Bv Delia! Bun venit Laila! Piersicute '12 (40)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Porumbita, foarte bine, acum stii cum stai. Iti doresc sa fie o forma usoara de diabet de sarcina si sa nu fie nevoie de insulina, dar, tin sa te incurajez, chiar daca se ajunge la asta (pt.ca, odata cu evolutia sarcinii este o curba descendenta a productiei de insulina de catre pancreasul propriu, deci, situatia se mai poate modifica), nu este o tragedie, sunt doar niste injectii cu un ac subtire ca un fir de par. Cand ma gandesc la fetele care isi fac clexane in burta...

Ti-a dat sa numeri carbohidratii, si asta e f bine, cred. Eu nu am numarat (nici nu mi s-a explicat cum), dar tin cont ce alimente mananc si cum le combin.
Foarte bune: varza, conopida, brocoli, salata, in general legumele ne-fainoase sau dulci.
Bune: carne slaba la abur sau gratar, ton, fainoase integrale (gen paine neagra dar atentie la ingrediente unele au caramel prin ele), produsele speciale pt diabetici din magazine, fructele acrisoare si mai putin coapte (mere, piersici etc, le cumperi mai tari si soiuri acrisoare), lactatele 0-1%, nuci (migdale, caju)
Complet de evitat: dulciurile bineinteles, sucurile de fructe inclusiv cele neindulcite (zaharul din fructele sub forma de suc trece instantaneu in sange), fast food-ul de orice fel(toate contin siropuri, zaharuri ascunse de ex. de la ketchup etc), carnea grasa sau preparata gras, cartofii in special cei prajiti, orezul alb (mie de la orez imi creste glicemia ametitor: am mancat exact de 2 ori toata sarcina), cerealele (mai ales corn flakes), painea alba, covrigi, paste albe.
Combinatii interzise: fructele la mesele principale (se consuma la 1.5-2h de la masa)
Combinatii de evitat: iaurt cu fructe, paine cu paste, lapte cu cereale.
Mananca putin si des, fa miscare usoara de cate ori poti dupa fiecare masa, fie doar si mers.
Bafta!


35 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancader spune:

La multi ani tuturor copilasilor( viitori, mici si mari :D)!

Multumesc pentru parola, v-am vazut pe toate, m-am delectat cu pozele, sunteti superbe, aveti familii frumoase. Dar cel mai frumos este scumpul nostru Nectarel, care mie mi s-a parut un bb foarte puternic ( are palme de barbat nenica).

Pediatru noi avem de la baietelul cel mare, stam in zona Berceni.

Fleur ce imi place cand te aud cu pregatirile, a mai ramas asa putin si la tine; cu nasterea cred ca te lasa sa incerci natural daca nu ati stabilit nimic pana acum.

Ali sa sti ca si pe mine ma iau stari de depresie atunci cand nu am o ocupatie, asa ca prefer sa ma implic cat mai mult in activitati cu baiatul : ies afara in parc, ma intalnesc cu prietenele, o barfa, etc, ajung seara la 9-10 in casa, baita si nani.

Porumbita e bine ca o sa poti tine glivemia in frau doar din alimentatie, usor vor trece si saptamanile, o sa-ti ti puiul in brate .

Cat despre pozitia de somn eu l-am culcat pe laterale si pe spate, dar oricum o fost mereu supravegheat, iar pe burtica il puneam cand era treaz, cand ii faceam masaj, ii placea tare mult pe burtica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancader spune:

La multi ani tuturor copilasilor( viitori, mici si mari :D)!

Multumesc pentru parola, v-am vazut pe toate, m-am delectat cu pozele, sunteti superbe, aveti familii frumoase. Dar cel mai frumos este scumpul nostru Nectarel, care mie mi s-a parut un bb foarte puternic ( are palme de barbat nenica).

Pediatru noi avem de la baietelul cel mare, stam in zona Berceni.

Fleur ce imi place cand te aud cu pregatirile, a mai ramas asa putin si la tine; cu nasterea cred ca te lasa sa incerci natural daca nu ati stabilit nimic pana acum.

Ali sa sti ca si pe mine ma iau stari de depresie atunci cand nu am o ocupatie, asa ca prefer sa ma implic cat mai mult in activitati cu baiatul : ies afara in parc, ma intalnesc cu prietenele, o barfa, etc, ajung seara la 9-10 in casa, baita si nani.

Porumbita e bine ca o sa poti tine glivemia in frau doar din alimentatie, usor vor trece si saptamanile, o sa-ti ti puiul in brate .

Cat despre pozitia de somn eu l-am culcat pe laterale si pe spate, dar oricum o fost mereu supravegheat, iar pe burtica il puneam cand era treaz, cand ii faceam masaj, ii placea tare mult pe burtica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Porumbita sunt vesti f.bune daca poti controla totul prin dieta si miscare.

Ali lasa depresiile mami, suntem aici ca sa ai cu cine sa te descarci.

Ref.la pozitia de dormit eu am culcat-o numai pe laterale pana la 6 luni, cu schimarea pozitiei capului altenativ dreapta-stanga la fiecare reprezi de somn. Pe burta am pus-o numai cand dormea pe burta mea cand avea colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello.
S-a scris o gramada de cand nu am intrat si iarasi imi e greu sa imi amintesc tot. Sper sa nu va suparati pe mine dar statul acasa si vremea asta imi dau o stare nasoala si imi fura puterea de concentrare. Azi am fost pana la serviciu unde am constatat ca abia abia stau pe scaun cateva ore ca ma apuca durerile. Curios, daca ma plimb de ex nu ma doare nimic (stiu din weekend). Oricum, mai trebuie sa merg vreo 2-3 zile si sapt viitoare.
Ma asteptam sa fiu mai happy ca intru in concediu, dar in conditiile in care abia ma misc si am activitatea restransa, e mai degreaba frustrant. Ali, te inteleg, eu alternez depresia cu frustrarea, dar trebuie sa o scoatem la capat.
Acum ca m-am plans....sa vedem ce imi amintesc.
Felicitari pentru rezultatele bune la eco la toate fetele. Trebuie sa incercam sa nu ne panicam de mici variartii in dimnesiuni si greutate. Cel putin dr. mea zicea ca sunt normale.
Valy, sper sa se rezolve si la tine toate problemele.
Ada, esti estraordinara si puiul tau la fel. Ma bucur ca merge spre bine si ca tu ai puterea sa treci prin asta. Fi increzatoare si ai grija de laptic.
Porumbita, ma bucur ca se poate rezolva prin dieta. Nu e dracul chiar asa de negru.
Fleur, esti de o harnicie deosebita. Hai si la mine....eu nu am nimic pt bebe si am senzatia ca nu voi mai apuca veci sa fac macar cuuratenie in casa. Noroc cu sotul, dar el nu le poate face pe toate.
Maria, imi faci pofta de vacanta. Inainte mi-a facut Dana.
Din pacate doar chef de plecare exista, nu si bani. Mai nou sunt si stresata ca daca ma obosesc sau stau mult in fund am contractii si parca asta imi taie cheful de facut orice. Cerc vicios....nu fac mai nimic de frica, dar ma enervez ca nu fac nimic.
Nu mai imi amintesc acum nimic altceva, dar revin...
Aaaa, se discuta de pozitie de somn...eu auzisem ca pe spate nu e bine. Asta e un stres major al meu...ca pateste ceva bebe in somn.
Va pup si sa stiti ca va citesc zilnic chiar daca nu am mereu dispozitie de scris.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu le puneam un prosop sau perna sub saltea ca sa fie putin inclinata.Nu e indicat sa pui perna ca sa nu se sufoce.Iar cand are muci e f bine pt bb sa stea un pic inclinat.
Pediatru - noi o avem pe Jianu de la neonato de la Municipal si e super.

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Muraturico, pai daca nici acasa nu e bine,atunci unde?
Daca nu ti-a indicat repaus la pat, poti sa te plimbi un pic zilnic. Ai sa vezi ca dupa 30 si ceva de saptamani incolo nu mai e fun deloc sa mergi pe jos, eu dupa cativa pasi simt ca ma trage burta in jos ca un mare bolovan si trebuie neaparat sa ma asez. Asa ca, profita cat poti.
De cumparaturi lasa ca ai timp sa le faci. Bani sa fie!
Nu sunt eu harnica de felul meu, insa daca nu fac eu, efectiv nu are cine. Noi nu avem nici un fel de ajutor. Iar sa imi angajez o femeie la menaj inca nu imi permit.

Aici s-a intunecat si cred ca se strica vremea curand, ceea ce imi da o stare fizica foarte proasta. Am mancat de pranz, luat preventiv si un pic de iaurt, sper sa nu am ma apuce iar arsurile.

Seara buna si sa fiti cuminti!

35 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Nici inca nu avem pediatru . Daca stiti unul bun in zona city mall, va rog sa-mi spuneti.mie dr de familie mi-a comandat-o pe dr Diana Brunner de la policlinica nitu vasile. Deci daca nu gasesc ceva mai aproape, ma voi duce sa vb cu dansa inainte de nastere.
Pt fetele care fac clexane:voua cum va recomanda dr sa nasteti?

31+
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Scuze de greselile de ortografie, dar scriu de pe tel si e tare greu....

31+
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Muraturica,bine ai revenit!

Fleur,perna nu e buna la bb,din cauza coloanei.Ei nu au voie cu perna,cel putin nu pina la un an.
Cred ca pozitia cea mai buna ar fi pe o parte,dar si la asta trebuie avut grija sa-l tot intorci ca altfel se turteste capul si devine asimetric.
Of,atatea chichitze sunt,nu ma mai gandesc...

Ada,am uitat sa scriu ca l-am vazut pe Nectarel-grasunel.Bravo lui!


M-au luat iar niste dureri in seara asta de simteam ca ma cracanez nu alta...am facut cu mingea aia mare medicinala niste exercitii si sunt ca noua.E super,v-o recomand!

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



32+ sapt

Mergi la inceput