** Delfinasi jucausi la a doua aniversare (78)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

La multi ani Isabela! Sa fii sanatoasa si sa ai o copilarie minunata!

Pt. ca nu am mai intrat de ceva vreme, am ratat aniversarile celorlalti delfinasi, asa ca le urez acum, cu scuzele de rigoare, la multi ani lui Andreiut, delfinasul sef si lui Raducu de Tina!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

MICHELLE, eu nu pot sa ies singura cu ele. Rebeca nu sta de mana decat rar si daca pe ea o apuca alergatul nu pot sa o abandonez pe Natalia. cand sunt doar eu cu ele, merg cu Natalia dupa mine sa o culc pe Rebe. Cand se va invata cu ideea ca bebe papa tzitzi, atunci va fi mai usor. Important e da ii spui tot timpul ce urmeaza sa faci si de ce unele lucruri trebuie facute inainte, si sa o implici in tot ce faci legat de bebe. La inceput va fi greu, va face si crizute de gelozie, dar vor trece si cu timpul o va sufoca cu dragostea ei pe cea mica.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Oana, michelle, bine ati revenit!
Oana, si mara are simtul proprietatii. Azi aveam niste cercei ca ai unei prietene si mi-a zis 3 min intr-una "a u paia" (a lu' paula) numaratoarea la noi e "doi, tei, tei"
Iar cu mare-mic, ale ei sunt mari, ale lui radu sunt mici :)) si "mare" zice "maaami, mami" ( adica maaama, mama ce mare e ) :))))

Michelle, e cum zice adriana. O sa ai nevoie de radbare multa
Paula, distractie placuta si vreme buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanti spune:

La multi ani Isa scumpa!!!Sa cresti mare si frumoasa! Sa ai parte numai de bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Si Raul isi dezvolta acum simtul proprietatii.
Si e innebunit dupa trenuri si autobuze, si TIR-uri.
Si ce ma deranjeaza, e ca, cu mine nu vrea sa imparta nimic. Ieri manca niste pop corn si i-am zis sa imi dea si mie. NIU, NIU, NIU. Cand i-am zis sa-i dea lui Cosmin i-a dat in secunda urmatoare. Am crezut ca e greseala si am repetat experimentul. Concluzia : nu ma iubeste.
La noi numaratoarea e si mai scurta : tei, patu
Cristina, bietul Vladut!! Mi se ridica parul pe mine cand vad febra din asta mare.
Oana, bine ati venit din concediu...poze?
Deci , cu cine ma intalnesc la mare? Alice, voi nu sunteti?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

MI 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:


ziua buna si de la noi!

un ceai cu gheata si multa lamaie sa ne racorim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaene spune:

Fetele,pusese cineva acum ceva timp un link cu o cazare la munte,ceva fain, linistit, pentru familii cu pitici dar nu am salvat linkul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainotna spune:

Rody, petrecere frumoasa!
Gina, si Sasha face crize cand il spal pe cap dar dureaza maxim un minut, el plange doar pana ii iau dusul din cap, apoi zici ca nu s-a intamplat nimic. O sa-i treaca la un moment dat (daca nu e cu adevarat o trauma pt ei)
Puiutz, ma bucur ca esti mai bine. Vorbim . Multumesc de urare !
Paula, ti-am trimis pm. Eu am luat chiloti mici de la kiabi si de la marks &spencer. Cred ca gasesti si la h&m sau c&a.
Michelle , merci! Eu nu-ti pot raspunde la intrebari pt ca Bogdan era mai mare si mergea pe langa carut sau de mana fara probleme, iar cu dormitul am avut mereu, pana pe la 6 luni, ajutor. Cateva zile am fost la pranz doar cu ei, il culcam pe Sasha si apoi si pe B, dar, la fel, B era mai mare, statea si ma astepta la desene sau se juca singur.
Cris2010, lui Bogdan ii tineam o olita in portbagaj, de multe ori nu vroia sa faca la toalete publice si daca nu mai putea, macar aveam o varianta. Bine, el atunci ajunsese deja sa zica cu ceva timp inainte, nu era chiar la inceput. Dar daca are pampers pe ea si va grabiti sa ajungeti la toaleta, ce daca face pe ea? Si eu ii spuneam lui B sa faca in pampers, mai ales cand eram pe autostrada si nu puteam opri. Spunea ca nu mai face si nu mai facea pana opream…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Fetelor, in legatura cu prelungirea CIC-ului, din auzite stiu ca se poate prelungi, dar fara plata. Ideea e ca in cartea de munca (ma rog, acum nu stiu unde apare de cand nu mai sunt carti de munca) nu apare intrerupere. Figurezi ca esti in CIC. Sper ca nu ma insel.
Tina, cel mai bine intrebi la primarie, unde ti-ai depus dosarul pt CIC.

Baby, m-ai bagat in ceata cu indeminzatia de crestere.
Eu stiam, dupa noua lege, ca daca vrei sa stai doi ani, primesti fix 600 lei. Daca alegi sa stai doar un an, primesti in functie de salariu, dar nu mai mult de 1200 lei (si nu mai putin de 600 lei). Tu daca vrei sa stai doi ani, cum te ajuta intoarcerea la munca la indemnizatie?
Te rog, lumineaza-ma si pe mine.


de Solnushka Natali - 13.07.2010


Pai noua lege prevede

- concediul de cresterea copilului timp de 12 luni, si va primi o indemnizatie de 75% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, aceasta nu poate fi mai mica de 600 lei, si fiind plafonata superior la suma de 3.400 lei lunar.

- concediul de cresterea copilului timp de 24 luni, in care la fel va primi o indemnizatie de 75% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, dar plafonul maxim este de 1.200 lei lunar.


Eu ma intorc in campul muncii incepand cu 1 iulie deci voi avea salariu o luna si jumatate (salariul este mai mare cu 500 lei fata de indemnizatia actuala. In primul rand pentru o luna si jumatate iau mai multi bani, apoi concediul medical se calculeaza ca media veniturilor pe ultimile 6 luni deci, intra si sumele din salariu iar la indemnizatie se iau veniturile pe ultimile 12 luni inclusiv luna in care am nascut. Cresterea este cu 30 lei/luna la indemnizatie

uite aici un articol http://www.mamicamea.ro/legislatie/indemnizatia-si-concediul-pentru-cresterea-copilului-in-2012.html


Michelle dar de ce iti iei concediu fara plata? Eu daca nu vroiam sa ma intorc mai devreme faceam asa: reveneam la servici pe 5 august cand implinea Tudor 2 ani si veneam imediat cu concediul prenatal. Aduci adeverinta de unde e depus dosarul cu veniturile pe ultimile 6 luni sa iti poata calcula concediul medical si nu trebuie sa te intorci la munca nici macar o zi...si nici nu vad de ce sa stai in fara plata


Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
30+ Mara Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

MULTUMESC FETE PT URARILE DE ZIUA MEA!!! de abia de acum o ora am net pe laptop. asa ca nu prea am apucat sa citesc mai nimic.

Crispro iti multumesc stii tu pt ce!!!esti grozava!!!!
si La multi ani lui Vasi!

ISA LA MULTI ANI PUI SCUMP!!!!!!!!!!!SA FII IUBITA ,SANATOASA SI RESPECTATA TOATA VIATA!!!!

Mergi la inceput