recensamant 24 august

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

patou, ai trimis si la consulatul/ambasada Romaniei in Canada? mi-a expirat pasaportul dar ma ocup de el cate de curand sa pot vota la parlamentare iar fi-miu meu care a facut 18 ani aici are pasportul romanesc expirat asa ca prevad ca vom avea ceva probleme (el intra intr-o alta grupa care nu ar trebui sa fie uitata - copiii romani care au facut 18 ani in afara tarii).


n-am trimis inca nimic dar intentionez sa incep o corespondenta cu ei. Am si eu pasaportul expirat si n-am niciun interesa sa mi-l reinnoiesc. Din cate stiu eu certificatul de nastere e dovada cetateniei romane (in momentul in care ai renunta la cetatenie trebuie sa predai certificatul autoritatilor)


Niste "arme" in lupta cu functionarii am gasit aici:

http://delaepicentru.com/2012/05/30/#9679;-scrisori-catre-florica-i-existam-prin-gratia-mai

http://delaepicentru.com/2012/05/31/#9679;-scrisori-catre-florica-ii-cum-sa-conduci-dialogul-cu-molustele/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Stiu ca votul este un drept constitutional, insa ma intreb de ce-as vota eu, care locuiesc de x ani in alta tara?
Sa zicem ca am plecat de x (multi) ani din tara, mai vin in Romania de Pasti si de Craciun, tin legatura cu rudele de-acasa... si cam atat. In rest muncesc, platesc taxe, ma manifest in tara mea adoptiva, da?
Asadar de ce mi se da mie "puterea" sa decid pentru cei din tara, cei care cu adevarat vor "suporta" masurile luate de cei alesi? Veti spune probabil ca votez pentru familia ramasa in tara... dar de fapt fiecare alege pentru sine, eu nu am dreptul sa votez pentru nimeni altcineva (am mai dat exemplul asta, tata e basist, eu sunt anti-Basescu, am votat DA, logic, insa, la o adica, tot tata ramane "cu el de gat" daca se invalideaza referendumul...)

Nu ma intelegeti gresit, eu am votat duminica trecuta, insa aici pun la indoiala logica din spatele dreptului la vot al romanilor care locuiesc in strainatate.
Justifica eventualele proprietati avute in tara (pentru cei care inca mai au asa ceva) acest vot in ideea ca vrei sa ai cat de cat "control" asupra politicii tarii in care ai un interes de ordin, sa zicem, imobiliar?


pentru ca eu am plecat din tara din cauza unor oameni asemanatori celor care vor acum sa vina la putere.

pentru ca mi se pare strigator la cer ceea ce se intampla acum in romania, si mi-e foarte simplu sa ma pun in situatia celor care sunt acum acolo si gandesc ca mine.

si ca sa fiu si eu rea :)

http://sareinochi.com/2012/08/02/de-ce-nu-si-vad-pensionarii-de-nepoti-de-tablele-sau-sahul-din-parc-si-se-mai-implica-inca-in-viitorul-acestei-tari-pentru-al-carei-prezent-dezastruos-sunt-vinovati-in-mare-parte/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

In naivitatea ta crezi ca, cei din PDL nu au fost la putere cand ai plecat din tara, sau ca sunt mai buni decat cei din cauza carora ai plecat?
Toti sunt excroci, dar unii sunt cinici si badarani.
Acum s-a sanctionat cinismul si badarania, asa cum in 2004 s-a sanctionat aroganta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Nu stiu unde sa pun aceasta poezie...
BLESTEM DE OM SARAC

de Dan Puric

Din balegi si din cuib de cuci,
Rasar ca viermii, politruci
si din haznalele de bani –
Costume negre cu snapani,
Viteji ca musca la arat!
si ne-ati mintit si ne-ati furat,
si-ati pus pe noi si jug de boi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Murdari în suflet si în gând,
Cu ghearele averi strângând,
Din flote, fabrici si uzine,
Voi ati lasat numai ruine!
V-ati gudurat pe lânga clerici
Cu mânastiri si cu biserici
si vile v-ati facut, de soi...
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Voi v-ati tradat si între frati,
Ca voi, si viermii-s mai curati.
Ati darâmat scoli si spitale
Ca sa va fie voua moale
si v-ati brodit si parlamente
Din lichelute repetente.
si ne-mproscati doar cu noroi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Ati omorât orice dreptate,
Ati jecmanit tot ce se poate,
Guvernul vostru cu ministri
E-o adunatura de sinistri,
Batjocura si umilinta
Au mai ramas la voi credinta?
Ghiolbani de jafuri si gher#539;oi,
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Ati saracit o tara-ntreaga,
Nici dracul sa nu o mai dreaga
si din privatizari cu fumuri
Ati tot lasat lumea pe drumuri!
Dar cum sa faceti voi vreun drum
Când urma voastra e doar scrum?
La tâlharii va strângeti roi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Blestemul greu sa va loveasca,
Doar bube rele sa va creasca,
Ochii sa îi aveti ca napul
si sa va roada viermii capul!
Sa putreziti toti prin palate,
Toti spulberati sa fiti în toate
si sa aveti doar oase moi!
Blestem, blestem, blestem pe voi!

Popor român, nu te-ai saturat sa stai pe locul mortului si sa fii condus de toti tâmpitii?
Chiar ti-e jena sa iubesti tara asta? Nu trebuie sa fii nationalist-comunist pentru asta.
Dan Puric






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Editeaza pentru diacritice...please...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora

............

Nu ma intelegeti gresit, eu am votat duminica trecuta, insa aici pun la indoiala logica din spatele dreptului la vot al romanilor care locuiesc in strainatate.
Justifica eventualele proprietati avute in tara (pentru cei care inca mai au asa ceva) acest vot in ideea ca vrei sa ai cat de cat "control" asupra politicii tarii in care ai un interes de ordin, sa zicem, imobiliar?


pai faptul ca un om a plecat din romania nu-i anuleaza dreptul la proprietate, a-mi apara acest drept nu inseamna a avea "control" asupra politicii statului

cei mai multi si-au pastrat cetatenia romana gandidu-se ca la un moment dat vor dori sa se intoarca in tara (la pensie) cu ceea ce au realizat in tarile de adoptie si sa-si asigure niste batraneti linistite, e nornmal sa fie interesati evolutia politica, pentru ca in functie de regimul politic se vor mai putea intoarce sau la un moment dat

sunt romani care desi nu au renuntat la cetatenia romana nu se prezinta la vot pentru ca, asa cum spui tu, ei cred ca nu au dreptul sa decida cum sa traiasca cei ramasi in tara...dar nu isi neaga dreptul la vot, ei se considera doar neinformati suficient si lasa la latitudinea celor de la fata locului sa faca alegerile politice..o fi bine o fi rau nu stiu, pana la urma indiferent de "ce" sau "cine" este "ales", un numar de cetateni tot o va duce rau si greu (chiar si unii care au votat acest rau crezandu-l "bine"...eu am patit-o cu basescu de doua ori, o data la primarie si a doua oara la cotroceni, am crezut ca el e cel ce poate aduce schimbarea...a adus-o, dar schimbarea aia de fapt m-a ingropat pe mine in si mai multe greutati decat aveam pe vremea lui iliescu...dar le-a facut mult bine "unora", care la al doilea mandat s-au dovedit a fi mai multi decat cei carora le-a facut "rau"...etc.)

cata vreme ai cetatenie romana si nu ti-au fost anulate drepturile care decurg de aici pe cale judiciara ai si drept de vot, nu ar trebui sa punem mai presus de drepturile noastre, castigat in sute de ani de niste oameni care si-au sacrificat vietile pentru niste idealuri, niste parveniti politici de care se prea poate ca peste 20 de ani sa nu se mai stie nimic

ps. sunt anti-basescu, il detest pe el si partidul creat de el, daca as fi putut merge la vot votam pentru suspendare, e dreptul meu sa votez cum vreau, cu cine vreau si de unde vreau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

In naivitatea ta crezi ca, cei din PDL nu au fost la putere cand ai plecat din tara, sau ca sunt mai buni decat cei din cauza carora ai plecat?
Toti sunt excroci, dar unii sunt cinici si badarani.
Acum s-a sanctionat cinismul si badarania, asa cum in 2004 s-a sanctionat aroganta.


Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


daca aerul pe care-l respiram e poluat ar trebui sa nu mai respiram? daca mancarea e plina de pesticide ar trebui sa nu mai mancam?

cand am plecat eu din tara iliescu era la putere si ma insel eu oare spunand ca ponta e urmasul lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

In naivitatea ta crezi ca, cei din PDL nu au fost la putere cand ai plecat din tara, sau ca sunt mai buni decat cei din cauza carora ai plecat?
Toti sunt excroci, dar unii sunt cinici si badarani.
Acum s-a sanctionat cinismul si badarania, asa cum in 2004 s-a sanctionat aroganta.
Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )
Si tine minte: in iarna 2012 se va sanctiona prostia si incompetenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Dreptul de vot al unui cetatean eeste un drept fundamental al omului, nimeni nu te poarte lipsi de el. Dreptul la libera circulatie, la a te stabili in alta tara si de a reveni in tara ta este de asemenea un drept fundamental al omului. Dreptul la cetatenie este un drept fundamental al omului. Nimeni nu te poate lipsi de ea atata timp cat tu vrei sa ramai cetatean al acelei tari.
Daca statul roman , intr-o nebunie de moment, se va apuca sa taie aceste drepturi, cu siguranta vom iesi din lumea democratica.
Ingrid, nu poti lua niste drepturi fundamentale ale unui cetatean doar pentru ca sunt anti ceva, poti cauta metode prin care sa ajuti acel cetatean sa isi exercite votul, de exemplu votul prin corespondenta.
Unii au fost trimisi de firma,au revenit in tara si probabil vor mai pleca. Cum poate statul roman sa le retraga in mod arbitrar anumite drepturi? Sunt studenti romani destul de multi care stau in strainatate mai multi ani, poate se intorc.
Cu totii suntem cetateni romani si avem drepturi. Nu poate nimeni sa ma azvarle afara pentru ca nu am fost la vot. A fost optiunea mea personala, dupa cum si x si y au ales sa mearga la vot. Niciunul dintre noi nu putem fi de condamnat. atata timp cat aceasta tara este o democratie.

Daca s-a ajuns la situatia naucitoare sa discutam drepturile fundamentale ale omului, este grav.
In 1990, Iliescu, pe care l-ati pomenit pe aici, s-a instalat la putere in aplauzele marii maj a populatiei pe fondul urii fata de maghiari si fata de cei de afara. Mancatul salamului cu soia era un test pentru cetatenii romani, cei care nu au mancat treuiau sa stea deoparte, nu aveau dreptul la opinii. Si sloganul "Nu ne vindem tara" de atunci a revenit in prim plan.

Democratia trebuie sa permita unui om sa aiba pareri personale, pareri pe care trebuie sa le exprime fara teama de represalii si trebuie sa permita unui om sa voteze in mod liber, cum il taie capul sau sa nu voteze.

Eu nu pot sta acasa luna asta doar pentru ca pe Rus l-a apucat inventarierea. E dreptul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Mai mult, copiii care au drept de vot, dar sunt crescuti acolo...sa fie implicati in asa ceva ca Ii INTERESEAZA? ii priveste? ii afecteaza? aaa! ca au drept de vot. Mda!



da, pe unii ii intereseaza, pe fi-miu cu siguranta (banuiesc ca de la postarea mea ai ajuns la discutia cu copiii crescuti in afara tarii). si surprinzator este mai la curent cu ce se intampla in tara decat multi din cei de-acasa (a invatat sa citeasca direct sursele nu balariile care se publica in publicatiile partizane). si nu hotarasti tu sau altcineva daca el ramane aici in viitor sau se intoarce (pt. ca exista si posibilitatea asta) si daca el mai are drept de vot sau nu (drept pe care il are diaspora tuturor tarilor civilizate).

edit: am scris corect copiii

Mergi la inceput