Bv Delia! Bun venit Laila! Piersicute '12 (40)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

ned, eu fac clexane. nasc prin cezariana dar nu doar din cauza asta. am mai multe "bubitze" ca sa zic asa.




33 + Gabriel AMR 5 SAPTAMANI

de 9 ani asteptand o minune, de 6 ani luptand sustinut impotriva infertilitatii, trompe obturate, MTHFR (C677T) pozitiv-homozigot; sotul 25% anticorpi antispermatici; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

In legatura cu pozitia de somn, revin pentru ca mi se pare foarte important. Deci, SIDS (moartea subita la bebelusi) nu are legatura cu sufocarea sau cu rgurgitarea. Nu se stie ce provoaca moartea subita, dar medicii din toata lumea (mairara asa consens), pe baza multor studii si cercetari, au constatat ca pozitia de somn pe burta pune bebelusul la un risc marit de SIDS. Nu se stie de ce, se stie doar ca asa este. Multi bebelusi dorm mai bine pe burta, de aceea a si fost nevoie de campanii puternice pentru a educa populatia despre acest risc.

Faptul ca unele mame au cuclat copiii pe burta si nu au avut nici o problema nu neaga aceasta teorie, e clar ca nu toti copiii cre dorm pe burta vor muri de sids. Dar alegerea acestei pozitii presupune asumarea riscului marit ca bebelusul sa sufere e SIDS. Bebelusii care mor de sids nu pot fi resuscitati, nici daca esti langa ei, nu este o sufocare ca sa ii faci respiratie artificiala si sa il resuscitezi. Pur si simplu ceva, ca un intrerupator, se inchide si copilul nu mai respira. Nu poate fi resuscitat niciodata.

Evident, fiecare face alegerea pentru copilul ei, dar e bine sa cunoastwm riscurile alegerilor noastre.

Perna de care zicea Fleur nu este o perna, ci un plan inclinat, tocmai pentruna preveni riscul inecatului cand copilul regurgiteaza.

Cam asta...

Biri -- ai nascut? Ca nu ai facut prezenta azi...

Porumbita -- bravo, bine ca este controlabil prin dieta, bafta sa nu se agraveze.

Ali -- greu cu depresiile, dar mai e un picut de tot. Cred ca tu nasti inaintea mea, mai ales daca alegi cezariana.

Noi azi mergem sa ne uitam la case, in August ne mutam, dar cum in prima luna dupa ce vine bebe o sa fim mai pe langa casa si o sa fie si cumplit de cald, am decis sa exploram un pic acum, macar sa alegem un complex sau doua in care sa cautam atunci. Este acelasi oras, dar pe bune ar putea fi complet altul, atat e de departe. Noi acum stamin centru, spre vest si ne mutam la est de tot. Cred ca sunt vreo 30 de km de unde suntem acum pana unde vrem sa ne mutam, asa ca o sa fie un nou inceput -- alta comunitate, alti prieteni, alta biserica, alte cluburi de sport penteu copii... Ei, sa fie un inceput bun!!!

Va pup!

Delia, 32+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata, haideti la o cafea fiebinte intro dimineata insorita. Sa aveti un sf.de saptamana excelent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
Acuma m-am trezit ,Maria,multumesc de cafeluta!
Doamne cat de mult conteaza sa te pui in pat stiind ca de acuma nu mai depinzi de un program facut de altul.
Azi e ffrumusica vremea pe la noi,si avand in vedere ca ieri am fost la servici si nu am sarbatorit-o pe Timea,azi o sa ne tot plimbam,si o sa-i facem toate poftele,sa zic asa.Si pe ale mele pa langa,bine-nteles .
Fetelor,mie in ultimele zile mi-a explodat burta,a crescut foarte mult....cand ma gandesc cat mai aaaaam .

Perna de bebe am avut si eu,e dintr-un material cu care nu se poate sufoca bebemsi e foarte mica,nu are cum sa afecteze coloana.Oricum,am inceput s-o folosesc destul de tarziu.Timea dormea de la cateva zile de rupea patul,se trezea de 2 ori pe noapte,papa si somn de voie.M-as mira tare sa mai am inca o data norocul asta,dar speranta moare ultima,nu?

Arsuri in sarcina asta am avut doar de 2 ori pana acuma,probabil am mancat ceva mai acid.Am luat dicarbocalm.Cu Timi doar in ultimele 2 saptamani am avut,dar din alea crunte,de nu treceau nici cu slujbe

Bebe e tare miscacioasa,se pare ca inca are spatiu suficient draga de ea.

Spre sfrasitul lunii vine mama si o sa merg cu ea sa cumpar ce mai am nevoie.
Vroiam sa va intreb,daca stiti cumva ce scutece sunt mai bune in germania,ca mama nu cunoaste marcile,si data trecuta mi-a luat ceva destul de nasol...grosut.Se gaseste pampers sau libero?Daca nu,ii spun sa le cumpere cele mai scumpe,cu alea cred ca nu are cum sa dea gres,haha.Daca tot vrea ea sa-mi faca stocul.

Pupici,de acuma sunt prin zona...
Va doresc un weekend cu soare!

_

Mamica mandra 30+

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Neata fetelor! Va servesc cu o felie de tort ca azi sarbatoresc 1 an de casatorie :)

Eu dorm din ce in ce mai prost si mai tarziu de 7 nu reusesc niciodata sa ma trezesc. Dar oricum pe la pranz mai bag o ora de somn ca intotdeauna ma ajunge oboseala, deci sa zic ca se compenseaza.

In alta ordine de idei vroiam sa va anunt ca eu iar m-am sucit cu caruciorul. Am mai vb cu mamici si m-au convins sa nu mai cumpar sistem 3 in 1, ele mi-au zis ca au atasat scoica la carucior de fff putine ori, si ca nu merita sa iau scoica + baza, ca sunt bani aruncati. Asa ca m-am reorientat spre un scaun auto grupa 0+ 1, de la 0 la 18 kg, pe care il intorci cand copilul implineste 1 an / 9 kg.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004716W28/ref=oh_details_o00_s00_i00

Asta ma duce cam 650 lei si ar fi o investitie de amortizat pe termen mult mai lung decat o scoica auto.
Asa ca ramane sa aleg un sistem 2 in 1, ca la landou nu renunt orice ar fi :))

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

buna dimi
va poftesc la cafea
multumesc ptr gandurile bune[pup.
fleur inclin spre cezariana doar de frica.inca nu stiu sigur dar asa m a lovit acum un gand.dar mai am putin timp sa ma pot hotara.
stai linistita ca nu nasti prea repede.eu m as bucura daca nasterea s ar produce intr o ora.dar m au asigurat si pe mine medicii ca nu se naste asa repede si ca ,cu siguranta voi ajunge la timp la spital(daca ar fi sa aleg de stat as avea si eu de mers aprox o ora)

si eu stiam ca nu e bine sa doarma bebe pe burta in primele luni.eu il culcam cand pe o parte cand pe alta.

Kimmy sigur ca se gaseste pampers in germania.si sunt chiar mai buni ca aici .eu am incercat mai multe firme dar tot pampersul a ramas pe primul loc.
aaa si mi am amintit ca mai vorbeati si de creme de fundulet .eu am incercat multe marci care de care mai scumpe dar bepanthenul a fost cel mai bun(bine nu este o regula la toti ptr ca fiecare are pielea diferita dar la noi a functionat cel mai bine)

mai vroiam sa scriu ceva dar am uitat

32+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aruba, te intrebasem la pagina1 ce vitamine iei, dar probabil nu ai observat.
nici eu nu iau scoici pt masina, ci scaune auto de la 0+. am o prietena ce are bb si cu ea ma sfatuiesc constant ce merita sa iau si ce nu - adica invat din greselile ei
edit: la multi ani pt aniversare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Balanta: e bine ca putem invata din greselile altora, ca tare costisitor ar fi sa le facem si noi :))

N-am obs. intrebarea ta. Eu iau doar Femibion 2. Trebuia sa iau si Magne B6, dar te rog sa ma crezi ca de 2 saptamani uit intr-una sa mi le cumpar. Oricum n-am mai avut carcei deci nici nu cred ca voi mai lua.

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Ali,atunci ii spun sa caute pampers si am scapat,oricum si Timi cu alea s-a impacat foarte bine.
Eu nu am avut landou.Doar scoica si carucior.Scoica se monta pe carucior,foarte usor,si primele saptamani asa ieseam cu bebe.Era foarte practic.Tot in scoica statea in masina.De la 6 luni am cumparat si eu scaun de masina 0+,de la Chicco,l-am folosit,si inca il folosim cu mare succes.A costat 650 de lei atunci,si nici nu avea isofix...,dar e ok,se prinde cu centura.Oricare ar fi optiunea voastra,sunt sigura ca o sa gasiti varianta potrivita pentru voi

_

Mamica mandra 30+

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fetele. Ieri am fost ocupat#259; r#259;u. Le-au f#259;cut din nou analize la bebei, ecografii tot tacamul. La ecografii am ie#537;it bine si la cap si la plamani. In schimb ii scazusera trombocitele dar cum to#539;i sunt cu ochii pe noi le-au urcat imediat din timp. Eu nu mai în#539;eleg nimic din ce este in sec#539;ia asta cu atatia copii cu probleme .

Ada

Mergi la inceput