recensamant 24 august

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Aoleu ce nervi au pe ei ca sunt romani destupati la cap prin strainataturi si le strica lor abureala din tara!


Atat de destupati sunt ca oricum doar 5% mai sunt interesati de ce se intampla aici.....


ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)


5% din ce?!!..ca parca se spunea ca nu se stie cati sunt plecati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Ca sa ma explic mai bine de ce sustin cu tarie existenta unui cvorum si nu o majoritate simpla in cazul procedurii de suspendare, as vrea sa va ganditi care e procedura sa elimini din parla ment un parlamentar care nu mai are popularitate...nici una!..si ganditi-va ca acest parlamentar a fost ales intr-un colegiu, reprezinta doar acest colegiu si totusi nu poate fi eliminat din parlament pana la terminarea mandatului...un presedinte este ales de o tara intreaga,reprezinta toti cetatenii romani, nu te poti juca atat de usor cu demiterea sa...eu cred ca s-a uzat inacceptabil de mult de aceasta procedura si daca lucrurile nu se stabilesc clar aceast lucru poate fi daunator democratiei.

De ce va doriti sa fie atat de securizat postul unui parlamentar iar functia de presedinte atat de fragila?..asta este ceea ce va doriti voi?




Din ce stiu eu si unui parlamentar i se poate ridica imunitatea atunci cand incalca legile pentru a putea fi cercetat, si chiar arestat.Nu stiu cineii poate ridica imunitatea unui presedinte...decat daca il suspenda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Intr-o alta ordine de idei, raman cu un gust amar cand vad ca se discuta atat despre interzicerea unui drept fundamental unor semeni ai nostri...nu doar aici pe forum ci chiar la televiziuni,nu-mi vine sa cred ca televiziunile intr-o tara democratica pot sa discute acest lucru...dupa parerea mea acest lucru este indiscutabil,orice om care doreste sa traiasca in democratie nu accepta nici macar sa puna in discutie asa ceva,d-apai sa mai caute fel de fel de justificari.Daca ajungem sa stergem pe jos cu drepturile omului in ce directie ne indreptam noi,ca natiune?Deci sustin si repet, acei jurnalisti care au acceptat sa modereze astfel de discutii ,acei politicieni care au participat la aceste discutii,nu pot fi demni niciodata de respectul meu ,sunt descalificati din start.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Aoleu si ce nervi au eumada si coracora pe mine!
Bine mai fetelor iesiti cu argumente de ce nu am eu dreptate!


Ce-ar fi sa-ti temperezi avantul? Citeste ce postez la topic si ia-ti argumentele de-acolo, ca sunt destule.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Ca sa ma explic mai bine de ce sustin cu tarie existenta unui cvorum si nu o majoritate simpla in cazul procedurii de suspendare, as vrea sa va ganditi care e procedura sa elimini din parla ment un parlamentar care nu mai are popularitate...nici una!..si ganditi-va ca acest parlamentar a fost ales intr-un colegiu, reprezinta doar acest colegiu si totusi nu poate fi eliminat din parlament pana la terminarea mandatului...un presedinte este ales de o tara intreaga,reprezinta toti cetatenii romani, nu te poti juca atat de usor cu demiterea sa...eu cred ca s-a uzat inacceptabil de mult de aceasta procedura si daca lucrurile nu se stabilesc clar aceast lucru poate fi daunator democratiei.De ce va doriti sa fie atat de securizat postul unui parlamentar iar functia de presedinte atat de fragila?..asta este ceea ce va doriti voi?
Din ce stiu eu si unui parlamentar i se poate ridica imunitatea atunci cand incalca legile pentru a putea fi cercetat, si chiar arestat.Nu stiu cineii poate ridica imunitatea unui presedinte...decat daca il suspenda...ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Parlamentul ii ridica imunitatea unui parlamentar, nu este trimis in fata poporului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Intr-o alta ordine de idei, raman cu un gust amar cand vad ca se discuta atat despre interzicerea unui drept fundamental unor semeni ai nostri...nu doar aici pe forum ci chiar la televiziuni,nu-mi vine sa cred ca televiziunile intr-o tara democratica pot sa discute acest lucru...dupa parerea mea acest lucru este indiscutabil,orice om care doreste sa traiasca in democratie nu accepta nici macar sa puna in discutie asa ceva,d-apai sa mai caute fel de fel de justificari.

Daca ajungem sa stergem pe jos cu drepturile omului in ce directie ne indreptam noi,ca natiune?

Deci sustin si repet, acei jurnalisti care au acceptat sa modereze astfel de discutii ,acei politicieni care au participat la aceste discutii,nu pot fi demni niciodata de respectul meu ,sunt descalificati din start.






pai daca nu se discuta si se ascunde sub pres risti sa te trezesti in fata faptului implinit...e mai bine asa?!... crezi ca vei inghiti mai usor pilula?! asa macar stie tot poporul tot ce se pune la cale si cum, ca sa stie si el cum sa reactionee si sa nu se trezeasca maine dimineata pe nepusa masa ca s-au inchis granitele, ca au dreptul sa cumpere paine numai cei care nu au avut in viata lor pasaport, cei cu pasaport (chiar si nefolosit) vor fi convocati la interogatorii etc.
pai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Nadaflorilor, nu suntem pe aceeasi lungime de unda.
Eu nu conditionez dreptul de vot musai de platirea taxelor, am dat doar un exemplu. Ideea era ca acei oameni, cei plecati, traiesc intr-o realitate sociala / politica / economica diferita de cea a Romaniei.... plecand de la aceasta idee ma intrebam de ce si-ar dori ei sa fie activi ca electori romani din moment ce ei nu traiesc in realitatea pe care o vor influenta.
N-am zis sa se ia cetatenia nimanui si nici dreptul de vot. Incerc doar sa pricep cum vine treaba cu votul celor din dispora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

nadaflorilor cred ca ai dreptate si nici eu nu m-am exprimat bine, ma refeream la cei ce erau in asentimentul celor ce aduceau justificari pentru un asemenea act...mie imi pare atat de firesc acest lucru incat nu vad ce se mai poate discuta pe marginea lui...asta am vrut sa zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

coracora ei decid daca se folosesc sau nu de dreptul lor si nu trebuie sa dea explicatii nimanui ,ca nu-i drept sa dea...ma bucur sa vad ca nu sustii interzicerea acestui drept fundamental.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
N-am zis sa se ia cetatenia nimanui si nici dreptul de vot. Incerc doar sa pricep cum vine treaba cu votul celor din dispora


daca ceea ce se petrece acum in romania ar fi corect mi-as vedea de treaba. dar...

Romanii isi aleg presedintele pe care-l vor, dar doar atunci cand sunt alegeri.Romanii si-au spus parerea la alegerile prezidentiale. E o alegere care, din punctul meu de vedere trebuie respectata indiferent daca a fost a noastra sau a majoritatii. O alegere ce trebuie contestata doar pe cai legale si cinstite. La urmatoarele alegeri prezidentiale (atat timp cat nu exista niciun motiv legal pentru care presedintele ales sa fie demis)

A contesta aceasta alegere prin demiterea presedintelui mi se pare o lipsa crasa de respect fata de ceea ce au ales romanii in 2009.

Consider ca cei care l-au destituit acum, repet pe presedintele ales, au facut ceva ilegal. Pentru ca nimeni nu a putut sa spuna clar care articol din constitutie ar fi fost incalcat de presedintele destituit.

Mergi la inceput