Grupuri private

Grupuri private | Autor: pisigri

Link direct la acest mesaj

Hop si eu cu o intrebare/sugestie/idee.

Fac parte dintr-un grup de mamici de la Clubul scutecelor; ne-am adunat de pe vremea sarcinii, ne-am intilnit - unele dintre noi - in viata reala cind bebelusii aveau aproximativ 6 luni. Mai vorbim la telefon; au mai disparut dintre fete, au mai aparut persoane noi. Toate bune si frumoase.
Am ramas acum un grup de, sa spunem, 20 de persoane, care scriem macar o data pe saptamina. Suntem un fel de familie, asa ca mai bodoganim sefi nervosi, asistente medicale ciufute, vecini care au parcat aiurea, cunostinte care isi altoiesc copiii etc etc.
Pe rind, mai multe dintre noi am avut surpriza neplacuta de a descoperi ca subiectul nostru este citit din umbra si de mai sus-numitii sef, asistenta, vecini si colegi. Nu e o surpriza placuta, mai ales ca "taxarile" pentru acest gen de "imprudente" vin cind nici nu te astepti, si habar nu ai ce te-a lovit.
Mai punem poze cu odraslele, o vacanta, un concediu, o aniversare etc. Ne-am facut noi albumele "mai private", am incercat sa dam linkuri mai degraba pe mailul comun decit pe forum, dar tot mai scapa cite ceva. "Problema" este faptul ca aici ne-am cunoscut, aici ne simtim "ca acasa".

Intrebarea este: nu s-ar putea ca, la solicitarea grupului respectiv de la fiecare "club" (odisee, etc), accesul la discutii sa fie cumva restrictionat?
Solicitarile de aderare, sa le spun asa, pot fi trimise unuia dintre userii care posteaza acolo, sau si mai bine, userului comun care deschide capitolele noi. Asta ca sa rezolvam situatia ipotetica "m-am inscris ieri pe forum, am un copil de 3 ani, eu de ce sa nu ma pot alatura unui grup?"
Desigur, moderatorii ar avea acces la postari, desi inclin sa cred ca ce conflicte apar in sinul acestor "familii" se rezolva tot "in familie", nu cred ca se modereaza cine stie ce pe aici. Reclamele, linkurile etc, oricum sunt filtrate automat, nu de catre moderatori.

Va multumesc !

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Functionalitatea pe ca o ceri este aproape gata. Mai avem de facut ceva teste si urmeaza sa o lansam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Admin, multumesc pentru raspuns. Sunt curioasa cite dintre grupuri vor apela de fapt la aceasta optiune...
Tocmai vroiam sa sterg subiectul, si nu din cauza "lipsei de promptitudine" a raspunsului...



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ADMIN

Functionalitatea pe ca o ceri este aproape gata. Mai avem de facut ceva teste si urmeaza sa o lansam!


Care vor fi principiile care vor sta la baza cearii acestor grupuri?

Eu de exemplu citesc zilnic"ce gatim astazi?"desi n-am scris niciodata acolo!Ce fac daca fetele care scriu zilnic vor decide sa devina grup privat?

Pentru ca banuiesc ca functzionalotatea asta va fi pentru totzi cei ce citesc,indiferent ca-s mambri ai forumului sau nu!

Mai am intrebari dar ma grabesc!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Excelenta idee.

Andacos, acum sa nu-ti inchipui ca tot DC va deveni un grup privat.
Sa asteptam rabdatori functionalitatea si regulile s-apoi punem si intrebarile.

Important este ca DC-ul tine cont de doleantele si ideile utilizatorilor.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Eu cred ca functionalitatea asta va fi implementata doar pe la 'odisei..', unde in general este un grup mai restrans de membri ce scriu constant la subiecte ce se intind pe ani de zile.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu cred ca functionalitatea asta va fi implementata doar pe la 'odisei..', unde in general este un grup mai restrans de membri ce scriu constant la subiecte ce se intind pe ani de zile.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


suuuuuuuuper!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Functionalitatea pe scurt:

In versiuna 1 grupurile vor avea: album de poze, calendar de evenimente, mesajele grupului, Linkuri utile, Stirile grupului. Dupa prima versiune esta la latitudinea voastra sa cereti functionalitate noua.

Propietarul grupului va putea:
- sa adauge moderatori
- sa modereze mesajele
- sa modereze pozele
- sa modereze membrii grupului
- sa seteze conditiile de securitate (ce pot sa faca membrii care nu sunt in grup)
- sa mute grupul la alta categorie
- sa transfere grupul altui propietar

Moderatorii grupului vor avea functii de moderare mai restranse.

Calendar:
- mai avem de schimbat cate ceva si sa mai facem cateva teste
- cam in 3-4 saptamani speram sa dam acces primelor grupuri care sa testeze versiunea BETA
- dupa aceea are toata lumea access

Puncte inca OPEN:
- inca nu am hotarat daca mesajele grupului vor fi sau nu publice celor care nu sunt in grup (oricum se vor putea citi macar titlurile lor). Restul informatiilor se vor putea securiza cu posibilitatea de acces numai pentru membrii.
- daca aveti sugetii de ultima ora le putem lua in considerare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

pai normal ar fi...sa nu fie publice...daca nu-s in grup


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

spre exemplu pe FB-grupurile functioneaza in 3 moduri

-DESCHIS:unde grupul e vizibil tuturor, plus membrii si postarile

-INCHIS: grupul e vizibil, membrii sunt vizibili, postarile nu-trebuie sa fii membru.

-SECRET:grupul nu e vizibil, deasemenea nici membrii sau postarile, daca nu esti in grup.


la primele doua poti cere "join in "...tu, caci sunt vizibile, la cel secret trebuie sa fii adaugat de un membru, musai.


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Si daca e cineva care vrea sa citeasca acolo cere sub o identitate falsa (sa zicem ca e chiar asistenta de care se vb in prima postare, care intra cu un nume nou, ca fiind mamica unui copil de varsta copiilor de la topicul la care vrea sa intre, spunand ca acum a descoperit subiectul si vrea si ea sa intre in grup) intrarea in grup?

Mergi la inceput