recensamant 24 august

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

@All - eu stiu ca dreptul de-a vota e in Constitutie, am si scris acest lucru. Insa incerc sa-mi dau seama de ce mi se acorda mie, cetateanului care nu mai locuieste in Romania, acest drept.
Deceneus, mie imi pasa de Romania, insa, daca as locui in tara, drept sa-ti spun nu m-as simti ok ca alti romani de pe alte meleaguri sa-mi hotarasca soarta (vezi alegerile din 2009, cand votul disporei a fost decisiv). E ca si cum clujenii decid pentru cei din Calarasi ce primar sa aiba! Ca doar si clujenii sunt romani, nu?

Pentru mine legatura afectiva cu Romania se manifesta intr-un mod in care dreptul de vot nu are ce cauta. Calitatea mea de elector nu se intrepatrunde nicaieri cu faptul ca simt / gandesc / vorbesc romaneste, pentru simplul fapt ca cei care castiga alegerile (de oricare fel), nu imi vor fi mie conducatori, ci altor romani, celor care locuiesc intre granitele Romaniei.

Repet, inteleg ca acest drept exista in Constitutie, l-am si exercitat de altfel acum o saptamana. Insa vreau sa inteleg care e logica din "spatele" lui. Una de natura non-afectiva daca se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

coracora, actualmente, multi romani sunt plecati la munca in strainatate, temporar. au in tara familii, copii, proprietati, la care se vor intoarce intr-o zi. de ce ziceai ca ei n-ar trebui sa voteze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Poate multi vor sa se intoarca si sa ramana in tara, si atunci si pentru ei conteaza cum va arata Romania anilor urmatori.
Nu poti separa pe cei care au planuri de viitor in Romania si cei care nu mai au asemenea planuri.
Poate tocmai asta-i rolul listelor permanente constituite pe baza domiciliului din Romania. Numarul votantilor este mai mare cu cei care au cetatenie romana dar au domiciliu in strainatate.
Din cate stiu multe tari nu accepta votul celor expatriati sau cu dubla cetatenie, si in strainatate voteaza dor cei care sunt in misiuni oficiale sau diplomatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

In realitate, este un tambalau fals cu diaspora. Cativa, putini! care apar si isi exercita acest drept, au prins aripi crezand ca ei chiar conteaza, de fapt mai grav, ca pot face diferenta prin votul lor. Asta e rezultatul fraudelor nici acum sanctionate!(atentie! BEC a raportat niste cifre vis-a-vis de lucrurile astea, in particular Parisul),comise in 2009.

Eu chiar cred ca sunt multi decedati pe liste, inclusiv am vazut caz particular la tv cand o dna spunea ca exista persoane decedate din anii 80!

Personal, cred ca e bine ca romanii sa aiba acest drept, cei din diaspora. Acelora care sunt la munca! dar vin acasa, au copii lasati aici si cu ce pret!, isi cladesc case, vor sa puna pe picioare o afacere...nici nu ar trebui sa le fie discutat acest drept al lor.

Insa nu inteleg nici picata cu ceara, de unde atata fierbinteala pe aceia care au plecat cu gand bun de emigrare! au trecut prin furcile caudine ca sa primeasca viza pt unele tari, clar ca sa primeasca cel putin rezidenta, dar cam toti cer si cetatenia de acolo...mie asta imi pare complet deplasat, cand stii ca nu mai vii, ti-ai tinut cetatenia doar pt ca in caz de...nu se stie niciodata, dar e asa ceva vaaaag, cetos...si imi arati tu mie cat mi-s eu de spalata pe creieri, eu care traiesc realitatea la fata locului, in carne proprie. Pe cand tu, nu mai ai tangenta de ani buni! cu lucrurile astea, nu te afecteaza in niciun mod, poate sentimental.
Mai mult, copiii care au drept de vot, dar sunt crescuti acolo...sa fie implicati in asa ceva ca Ii INTERESEAZA? ii priveste? ii afecteaza? aaa! ca au drept de vot. Mda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ete Deceneus cum a devenit el asa de activ!Tot nu ne-ai lamurit ce orientare politica ai!Sa stim si noi pt. cine combati cu asa vorbe mestesugite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Eu sper sa se repare prin lege drepturi celor 500 000 carora li s-a facut clar o nedreptate, nu poti sa spui ca acestia au dreptul la vot nealterat in momentul in care ei nu sunt socotiti la numarul votantilor pe baza carora se stabileste cvorumul...e ca si cum voteaza dar nimeni nu le ia ia in considerare votul,cel putin in cazul referendumului asa e.Nici PDL nici USL nu au luat masurile care se impun, sunt vinovati intr-o egala masura ca acestor cetateni le este incalcat un drept garantat prin constitutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Coracora, problema s-ar putea pune si altfel. Alegerile din 2009 au fost fraudate pentru ca n-au fost romanii din strainatate la vot. Tu chiar te iei dupa cei cativa de pe acest forum care dondane aceleasi replici rasuflate despre neocomunisti si carora le e teama ca vine Iliescu si Voiculescu sa le fure tara de bastina? Sa fim seriosi.
Furtul de la 2009 din strainatate a fost unul crucial si posibil pentru ca pe romani ii doare la buzunare sa mearga sa voteze. La 500 km distanta, 1000 km distanta....invers, si daca sunt 50 de km, n-au interes. Dar pe forum sunt grozavi si ce stiu ei sa mai trancaneasca...
Eu as pune conditie ultimativa, prin OUG daca tot se poarta sistemul, sa vina in Romania sa voteze. N-ar mai exista vot al diasporei. Nimeni nu vrea sa plateasca pentru cinstea de a vota si a hotari soarta tarii. Pe forum e gratis.
De ce sa vina aici? Ca sa eliminam odata si pentru totdeauna posibilitatea de frauda. La orice fel de alegeri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Ete Deceneus cum a devenit el asa de activ!Tot nu ne-ai lamurit ce orientare politica ai!Sa stim si noi pt. cine combati cu asa vorbe mestesugite!

Ti-am mai spus ca nu combat pentru nimeni.
Astept sa apara un partid care sa merite sa-l sustin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

M-as bucura daca esti sincer dar nu pot sa cred ca esti pt. ca prea sunt "aranjate" raspunsurile tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Din cei 3 mil de romani care sunt plecati in afara, cei mai multi au fost la vot (cel putin in scripte)in 2009 in jur de 150.000 de persoane.Pe restul nu-i intereseaza ...
Si atunci cum poti sa-i socotesti pe toti ca facand parte din listele permanente cand unii de fapt se socotesc spanioli sau italieni? Si atunci cum ar trebui sa se procedeze in asa fel incat sa nu fie nedreptatiti nici cei din tara si nici cei din afara tarii?

Poate cel mai corect ar fi sa nu fie cerut cvorum....

Acum de cateva minute am auzit-o pe Zoe Petre spunand ca de fapt faza cu listele electorale permanente ar fi o cerinta europeana de pe vremea guvernului Boc....Stie cineva ceva?

Mergi la inceput