recensamant 24 august

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Eu as vrea sa subliniez un lucru pe care l-ai spus si tu Mikyyy dar e bine sa nu fie trecut cu vederea: 85% din cei care s-au prezentat la referendum ( unde btw au fost prezenti 46% din cei cu drept de vot).

Daca ar fi sa luam in calcul ca vreo 6% din cei prezenti au fost voturi inregistrate cu urna mobila si mai vedem si cum e cu prezenta prin niste judete sudice s-ar putea sa nu prea mai vorbim de aceleasi cifre.Dar sa asteptam sa ne zica Parchetul ca am auzit ca-l preocupa si pe el.

Nu in ultimul rand eu vreau sa se mobilizeze cineva si sa faca un sondaj acum cu intrebarea: "Il vreti demis pe Traian Basescu?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

mrenescu, ma joc eu de-a mama omida daca vrei

din cei 8,5 milioane prezenti la vot, cel putin 1 milion sunt voturi furate.
Din cele 7,5 milioane ramase, cred ca vreo 2 milioane au votat fie de frica (taranii ca nu-si primesc ajutoarele sociale, muncitorii ca nu vor fi primiti in fabrica, etc) fie pentru ca s-au trezit cu urna mobila in curte sau cu masina consilierului la scara sa ii duca la vot, si le-a fost rusine sa refuze.

Raman vreo 5,5 milioane care ar fi votat pe bune la referendum. Din astia, vreo 5 milioane ar fi votat DA, si restul nu (asta ca sa pastram proportiile)

Sustinatorii fideli ai lui basescu care au stat acasa cred ca sunt undeva in jur de 2 milioane (numarul provine din 20% care au votat cu pdl-ul la locale). Lor li se mai adauga cam 1,5 milioane de locuitori care nu sunt pro basescu, ci doar speriati de usl, si care au ales sa stea acasa. Plus vreo 0.5 milioane de unguri care intra la categoria: pe noi nu ne intereseaza daca nu apare udmr pe liste.

Asa ca centralizand, realitatea ar fi cam asa:
- 5 milioane ar fi votat DA
- 2.5 milioane ar fi votat NU, vorbim aici de sustinatori fideli
- 2 milioane ar fi votat Nu sau nu ar fi mers la vot, aici fiind cei scarbiti de ambele tabere, sau speriati de usl.

Deci doar vreo 55% ar fi fost pentru demitere. Daca s-ar repeta pe bune referendumul, tiand cont ca usl-ul nu oboseste sa-si dea cu stangul in dreptul si sa faca gafa dupa gafa, plus cursul care tropaie pe undeva pe sus, sansele ca cei 55% sa mai intre la apa sunt chiar maricele!

Opinie personala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

[
[
Cel putin daca e s-o luam logic, danat recunoaste ca in trecut aia 15% din care facea parte si ea si care nu-l voiau pe iliescu si incercau sa le deschida ochii celorlalti aveau dreptate.
Acum, cand ea a trecut in tabara celor 85%, principiul folosit in 1990 nu mai e bun.

Atat am vrut sa subliniez
[/quot

Mikky , nu vrei de fapt sa intelegi.
Eu nu am schimbat nici o tabara si imi respect principiile de atunci : fara securisti/comunisti
Doar ca vad in voi fanatismul iliescenilor de pe vremuri.Nu acceptati nici cea mai mica critica la adresa marelui conducator.

Basescu si-a creat in acesti 8 ani reteaua lui personala de mafioti si securisti care lucreaza pentru interesele lui si ale gastii din jurul lui .
Acest referendum a fost pentru mine ocazia sa-i penalizez derapajele.
Probabil esti unul din fericitii cetateni care nu a avut de a face cu caracatita PDL-ista,in cazul asta iti inteleg entuziasmul fata de cauza basista.
Ce vreau sa spun e ca am avut dreptate in privinta lui iliescu si am dreptate si in ce-l priveste pe basescu.Nu intamplator sunt amandoi fosti FSN-isti
Si am devenit si mai sigura dupa ce am citit cartea lui Marius Oprea....pe care sunt convinsa ca tu nu o vei citi niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mie mi se pare incredibil cum jubilati la ilegalitatile ce se petrec acum! Niciodata nu s-a tinut cont la nicio alegere ori referendum de cei care nu si-au exercitat dreptul la vot.
Singura teama pe care o am este aceea ca, datorita faptului ca au fost luate la 10 noaptea toate actele cu buletinele de vot de catre Parchet, sa fie anulat referendumul pe motiv de viciu de procedura.
Curge o dezinformare haluciananta pe aici...
Rufus, ti-ai manifestat dezaprobarea in ceea ce priveste rolul si atributiile presedintelui. Eu cred ca toate au fost asezate cu un rost. Tocmai ca sa nu mai incapa puterea pe mana unui singur om! vezi Ceausescu, ca zici ca nu ai uitat. Reaminteste-ti si cum au actionat comunistii in '46...
sunt speechless...in special de la diaspora ma asteptam sa fie altfel...insa exista tare si la ei care nu pot fi schimbate de nimic, vad asta limpede acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Toata nebunia asta de la curte e pentru romanii cu domiciliul in strainatate. Stie cineva despre ce cifra vorbim? Presupun ca e o cifra cunoscuta, eu am gasit pe net undeva cam 500 000, e de ajuns pt ce vrea USL-ul ?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Olympia se doreste scoaterea de pe liste si a celor care au domiciliul stabi;l in Ro dar muncesc in strainatate, mai vin pe acasa, pleaca iar...asta trebuia sa faca mini recensamantul...si sunt peste 2 milioane.Lucialu asa e ...aici curge dezinformarea garla...la antene e informatia adevarata,restul surselor sunt de cacao...propun un referendum prin care sa hotarasca poporul daca mai vrea alta media decat cea a trustului intact...fara cvorum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Eu sunt convinsa ca Ponta, constient sau nu, e un cal troian. Prea face tampenii cu seninatate si cu zambetul pe buze.


Eu as zice ca mai curand ... Ponta are un zambet tamp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Pai minirecensamantul a picat... sau nu? Acum parca au zis ca verifica in acte. Care acte? Eu de exemplu am destui vecini care-s la munca afara. Vin de doua-trei ori/an de sarbatori, mai repara ceva la case, au copiii aici la scoli in grija bunicilor, ii mai iau in vacanta cateodata. Uneori stau mai mult in tara daca nu au de lucru. Cum sa consideri ca au domiciliul afara? Cum ii evidentiezi in acte pe cei ce se doreste a fi scosi din liste? Care-s criteriile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Olympia, astia turbeaza pt. ca isi dau seama ca romanii care au plecat din tara s-au destupat la minte si au alta viziune indiferent de educatia lor, mai ales acest aspect!
Este intolerabil pt. tovarasii care inca il mai sustin pe Iliescu care se bazau pe o anumita categorie sociala!

Edit. D-aia sunt de condamnat PNL-istii adevarati pt. ca au acceptat o asemenea alianta CARE ESTE CONTRA IDEOLOGIEI ACESTUI PARTID!
Cred ca multi dintre adevaratii PNL-isti sunt oripilati de ceea ce se intampla si de ce derapaje se fac vinovati cei care conduc partidul acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu
Niciodata nu s-a tinut cont la nicio alegere ori referendum de cei care nu si-au exercitat dreptul la vot.

O mica inexactitate in ce spui. Nu e vorba ca se tine cont de cei care nu isi exercita dreptul la vot. E vorba ca cei care isi exprima votul sa fie intr-un numar reprezentativ.

Si pentru alegerea sau revocarea unui presedinte de bloc se cere un cvorum de jumatate plus unu din numarul de proprietari. E adevarat, daca nu se intruneste cvorumul se poate reprograma inca o sedinta in care deciziile se iau cu majoritatea celor prezenti. Dar cum la referendumul de suspendare nu exista al doilea tur mi se pare corect ca demiterea sa se faca cu un numar reprezentativ. Daca cei care doresc demiterea nu sunt intr-un numar reprezentativ, dorinta lor nu poate legitima initiativa parlamentului.

Mergi la inceput