** Delfinasi jucausi la a doua aniversare (78)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Mamici, vreau sa incep si eu operatiunea 'scapat de scutec' dupa ce ne intoarcem din concediu.
Am o intrebare: se obisnuieste copilul sa ceara voie, in casa e ok ca-l pui repede la olita sau pe wc, dar afara la joaca, pe drum, ce facem? Daca-i spun sa faca in pampers, o sa fie derutat copilul. Pana sa cautam un loc pt pipi, kk, sigur nu se poate abtine atata...
Voi cum o sa procedati?


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Mamici, vreau sa incep si eu operatiunea 'scapat de scutec' dupa ce ne intoarcem din concediu.
Am o intrebare: se obisnuieste copilul sa ceara voie, in casa e ok ca-l pui repede la olita sau pe wc, dar afara la joaca, pe drum, ce facem? Daca-i spun sa faca in pampers, o sa fie derutat copilul. Pana sa cautam un loc pt pipi, kk, sigur nu se poate abtine atata...
Voi cum o sa procedati?


de Solnushka Natali - 13.07.2010


sincer nu m-am gandit pana acum la asta

poate gasim pe net ceva idei.

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Mamici, vreau sa incep si eu operatiunea 'scapat de scutec' dupa ce ne intoarcem din concediu.
Am o intrebare: se obisnuieste copilul sa ceara voie, in casa e ok ca-l pui repede la olita sau pe wc, dar afara la joaca, pe drum, ce facem? Daca-i spun sa faca in pampers, o sa fie derutat copilul. Pana sa cautam un loc pt pipi, kk, sigur nu se poate abtine atata...
Voi cum o sa procedati?


de Solnushka Natali - 13.07.2010



EU l-am pacalit asa: intr-oseara incepuse sa se screama,l-am pus rpdpe wc cu promisiunea mca trage el apa.a facut.a doua zimi-a dat teapa, a 3a zi l-amlasat la cucu gol.si aratat olita..a facut.astase intampla acu oluna.de atunci caca nu mai facein pampers.la wc pereductor sau laolita.lapipi e mai greu.inprima faza a stat farachiloti , l-amtotpus la olita.vreo 2 saptamani a facut pe el si incet incet a inceput sase tina.acu la somnu de amiaza se tine, face pipi la trezre, asta de vreo sapt...desi ieri a facut in pat latrezire.in unele nopti nu udapampersul si face pipi mult dimineata.;mie mi s-aparut o chestie de f multarabdare.o sa totfaca pana intelege, eu l-am atentionat demulte ori cae rusine sa faca peel.dar pana sa scapam definitiv dureaza.mai ales caaminplan sa matrezesc noaptea sa-l pun lapipi...desi am groaza canu o sa vrea saseculce la loc.

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaene spune:

ISA, pui scump, LA multi ani!!!Sa fii sanatoasa si sa-ti bucuri parintii ca si pana acum. Rody, felicitari mami pentru cele 2 minuni


Crispro, sanatate lui Vladut! De gradinita, au spus fetele cam totul, e strigator la cer ce se intampla acolo...dai si o groaza de bani...pentru ce? Sa va ajute Dumnezeu sa luati cea mai buna decizie pentru Vladut!

Despre noi...am fost iar la ORL dupa primul episod de otita in 2 ani, se pare ca polipii au crescut si in toamna probabil va tb sa o operam. Peste o luna merg la dr Gheorghe,e profesor si sef sectie ORL la Budimex si vedem ce spune si el. Pediatra si orlistul care au vazut-o ne-au spus sa stam pe bara, fara colectivitate pana nu o operam.

Legat de subiectul olita, stam foarte bine. De o saptamana face numai la olita si cere si afara: "lepede pishu". Inca ii pun la somn dar e mereu uscat. Ma bucur ca am scapat atat de repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

LA MULTI ANI ISA!!!!!! Sa ai o copilarie minunata, scumpa noastra delfinasa cu ochi albastrii si bucle, te pupam cu drag.
Rodyka, spor la cautat casa, o sa gasiti voi alta, nu merita aia fara terasa, la voi chiar e necesara terasa.

Crispo, imi pare rau de experienta voastra cu cresa, sper din tot sufletul sa gasesti varianta ea mai buna pt voi

si noi vom incepe operatiunea olita de saptamana viitoare, am zis deocamdata sa ne reacomodam acasa

in rest nu prea imi aduc aminte ce am mai citit, ca am trecut asa fugitiv peste pagini

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

LA MULTI ANI, ISA! Mami, sa fie sanatoasa fetita ta, fericita si implinita!

operatiunea olita: uf! imi e groaza sa incepem operatiunea.

ochidut, vrem poze!


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

bine v-am regasit

deci, dupa cum vedeti am revenit. nu mi-a fos niciodata asa grea acomodarea, sunt la serviciu dar stau pe terasa de azi dimineata. sunt nauca de cap si mi se pare tare urat in Bucuresti si cald si vreau inapoiiiiiiii

a fost f bine in concediu, am mancat muuuuuuultttt, de zici ca se termina mancarea de pe fata planetei; am facut baie si plaja, L a fost inebunita cu apa "mama, mama apa apa, e muta" (adica e multa), in primele zile plangea cand o scoteam; i-a placut tzatzki mult, isi baga mana in farfuria noastra sa isi ia si ea, mai capata cate un biscuite la micul dejun cand ne beam noi cafeaua si era tare incantata, a devorat pepene rosu si cerea tot timpul pai. a invatat intre timp barul unde aveau bauturi cu pai si ne tragea sa mergem acolo. daca ne aduceam noi o bautura imediat ne intreba "paiu?"
Am facut si ceva plimbari, excursii dar mie mi s-a parut f cald, nu rea te puteai plimba la pranz pe nicaieri.
La hotel nu am vazut niciodata atatia copii la un loc!!!!! aveau multe activitati pt ei, dar noi fiind mai mici nu am mers decat la mini disco seara, la locul dejoaca si balaceli cu copii. am tras concluzia certa ca suntem una dinc ele mai stresate natii cand vine vorba de copii, rusii ce mai erau cat de cat ca noi, restul englezi, nemti, francezi f degajati si libertini cu copii, nu aveaunici un stres, mai stresat era Paul pt copii altora cand ii vedea cum alergau sau sareau in apa....sa nu se loveasca....sa nu....

a avut si parti proaste, in primele 2 zile a facut niste crizute nu stiu ce a avut, a vrut mereu cu suzeta si culmea nu vroia sa manance decta dimineata, ceea ce pt noi a fost un soc ca nu am mai vazut-o asa. dar apoi si-a revenit si am petrecut f frumos. in ultimele 2 zile a facut o pasiune pt Dufu cu care doarme ea, drept pt care l-am luat peste tot, si la plaja, si la masa si in excursie, ii dadea sa manance, il culca. cea mai tare faza, ne-am oprit la un magazin de suveniruri si L si-a luat o vedere de pe un raft si i-o arata lui Dufu

si a cazut si s-a lovit de muuulte ori, acum nu mai zice "buba", ci "bube" si si le numara "doi, tei, patu". toate numaratorile incep cu 2, 1 nu mai exista.

a inceput sa vb mai bine, il zice acum si pe s. totul e mic si mare. daca e a lui mama sau tata "e maaaare", daca e a lui Lari "e mic" si difera si tonalitatea pe care o zice, e dulce tare.
la fel totul apartine cuiva "e mama, e tata, e lari" (adica e a lui mama, a lui tata si a lui lari).




de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

La multi ani Radu de Tina! Sa fii iubit si sa ai o copilarie fericita!

Denisa la multi ani fericiti alaturi de cei dragi !!!

La multi ani sot de Crispo!


Ainotna la multi ani mamei tale!

Ramo la multi ani mamei tale!

La multi ani frumoasa Isa, sa fii norocoasa, sanatoasa si sa ai o copilarie minunata!

Gina - eu ii zic Biancai sa tina capul pe spate si sotul ii pune un prosop pe frunte sa nu o atinga apa pe fata.

Sorina - eu sunt bine in principiu, acum vad ca mi s-au uscat si crapat calcaiele si ma cam ustura.. deh 14 kg in plus nu-s de colo.

Crispro - sanatate lui Vladut! E nasol ca e numai o persoana cu atatia copii mici. Trebuie neaparat doua.
Bianca mananca demult, nici nu mai stiu de cand, cu tacamuri normale.

Puiutz - imi pare rau ca nu ati fost multumiti de dr. din Iasi. Ati fost la cabinet privat si s-a comportat asa urat?!?!
Ma bucur ca a papat Raducu bine.

Paula - drum bun si vreme faina! Mai da-mi o data linkul cu vila unde mergeti, te rog.
Referitor la pipi, orientativ ar trebui sa faca aprox. la 3 ore, sau nu e o regula? :D

Puiutz, Paula - covoarele le strangem, dar ce facem cu canapeaua? :D


Cris2010 - eu as vrea sa imi prelungesc CIC2 fara plata. Daca optezi sa stai 2 ani maximul e 1200 lei, eu asa stiu. Daca stai un an e ca acum.
Eu din cauza asta optez sa stau un an, si apoi fara plata, ca ies mai avantajos.
Cu pipi in public e un pic mai greu. Daca esti afara, in natura, e ok, il dai jos pantalonii si face pe iarba, dar cand sunteti in alta parte, intr-un local trebuie sa fii inarmata cu servetele sa pui pe wc, sa dezifectezi intai etc.
Si mereu schimburi cu tine, inclusiv papuci.

Laurika - felicitari pt putzulica!

Ochidut - bine ati revenit! Pare un concediu foarte reusit! Si mie deja mi-e dor de mare si plaja.. dar trebuie sa mai rabdam pana la anul.
Ce imi place cum povestesti de Larisa Si Bianca a fost mai maraici in concediu, facea crizute cand nu o lasai sa faca ce vrea, desi de multe ori nu intelegeam ce vrea exact, ca sa o pot linisti. Si nici nu a mancat foarte bine, sarea mesele. Apoi mi-am dat seama ca i-a iesit un colt de canin si s-au legat toate :)


Fetele cu 2-3 copii, am si eu cateva intrebari care ma macina :D acum ca se apropie momentul incet-incet
- dupa cat timp de la cezariana o pot ridica in brate pe Bianca?
- pe care copil il culc primul? :)))) Bianca statea si o ora la san inainte de nani.
- cum ies la plimbare/ joaca cu amandoua? Bianca nu merge de manuta deloc, alearga pe unde vrea ea, nici in carut nu sta mai mult de 20'
Cam astea momentan :D



*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">33+ cu
AMR 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:








La multi ani, HANNAH ISABELA! Sa cresti mare si frumoasa! Sa ai parte numai de bucurii!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

La multi ani Isa scumpa!!! Esti o minune de copilas, iti doresc sa cresti sanatoasa si voioasa, sa fii mereu zambareata si fericita! Rodi, sa-ti traiasca comoara, sa iti aduca impliniri in fiecare zi, sa te bucuri de minunile tale!

M-a chemat directoarea de la gradi la o discutie -o sa ii spun parerea mea, nu neaparat ca un repros, si poate vede si ea mai bine ce deranjeaza un parinte si ce poate schimba.

Puiutz, ce ma bucur ca a mancat asa bine Raducu! Sper din suflet sa fie ok si cu kk, sa poata manca si el cu drag si pofta de toate. Si pe tine te pup tare, mamica rabdatoare!

V e tot cu febra, azi noapte a facut iar 39.7, la 2 ore dupa novocalmin. I-am facut impachetari, si abia dupa o ora jumate i-am mai scazut la 38.7. Azi e vioi, dar tot cu un pic de febra. Joi mergem iar la dr de fam, sa vedem ce mai zice.

Racusor, cum a fost la examen?

Rodi, spor cu gasitul unei case sa va placa!

Da, asa e cu prelungire cic- se mai poate un an fara plata, sau un an cu plata (dar trebuie certificat de handicap).

Palomina, cum sunteti?

Saddie, acomodare usoara la munca. Si Medeei la cresa, sa fie tot mai bine pe zi ce trece.

Ce figura e David de Bambo, iedutzul cum se catara el peste tot. Ca Bea lui Crissy.

trebuie sa incepem si noi cu olita, musai.

Ramo, da ce harnica esti! Uita-te si tu la un film, relaxeaza-te, lasa curatenia!

Paula, drum bun si concediu fain! sa prindeti vreme calda!

Ochidut, bine ai revenit! Ma bucur ca v-ati simtit bine, si i-a placut si Larisei! Astept si eu poze!

Michelle, am vazut si eu pozele! Esti o mamica fericita, se vede! Burtica e superba si Biencuta la fel!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput