Grupuri private

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Feedbackul vostru este de valoare si ne vom gandi la fiecare aspect in parte. Va rog sa aveti insa rabdare sa vedeti ce o sa va propunem inainte de a trage o concluzie. Ce pot sa va spun: nu exista nici o constrangere si cine doreste sa foloseasca forumul in forma actuala o poate face. In plus, asa cum am mai spus exista o sansa mare ca mesajele sa ramana in continuare deschise si numai informatiile suplimentare sa fie NUMAI pentru membrii grupului. Una peste alta.... rabdare...:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

IT are suficiente resurse ca sa fie ok pt. toata lumea...si pt.membrii si pt.cei ce doar citesc la subiect!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu am "descoperit" acest forum cautand o informatie pe care chiar am gasit-o aici. De aceea mi-am si facut pana la urma cont. Inca mai gasesc informatii utile urmarind anumite subiecte, chiar daca nu activez la subiect, imi foloseste experienta celor ce scriu acolo. Privind din directia asta, ideea cu grupurile private nu imi pare buna.

Daca ma gandesc la odisei si la faptul ca acolo lumea ajunge sa se simta ca la o sueta intre prieteni, poate ar trebuie inteles si punctul asta de vedere, insa un forum, prin definitie, nu mi se pare un loc bun pentru grupuri private ultra-securizate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

vin si eu sa spun ca grupurile private nu isi au locul pe un forum. poate doar ca fiecare "odisee" sau "scutec" sa aiba posibilitatea ca anumiti useri sa se inchida in grup privat, separat de subiectul principal. dar discutiile despre ce se "barfeste" dincolo vor incepe in cateva zile, pentru ca s-a mai intamplat de multe ori.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mai, eu veci nu am intrat la o odisee sau un club al scutecelor care nu ma privea.

Fetele a caror prestatie doreste a fi urmarita pt ca scriu chestii interesante, scriu chestiile alea pe la generale, cabinet psi etc. La Odisee si clubul scutecelor nu se discuta chestii generale. Daca dai cautare pe google dupa "probleme cu sinii si alaptarea" n-o sa te duca la clubul scutecelor, o sa iti dea rezultat un topic care discuta numai despre asta.

Pe mine chiar m-ar deranja ca cineva care cica ma "admira" si ar vrea sa stie ce mai fac, sa ma spioneze acolo, "in casa mea", in loc sa ma intrebe direct de sanatate.

Topicurile astea de la odisei si scutece au putina informatie "tehnica" si multa "umplutura": m-am enervat la job, copilul a facut un pirtzuletz, iar mi-a venit mucos de la gradinita....

Si nu cred ca e locul in care sa fie birfiti useri. Mint, uite ca si noi am discutat o data despre un user care "are intotdeauna dreptate" pe probleme de mamiceala, care la alte subiecte a intrat cu bocancii peste opiniile mele si a unor colege. Dar nu am schimbat tehnici de voodoo, ne-am varsat oful ca "moderatorii astia nu vad ce face??" si "ce daca se exprima civilizat, daca scrie asa ceva poate fi tolerata"? Acelasi gen de discutii ca si alea cu "moooaaammaaaaa, ce m-a enervat seful azi".

Nu stiu cum e la alte cluburi; noi mai discutam si despre chestii personale, probleme de familie, un sot mocait, o soacra autoritara... de ce sa expunem lucrurile astea?

Mie chiar mi se pare ca odiseele si cluburile de pampersi sunt grupuri de discutii, care imbraca cumva forma forumului - aici ne-am intilnit aici ne-am cunoscut, aici browserim dupa informatii pe topicuri dedicate. Orice INFORMATIE legata de copii se regaseste deja in topicuri dedicate, mai condensata si mai usor de accesat.

PS Am scris la mesajul asta muuult, printre treburi de serviciu. Asa ca imi cer scuze pentru...eventuala incoerenta



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dragilor, parerile voastre sunt foarte importante pentru noi!
Bine a spus Andacos, DCul este asa cum este pentru ca e altfel decat alte optiuni de pe internet. Noi nu copiem pe altii (desi altii ne copie) - dar ne dorim mult sa evoluam in directia ceruta de useri si de dorintele lor e-sociale. Asadar, va ascultam parerile despre grupuri private cu mare interes.



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu de asta iubesc DC-ul pt ca e asa cum e !
Pt grupuri/grupulete exista FB-ul ...
E parerea mea.

Pisigri, eu de multe ori am fost foarte placut surprinsa sa mi se scrie pe pm dupa ce am scris in grup si mi-a picat bine
Adica cine scrie pe forum stie ca oricine poate citi, atat mambru DC si cat nemebru.

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sensurile grupurilor private - asa cum eu cel putin le-am perceput ca si idee de acum mai bine de 3 ani ar fi urmatoarele:
1.Nu este obligatorie existenta unui grup privat
2.Daca exista nu inseamna ca se va dezvolta
3.Asa cum ati sesizat exista multa informatie nontehnica care in prezent este tratata ca si oricare alta informatie
4.Volum mare de date din care eficiente sunt mai putine
5.Administrare greoaie
6.Existenta naturala si intruziuni nedorite pe grupuri/afinitati

...
ar mai fi.

Existenta si functionalitatea tehnica a unui grup privat semideschis ar putea duce la:
1. Selectarea naturala/functionala a informatiei cu continut de informatia fara continut
2. Administrarea mai buna a informatiei nontehnice prin delegarea functiilor catre un administrator de grup care este agreat de acel grup(lider de grup) si este nonmoderator DC
3. Diminuarea intruziunilor nedorite a oricarei relatii deschise intr-un grup semideschis subgestionat de adminsitrator de cont(grup)
4. Apartenenta utilizatorilor care au aceleasi afinitati la un grup specific.
5. Flexibilitatea parasirii unui grup de catre orice utilizator dar controlat la aderare
6. Cresterea responsabilitatii de grup si dar restrangerea acesteia al nivelul grupului tinta si a liderului de grup.
7. Fiind semideschis - accesul la informatie (citire) este posibil chiar daca nu esti membru de grup.

Asta vad eu asa mai rapid.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

m-am intrebat si eu daca ar fi oportuna 'FBizarea' DC ului

clar nu, FBul pt mine e superficial, greoi in organizarea informatiei
desi gasesti de toate pt toti si pe cine vrei si nu vrei

DCul cred ca are alte pretentii

Pot insa mentiona cateva dintre aspectele pe care mi le-as fi dorit de'a lungul timpului aici

1. posibilitatea incarcarii unei poze in corpul unui mesaj, imagine care sa fie vizibila pentru membrii DC (de ex cum e varianta cu youtube ul, care nu stiu de ce mie nu mereu imi functioneaza)
2. posibilitatea ca atunci cand exista o coeziune intr-un grup...sa zic 20 de persoane cu preocupari comune / sa poata solicita - un lider de grup, in numele tuturor - 'privacy' pe un anume subiect.
Nu orice subiect / ar tb stabilite cateva teme gen: "divort", "pb in cuplu", "loc de injurat seful, soacra' etc ... teme vis a vis de care fetele poate isi doresc sa ceara pareri si nu doresc sa fie chiar publica pb lor.


in rest prefer DCul asa cum este el




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

extragerea premiilor



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

[quote]citat din mesajul lui ADMIN

Eu de exemplu citesc zilnic"ce gatim astazi?"desi n-am scris niciodata acolo!Ce fac daca fetele care scriu zilnic vor decide sa devina grup privat?

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


Intri si tu in grup.

Dar nu stiu ce ar putea fi atat de privat si secretos la retete de dovlecei umpluti, de exemplu.
Mai nasol e la odisei, cand fetele uneori pun poze cu micutii, alteori isi varsa diverse ofuri, despre serviciu, despre familie etc. Unele evita asta, insa altele nu si de aici uneori consecintele neplacute listate mai sus.

Mergi la inceput