Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

haideti la cafeluta fierbinte si aromata

la noi este urat, frig si ploua. sper sa se mai luineze mai tarziu.

deea rad singura pe-aici nu mai pot de ras esti asa comica cum ai povestit...
stiu ca poate nu-i de ras ce-ai scris tu acolo dar crede-ma ca nu ma pot abtine la ora aia erai pe net?

mandreeac ma bucur ca te-a lamurit dr cu mai multe chestii, este foarte bine sa stii. si ma bucur ca este mai bine Rares. deci trebuie avut grija si cum le curatam ochisorii, nasucul.... are 14 kg? vaiii ce mult. nu este prea gras pentru varsta lui?(sa nu te superi ca intreb) altii la 2,5 ani au 15 kg si sunt ok, de aia zic
ce grasunica are in burtica sora ta

ailed numai bunataturi ai papat ieri ia trimite si la mine niste capsuni si tortul de inghe...mmmm si din ala as manca. n-am mai mancat combinatia aia de care zici
vrei sa mai slabesti, ce-i cu meniul ala la tine?

cami aaaa..parca citisem ca pe Petra ai tuns-o am incurcat borcanele

bb_yasmi un raspuns frumos din partea sotului. tu de ce vrei mereu sa petreci fara copii? ii luati si pe ei si petreceti in 4, ca o adevarata familie

simona daca vrei masaj hai si tu diseara

irinuca ce bine de voi...la tara, la aer curat soacra gateste... cari si galeata si pe Daria? pai poti? las-o pe Daria mai in urma, vine ea incet. nu se tine dupa tine daca o lasi in urma?

rhynna nu stiu ce sa-ti zic, daca nu are nici un simptom din ce ai scris tu nu cred ca este cazul. dar daca tu stii ca a cazut rau, a plans mult....atunci mai bine mergi, asta ca sa fi tu linistita

madutza chiar, sa ne arati poze cu foisorul
mai bine ai merge la dr sa vezi, ca asa tot stai si te intrebi ce-o fi, mai ales daca nu-ti trece...

strumphitza cum a fost la intalnirea cu alehiam? hai ca-i gata expresso-ul, special pentru tine

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Neatza yasmy!
Si la noi e frig, dar macar numai ploua...Sper sa mi se usuce si mie rufele... ca stau de doua zile pe balcon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

roxy, da m-ai prins, cred ca am un pitic pe creier si am zis ca daca-i sotul plecat sa mai slabesc..., ca abdomene de cand cu durerea de ceza mai putin... dar ma apuc cu masaj si creme acum...
rhynna, si cu cazutul, cand am fost in octombrie cu Andra la spital ca se daduse carutul pe spate si vomitase fata, dr mi-a zis ca asa: ca daca plange dupa cazatura, nu vomita si nu e molesit copilul e oki. Parerea mea e ca e mai bine ca are vanatai, pb era daca se faceau hematoame pe interior..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fetelor, mi-au pus si mie paprika pe grila de programe si e o emisiune se cheama bunicutze dulci, cu bunicutze unguroaice care fac praji, si mai spun si cate un secret

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

fara suparare ..dar asa m-am "amuzat" (nu in sensul rau ci nostalgic!) cand am citit ce a scris rhynna...parca ma vedeam pe mine la primul copil.....eram nervoasa, parca nu o mai scoteam la capat uneori si cu mancarea/curatenia/joaca si plimbatul copilului + sa fiu mereu atenta la ce nazbatii face... ....dar de fapt zambetul era pt ca imi dau seama ca atunci era joaca de copil fata de acum cu 2 nu am intelegeti gresit ...nu ma plang, dar deloc!!!! atunci cand simt ca nu mai pot, cand imi vine sa "ma dau si eu cu fundul de pamant" vb lui somleac ma uit la ei si imi vine sa zambesc, ma cuprinde o fericire si ma gandesc ca ei nu au nici o vina pt starea mea, ca ei sunt doar la o anumita etapa a vietii de cunoastere, de curiozitate , cand au energie mai mare si aproape intotdeauan trece acea stare constientinzand acest aspect. sunt copii mei, mi i am dorit din tot sufletul, trebuie sa am rabdare, sa le zambesc si atunci cand sunt nervoasa, suparata si intotdeauna, DA, INTOTDEAUNA!!!! a doua zi o sa fie alta in care daca te uiti in urma vei zambi,vei realiza ca mai bine ai copilasi sanatosi si nazdravani decat doamne fereste.....

rhynna,
aaa si 2 lucruri-cheie:
1. organizarea timpului si a treburilor!!!
2. priveste ti copilul, analizeaza ce face, de ce face acel lucru-pt a atrage atentia, vei ajunge sa il cunosti atat de bine incat o sa iti fie mult mai usor sa il indepartezi de "prostiile" pe care spui ca le face si sa o antrenezi in anumte "jocuri" atunci cand tu ai treaba.
sper din suflet ca nu te-ai suparat pt ceti-am scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!

yasmi, stiam eu ca intr-o zi am citit dar nu am apucat sa raspund Nu am luat un proiect anume la foisor..le-am spus mesterilor cum vream noi sa fie si asa il fac Este de 3/4, nu are tabla deasupra ci acoperis bituminos maro, partea de jos de rezistenta este din stejar pt ca este ff rezistent lemnul, iar cea de deasupra este din brad. Le vom lacui in nuante diferite ca la final sa aiba aceeasi culoare. Stejarul care este mai inchis il vom da cu un las deschis, iar bradul care este mai deschis il vom da cu un lac mai inchis. Peretele din spate va fi inchis complet cu lemn, iar de jur imprejur vom avea niste balustrade cu stalpisori. Am sa pun poze cand va fi gata cu totul, adik cu tot cu floricele

delia, la bezelele au iesit f bune, temp am tinut-o mica intre 100-125 gr, si am tinut usa intre-deschisa la cuptor, au iesit bune, crocante. Ele in cuptor tb mai mult sa se usuce decat sa ce coaca. le-am tinbut 45 de min in cuptor. In schimb nu am stiu cum sa le pastrez..tb sa daau un search...le-am lasat pe bufet si de dimineata se inmuiasera si erau ca o guma

alexina, imi pare bine ca iti mai faci timp sa intrii si aici

mandreeac, hai spune-ne si noua tot ce te-au invatat acolo. cat ser tb, cum tb curatat nasucul corect? Pupam grasanul frumos , nu-l mai lau in brate asa des ca mai ai nevoie de coloana pt bb2 . Cristi la aproape 3 ani avea 14 kg

irinuca, ce tare esti cu mirositul florilor . nu o poti pune pe Daria in crucior cat timp hranesti "catelusii" ...daca nu iesi din raza ei vizuala? Noi la mama avem un ciobanesc german, si ii punem de mancare impreuna cu copii, ba mai mult si cristi si cata se baga in castronul cainelui sa-i dea sa manance din mana lor

rhyanna, exact dupa simptomele astea: moleseala, voma, ameteli stiam si eu ca tb sa te uiti atunci cand se lovesc puiutii la cap. Si stiam ca daca Doamne fereste a patit ceva, aceste simptome apar imediat dupa lovitura..in cateva ore, sau cel mult in ziua aia. A mea nu a avut nimic din astea

deea, cand ne intalnim cu viss, sa-mi aduci si mie un lastar din copacul ala care creste la tine in curte ca prea il lauzi

si apoi am citit postul irinei care cerea si ea o crengura din copac

roxy, si la noi e racorica..dar nu frig, mai da si cate o raza de soare..iar acum sunt cu geamul deschis la bucatarie si aud ciripit de pasarele galagioase

Fetele, Cata a mea are si a patra masea ..nu mai stiu daca am spus...acum asteptam cu nerabdare caninii si sper ca o perioada de timp dupa asta, sa ne linistim cu durerile de dinti

Va puuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

deci are juniorul meu o placere nebuna de a tranti de pamant tot ceare baterii inauntru ca sa zboare bateriile afara si se amuzaaaa....si striga "POC!POC!" si dupa aceea mi le aduce sa le pun la loc ca sa le poata tranti din nou

merg sa imi pun o jumatate de pahar de cu o felie de lamaie..ca asa simt nevoia de putina "placere mintala" moamaaaa oare ce e cu mine in dimi asta?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mada, super ca faci un perete de lemn, socara mea nu a facut si e un curent in choisc... ei bine vara e misto ca e mai racoare...
mai sa-i mai cer si eu Deeei o crengutza, sa fie lastarita , sa se prinda repede
sa va zic ca Andra a venit cu cutia de lapte( goala pe care a luat-o din cosul de gunoi) si facea niam-niam si i-am pus laptic din frigi la incalzit si a ras 200 ml laptic fara zahar sau cereale...intretimp a rasturnat tava pe care-i facusem sendvisuri mariei dimi...maduc ca poate n-aveam de lucru....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

delia, da, vreau sa fac ceva la foisor..nu stiu exact ce..ca sa-l si pot inchide cand vreau..dac aploua sau daca bate vantul mai tare... Sunt niste rulouri din lemn dar care costa ff mult..mai mult decat costa tot foisorul si nu-mi permit..in schimb ne-au spus mesterii ca ar mai exista si niste rulouri mai ieftine dintr-un material..sa vedem daca gasim si daca e ok la bani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

delia, da, vreau sa fac ceva la foisor..nu stiu exact ce..ca sa-l si pot inchide cand vreau..dac aploua sau daca bate vantul mai tare... Sunt niste rulouri din lemn dar care costa ff mult..mai mult decat costa tot foisorul si nu-mi permit..in schimb ne-au spus mesterii ca ar mai exista si niste rulouri mai ieftine dintr-un material..sa vedem daca gasim si daca e ok la bani...

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

mada am vazut aici la niste terasae in parc sunt niste "draperii " as zicem dintr-un fel de plexi, sau nu stiu cum sa-i zic care pe margine au material si se ruleaza si se prind pe interior vara, iar cand e vremea naspa le da drumul si izoleaza ff bine.

Mergi la inceput