recensamant 24 august

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Mi-au trebuit 30 de ani ca sa scap de ochelarii de cal montati de bunicul meu, referitor la regele Mihai, plecat cu tz vagoane de aur. Si cand am vazut Pelesul prima data purtam acei ochelari



stai linistita, inca ii mai porti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Lili_Mar, nu-mi explica mie de cat de interesat este fiul tau de situatia din Romania, cand abia si-a dobandit capacitatea deplina de exerciu, si ce misto! poate sa voteze. Nici nu s-a nascut pe vremea cand papam salam cu soia. Si faptul ca tu esti arsa de dorinta de a repune lucrurile la punct aici prin votul tau, nu are nicio legatura,nu?

eu nu iti explic/nu ma justific tie (si nimanui, nu numai tie, lucialu) ce si cum pt ca este dreptul meu sa fac si sa decid (dreptul meu este democratic - cuvant nou: "democratic") ceea ce consider EU (lili_mar nu EU-ul celalalt) ca este bine pt tara (wow, imi pasa si ma exprim/exercit dreptul meu democratic). si nu ma justific in fata nimanui (poate doar in fata unui tribunal daca (,) calc rau de tot pe BEC - no pun intended). cuvintele cheie aici sunt democratie, drept si exercitare drept. ar fi mai trist sa mi se rupa (trist dar dorit de anumite grupuri din tara). constat (si am vazut de multe ori in viata reala, in Romania) ca este dificil sa accepti drepturile celor din jur (incearca sa schimbi rolurile pe bune, cinstit, nu vrajeala) daca nu coincid cu interesele proprii. cuvantul cheie aici este - drepturi.

pe de alta parte, tu nu-mi cunosti copilul deci nu stii cat este de interesat sa voteze si/sau sa sanctioneze ceea ce se intampla in tara. tu nu stii cand s-a nascut, cand si-a dobandit capacitatea/dreptul de a vota cat de capabil este sa decida si cat de democratic gandeste, tu poti numai sa presupui (meteahna comunista). daca a mancat salam cu soia nu este important in contextul actual; eu am mancat (si a mancat si el, s-a nascut in vremurile respective) dar niciodata nu mi-am permis sa le-o scot pe nas celor ce n-au facut-o. este o chestie de bun simt.
fiind educat aici, dreptul de a vota nu este ceva misto (sau mishto pt cei care sunt kool) (nici macar nu cunoaste termenul), este un drept (nu exista gri, doar alb sau negru - votezi sau nu). mai mult, copilul meu este off-limits deci keep your hands off of him.

pe de alta parte tu nu ma cunosti, nu stii cum imi cresc copilui, din nou speculezi. nu pot decat sa iti urez sa fii fericita in lumea ta iluzorie, trezirea la realitate va fi crunta (daca vei accepta vreodata, first stage of grief - denial).

edit: imi cer scuze dar anumite mesaje in sectiunea "despre politica" imi aduc aminte de sloganul "noi muncim, nu gandim".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Nu ne-au primit in Shengen desi conditile tehnice erau indeplinite, pentru ca occidentalii au considerat ca degeaba sunt indeplinite conditile tehnice daca ...

Acu zi si tu, cum sa ne primeasca in Shengen? Daca nu stim nici macar cati cetateni romani suntem, ce pretentii sa mai aiba cineva de la noi sa afle cati cetateni chinezi, sau cati traficanti columbieni, sau cati teroristi arabi umbla prin Romania?

trist dar adevarat

edit: poate ca nu stim de unde treba sa luam toate informatiile legate de cati mai suntem (se pare ca sunt unii mai informati decat noi , au date din iulie 2012) https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ro.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


Si negi ca sunt romani care injura tara, care reclama fara sa le ceara nimeni neregulile de aici si se leapada de noi ca de ciuma?


tre' sa comentez asta, ca e prea gogonata si complet cretina.

deci, POFTIM? cum adica reclama fara sa le ceara nimeni? deci matale inca functionezi exclusiv dupa ordine de sus? vai, ma scuzi, aveam impresia ca au trecut douaj' de ani de la revolutie, dar zau, parca ai debarcat direct din tunelul timpului! revino-ti cucoana, in ziua de azi cica lumea cugeta cu creierul propriu (desi, din ce citesc pe aici, incep sa ma indoiesc ca-i chiar asa) si actioneaza in consecinta. jesus, ceva mai jalnic n-am citit demult!

Deci, fii atenta cucoana, zice la subiectul cu suedezii una desteapta foc asa: eram intr-un tren cu un nigerian care venise la studii in Romania si i-am povestit de situatie si cat de corupti sunt romanii, iar nigerianul mi-a spus "mirat" ca in tara lui nu exista asa ceva si ca la ei in facultati oamenii nu cer spaga.
Pe langa ca e complet aberanta situatia, adica pentru cine nu stie Nigeria este cea mai incoruptibila tara, se bate lumea sa mearga acolo (haha), cu un invatamant de nota 10 (in colibe) si asa mai departe, rezida acelasi lucru tampit si idiot: noi, romanii, ne sabotam singuri, ne aratam bubele, spre deosebire de cei care intradevar isi iubesc tara si nu vor sa-i faca reclama negativa. TINE DE BUN-SIMT, CUCOANA.

Si era tanti aia care se lepada de noi cand cu Eurovizionul si a noastra cantareata, nu mai stia cum sa se rusineze ca e romanca....se stie cucoana!
Tunelul timpului v-a blocat pe voi, care votati un presedinte corupt si mizerabil, care alegeti un securist sa va reprezinte si asa mai departe. Aveti nevoie de un tatuc si de propaganda lui a la Goring. Daca ati inghitit galusca uriasa cu boicotul, atunci inghititi orice.

Dreptul de a vota.
Sa voteze fiecare, eu spuneam sa vina aici pentru a se elimina furtul. Daca se schimba clasa politica probabil vom putea vota linistiti si in Tanzania. Pana atunci, ma indoiesc.
Despre pufuleti. Prietena mea vine in Romania si pleaca incarcata cu pufuleti. Nu era o remarca peiorativa, dar prea sunteti agresive, prea sunteti furioase, ca sa intelegeti. Eu de drag as veni in Romania, cu orice ocazie, daca as fi expat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

... fara cuvinte la asememea gogomanii

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ingrid, te rog sa iti temperezi tonul. Cu o asemenea agresivitate in atitudine nimeni nu va reusi sa poarte un dialog cu tine.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Ingrid S mesajul tau transmite ura ,cel putin eu asa il simt...e pacat ca s-a ajuns aici!...si cred in continuare ca, daca nu ai o implicare directa in batalia asta,inversunarea ta se datoreaza manipularilor media pe o perioada atat de lunga de timp...nu ne poti acuza ,pe noi ceilalti, ca suntem manipulati... Basescu nu a vorbit zi de zi la tv,pe cand antena 3 a dus zi de zi, la diverse ore si emisiuni, o campanie furibunda impotriva presedintelui, si dupa parerea mea au incercat sa submineze si sa decredibilizeze o institutie: institutia prezidentiala!Manipularea e periculoasa ptr echilibrul si sanatate fiecaruia dintre noi,zau asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Dreptul de a vota.
Sa voteze fiecare, eu spuneam sa vina aici pentru a se elimina furtul. Daca se schimba clasa politica probabil vom putea vota linistiti si in Tanzania. Pana atunci, ma indoiesc.
Despre pufuleti. Prietena mea vine in Romania si pleaca incarcata cu pufuleti. Nu era o remarca peiorativa, dar prea sunteti agresive, prea sunteti furioase, ca sa intelegeti. Eu de drag as veni in Romania, cu orice ocazie, daca as fi expat.


Exemplul clasic de cauza si efect. De ce sa combatem cauza (frauda), cand putem sa umblam numai la efect (aia de voteaza unde exista suspiciuni, sa vina domnule in tara, ca aici nici nu s-a fraudat, nici nu se va frauda). De, cand vrei sa stai drept poti judeca mai stramb decat te-ai astepta.

Si vizavi de venitul de drag in tara: dragul asta nu iti baga si in buzunar contravaloarea unui bilet dus-intors cu avionul (si nici nu-ti da automat concediu taman in perioada cand li se nazare unora ca trebuie sa te intrebe diverse).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

dupa ce inainte USL saluta decizia Curtii Constitutionale de a amana decizia pentru ca e corect sa ia in calcul numarul cetatenilor reali si nu a celor de pe hartie, acum Ponta vine si sustine ca vor intra in cvorum doar cetatenii din strainatate care au buletine de cetateni romani cu domiciuliul in strainatate...

http://www.b1.ro/video/victor-ponta-despre-situa-ia-alegatorilor-din-strainatate-22357.html

Intrebare de 80 de puncte: ceilalti au devenit brusc ireali?

Ma gandeam ca e greu de inghitit asa ceva de catre cei care l-au sustinut, dar uite ca m-am inselat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

dupa ce inainte USL saluta decizia Curtii Constitutionale de a amana decizia pentru ca e corect sa ia in calcul numarul cetatenilor reali si nu a celor de pe hartie, acum Ponta vine si sustine ca vor intra in cvorum doar cetatenii din strainatate care au buletine de cetateni romani cu domiciuliul in strainatate...

http://www.b1.ro/video/victor-ponta-despre-situa-ia-alegatorilor-din-strainatate-22357.html

Intrebare de 80 de puncte: ceilalti au devenit brusc ireali?

Ma gandeam ca e greu de inghitit asa ceva de catre cei care l-au sustinut, dar uite ca m-am inselat



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu


adica , daca romanu' e in vacanta in italia, ca deh si-a programat vacanta si a platit biletul in functie de oferta...nu are voie sa mearga la ambasada sa voteze ca nu are buletin de roman stabilit in strainatate... e musai sa-si intrerupa vacanta, sa plateasca bile tde avion dus intors/ eventual sa renunte , ca uite asa vor niste alti romani ofticati de felul lor

Mergi la inceput