Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 8

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

La multi ani cunoscutilor Petru si Pavel!

SuperMami: din a 5-a luna stiu ca incepe sa ia mai putin, Bianca a redus cresterea inca din a 3-a luna.
Corina_cb: am citit postarea de pe blog, prin ce trece saraca, e chiar mai rau decat la Bianca mea. Desi... de cateva zile am si eu problema cu agitatul crunt la san si la un moment dat il refuza de tot in tipete, is stresata ca nu mananca suficient, duminica ajung acasa si sigur sar pe cantar sa vad ce s-a mai intamplat
Anca: oh ce vremuri, eu maine deja am intalnirea de 15 ani
Happy: ca anturaj nu pare sa sesizeze schimbarea, insa pe noi ne-a apucat zbatutul la san de cand sunt acasa si chestia asta ma cam doboara, mai ales ca n-am adus pompa, cantar si alte cele care m-ar mai fi ajutat sa ma prind ce se intampla exact. Cert e ca aseara n-a prea mancat, dimineata mi-au curs sanii cum nu s-a intamplat niciodata, balta am facut, iar eu nu port niciodata buretei ca nu e cazul. Offf, ca parca intru incet si eu in butoi Mie imi cade parul groaznic de mult, de pe la 3 luni, abia acum parca incepe sa se mai potoleasca cat de cat. Am citit ca ar fi normal.
Tala: tare se hlizeste si Bianca mea la P-CH
Meg: bravo pt flip!

Mai stiti vreo varianta de rezolvat superfluxul de la san in afara de alaptat culcat? Pe spate am incercat si nu vrea deloc, si colaborat cu refluxul vad ca imi da batai serioase de cap chestia asta, e cum zicea Dara ca dupa cativa ml luati nu mai vrea si pace. Problema mare e ca Bianca refuza sanul si dupa ce o tin la ragait cand o apuca. Offf, de-ar fi doar o faza temporara. Acasa voi incerca si sa mulg laptele de inceput si sa o pun abia apoi la san, altceva mai pot incerca de pe acum? Unii ziceau sa incep mai repede diversificarea sa scap de reflux, altii ca din contra daca refluxul e de la ceva intoleranta, cica diversificarea mai devreme i-ar putea agrava intoleranta / adauga intolerante noi. Dara, de asta ce stii?
A adormit bobica mea flamanda, incerc sa ma relaxez cat pot ca macar pe cand se trezeste sa ma simta altfel si sa pape mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, asa e, refluxul si cu mancatul lacom sau fluxul mare, nu se impaca deloc, m-am prins abia dupa "experimentul" fara voie cu 2 gauri la biberon (tetina nr. 2) versus o gaura, din care abia trage. Daca-i dai lapte muls de la tine, cu biberon cu tetina nr. 1, pt. bebei pana intr-o luna, mai plange la fel de tare la masa?
Ca nici la noi nu mai voia dupa primii ml cand papa cu tetina nr. 2. Daca la san ii iese cu debit mai mare decat tetina nr. 1 de la bibe (stiu ca nu se poate masura) - sigur si Miruna ar avea din nou probleme.

Despre intoleranta nu am auzit deloc ce zic oamenii aia, adica dr. a zis ca atunci cand incepem diversificarea, reintroducem si lactoza, la care are intoleranta, ca sa compensam constipatia de la diversificare. Intr-adevar, am auzit de posibilitate de alergii la unele alimente, cand sunt introduse prea devreme, insa nu cred ca are legatura cu refluxul deloc intoleranta. Doar ca il poate amplifica, daca se baloneaza de la ea. Refluxul oricum e de la nematurizarea cardia, nu de la intolerante. E adevarat ca pot aparea mai mult alergii la 4,5 luni decat la 6, dar cica si invers, e posibil sa accepte mai usor alimentele mai devreme.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dara: n-am nici biberon la mine sa incerc, ca daca stiam ca nu-l accepta de ce sa-l mai fi carat si sa cumpar pompa + bibe + sterilizator sa am aici pt cateva zile parca nu-mi vine. Da, intolerantele agraveaza refluxul, de asta ziceam si eu ca nu as vrea sa dau si de ele la diversificare sa ne dea mai rau in cap. Asa e finutul meu, a inceput diversificarea mai devreme sa amelioreze refluxul si a dat in intoleranta la multe altele pe langa lactoza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, si eu am o banuiala ca ar avea Miruna intoleranta si la fructoza, nu doar la lactoza, deocamdata. Pentru ca avea ceva probleme la ceai indulcit cu fructoza (Alinan) - si nu i-am mai dat. Chiar daca e pe LP nici mie nu-mi vine sa ma grabesc cu diversificarea, mai ales ca am gasit un oarecare echilibru cu debridat + motilium + lapte fara lactoza + tetina nr.1 + pernute anti-reflux si ridicat picioarele patului pe carti, tinut in sus 30 min dupa fiecare masa, rezolvat sughit violent de la reflux cu gripe water, cand apare...
Dar daca aveam cum sa alaptez cred ca eram in aceeasi situatie ca tine din cauza debitului de la san (am banuiala ca-i mai mare decat tetina nr. 1), plus ca nu cred ca scoteam lactoza. Desi Bianca nu face kk verde, nu? (semn de intoleranta la lactoza, printre altele) [Miruna ziceai ca face meconiu intruna, pana la Colief]



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Lelu in filmarea de pe picasa cand sta pe burtica avea vreo 2 luni jumate, a fost filmata saptamana trecuta, imediat face 3 luni. Ea isi ridica capul de pe la 2 saptamani si ceva de cand doarme pe burtica, de aceea nu imi era frica pt ca am vazut ca nu ramane cu nasul in pat ci reuseste sa isi intoarca f bine capul. Acum isi ridica capul putin si cand sta pe spate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ronina si mie mi-a revenit superfluxul si o tin pe perna, eu cu picioarele mai ridicate astfel incat papa cu burtica lipita de a mea, chiar usor PE burtica mea (burtoiul adica). Cand simt ca vine jetul scuipa ea si eu pun 'dop' cu prosopelul din dotare. E mai simplu cand doarme. In ultima vreme o linistesc cu clasicul 'shhh shh shh' (poate pt ca seamana cu zgomotul alb), iar tati o adoarme meditand , adica hoooooommmmm (cat mai grav), in brate si astfel simte vibratiile cred.
Felicitari Meg pt rostogolirea bilutzei . Si pe noi ne paste momentul asta pt ca pe masa de schimb darama tot cat o schimb ca se intoarce pe o parte si da din maini si picioruse.
Ma duc sa vad filmuletul cu Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Meg, daca a inceput, nu se mai opreste, o sa se tot intoarca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Fetelor, asa cum unele dintre voi ati vazut pe facebook, am primit pozele de la sedinta foto pe care am facut-o in parc sambata trecuta. Sunt super si a meritat. Bine, pe asta am primit-o cadou, dar ma bate un gand sa fac una in fiecare an . Sunt niste amintiri tare frumoase....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Irina sunt super pozele, se merita sa faceti cat mai multe

fetele a inceput un concurs aici, poate sunteti interesate

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Irina frumoase poze, fetita este o dulcica

Mergi la inceput