Bv Delia! Bun venit Laila! Piersicute '12 (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Legat de pozitia de dormit a bebelusului, eu am o prietena care si-a pus bebelusul sa doarma doar pe burta. Ea a zis ca nu a avut probleme, l-a urmarit si isi intorcea singur capul daca dorea si nici colici nu a avut. Si acum la 1 si 4 luni tot pe burta doarme doar ca acum se suceste si rasuceste dar cand vine ora de culcare si il pune pe burta adoarme instant.

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

La multi ani tuturor copiilor!

Referitor la pozitia de somn, cea cu fata in sus zic eu ca e cea mai periculoasa, in caz ca regurgiteaza, sa nu se inece (bebelusii regurgiteaza des in primele 6 luni). Oricum nu e problema daca sta cu fata in sus, doar ca trebuie supravegheati.

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">30+ cu
AMR 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

mersi-eu de abia acum am ajuns la doctorita de la municipal-si avand o problemuta bebelina mea-posibil persistenta canal arterial....m-au trimis direct la dr chitescu.
detalii si maruntisuri n-am apucat sa vorbim.e bine ca m-ai informat,sa stiu cum abordez problema.
tu-acolo nasti???

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

Nu, doar doppler si ti-l si masoara.Parca doppler te interesa.Dar pt morfo poti vb sa faci in ambulatoriu,ii dai ceva dr de acolo gen 50 si iti face.dar tot dr tau iti poate spune la cine sa mergi in ambulatoriu, multe fete procedeaza asa trebuie doar sa vb cu dr tau.

Ile , mami de V si A ,






_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+29 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Miha,perfect de acord cu tine,lgat de pozitia de somn.Chiar ieri imi povestea vecina ce spaima a tras cu copilul nascut de 12 zile ca nu ragaise destul si l-a pus in pat la somn,pe spate.A vomitat in jet si s-a inecat,ea fiind linga el.Au chemat salvarea si a trebuit internat de urgenta...spunea ca a fost cosmar sa-si vada copilul in salvare cu masca de oxigen pe fata.
Oricum e foarte important si sa ragaie.

Cum spune si Zizou,o sa vedeti ca la 2-3 zile bb isi intoarce capul,chiar daca e pe burta.Eu ma minunam de al meu ca asa mic isi intorcea capul cum vroia.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



32+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Da, eu nasc la Municipal, dr Constantinescu, natural
Daca aveti timp ma puteti trece in lista

La ce dr esti?

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Fetelor, pentru ca se apropie momentul x... am o intrebare de 100 de puncte. Voi v-ati gandit/ aveti un medic pediatru? Daca imi puteti recomanda si mie un pediatru bun in zona militari, dr tab, crangasi, v-as ramane profund recunoscatoare. Eu nu am cunostinta de un pediatru bun si stiu ca conteaza foarte mult.

35 sapt + Patrick Andrei
AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor,

La multi ani de 1 iunie piersicutelor, surioarelor si fratiorilor lor! Tare-i bine sa fii copil, si nu apreciezi decat mult dupa aceea...

Ce mai ziceti voi, e cam liniste pe aici...

Noi nimic deosebit de raportat, am terminat de spalat lucrusoarele lui bb si acum ma asteapta tenculete deseara sa le calc. Serile ma dor toate cele, cand ma ridic de pe canapea am impresia ca ma despic si nasc in momentul ala, arsurile le-am mai potolit cu maalox si..iaurt (multumesc cui a spus de asta).

Ali, bine ca ai mai scris, ne faceam griji. Sper ca te simti mai bine si a trecut faza depresiva (n-ai grija, cred ca toate avem asa ceva, si eu cu zenul meu cu tot...ma imbarbatez singura ca, altfel, crede-ma, NU are cine). Tu ai si baietelul cel mare, te mai iei cu el, mai o iesire, o plimbare, o joaca...sa vezi ce trece timpul si vine si cel mic...
A, si voiam sa te intreb, de ce inclini spre cezariana dupa o nastere naturala? Stiu ca ai mai zis tu ca a fost greu la prima nastere, dureri, etc, de asta? Sau exista pana la urma un motiv medical?
Eu tot nu stiu cum o sa nasc si incepe sa ma irite chestia asta. Imi da o stare un pic de nesiguranta. Nici nu stiu daca ma va intreba cum vreau sa nasc. Stiti care e ingrijoararea mea? Sa nu ajung prea tarziu la spital, ca e cam departe, fac si o ora pana acolo cand e trafic.

Hai, va pup, si astept sa se animeze discutiile pe aici.

35 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Mi-am amintit acum ca s-a vorbit de pozitia de somn. La cursul prenatal aici ni s-a spus ca, cea mai buna e pe spate, apoi pe parti. Stiu de regurgitare, cica se rezolva cu o mica "pernuta", mai mult un suport, ca un plan inclinat. Eu am asa ceva, am primit-o ca "pernuta pt gravide", evident pt mine e f.f. mica, nu am folosit-o, o voi pune in patutul lui. De dormitul pe burta ni s-a spus ca e periculos cat timp bb nu intoarce singur capul.

35 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

am fost azi la institutul Pavelescu la dna doctor Andrada Mihai; nu a mai fost nevoie de nici o analiza fata de ceea ce aveam deja + testul de toleranta la glucoza;

Mi-a spus asa:
- conf cu noile protocoale dc glicemia de dimineata este 93 sau mai mult se vb de diabet de sarcina (zicea ca probabil in curand va intra testul de toleranta la glucoza in bateria de analize obligatorii care se vor face in sapt 28-32); pt ca insa hemoglobina glicata e 4.9 inseamana ca diabetul este foarte recent instalat

- cum eu deja imi luasem un glucometru si m-am dus cu glicemiile pe ultimele 3 zile concluzia (dupa ele si dupa analize) e ca cel mai probabil nu ajung la insulina si se regleaza cu regim si miscare moderata;

-i am spus si concluzile de la ecografia de sapt trecuta si ca totul era ok; din experienta dnei nu crede ca la aceste valori se pot produce malformatii la bb sau nastere cu mult inainte de termen, dar cand se mai face ecografie sa fie urmarit gradul de imbatranire al placentei, cantitatea de lichid si greutatea copilului

- am facut impreuna tipul de regim care tr sa il tin, sa ajung la 210 HC pe zi (pot creste pana la 250 dar nu mai mult); oricum e mult mai rezonabil decat ma asteptam chiar dc trebuie sa incep sa fac multe calcule pt HC ul asta

- glicemia mi o voi lua zinic pe stomacul gol si la 2 ore dupa pranz sau cina; mi-a recomandat ca dc 2-3 zile la rand dim e peste 110 sau la 2 ore dupa pranz/cina e 140 sa o sun si sa vin la dnei inainte de orice alta programare (momentan valorilea mele sunt dim intre 93 si 98 si dupa masa intre 103 si 111)

- saptamanal trebuie sa ii trimit pe email valorile glicemiei + greutatea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

La Multi Ani fetelor sa ne traiasca copilasii, sa fie sanatosi si cu un gram de noroc.

Laura ca tratamente naturiste pt.arsurile de stomac se recomanda sucurile de morcov sau cartofi cruzi, laptele, fulgii de ovaz, sucul din frunze proaspete de patlagina.

Ada ne bucura progresele lui Nectarel, scoate laptele cu pompa la max.3 ore si nu o sa ai probleme. Cand va muta?

Michelle, multumesc.
Surprinzator dar vremea este tocmai buna de colindat, azi am fost la izvor la Homord si am baut apa minerala direct de la sursa., apoi la Odorheiul Secuiesc si i-am luat fetitei o rochita din in traditionala, la 40 lei, in cond.in care la targ din Buc.am vazut-o la120 lei. Mie mi-am gasit o bluzita de in, cu broderie tot la 50 lei. Nu imi vine sa cred ce diferente mari de preturi sunt.

Mergi la inceput