recensamant 24 august

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

aici tocmai se vorbea (in ultima parte a subiectului) despre memoria scurta sau mai putin scurta a celor care, convenabil, isi sau nu isi amintesc. din punctul meu de vedere amandoi, si iliescu si basescu s-au comportat urat cu Regele Mihai. nu cred insa ca exista ceva mai umilitor decat ceea ce a facut iliescu in '90 (asa gandesc eu si asa am simti eu). daca nu stii ce s-a intamplat cauta si vei gasi. de asemenea, daca nu ai aflat (sau mai probabil nu te-a interesat), Regele l-a evitat pe iliescu in 2011 in Parlamenul Romaniei. eu cred ca asta spune mai multe decat 1000 de cuvinte.

nu stiu daca partea care urmeaza este off-topic, (o pot muta daca vreti la alt subiect) dar este un argument la a vrea sa a nu vrea pe cineva presedinte. dincolo de ceea ce se intampla acum acasa eu cred ca in Parlamentul Romaniei se abuzeaza de posibilitatea suspendarii presedintelui (oricare ar fi el) si mai cred ca ar trebui sa existe un mecanism care sa controleze modul in care se face suspendarea. daca imi amintesc bine (nu sunt sigura, este posibil sa gresesc), constitutia Austriei (dupa care s-a inspirat Iorgovan) prevede dizolvarea Parlamentului daca presendintele nu este demis. daca parlamentarii nostri ar sti ca joaca de-a puterea se poate intoarce impotriva lor s-ar gandi de cateva ori inainte de a face pasul asta. asta pt ca un presedinte nu este ales pe o perioada variabila ci pe una fixa (max 2 x 5 ani - 5 ca asa a vrut nastase). un alt exemplu constitutia Americii permite ca un presedinte sa fie impeached (nu stiu exact conditiile). doar doi presedinti (din 44 cu Obama) au fost impeached: Andrew Johnson si Bill Clinton (cel din urma pt afacerea cu Monica L). cu 2 ani inainte de a i se termina mandatul George Bush era la un "historic low" dar niciun american nu s-a apucat sa il suspende atunci, in acel moment precis, fara intarziere si cu orice pret pt ca asa a vrut muschiul lui. au asteptat frumos sa vina noiembrie 2008 si democratic au votat schimbarea (schimbarea in sensul ca au luat presidentia de la republicani si au dat-o la democrati - Obama). bine, la ei alegerile pt US Congress si US House of Representatives sunt mai complicate, si dau sansa unei balansari a puterii la fiecare 2 ani dar asta este alta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

aici tocmai se vorbea (in ultima parte a subiectului) despre memoria scurta sau mai putin scurta a celor care, convenabil, isi sau nu isi amintesc. din punctul meu de vedere amandoi, si iliescu si basescu s-au comportat urat cu Regele Mihai. nu cred insa ca exista ceva mai umilitor decat ceea ce a facut iliescu in '90 (asa gandesc eu si asa am simti eu). daca nu stii ce s-a intamplat cauta si vei gasi. de asemenea, daca nu ai aflat (sau mai probabil nu te-a interesat), Regele l-a evitat pe iliescu in 2011 in Parlamenul Romaniei. eu cred ca asta spune mai multe decat 1000 de cuvinte.



Nici Iliescu nu are scuze ca a procedat asa cu Regele dar macar astea s-au intamplat in 90-91, dupa foarte multi ani de comunism si indoctrinare....Dar Basescu ce scuza are dupa 20 de ani de la Revolutie? Asta ii e firea , starneste pe unul impotriva altuia...dezbina si stapaneste....stie bine.

Eu tot cred ca daca iesea in public in 29 iulie seara si nu-si reclama victoria ci spunea ca nu s-a intrunit cvorumul dar in realitate 7.4 mil de oameni sunt impotriva lui si ca asta ii da de gandit....si ii chema pe toti la liniste...cred ca se putea.
El nuuuuu...el a castigat ca nu l-au votat 10 mil si ca sa intre in puscarie toti...poate si cei care au fost la vot , ca tot au ajuns listele la parchet.
Isi castiga respectul meu...a scapat ocazia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Nimeni nu avea voie sa vorbeasca insultator despre Rege. Sa-l scoata din tara cum a facut Iliescu, sa-l jigneasca ccc ca Basescu, nimeni.
Niste nulitati care frizeaza absurdul, care au condus si conduc o tara prin mijloace cekiste.
Rusine sa le fie!
Rufus, am spus QED. Devii ridicol continuand cu atacurile la adresa mea. Am demonstrat ca aveti memorie selectiva, n-o mai intoarce.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

[quote]citat din mesajul lui lili_mar

aici tocmai se vorbea (in ultima parte a subiectului) despre memoria scurta sau mai putin scurta a celor care, convenabil, isi sau nu isi amintesc. din punctul meu de vedere amandoi, si iliescu si basescu s-au comportat urat cu Regele Mihai. nu cred insa ca exista ceva mai umilitor decat ceea ce a facut iliescu in '90 (asa gandesc eu si asa am simti eu). daca nu stii ce s-a intamplat cauta si vei gasi. de asemenea, daca nu ai aflat (sau mai probabil nu te-a interesat), Regele l-a evitat pe iliescu in 2011 in Parlamenul Romaniei. eu cred ca asta spune mai multe decat 1000 de cuvinte.

Stiu exact ce s-a intamplat, nu am nevoie sa caut , am trait vremurile acelea.Nu o sa uit niciodata frica, disperarea, lipsa de perspective,nesiguranta din anii 90. Niciodata!
Si acum in vremurile astea tulburi, cand va citesc si vad cum ii gasiti lui basescu scuze indiferent de ce spune/face, imi aduceti aminte de anii aceia in care nu puteam, indiferent de argumentele folosite sa-i conving pe ai mei ca iliescu e comunist,securist prosovietic.
Atunci l-a votat 85% din populatie , ne-au amanetat viitorul, de aceea prezentul nostru arata asa .
Nu am respect decat pentru doi politicieni : Coposu si Ratiu, in rest ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui danet

Si acum in vremurile astea tulburi, cand va citesc si vad cum ii gasiti lui basescu scuze indiferent de ce spune/face, imi aduceti aminte de anii aceia in care nu puteam, indiferent de argumentele folosite sa-i conving pe ai mei ca iliescu e comunist,securist prosovietic.
Atunci l-a votat 85% din populatie , ne-au amanetat viitorul, de aceea prezentul nostru arata asa .
Nu am respect decat pentru doi politicieni : Coposu si Ratiu, in rest ...



Macar logic vorbind, nu vezi nicio diferenta intre iliescu si basescu?
Te plangi ca nu reuseai sa ii convingi ca iliescu e securist, el fiind votat de 85% din populatie
Acum va plangeti ca basescu e dictator, el fiind invalidat de 85% din populatie.

Atunci susti ca cei 15% care nu il voiau e iliescu aveau dreptate, acum susti ca cei 15% care il vor pe basescu se inseala?!

E ceva care-mi scapa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Danet crezi ca noi ne dorim ca Basescu sa aiba 85% popularitate?...eu una, nu-mi doresc...dar imi doresc sa deschida bine ochii concetatenii mei si sa vada derapajele de la democratie care s-au comis...n-am nicio treaba cu Ponta sau USL daca castiga puterea prin vot democratic si nu incalcand legile statului si atacand institutiile...si cu atat mai mult,partenerii Romaniei, in speta UE si SUA, au amendat dur aceste derapaje...na, uite ca eu ma uit catre acesti parteneri ai RO care au luat atitudine si toate aceste lucruri imi dau serios de gandit...acum, tu poti sa faci ce vrei cu votul tau ca-i al tau ,daca crezi ca Basescu i-a vrajit pe toti cu ajutorul fortei violet eu n-am nimic impotriva...dar sper ca majoritatea sa se informeze si sa vada realitatea ... eu inca mai cred ca majoritatea populatiei va lua deciziile in aceasta tara , asa e normal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu sunt convinsa ca Ponta, constient sau nu, e un cal troian. Prea face tampenii cu seninatate si cu zambetul pe buze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

[/quote]
citat din mesajul lui Mickyyy
Macar logic vorbind, nu vezi nicio diferenta intre iliescu si basescu?
Te plangi ca nu reuseai sa ii convingi ca iliescu e securist, el fiind votat de 85% din populatie
Acum va plangeti ca basescu e dictator, el fiind invalidat de 85% din populatie.

Atunci susti ca cei 15% care nu il voiau e iliescu aveau dreptate, acum susti ca cei 15% care il vor pe basescu se inseala?!

E ceva care-mi scapa?
[/quote]
Iti scapa niste calcule.....
Esti ca Basescu... cei 10 mil care nu au fost la vot inseamna ca au fost cu el....Nici macar voi( tu!!!) nu sunteti in stare sa trageti niste concluzii corecte.Fie si sa zici ca cei 7,4 mil au fost manipulati si ceilati 10 mil au fost atat de destepti sa nu fie.... dar asta inseamna ca ei cred in ceva si nu trebuie dati la o parte cu dispret...
Si sa fie 18 mil in tara cu drept de vot atunci 41% au votat pentru demitere deci nu 15% .....

Asa cum sunt unii care zic oricum sa cada Basescu ...tu faci parte din tabara in care oricum dar sa ramana Basescu.....

Si unde e popularitatea lui BAsescu de 85% ca ultimul sondaj parca nu arata decat 15,5% cota de incredere.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Ali uite ce spune unul dintre sondaje, sondaj comandat de cei care cereau demiterea presedintelui...34% nu-i acelasi lucru cu 15,5%, mi-ar placea sa numai aruncam informatii false pe aici ca nu e fair play.http://www.cotidianul.ro/sondaj-curs-basescu-va-fi-demis-la-referendum-188886/
PS: daca vrei caut si alte sondaje dar m-am gandit ca in acest sondaj ai putea avea incredere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Iti scapa niste calcule.....


ali, ai citit ce am scris eu? pe bune, ca vad ca raspunsul tau se limiteaza la a numara steagurile. Eu vorbeam de principii si similitudini.

danat spunea ca acum 20 de ani se chinuia sa convinga lumea ce rau e iliescu (comunist,securist prosovietic), si cu toate astea, 85% din populatie il sustinea. "Atunci l-a votat 85% din populatie , ne-au amanetat viitorul, de aceea prezentul nostru arata asa"

in ziua de astazi e exact invers, 85% din populatie se chinuie sa ne dovedeasca acelasi lucru despre basescu (comunist, securist dictator). Acum 85% din populatie (aia care au mers la referendum) au votat impotriva lui.

Cel putin daca e s-o luam logic, danat recunoaste ca in trecut aia 15% din care facea parte si ea si care nu-l voiau pe iliescu si incercau sa le deschida ochii celorlalti aveau dreptate.
Acum, cand ea a trecut in tabara celor 85%, principiul folosit in 1990 nu mai e bun.

Atat am vrut sa subliniez

Mergi la inceput