. Eu m-am trezit cu Ureaplsma. Nu stiu de unde. Am tratat-o si nici nu am mai avut probleme.

Mys pune-ma pe lista la o chinezarie. Am fost prin multe restaurante chinezesti din Bucuresti si la Qian Bao e mancarea cea mai buna, si portii mari si proaspata si destul de ieftina. Cam 20-25 lei portia de mancare. Eu vreau supa acra picanta si vita la plita.
Ieri am comandat acasa niste mancare chnezeasca sa-mi fac pofta, ca nu mai putea. AM mancat, dar nu m-a impresionat mancarea. DAr macar, am rezolvat problema balutelor.
Si eu tit cezariana fac. In Romania, nu poti alege nasterea naturala dupa cezariana. M-am refacut la fel de repede ca si fetele care ua nascut natural.

Monica bafta maine la DT.

Diancic felicitari pt schimbatul saptamanii.

Lorena bine ai revenit.

revin.....




13 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubblegum spune:

Eu am ajuns de la marimea 36 la pantaloni la 40!In 8 saptamani?!?In conditiile in care am luat doar 4 kilograme....Toti pantalonii de gravi cumparati pe la 8 saptamani ma strang in talie am fost si am mai bifat doua perechi de data asta marimea 40 sa vedem cat ma tin astia

Noi am fost si am inscris copilul la cresa Aici eu am dreptul la doar 3 luni concediu postnatal,locuri la cresa sunt limitate, toata lumea inscrie copilul la cresa din momentul in care afla de sarcina..asa ca Rica al nostru (adica x 'popescu' cu sex inca nesigur :))) se duce la cresa de la anul viitor din decembrie. Din fericire avem cresa chiar in capul strazii si va sta doar jumatate de zi 4 zile pe saptamana...

16+ cu little bubble

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardna11111 spune:

Fetele, azi ii tinem pumnii lui Crismac. La 6 are ecografia si e tare panicata. Sa dea D-zeu sa auzim de bine

UM 26-04-2012; DPN 31-01-2013 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggie_33 spune:

Eu habar n-am de tipuri de patut, de saltele, de carucioare...nu am cumparat nimic inca, si nici n-am facut vreo modificare pentru a decora cumva...si nici nu prea stiu cum vom face, pentru ca avem doar 2 camere si... ne dorim ca bebele sa nu stea cu noi in camera.

Noi avem mai multe familii de prieteni cu mai multi copii mici sau mari. Unii tin copilul cu ei in pat, altii nu....si cum zicea Blue,exista exagerari, la o colega de-a mea are baiatul 10 ani!!!!!! si inca doarme in pat cu mama, iar tata nu mai are loc ...mi se pare deja prea mult!!!
Dupa mai multe discutii cu prietenii cu experienta ne-am hotarat ca bebele sa nu stea cu noi in camera, pentru ca asa cum il inveti din prima zi asa il ai, si daca se invata tot tinut in brate, va plange mereu chiar si fara motiv, pentru ca observa ca functioneaza, si asa ajunge sa fie mai greu pentru parinti pentru ...cativa ani buni.
Acum e drept ca eu vorbesc , dar nu stiu cum va fi in realitate, daca vom reusi sa ne tinem de hotararile astea sau nu , ca de multe ori socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ...

Magda 16+
blogul meu

“I may not be totally perfect, but parts of me are excellent” Ashleigh Brilliant

Mergi la inceput