recensamant 24 august

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Nadaflorilor, nu suntem pe aceeasi lungime de unda.
Eu nu conditionez dreptul de vot musai de platirea taxelor, am dat doar un exemplu. Ideea era ca acei oameni, cei plecati, traiesc intr-o realitate sociala / politica / economica diferita de cea a Romaniei.... plecand de la aceasta idee ma intrebam de ce si-ar dori ei sa fie activi ca electori romani din moment ce ei nu traiesc in realitatea pe care o vor influenta.
N-am zis sa se ia cetatenia nimanui si nici dreptul de vot. Incerc doar sa pricep cum vine treaba cu votul celor din dispora.



realitatea lor sociala nu exclude tara de origine, cele doua tari le sunt reale in egala masura si asa trebuie sa fie si ei pentru tara de origine, nu poti avorta copilul deja nascut, vrei nu vrei el exista, respira, creste, se dezvolta, are drepturi, indatoriri etc.

realitatea lor din romania este la fel ca si realitatea oricarui roman care traieste exclusv in romania, adica nu isi petrece nici macar cateva zile de vacanta in alta tara

au rude ramase in tara, unii dintre ei au chiar copii, pe care nu i-au luat peste granita pe considerentul ca vor avea mai multe de invatat in scoala romaneasca decat in cea din tara de adoptie, e normal sa fie interesati de regimul politic in care traiesc si vor trai ai lor

unii chiar planuiesc sa revina in tara, altii au in vedere revenirea in tara ca o r4ezerva la "unde ne mai poate duce viata", normal sa ii intereseze viitorul in romania ca de el depinde posibilitatea lor de a revenii la un moment dat, ce vreti sa conbstruiti un zid chinezesc in jurul romaniei sa-i tineti la distanta

au proprietati in tara, nu puteti nega ca romanii au experienta unui regim care nu a respectat dreptul la proprietate, sau credeti ca va veti pricopsii cu ceva proprietati confiscate pe motiv de proprietar lipsa la apel...hm poate chiar ati pus ochii fiecare in jurul lui pe cate ceva...e o tema de gandire

asa cum tu nu intelegi de ce vor sa voteze romanii stabiliti sau dusi doar la munca in strainatate, tot asa nici eu nu inteleg de ce va opuneti unui drept fundamental

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Daca tot m-a cuprins logoreea forumistica as vrea sa va mai intreb ceva...ce parere aveati voi, daca cei care am sustinut presedintele la acest referendum, am trambita pe aici ca ar trebui interzis dreptul la vot batranilor peste 75 de ani sa zicem?...de ce sa ne hotarasca ei soarta ca poate, conform statisticilor, nu mai apuca sa vada cum isi termina mandatul noul presedinte?...ar fi sunat extrem de urat, nu-i asa?Bunicul meu are 84 ani si a mers la referendum, nu a vrut in ruptul capului sa accepte o alta parere ce diferea de a lui...nu a votat in satul lui ptr ca ii era rusine de primarul PDL cu care este prieten bun si pe care l-a sustinut la locale cat de mult a putut,este un primar foarte bun care a schimbat in bine fata satului...a votat in oras.
Recunosc ca am fost trista ca nu am putut sa-mi conving bunicul sa nu mearga la vot, noi suntem cei care il ajutam , noi suntem cei care avem grija de el si cu toate astea, opinia noastra nu a contat...fiind vaduv de multi ani singura lui placere a ramas televizorul si postul lui preferat este antena 3,este foarte incantat de Gadea...practic ne-a dat pe noi ptr Gadea...stiti ce am facut noi?...l-am dus cu masina sa voteze,nu aveam cum sa-i interzicem dreptul la vot si nici nu ne dorim acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Patou, consider ca nu cunosti legea ROMANEASCA!

Lili_Mar, nu-mi explica mie de cat de interesat este fiul tau de situatia din Romania, cand abia si-a dobandit capacitatea deplina de exerciu, si ce misto! poate sa voteze. Nici nu s-a nascut pe vremea cand papam salam cu soia. Si faptul ca tu esti arsa de dorinta de a repune lucrurile la punct aici prin votul tau, nu are nicio legatura,nu?
Desprecopii, app de salam. Stii ca sunt copii care datorita bunicilor, cred ca era mai bine in comunism?ca aveau oamenii job, case si vacante prin sindicat?
Mi-au trebuit 30 de ani ca sa scap de ochelarii de cal montati de bunicul meu, referitor la regele Mihai, plecat cu tz vagoane de aur. Si cand am vazut Pelesul prima data purtam acei ochelari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Eu stiam ca e voie sa lucrezi oriunde nu ca trebe sa stai musai in Romania ca sa ai dreptul a fi ,,roman "
Poate ca sunt persoane care sunt detasate de corporatiile unde lucreaza poate sunt ,,capsunari"daca statul roman le-ar fi oferit conditii decente de trai ar fi ramas aici asa ca practic noi le negam dreptul de a fi romani prin retragerea unui drept fundamental.
Cam asa s-ar zice si de Balcescu , de Brancoveanu cand a fost exilat ca nu mai era roman e mai roman nea Mitica de la cotu starzii care n-are asigurari , nu plateaste nici o taxa , munceste la negru, si are drept de vot.
Nu mai aduc in discutie ca oamenii astia au trimis si trimit o gramada de bani acasa la copii, rude etc , asa ca multe dintre cheltuiel;ile pe care statul le-ar avea cu asigurarea unui nivel minim de trai sunt suportate de cei plecati .
Dar cand e vorba de vot nu-s romani dar atunci ei un de pot vota sunt vorba lui Ponta sunt chiar fantome ??
In tara lui Dracula se poate si asa ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


suntem oare in secolul 21 sau in secolul V, de s-a trecut la revolta cetatenilor onorabili contra drepturilor metecilor?



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
N-am zis sa se ia cetatenia nimanui si nici dreptul de vot. Incerc doar sa pricep cum vine treaba cu votul celor din dispora


daca ceea ce se petrece acum in romania ar fi corect mi-as vedea de treaba. dar...

Romanii isi aleg presedintele pe care-l vor, dar doar atunci cand sunt alegeri.Romanii si-au spus parerea la alegerile prezidentiale. E o alegere care, din punctul meu de vedere trebuie respectata indiferent daca a fost a noastra sau a majoritatii. O alegere ce trebuie contestata doar pe cai legale si cinstite. La urmatoarele alegeri prezidentiale (atat timp cat nu exista niciun motiv legal pentru care presedintele ales sa fie demis)

A contesta aceasta alegere prin demiterea presedintelui mi se pare o lipsa crasa de respect fata de ceea ce au ales romanii in 2009.

Consider ca cei care l-au destituit acum, repet pe presedintele ales, au facut ceva ilegal. Pentru ca nimeni nu a putut sa spuna clar care articol din constitutie ar fi fost incalcat de presedintele destituit.

www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu

La unii ca presedintele si la altii ca el, degeaba le spui ca a incalcat spiritul constitutie, pentru ca nu vor sa accepte decat daca-i indici litera.

Nu ne-au primit in Shengen desi conditile tehnice erau indeplinite, pentru ca occidentalii au considerat ca degeaba sunt indeplinite conditile tehnice daca, cei care supravegheaza echipamentele sunt corupti. Frontiera este permeabila cu toata tehnica, ori pentru ei important era sa fie o frontiera sigura.
Presedintele nostru voia sa-i arate occidentul ce conditie tehnica nu a indeplinit. Conditia tehnica este o conditie necesara dar nu si suficienta.

Cam asa-i si cu constitutia cum este cu frontiera.
Poti sa incalci spiritul constitutiei fara sa-i incalci litera, ori Basescu a guvernat ca si cum a fost si premier nu doar presedinte.
Este o stategie tipic smecherilor. Problema este ca smecheriile tin o perioada pana-si pierde credibilitatea, dupa care s-a terminat cu persoana respectiva.
Romania a functionat ca o republica prezidentiala putinista in contradictie cu constitutia.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Nu ne-au primit in Shengen desi conditile tehnice erau indeplinite, pentru ca occidentalii au considerat ca degeaba sunt indeplinite conditile tehnice daca ...

Acu zi si tu, cum sa ne primeasca in Shengen? Daca nu stim nici macar cati cetateni romani suntem, ce pretentii sa mai aiba cineva de la noi sa afle cati cetateni chinezi, sau cati traficanti columbieni, sau cati teroristi arabi umbla prin Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Daca Gigel a ales Spania pentru ca acolo ia 1000 de euro pe luna dand cu mistria, inseamna ca a lasat in urma Romania, inseamna ca nu contribuie la sistemul de pensii (o mare problema in tara!!), nu plateste taxe, nimic. Deci de ce-ar avea el dreptul sa decida ce se intampla intr-o tara in care poate se va intoarce vreodata?



Gigel de care zici, cu cei asemenea lui au trimis regulat bani in tara de ani de zile! Chiar mi-amintesc mai multe emisiuni pe teme economice in care se spunea ca romanii plecati afara au constituit un consecvent si important investitor in Romania. Cine are legatura cu domeniul economic poate compara cifrele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Lory, dar cu ce i-am retras dreptul de a vota expatului? Dimpotriva, sa vina aici sa voteze, mai face o vizita rudelor, mai mananca niste pufuleti...


din dreptul la libera circulatie iti scapa cumva prima parte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


Si negi ca sunt romani care injura tara, care reclama fara sa le ceara nimeni neregulile de aici si se leapada de noi ca de ciuma?


tre' sa comentez asta, ca e prea gogonata si complet cretina.

deci, POFTIM? cum adica reclama fara sa le ceara nimeni? deci matale inca functionezi exclusiv dupa ordine de sus? vai, ma scuzi, aveam impresia ca au trecut douaj' de ani de la revolutie, dar zau, parca ai debarcat direct din tunelul timpului! revino-ti cucoana, in ziua de azi cica lumea cugeta cu creierul propriu (desi, din ce citesc pe aici, incep sa ma indoiesc ca-i chiar asa) si actioneaza in consecinta. jesus, ceva mai jalnic n-am citit demult!

Mergi la inceput