Clubul "babelor" FIV-oase 39

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Balanta, nu mai ai mesajul sa il repostezi? Chiar era OK...
Lara, da, fac pana la urma imunofenotiparea la Babes, asta e, vedem macar cum iese, sper sa fie OK. Eu chiar am nevoie de bafta la intepat, ca cele mai multe asistente imi gasesc venele foarte greu.
Antonia, vroiam sa zic un mini cocktail de antibiotic+antiinflamator ...si ar merge si Prednison

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, eu am citit mesajul tau, chiar cred ca aici isi gaseste locul cel mai bine, din doua motive
1. Stiu sigur ca fiecare dintre babute vede in reusita altor fete greu incercate un motiv in plus de speranta, exemplul tau e fff graitor.
2. Din pacate aici sunt fete care au trecut prin fff multe incercari, si fiecare din ele constientizeaza ce lupta mare incepe si dupa momentul de fericire cu beta pozitiv

Si as mai zice doar din propie experienta ca dupa ce am pierdut prima sarcina o perioada am citit numai povesti ale unor fete care trecusera prin exp asta dramatica si apoi reusisera sa devina mame, a fost modul prin care creierul meu a inteles sa se pregateasca din nou de lupta.
Si voiam sa spun ca fiecare dintre noi trecem prin faze diverse, uneori suntem mai receptivi la experientele altora, alteori poate nu avem dispozitia de a empatiza cu ceilalti, insa eu cred ca daca macar pe o persoana a ajutat postarea respectiva (desi cred ca sunt mult mai multe) chiar nu trebuia stearsa. te imbratisez


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

din pacate, nu mai am mesajul. am dat back la browser de n ori, si nu mai e.
am avut senzatia ca am suparat pe cineva si am zis ca mai bine sa sterg

va multumesc oricum pt gandurile bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Balanta ...eu am apucat sa citesc mesajul tau si nu cred ca era ceva inoportun in el. Da, fiecare trecem prin stari uneori ciudate, insa stim cu toate povestea ta si prin ce treci si acum si cred ca fiecare dintre noi se gandeste cu drag la tine. flacaii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia_77 spune:

Alex, multam de sfaturi. Saritoare, ca de obicei :)
Mi-a trecut prin cap sa mai incerc tratamentul de atunci, a fost cu antibiotic Zinnat dar parca sa iau asa de capul meu...nici antiinflamator nu stiu care e mai indicat...


1 sarcina oprita in evolutie (9 sapt);
MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, PAI 1- 4G/4G homozigot;
Tratament preconceptie: femibion 1/zi; aspenter 1/zi, mgb6 1/zi; ctb 2/zi; q10 1/zi; acid folic 1/zi; vit e 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antonia_77 spune:

Va tin pumnii pt analize!

1 sarcina oprita in evolutie (9 sapt);
MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, PAI 1- 4G/4G homozigot;
Tratament preconceptie: femibion 1/zi; aspenter 1/zi, mgb6 1/zi; ctb 2/zi; q10 1/zi; acid folic 1/zi; vit e 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Antonia, Antonia, Antonia,
si eu sunt saritoare, doar ca uneori, imi mai sare si mustarul (dac-ai citit din urma, poate ai observat), motiv pt care ma regasesc uneori, in situatii conflictuale..de regula, imi sare mustarul, cand dau de insensibilitate, intoleranta, injustitie, indecenta, cu alte cuvinte, mai tot ce incepe cu "in"..(btw, ultima mostra, nu e mai veche de ieri, de la "unguroaice")..partea buna e, ca-mi trece la fel de repede, precum m-apuca..deh, temperamentul coleric (germana termenul ar fi "Hitzkopf")..
acum, am citit, de vreo 3 ori mesajul tau:
- prima data, mi-a venit sa am vazut rosu in fata ochilor citind: (...) prima data am ramas din prima incercare (...) mie nu-mi plac taraganarile astea (..) de ce sa mai pierzi inca 6 luni sa vezi daca merge fara tratament??? (..) ma gandeam prin ce clipe treceti...cunosc si eu, macar parte din acele clipe de durere... etc..
- a doua oara, am sarit pasajele respective si m-am concentrat pe problema ta..
- a treia oara.. am ras (sorry, nu m-am putut abtine) si m-am hotarat sa nu te ignor (acum, nu stiu daca te bucura, dar, anyway..)
conclud:
aici, pe topicul asta, gasesti, de regula fete greu incercate (exceptie sunt fete dragi, de mult "adoptate")..cand spun greu, ma refer la ani..ANI!!..nu saptamani, nu luni..ANI! ani de tratamente, ani de operatii, ani de investigatii, ani de injectii, de punctii si anestezii generale, de proceduri de mii si mii de euro..majoritatea fara succesul scontat! cuvantul "babe" din titlu nu se refera la varsta biologica..sunt aici fete tinere, intervalul e: 28/29 - 42/43..nu varsta le califica pt acest topic, ci nr de fiv-uri prin care au trecut, in speranta de a invinge infertilitatea (alt cuvant cu "in" pe care-l urasc..)..
acum, eu ma indoiesc ca, intelegi cu adevarat, drama si zbuciumul sufletesc al celor de aici..sau, ma rog, in masura in care eu as fi capabila sa inteleg, cum e sa ramai gravi' din prima incercare..iar apoi, nu-i putin strange, in aceste conditii, sa cauti empatie pe topicul celor mai greu incercate fete de pe forum??? nu inteleg prea bine, eu (par example) ar trebui acum, la o saptamana dupa al 7-lea beta < 1.2 (in urma a 3 fiv si 4 fet) sa gasesc puterea sa te consolez si sa-ti spun ca nu e mare lucru daca mai "pierzi" o luna?? ca nu s-antamplat si a doua oara, sa ramai din prima????...

va urma..

to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

..continuare:

pe de alta parte, ma gandesc ca, la urma urmei, nah, nu-i vina ta si sincer, cu foarte mici exceptii, imi place ce sau cum ai scris..pari smart si mie-mi plac oamenii smart, asa ca, ma bag la sfaturi/pareri vis-a-vis de problema ta:
- sa-nebunesc de nu, in ultimul timp, mai toata lumea, se-ntoarce de la dr. Albu cu diagnosticul de adeno..cred ca s-a specializat maxim pe partea astea..e destul de strange, dar, din celelalte simptome descrise de tine, hm, ar exista o mica/minuscula posibilitate sa fie asa..
-acum, diagnosticul de adeno e mai mult o prezumtie, 100% se confirma doar prin histerectomie..
-adeno poate fi focalizata sau difuza, ma gandesc ca la tine e vb de difuza (nu ai un chist mare in muschiul uterin)..in mod normal, sg optiune (pt cea focalizata) e cea chirurgicala..pt cea difuza, a primit sami o solutie (btw, "sfatul turcului" a venit dupa ani de SEU-uri, fiv-uri, fet-uri in tara si strainatate, in urma unui drum cu avionul la Istanbul si un cost de cateva sute de euro!! asta asa, ca si info)..
- histeroscopia e un BS!! in cazul asta..la HSC se vede endometrul si atat!! adeno e o inflamatie a miometrului (muschiul uterin)..se vede la US, la RMN..
- parerea mea, cere o a doua opinie pt confirmarea diagnosticului; daca se confirma stai pe-aproape, ca-i da sami de capat si adenomiozei asteia, pana la urma..
- intre timp, avand in vedere ca nu mai ai rabdare, dupa (!!) confirmarea diagnosticului, poti, desigur sa incerci o cura de antibiotice/antiinflamatoare/corticosteroizi/bromelaina (ananas) in speranta ca se-ntampla din nou minunea naturelle..
eu as mai adauga ca, la incercarile "au naturelle" doar 25% sunt sansele de reusita/luna (n-am zis eu, a zis un medic exceptional)..dupa 35 ani, aceste sanse scad, pt ca, cu cat ne apropiem de 40ani, 2/3 din embrioni sa aiba defecte genetice, de unde problemele (ex: SOE)..
- acid folic, neaparat, ca ai MTHFR hetero (nu e o problema de coagulare ci incapacitatea organismului de a metaboliza acidul folic)!! PAI-ul homo, nedovedit stiintific;
daca am omis o intrebare (btw, erau intrebari???), te rog sa revii..in rest, iti doresc succes

to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

MeAlex Eu merg la Favorit, ca e mai aproape. In lista mea initiala de la el, pe langa ce ai scris tu, mai aveam si DHEAS si progesteron. eu o sa imi mai scobesc unde stiu ca stau prost, nitel calciu si ma mai gandesc daca sa dau bani si pt o vit D, dar nu cred, de banii aia mai bine imi fac de cap la intalneala

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Lara, din moment ce ai putut citi mesajul de 3 ori, sa raspunzi detaliat, argumentat, nu esti colerica, eu te consider extrem de echilibrata.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput