recensamant 24 august

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

subscriu, din moment ce am drept de vot, garantat de constitutie, nu e treaba nimanui cum si de unde imi exercit eu dreptul asta. poate am proprietati in tara, poate vreau sa ma intorc candva, nu-sh ce treaba ai tu (lucialu) cu planurile mele de viitor si cu cat de limpezi sau cetoase sunt ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Lory, dar cu ce i-am retras dreptul de a vota expatului? Dimpotriva, sa vina aici sa voteze, mai face o vizita rudelor, mai mananca niste pufuleti...credeam ca ei iubesc tara asta, dar vad ca dragostea doar pe forum e mare, da, ce ne mandrim noi cu Romania dintr-o data. La toate subiectele posibile, gasesti un individ/individa care sa-si plece capul "rusinata" ca vezi Doamne e romanca si ce chestii nasoale se intampla in tara. Cand e de votat, brusc se simt patrioate.
Macaroana e lunga, mai taiati-o.
Adevarul curat e ca sunt foarte putini romani care merg la vot in strainatate, li se rupe de tara si politica. De aceea s-a putut frauda la scara mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Lory, dar cu ce i-am retras dreptul de a vota expatului? Dimpotriva, sa vina aici sa voteze, mai face o vizita rudelor, mai mananca niste pufuleti...credeam ca ei iubesc tara asta, dar vad ca dragostea doar pe forum e mare, da, ce ne mandrim noi cu Romania dintr-o data. La toate subiectele posibile, gasesti un individ/individa care sa-si plece capul "rusinata" ca vezi Doamne e romanca si ce chestii nasoale se intampla in tara. Cand e de votat, brusc se simt patrioate.
Macaroana e lunga, mai taiati-o.
Adevarul curat e ca sunt foarte putini romani care merg la vot in strainatate, li se rupe de tara si politica. De aceea s-a putut frauda la scara mare.

Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


e foarte urat mesajul tau si reflecta o mentalitate fesenista ...mi-aduce aminte de faza cu salam cu soia. E trist ca si in 2012 sunt romani care gandesc asa, e clar ca nimic nu se schimba ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Desprecopii, poate si argumentezi rationamentul? Sau, sa nu-i zic rationament ca nu e, mai degraba o opinie scrisa la nervi?
Cand veniti in tara, cu copiii, e din cauza fesenismului sau veniti ca vreti sa vedeti locurile natale si sa va intalniti cu rudele, prietenii?
Si negi ca sunt romani care injura tara, care reclama fara sa le ceara nimeni neregulile de aici si se leapada de noi ca de ciuma? Vezi discutia despre diplomele din Cluj si suedezii, vai cat erau de indignati romanii din strainatate ca le afecteaza imaginea! Si cat de rusinati se simteau!
Nu mai puteau dormi de asta.
De votat n-o fac, dar din gura dau. Ei stiu tot ce misca in Romania, mai bine ca noi. S-au umplut forumurile de asa-zisii patriotarzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ingrid, nu merita sa iti dau un raspuns...m-ai lasat fara cuvinte. Ar merita insa sa te gandesti 3 secunde la ce ti-ai pus la semnatura

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Ingrid S e dreptul lor sa discute despre tara lor, iar daca o fac inseamna ca-i intereseaza ca altfel si-ar vedea de altele...chiar daca au sau nu dreptate, nu are importanta,e opinia lor ca cetateni cum o ai si tu pe-a ta si nimeni nu poate sa le ia drepturile garantate de constitutie oricat de mult ti-ai dori tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

pana la urma chiar ca nu mai inteleg care va e supararea:

1. ca de ce voteaza romanii din afara si decid astfel soarta celor din tara?
sau
2. ca de ce nu voteaza romanii din afara lasandu-i pe cei din tara cu soarta nedecisa?

La varianta 1 eu mi-am dat deja cu parerea in postul anterior.

La varianta 2 nu vad de ce va plangeti, daca lucrurile stau asa, inseamna ca romanii care voteaza in diaspora sunt in numar nesemnificativ si votul lor nu conteaza, asa ca de ce sa le anulati acest drept celor putini care voteaza si mai ales nu comenteaza pe forumuri?! ca atata lucru pricep si eu, ca romanii din afara tarii nu sunt toti inghesuiti pe forumuri, unii nici nu stiu ce e aia un forum.


Nu stiu cu ce va incalzeste pe voi "pierderea" financiara datorata costului unui bilet de avion de va inversunati atat sa vreti romanii la vot numai la cabina de vot dinromanica. In lume exista de ceva sute de ani Posta. Daca se poate vota prin corespondenta in alte tar, nu vad ce ar fi atat de greu sa se faca la fel si in romania.

Exemplu:

Eu cetateanu roman Nadaflorilor din motive personale dar si fizice, nu pot fi simultan in doua locuri. Asa ca trimit misiva la BEC cu cerere de buletin de vot, fac dovada cetateniei romane si ii indic BECului o adresa de corespondenta. BEC imi trimite buletinul de vot si plicul in c are sa-l trimit, plicul inscriptionat cu un cod de bare unic, alocat mie. Eu votez si trimit inapoi plicul sigilat. La intrare in BEC o fiinta umana cu un scanner (ca la supermarket) scaneaza validand astfel intrarea votului si anuland astfel posibilitatea fraudari, votului multiplu, etc. Plicul nedesfacut merge in urna alocata votului prin corespondenta. LA momentul deschiderii urnelor se va desigila si plicul meu si se va citit votarea...simplu ca buna ziua..si curat. Ca sa fie si ma isecurizat votul si sa nu existe suspiciuni ca mi-a substituit cineva votul, buletinul de vot poate avea si el un cod de bare, dar care sa nu faca legatura cu persoana caruia i-a fost trimis...decat cu faptul ca a fost trimis.

scanarea unui cod de bare si verificarea lui intr-o baza de date nu poate dura mai mult de 5-10 secunde...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Ingrid, nu merita sa iti dau un raspuns...m-ai lasat fara cuvinte. Ar merita insa sa te gandesti 3 secunde la ce ti-ai pus la semnatura

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


Nu esti singura care scrie again and again despre semnatura mea si iti voi raspunde ca si-a atins inca o data scopul.

Nu se depaseste mediocritatea pe aici de vreme ce fesenismul si comunismul e atat de des pomenit. Inteleg ca au ramas singurele arme de care se folosesc adulatorii unui presedinte care a iesit din istorie pe usa din dos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

pana la urma chiar ca nu mai inteleg care va e supararea:

1. ca de ce voteaza romanii din afara si decid astfel soarta celor din tara?
sau
2. ca de ce nu voteaza romanii din afara lasandu-i pe cei din tara cu soarta nedecisa?

La varianta 1 eu mi-am dat deja cu parerea in postul anterior.

La varianta 2 nu vad de ce va plangeti, daca lucrurile stau asa, inseamna ca romanii care voteaza in diaspora sunt in numar nesemnificativ si votul lor nu conteaza, asa ca de ce sa le anulati acest drept celor putini care voteaza si mai ales nu comenteaza pe forumuri?! ca atata lucru pricep si eu, ca romanii din afara tarii nu sunt toti inghesuiti pe forumuri, unii nici nu stiu ce e aia un forum.


Nu stiu cu ce va incalzeste pe voi "pierderea" financiara datorata costului unui bilet de avion de va inversunati atat sa vreti romanii la vot numai la cabina de vot dinromanica. In lume exista de ceva sute de ani Posta. Daca se poate vota prin corespondenta in alte tar, nu vad ce ar fi atat de greu sa se faca la fel si in romania.

Exemplu:

Eu cetateanu roman Nadaflorilor din motive personale dar si fizice, nu pot fi simultan in doua locuri. Asa ca trimit misiva la BEC cu cerere de buletin de vot, fac dovada cetateniei romane si ii indic BECului o adresa de corespondenta. BEC imi trimite buletinul de vot si plicul in c are sa-l trimit, plicul inscriptionat cu un cod de bare unic, alocat mie. Eu votez si trimit inapoi plicul sigilat. La intrare in BEC o fiinta umana cu un scanner (ca la supermarket) scaneaza validand astfel intrarea votului si anuland astfel posibilitatea fraudari, votului multiplu, etc. Plicul nedesfacut merge in urna alocata votului prin corespondenta. LA momentul deschiderii urnelor se va desigila si plicul meu si se va citit votarea...simplu ca buna ziua..si curat. Ca sa fie si ma isecurizat votul si sa nu existe suspiciuni ca mi-a substituit cineva votul, buletinul de vot poate avea si el un cod de bare, dar care sa nu faca legatura cu persoana caruia i-a fost trimis...decat cu faptul ca a fost trimis.

scanarea unui cod de bare si verificarea lui intr-o baza de date nu poate dura mai mult de 5-10 secunde...





Supararea pleaca de la faptul ca romanii din strainatate , pe care nu-i prea intereseaza sa voteze, sunt considerati ca facand parte din cei 100% din populatia cu drept de vot(listele permanente)
Ei si atunci cand e necesar de cvorum de 50%+1 si cei de acolo,de regula nu voteaza, trag in jos procentul de la votare.

Ei si atunci se ajunge la 2 concluzii:
scoti cvorumul sau pe cei din strainatate ii scori de pe lsitele permanente dar le ramane drept de vot pe lsitele speciale de la ambasade....care e asa de mare problema sa votezi pe liste speciale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Ingrid Sunt de acord ca pe majoritatea romanilor din diaspora nu ii intereseaza sa voteze - vedeti listele cu voturi exprimate acum o saptamana....
Nu sunt de acord cu "chemarea in tara" a romanilor care vor sa voteze, mi se pare exagerat... pai sa-mi iau concediu pt treaba asta?! Guvernul Greciei a oferit zboruri gratuite grecilor din Olanda ca sa se duca sa voteze - nu mai stiu exact la ce alegeri.Pai sa fi vazut acolo inghesuiala patriotica altoita cu avant electoral...!!

Nadaflorilor In Olanda sunt foarte multi pensionari care si-au planuit "batranetile" pe plaiurile calde ale Spaniei si Portugaliei. Planurile astea au fost concepute pe zeci de ani, oamenii aia au economisit (conturi, pensii private, samd) de pe vremea cand aveau 40-45 de ani ca la 65-67 "sa-si ia zborul". Cum ramane cu dreptul lor de-a decide ce se intampla cu tara in care au ales sa traiasca?
La fel pe principiul romanilor care .... poate se vor intoarce vreodata in Romania ca sa-si traiasca batranetile.
Traim in prezent si asta conteaza. Daca Gigel a ales Spania pentru ca acolo ia 1000 de euro pe luna dand cu mistria, inseamna ca a lasat in urma Romania, inseamna ca nu contribuie la sistemul de pensii (o mare problema in tara!!), nu plateste taxe, nimic. Deci de ce-ar avea el dreptul sa decida ce se intampla intr-o tara in care poate se va intoarce vreodata?

Mergi la inceput