Ponta a plagiat! (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Cora, dar e absolut clar ca Ponta a plagiat, si inca extrem de grosolan, asa incat nu stiu care e rostul acelui "daca" in fraza ta "Ponta trebuie pedepsit daca a gresit in vreun fel in privinta lucrarii de doctorat". Lucrarile exista pe Internet, sunt puse "in oglinda", si plagiatul este evident. Si atunci?

Oricum, tie ti se pare ca sustinatorii lui Basescu nu pot fi deloc obiectivi, iar mie mi se pare ca fix aceeasi "tara" o au si sustinatorii USL, care sunt atat de oribiti de ura lor pentru Basescu incat inghit absolut toate derapajele (putin spus) intamplate in ultimul timp, ba mai mult, le si aproba, sau le explica nonsalant cu "da' si ailalti au facut".

Uite eu una nu sunt deloc o fana a lui Basescu, am remarcat si la el multe... neconformitati, sa zicem, si din partea mea poate sa plece. Insa ma simt efectiv ingrozita vazand cata distrugere a putut provoca intr-un timp extrem de scurt "cel mai cinstit" si "mai competent" guvern pe care l-a avut Romania vreodata. Sunt ingrozita cand vad atata disperare, se arunca in lupta tot felul de mijloace, care mai de care mai josnice si mai riscante, tot felul de minciuni, manipulari, abuzuri grave, pentru a castiga CU ORICE PRET. Nu mai exista nici macar o aparenta a legalitatii si a guvernarii pentru interesul public, facem praf bruma de economie, imaginea externa si credibilitatea, facem praf totul ca sa iasa asa cum vrem noi. Si asta pentru a proteja interesele unor oameni care au pus pe butuci Romania si care vor sa scape de justitie (ba, daca se poate, sa-si continue nestingheriti afacerile). Disperarea asta ma ingrozeste (si cred si eu ca disperarea e enorma cand iti stau deasupra capului cativa ani la puscarie, mai ales daca e vorba despre multi ani).

Asa ca nu cred ca aveti dreptate, ca referendumul este (doar) pentru a ne exprima parerea despre Basescu. E doar un (prim) pas, unul dintre mijloacele folosite pentru atingerea unui scop mai important (ca deh, scopul scuza mijloacele, asta e evident in politica) si judecand dupa felul in care s-a facut acest pas, mi-e teama ca nu ne putem astepta la nimic bun pe viitor. Deci eu nu pot sa fac o distinctie intre referendumul pentru demiterea lui Basescu si guvernul Ponta/presedintele interimar si potentialul presedinte Crin Antonescu. Oricum un lucru e clar: factura pentru tot ce se intampla si ce se va intampla o platim tot noi, "fraierii".

De-asta eu nu ii pot intelege pe cei care sustin USL, indiferent ce fac reprezentantii lui. Pot sa inteleg ca oamenii sunt dezgustati de Basescu, ca nu-l mai vor, dar nu pot sa inteleg ca justifica si legitimeaza ORICE, doar din ura fata de Basescu. Si mi se pare ciudat sa se pretinda obiectivitate de la sustinatorii lui Basescu (logic, daca il sustin, e clar ca nu il vad asa cum il vezi tu, un las, manelist, pervers, tupeist etc.), atata timp cat pretinsii neutri nu dovedesc niciun fel de obiectivitate fata de actiunile USL. Macar sustinatorii lui Basescu sunt sinceri si recunosc ca s-au plasat de o anumita parte a baricadei, pe cand ceilalti nu-si recunosc deschis apartenenta, doar infiereaza cu manie proletara... neutra. Si spun ca infiereaza pentru ca limbajul este, de multe ori, extrem de virulent, si pe ici-pe colo depaseste limitele bunului-simt (dupa parerea mea).

Cat despre discutia legata de meserii, sunt de acord ca toate meseriile sunt ok, atata timp cat sunt facute serios si cu responsabilitate. Din pacate aceste doua concepte nu se pot aplica sub nicio forma unuia care fura (includem si furtul intelectual aici) si altuia care nici macar nu-si da silinta sa ajunga la serviciu (sub 3% prezenta, ce sa mai discutam).

Ce sa mai, the future is bright (NOT).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Capcaune, ti-ai cam pierdut argumentele si te legi de nimicuri....ce treaba are divortul cu politica? Deja i-ai jignit pe cei care sunt singuri pe forum.

Mai usor cu ofuscarile.
In timp ce eu ii analizez pe prezidentiabili, tocmai voi sunteti cei care, in lipsa unor argumente, rastalmaciti si analizati postarile userilor.
Cat despre cine si cum jigneste, ti-am explicat intr-o alta postare, cu citate concludente, cum stam.


Eumada nu a rastalmacit absolut nimic.
Ai scris negru pe alb ca divortatul Ponta nu si-a respectat nevasta. Wow! Ce mai e de rastalmacit la "cugetarea" asta??
Si tot negru pe alb ai scris ca Antonescu nu si-a respectat prima nevasta, lasand sa se inteleaga "cauza" gestului ei absolut disperat. Exact ca Basescu, care, neavand scrupule, se leaga intr-un mod abject de viata contra-candidatilor sai.

Culmea e ca acum nici macar nu ii are drept contra-candidati, insa sustinatorii lui Basescu se feresc sa-l analizeze pe el ca om si persoana politica. Il plaseaza intotdeauna in contexte adversative: ... da, dar Ponta a facut si-a dres; insa Antonescu e si mai.... etc. Niciodata nu am vazut o postare in favoarea lui Basescu (,) care sa-l descrie pe acesta fara sa-l puna in antiteza cu altii. Si asta pentru ca focalizandu-ne numai pe el, i-am descoperi mii de bube - de ordin profesional, personal si altele, iar asta il face vulnerabil.
Nu, el trebuie sa ramana in mintea sustinatorilor lui drept "carmaciul" care a pilotat nava prin furtuna! Ce imagine desantata a unui bisnitar securist care a dat foc unei intregi flote in Anvers....... Ce necinste adusa breslei navigatorilor adevarati in sanul careia eu una ma mandresc ca lucrez!

Da, Capcaune, "nu avem argumente", insa macar nu ne coboram intr-atat incat sa ne lansam in speculatii total insalubre cu privire la viata celor de langa noi sau, fie, din fruntea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

P.S.: apelativele astea, care sunt des vehiculate pe-aici, "basist", "pupinbasist" (whatever that means) etc., vi se par a fi vreo exprimare eleganta si care arata respect pentru interlocutori (oricare ar fi ei)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Cora, dar e absolut clar ca Ponta a plagiat, si inca extrem de grosolan, asa incat nu stiu care e rostul acelui "daca" in fraza ta "Ponta trebuie pedepsit daca a gresit in vreun fel in privinta lucrarii de doctorat". Lucrarile exista pe Internet, sunt puse "in oglinda", si plagiatul este evident. Si atunci?

Oricum, tie ti se pare ca sustinatorii lui Basescu nu pot fi deloc obiectivi, iar mie mi se pare ca fix aceeasi "tara" o au si sustinatorii USL, care sunt atat de oribiti de ura lor pentru Basescu incat inghit absolut toate derapajele (putin spus) intamplate in ultimul timp, ba mai mult, le si aproba, sau le explica nonsalant cu "da' si ailalti au facut".

Uite eu una nu sunt deloc o fana a lui Basescu, am remarcat si la el multe... neconformitati, sa zicem, si din partea mea poate sa plece. Insa ma simt efectiv ingrozita vazand cata distrugere a putut provoca intr-un timp extrem de scurt "cel mai cinstit" si "mai competent" guvern pe care l-a avut Romania vreodata. Sunt ingrozita cand vad atata disperare, se arunca in lupta tot felul de mijloace, care mai de care mai josnice si mai riscante, tot felul de minciuni, manipulari, abuzuri grave, pentru a castiga CU ORICE PRET. Nu mai exista nici macar o aparenta a legalitatii si a guvernarii pentru interesul public, facem praf bruma de economie, imaginea externa si credibilitatea, facem praf totul ca sa iasa asa cum vrem noi. Si asta pentru a proteja interesele unor oameni care au pus pe butuci Romania si care vor sa scape de justitie (ba, daca se poate, sa-si continue nestingheriti afacerile). Disperarea asta ma ingrozeste (si cred si eu ca disperarea e enorma cand iti stau deasupra capului cativa ani la puscarie, mai ales daca e vorba despre multi ani).

Asa ca nu cred ca aveti dreptate, ca referendumul este (doar) pentru a ne exprima parerea despre Basescu. E doar un (prim) pas, unul dintre mijloacele folosite pentru atingerea unui scop mai important (ca deh, scopul scuza mijloacele, asta e evident in politica) si judecand dupa felul in care s-a facut acest pas, mi-e teama ca nu ne putem astepta la nimic bun pe viitor. Deci eu nu pot sa fac o distinctie intre referendumul pentru demiterea lui Basescu si guvernul Ponta/presedintele interimar si potentialul presedinte Crin Antonescu. Oricum un lucru e clar: factura pentru tot ce se intampla si ce se va intampla o platim tot noi, "fraierii".

De-asta eu nu ii pot intelege pe cei care sustin USL, indiferent ce fac reprezentantii lui. Pot sa inteleg ca oamenii sunt dezgustati de Basescu, ca nu-l mai vor, dar nu pot sa inteleg ca justifica si legitimeaza ORICE, doar din ura fata de Basescu. Si mi se pare ciudat sa se pretinda obiectivitate de la sustinatorii lui Basescu (logic, daca il sustin, e clar ca nu il vad asa cum il vezi tu, un las, manelist, pervers, tupeist etc.), atata timp cat pretinsii neutri nu dovedesc niciun fel de obiectivitate fata de actiunile USL. Macar sustinatorii lui Basescu sunt sinceri si recunosc ca s-au plasat de o anumita parte a baricadei, pe cand ceilalti nu-si recunosc deschis apartenenta, doar infiereaza cu manie proletara... neutra. Si spun ca infiereaza pentru ca limbajul este, de multe ori, extrem de virulent, si pe ici-pe colo depaseste limitele bunului-simt (dupa parerea mea).

Cat despre discutia legata de meserii, sunt de acord ca toate meseriile sunt ok, atata timp cat sunt facute serios si cu responsabilitate. Din pacate aceste doua concepte nu se pot aplica sub nicio forma unuia care fura (includem si furtul intelectual aici) si altuia care nici macar nu-si da silinta sa ajunga la serviciu (sub 3% prezenta, ce sa mai discutam).

Ce sa mai, the future is bright (NOT).


Salcia, ti-as aproba cu mai multe voturi acest mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Sau e doar opinia ta?

Este opinia mea.
Un om care nu reuseste sa fie OM in viata personala, nu va fi niciodata CETATEAN in viata publica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Atunci e doar punctul tau de vedere si nu-l ridici la rang de axioma.E doar al tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Mda, adica in viata ta personala/profesionala poti fi un plagiator dovedit, un hot, iar in viata publica un prim-ministru cinstit si competent... Cu alte cuvinte, viata personala si cea publica sunt doua universuri paralele, doua planuri care nu se intrepatrund. "Optimist" fel de a vedea lucrurile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Salcia am zis sa nu-l ridice la rang de axioma.Atunci toti divortatii.... nu merita sa iasa in lume.......nu ma apuc sa dau exemple,mi se pare doar discriminare sa judeci un om dupa starea civila...astea nu-s argumente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Cora, dar e absolut clar ca Ponta a plagiat, si inca extrem de grosolan, asa incat nu stiu care e rostul acelui "daca" in fraza ta "Ponta trebuie pedepsit daca a gresit in vreun fel in privinta lucrarii de doctorat". Lucrarile exista pe Internet, sunt puse "in oglinda", si plagiatul este evident. Si atunci?


E "clar" nu e suficient.
Actionand pe acest principiu, inculpatii ar fi aruncati direct in inchisoare, fara proces, ca doar e clar, X a fost gasit langa trupul sangerand al lui Y. Si mai era si un cutit in zona...
Daca comisiile / instantele abilitate confirma plagiatul, sa i se intample ceea ce spune legea. Si lui Kovesi la fel. Si tuturor celorlalti in situatii similare.

Citat:
Oricum, tie ti se pare ca sustinatorii lui Basescu nu pot fi deloc obiectivi, iar mie mi se pare ca fix aceeasi "tara" o au si sustinatorii USL, care sunt atat de oribiti de ura lor pentru Basescu incat inghit absolut toate derapajele (putin spus) intamplate in ultimul timp, ba mai mult, le si aproba, sau le explica nonsalant cu "da' si ailalti au facut".


Eu nu aprob derapaje. Ceea ce se intampla in Romania acum este perfect constitutional. S-a scris o gramada pe tema asta, nu mai insist. In opinia mea nu e nimic in neregula cu starea de lucruri actuala.

Citat:
Uite eu una nu sunt deloc o fana a lui Basescu, am remarcat si la el multe... neconformitati, sa zicem, si din partea mea poate sa plece. Insa ma simt efectiv ingrozita vazand cata distrugere a putut provoca intr-un timp extrem de scurt "cel mai cinstit" si "mai competent" guvern pe care l-a avut Romania vreodata. Sunt ingrozita cand vad atata disperare, se arunca in lupta tot felul de mijloace, care mai de care mai josnice si mai riscante, tot felul de minciuni, manipulari, abuzuri grave, pentru a castiga CU ORICE PRET. Nu mai exista nici macar o aparenta a legalitatii si a guvernarii pentru interesul public, facem praf bruma de economie, imaginea externa si credibilitatea, facem praf totul ca sa iasa asa cum vrem noi. Si asta pentru a proteja interesele unor oameni care au pus pe butuci Romania si care vor sa scape de justitie (ba, daca se poate, sa-si continue nestingheriti afacerile). Disperarea asta ma ingrozeste (si cred si eu ca disperarea e enorma cand iti stau deasupra capului cativa ani la puscarie, mai ales daca e vorba despre multi ani).


Ai putea sa-mi dai exemple de "economie facuta praf", "abuzuri", "distrugere"?
Eu am auzit ca se va lua masura platii TVA la incasarea facturii - o gura de aer binevenita pt intreprinzatori, ca pensiile (ma rog, procente) luate abuziv de regimul Basescu-Boc vor fi inapoiate pensionarilor, ca TVA-ul la alimente va fi redus, ca au fost deja demascate lanturile de coruptie de la conducerea ANAF, samd. Tu nu ai auzit de lucrurile astea?
Cat despre imaginea externa, fii pe pace, e ok. Se alarmeaza doar "prietenii" PDListilor, furtuna intr-un pahar cu apa.

Citat:
Asa ca nu cred ca aveti dreptate, ca referendumul este (doar) pentru a ne exprima parerea despre Basescu. E doar un (prim) pas, unul dintre mijloacele folosite pentru atingerea unui scop mai important (ca deh, scopul scuza mijloacele, asta e evident in politica) si judecand dupa felul in care s-a facut acest pas, mi-e teama ca nu ne putem astepta la nimic bun pe viitor. Deci eu nu pot sa fac o distinctie intre referendumul pentru demiterea lui Basescu si guvernul Ponta/presedintele interimar si potentialul presedinte Crin Antonescu. Oricum un lucru e clar: factura pentru tot ce se intampla si ce se va intampla o platim tot noi, "fraierii".


Eu pot sa fac distinctia foarte bine.
Ba chiar ma gandesc (cu sila, e drept), ca s-ar putea sa dam din lac in put daca Basescu e demis iar MRU candideaza si e ales. Am avea un regim gen Putin - Medvedev care s-ar succeda intr-o veselie la "carma" tarii.
Insa da, pentru mine Basescu nu mai are ce cauta la Cotroceni, e chestie de verticalitate morala si politica.

Citat:
De-asta eu nu ii pot intelege pe cei care sustin USL, indiferent ce fac reprezentantii lui. Pot sa inteleg ca oamenii sunt dezgustati de Basescu, ca nu-l mai vor, dar nu pot sa inteleg ca justifica si legitimeaza ORICE, doar din ura fata de Basescu. Si mi se pare ciudat sa se pretinda obiectivitate de la sustinatorii lui Basescu (logic, daca il sustin, e clar ca nu il vad asa cum il vezi tu, un las, manelist, pervers, tupeist etc.), atata timp cat pretinsii neutri nu dovedesc niciun fel de obiectivitate fata de actiunile USL. Macar sustinatorii lui Basescu sunt sinceri si recunosc ca s-au plasat de o anumita parte a baricadei, pe cand ceilalti nu-si recunosc deschis apartenenta, doar infiereaza cu manie proletara... neutra. Si spun ca infiereaza pentru ca limbajul este, de multe ori, extrem de virulent, si pe ici-pe colo depaseste limitele bunului-simt (dupa parerea mea).


Eu nu sustin USL-ul in sensul ca sunt membra a uniunii sau mai stiu eu ce. Unele aspecte din ideologia lor imi sunt pe plac, altele nu.
Insa mi-am format opinia despre Basescu si, spre deosebire de el, n-o mai re-evaluez.

Citat:
Cat despre discutia legata de meserii, sunt de acord ca toate meseriile sunt ok, atata timp cat sunt facute serios si cu responsabilitate. Din pacate aceste doua concepte nu se pot aplica sub nicio forma unuia care fura (includem si furtul intelectual aici) si altuia care nici macar nu-si da silinta sa ajunga la serviciu (sub 3% prezenta, ce sa mai discutam).


Conceptele de seriozitate si responsabilitate pot fi aplicate unuia care incendiaza zeci de nave iar apoi modfica instalatia de la bordul navei sale ca sa scape de consecinte? Sau unuia care isi da singur o casa, dandu-se "homeless" dupa ce in prealabil isi donase fosta casa fiicei sale? Si exemplele pot continua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Mda, adica in viata ta personala/profesionala poti fi un plagiator dovedit, un hot, iar in viata publica un prim-ministru cinstit si competent... Cu alte cuvinte, viata personala si cea publica sunt doua universuri paralele, doua planuri care nu se intrepatrund. "Optimist" fel de a vedea lucrurile!


Tu esti divortata si eu iti sunt sefa, da? Si ma apuc sa-ti fac evaluarea profesionala bazandu-ma pe aceasta informatie pretioasa: statutul tau matrimonial.

In ce lume aberanta e chestia asta ok??????????????????

Mergi la inceput