Bv Delia! Bun venit Laila! Piersicute '12 (40)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza din nou dupa o noapte fractionata. M-am trezit la 5 din nou cu o durere crunta de stomac. Culmea ca nu sunt arsuri ci efectiv dureri... Am mancat un iaurt, am stat o ora sa se calmeze si am adormit la loc...

Aruba La multi ani fericiti! Ma inscriu si eu la o felie de tort. Vad ca in ultima perioada am pofta de dulce asa ca a picat la fix.

Ref la scoica, eu stiu si pe unde am citit scrie ca nu e bine sa-l tii pe bebe mai mult de 3 ore in ea. Eu am luat 3 in 1. Acu om vedea dc o folosesc. Probabil la inceput mergem in landou.

Ada, ce inseamna ca i-au scazut trombocitele.?

35 sapt + Patrick Andrei
AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ned, recomandarea pentru fetele cu Clexane este de cezariana caci asa se poate controla mai bine doza si riscul de hemoragie. Dar daca travaliul incepe dupa 12 ore de la ultima injectie de clexane, se poate naste si natural daca nu exista alte contraindicatii.


Aruba - La multi ani si multi inainte alaturi de sotul tau :-)


Balanta, i-am povestit ieri sotului ce ai patit cu doctorul ala....a innebunit al meu. S-a revoltat intr-un mare hal si a zis ca mai bine invata el medicina ca ma tinea sa nasc acasa si ma moshea el :-)


Fete cucuiete, vreau sa va dau un link cu un film care mie mi-a placut foarte mult. Tine o ora jumate dar merita sa il vedeti pana la capat, mai ales ca a doua jumatate devine din ce in ce mai interesanta!
http://www.youtube.com/watch?v=MDo8dO6hnjo&feature=related

Aruba- merci de pontul cu carutzul. Cred ca are logica ce zice prietena ta asa ca o sa ma uit si eu la varianta asta.


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Maria,multam de cafea!

Kimmy,gasesti Pampers aici si chiar mai ieftin ca in Ro.Pentru inceput eu folosesc cei de la New Born care nu se compara cu nimic,sunt super.

Cu perna de bb,eu ma refeream la ce spunea Fleur,ca ea zicea ca are o perna de gravi pe care o va folosi la bb.Si de aia spuneam ca nu e buna pt coloana.
Cea normala,aia subtirica nu conteaza,nu e periculoasa.Dar eu nu am folosit nici dinaia.

Adela,stiam si eu ca nu are voie pe burta bb,dar de aia am si intrebat dr.Ca altfel urla de colici.Eu zic ca depinde de copil,nu exista reguli universale care sa fie valabile la toti copiii.
Fiecare face oricum cum crede,asta e clar.

Biribu,hai la apel...ca sa stim daca facem galerie sau nu.





www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)



32+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Multumesc fetelor de urari! Tre sa ma gandesc si eu cum sa sarbatorim. Anul trecut ne propusesem de aniversare sa plecam la NY sau Barcelona, dar nu luasem in calcul ca o sa se prinda bebe asa repede, deci decalam pt aniversarea viitoare, anul asta doar iesim in oras probabil, dar cadoul din burtica e mult mai valoros!

Cat despre scoica, in mod cert ea este utila in masina, mamicile mi-au spus doar ca pe carucior nu au folosit-o decat de 2-3 ori, cand ieseau la mall sau la cumparaturi. Doar ca si in masina are o durata de viata destul de limitata, pana la aproape 1 an (depinde de greutatea copilului, cand atinge 9 kg nu mai e recomandata) fata de scaunele auto gr 0+ care te tin pana la 3 ani. E o economie considerabila pt mine, pt ca scoica auto + baza isofix m-ar fi dus aproape 1000 lei, iar la anul trebuia oricum sa le schimb.
De banii astia o sa iau probabil un video monitor pt bebe, aveti sugestii?

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Pai scoica o poti prinde doar in centura, daca vrei, iar baza isofix cred ca e necesara si la scaun. Nu stiu sigur, parca asa am vazut la peg perego. Baza la farmacia tei e 416 ron. 2 in 1 la ce pret gasesti?

Video monitor eu as vrea tot philips avent. Sau am vazut si la motorola unele simpatice. In jur de 1000 de lei.


35 sapt + Patrick Andrei
AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

Ioana,
ma bucur foarte tare ca ai postat link-ul de mai sus. am urmarit cu placere o parte si am salvat pentru a continua cand voi avea mai mult timp. sa stii ca rezonez cu viziunea aceasta asupra existentei noastre. eu am descoperit in 2011 un documentar, tocmai dupa primul fiv nereusit... si mi-am schimbat complet abordarea asupra lucrurilor din jur: http://filmedocumentare.com/secretul/. de altfel, imi place sa cred, ca pe langa minunile medicinei, spiritualitatea este in aceeasi masura "responsabila" pentru minunea din viata mea (altfel, coincidenta schimbarii mele de anul trecut ar fi prea mare).

in rest eu voi avea saptamana ce vine zile pline de emotii. am intalnire cu ginecologul cu care voi naste si poate stabilim si ziua fericitului dar in acelasi timp si putin temutului eveniment... si bineanteles, intalnirea cu hematologul (eu am niste probleme cu injectarea clexane-ului)...
maine dau si eu o fuga pe la kiddex, cu toate ca m-ati avertizat ca nu e mare lucru de targul asta... dar credeti-ma ca de la statul in casa imi vine sa ma urc pe pereti... si poate, daca sunt in stare, trec si pe la targul de carte(eh, pasiunea mea!!!)...
cat despre plimbari, nici la piata (care este la 5 minute de mers pe jos de unde stau) nu mai pot merge singura. bebitza al meu se lasa ca o gogosica ce este drept pe colul meu cu cerclaj si ma doare, si am senzatia ca ma scap pe mine... plus ca ma mai doare burtica pe jos si mijlocul... etc. etc... dar, mai este putin!

toate doamnele


33 + Gabriel AMR 5 SAPTAMANI

de 9 ani asteptand o minune, de 6 ani luptand sustinut impotriva infertilitatii, trompe obturate, MTHFR (C677T) pozitiv-homozigot; sotul 25% anticorpi antispermatici; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata burtici

Aruba subscriu la ceea ce ai spus si eu merg tot pe 2 in 1 , scoica pt plimbari o folosesti ft putin iar eu in cazul meu spun ca deloc , la inceput landoul v-a fi la putere , iar cand mai vine si randul la scoica este deja decembrie . Am primit o scoica sa o folosesc pt masina .
La Multi Ani fericiti !!!!

Cu pozitia de somn imi este groaza, asa am o frica sa nu se inece sau sa pateasca ceva in cursul noptii si sa nu-l aud ... chiar imi este teama , cred ca la inceput o sa dorm mai rau decat un iepure .

Ada succes pe mai departe , trebuie sa fi-ti tari cu totii .

Kimmy distractie placuta la plimbare , ce bine este acasa !!! Nu ?

La mine soarele nu a ajuns , voi ce planuri aveti de weekend ?

33+ Andrei

AMR 5 Weeks !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

alumi, am vazut si eu filmul The secret acum ceva timp. Tema in asta e oarecum similara dar totusi sunt si informatii diferite.

legat de carutz, eu am gasit cate ceva dar cred ca ma voi opri la cele pooloneze care am auzit ca sunt ffff bune si preturi senzationale
am gasit ceva aici
http://borowkasklep.pl/ARTE_3X3-93.html

weekend fain fetelor

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmen_80

Pai scoica o poti prinde doar in centura, daca vrei, iar baza isofix cred ca e necesara si la scaun. Nu stiu sigur, parca asa am vazut la peg perego. Baza la farmacia tei e 416 ron. 2 in 1 la ce pret gasesti?

Video monitor eu as vrea tot philips avent. Sau am vazut si la motorola unele simpatice. In jur de 1000 de lei.


35 sapt + Patrick Andrei
AMR 3 saptamani



Din cate tin eu minte la Inglesina si Peg Perego pt scoica erau 3 variante: sa o fixezi cu centura / o baza simpla / o baza isofix. Presupun ca e la latitudinea fiecarui parinte sa aleaga ce considera de cuviinta. Ca optiune personala as fi mers pe baza isofix, desi e cea mai costisitoare e si cea mai sigura.
La scaunele auto gr 0+ si 1, baza este incorporata in scaun, cel putin la Britax nu mai exista si varianta sa ii adaugi alta baza. Din ce m-am documentat e printre cele mai sigure. Oricum, iar e vorba de o optiune personala :). Mie mi s-a parut o varianta mai eficienta.

La carucior inca nu sunt decisa, sper ca pana nasc sa aleg si eu odata ca prea m-am sucit de 100 de ori.

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Pai nu renteaza scoica in scopul plimbarilor, mai ales din cauza timpului limitat de sedere a lui bebe in ea. Depinde si cat de mult mergeti cu masina doar voi cu bebe. Eu intentionez sa colind mult cu bebe la purtator.

Ioana cat inseamna in lei? Arata bine seturile.

Aruba, tocmai se uita si sotul la video monitoare. Motorola MBP 36 e ff ok. Iar pe reclama mascata//avertizare sau bestkids.ro e 1054 ron.

35 sapt + Patrick Andrei
AMR 3 saptamani

Mergi la inceput