recensamant 24 august

recensamant 24 august | Autor: patou

Link direct la acest mesaj

Am trimis catre patru institutii ale statului o scrisoare prin care imi afirm existenta. Sfatuiesc pe oricine sa trimit#259; una similara.

Modelul si mai multe informatii gasiti aici:

http://delaepicentru.com/2012/08/03/#9733;-ajutati-i-sa-inteleaga-ce-porcarie-au-facut/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

patou, ai trimis si la consulatul/ambasada Romaniei in Canada? mi-a expirat pasaportul dar ma ocup de el cate de curand sa pot vota la parlamentare iar fi-miu meu care a facut 18 ani aici are pasportul romanesc expirat asa ca prevad ca vom avea ceva probleme (el intra intr-o alta grupa care nu ar trebui sa fie uitata - copiii romani care au facut 18 ani in afara tarii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Patou, nu-ti vor lua dreptul de vot, se doreste doar sa-ti ia dreptul de a participa la cvorum...in conditiile astea votul tau nu va mai fi egal cu al meu...eu am mot ca locuiesc in Romania si tu n-ai ca locuiesti in strainatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Stiu ca votul este un drept constitutional, insa ma intreb de ce-as vota eu, care locuiesc de x ani in alta tara?
Sa zicem ca am plecat de x (multi) ani din tara, mai vin in Romania de Pasti si de Craciun, tin legatura cu rudele de-acasa... si cam atat. In rest muncesc, platesc taxe, ma manifest in tara mea adoptiva, da?
Asadar de ce mi se da mie "puterea" sa decid pentru cei din tara, cei care cu adevarat vor "suporta" masurile luate de cei alesi? Veti spune probabil ca votez pentru familia ramasa in tara... dar de fapt fiecare alege pentru sine, eu nu am dreptul sa votez pentru nimeni altcineva (am mai dat exemplul asta, tata e basist, eu sunt anti-Basescu, am votat DA, logic, insa, la o adica, tot tata ramane "cu el de gat" daca se invalideaza referendumul...)

Nu ma intelegeti gresit, eu am votat duminica trecuta, insa aici pun la indoiala logica din spatele dreptului la vot al romanilor care locuiesc in strainatate.
Justifica eventualele proprietati avute in tara (pentru cei care inca mai au asa ceva) acest vot in ideea ca vrei sa ai cat de cat "control" asupra politicii tarii in care ai un interes de ordin, sa zicem, imobiliar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

coracora ,poate ptr conform constitutiei toti cetatenii romani sunt egali in drepturi?...zic sa te mai gandesti.Si romanii din afara granitelor au aceeasi tara ca si mine si acelasi presedinte ca doar nu-s apatrizi daca locuiesc in strainatate...dupa opinia ta ei ar trebui sa se considere ai nimanui si sa faca bine sa renunte la drepturile lor,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

@Coracora - Chiar daca nu esti in tara de multi ani, ca cetatean roman ai drepturi pe care poti sa le exerciti sau nu.
Daca iti pasa de tara, iti exerciti drepturile. Daca nu-ti pasa nu le exerciti. Dreptul trebuie sa existe, pentru ca multi din cei plecati sunt legati afectiv si interesati de ce se intampla in tara, asa cum ai dovedit pe forum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

http://www.gandul.info/news/exclusiv-cum-se-face-mini-recensamantul-pentru-demiterea-lui-basescu-ministrul-administratiei-pentru-gandul-500-000-de-romani-plecati-in-stainatate-cu-acte-in-regula-ies-de-pe-liste-9919942Se pare ca acest minirecensamant se va face doar pentru a afla daca mai existam sau nu, eu tot nu inteleg care este rolul acestei mobilizari de forte...eu numai exist daca exista un certificat de deces, nu e nevoie sa intrebi vecinii trebuie doar sa cauti certificatul de deces...ce se intampla acum in Ro este o mare porcarie si explicatiile care se dau nu sunt doar ridicole, sunt bataie de joc fata de alegatoriNu poti sa vii si sa declari ca intrebi vecinii daca un cetatean roman mai traieste sau e mort ptr ca asta inseamna ca esti un penibil si a doua zi ar trebui sa pleci din functie.Chiar va rog sa cititi explicatiile lui Paul Dobre date ziarului Gandul, acesta spune cu subiect si predicat ca numai cauta romanii plecati la munca in strainatate ci vrea sa stabileasca mortii pe baza declaratiilor vecinilor...inadmisibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da de ce 24 august?
Ca atunci sunt la mare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citind cu atentie interviul postat mai sus observ ca Paul Dobre sustine ca cei 500 000 de cetateni cu domiciliul in strainatate nici macar nu se aflau pe listele electorale deci nu prea au ce sa mai scoata, poate pe ici pe colo cate o greseala...deci la ce bun aceast tambalau domnilor guvernanti, eu cred ca s-au umplut de penibil si s-au decredibilizat extraordinar...cum sa fluturi o zi intreaga aceasta cifra ( 500 000) cand tu stii clar ca acestia nu se afla pe liste?'Exista o categorie cu pasaport CRDS.Aici avem o evidenta precisa , de la Serviciu de pasapoarte.Acesti oameni nu sunt pe listele electorale permanente si nu s-au aflat nici la referendum,insa conform drepturilor constitutionale,vin si voteaza, daca doresc sa voteze.Pot vota pe liste suplimentare, in strainatate.Noi verificam daca se mai afla vreunul pe listele permanente dar de regula ei sunt scosi' spune Dobre...declaratia data ziarului Gandul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Daca au domiciliu in strainatate sunt eliminati din listele permanente.
Vezi diferenta la topicul "Interimar pana in 12 septembrie".
Au drept de vot dar nu fac pare din cvorum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Deceneus nu vor fi acum eliminati ci au fost eliminati inainte de referendum, am editat si am pus exact declaratia lui Paul Dobre...deci cum o sa influenteze numarul lor listele de alegatori, ei nu existau la referendum pe liste,cauta sa vada daca nu cumva a scapat vreunul neeliminat.
Deci , listele cred ca nu vor suporta mari modificari si acest circ ne costa enorm si a fost degeaba...toti cam 18 milioane ramanem,vai de capul nostru cu asa guvernanti!

Mergi la inceput