Grupuri private

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Am precizat ca fiecare lasa sa se stie despre sine atat cat vrea si nu-l deranjeaza.

Edit: ai sentimentul ca daca iti vad poza si am aflat intamplator cu ce te ocupi, asta pentru ca nu te-a deranjat sa furnizezi informatiile astea oricui de pe forum, te cunosc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. In timp(mai lung sau extrem de scurt) multi utilizatori isi publica (uneori fara sa realizeze in ace clipa) informatii care ulterior le catalogheaza cu un anumit grad de intimitate. Acum nu exista decat varianta (e problema ta, cine te-a pus, eu?). In plus poate ca eu Marius sunt dispus sa iti spun tie glimmer si Laurei anumite informatii cu un anumit grad de confidenta, poate vreau sa va aflu opinia simultan poate si Laura doreste sa iti afle opinia sau raspunsul meu dat tie, dar eu nu vreau sa discut cu Gigel sau cu altcineva. Pot? Acum nu.
2. Faptul ca tu nu stii cine sunt nu prespune ca nu exista un numar de utilizatori care stiu cine sunt sau chiar ma cunosc. Nu pot sa reduc experienta ta la nivelul ca nu ma stii pe mine ca fiind regula. Trebuie tinut cont ca multi utilizatori se cunosc sau ajung sa se cunoasca sau.... sau... deci trebuie privit in ansamblu. Facilitatile si/sau regulile sunt gandite pentru mediul DC nu pt un caz particular.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Chiar daca am vorbit la persoana I, de fapt nu ma refeream numai la mine, ci la toti cei care pot accesa ce ai scris la semnatura, daca ii intereseaza.
Oricum, sincera sa fiu, nu am nicio problema cu gruprile. M-a deranjat intr-un mod pe care nu-mi doresc sa-l aprofundez aici ideea ca cei care citesc ce se scrie pe la diverse subiecte sunt niste ciudati preocupati de problemele intime ale oamenilor, (de fapt asta fiind principala motivatie a grupurilor), cand de fapt una din "calitatile" forumului este ca poti capata un anume fel de, sa-i spun asa, "experienta benefica" din experienta altora. Chestiuni gen fisuri anale, ragade, hemoroizi si altele asemenea care s-au pomenit aici, e drept ca afecteaza niste parti anatomice mai intime, dar chiar pot constitui subiect de "delectare"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Teoretic cel putin cred ca este dreptul privat al celui care scrie daca doreste sau nu doreste sau in cer masura doreste ca informatia postata de ea sa aiba un anumit grad de confidenta. Singura intrebare care a mai ramas din punctul meu de vedere este "in ce masura exista o astfel de varianta disponibila". Acum nu exista(inca) - dar si aceasta problema s-ar rezolva prin aceasta facilitate pentru cei care ar utiliza-o din acest punct de vedere. Dar tot repet si ma repet ....
Aparitia acestei facilitati nu presupune vreo obligatie. Este o posibilitate care va fi folosita de cei care vor dori.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu inteleg ce spui, doar ca nu sunt de acord. Nu cu grupurile, ci cu ceea ce spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Raman la intrebarea : de ce ar trebui X Y si Z sa caute solutii de comunicare in alta parte?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Pai nu cuata ,pentru ca solutziile exista si chiar sunt alicate in 99% din cazuri(vezi odisei,grupuri de prieten pe FB)!Ei au acces deja si folosesc alte forme de comunicare private,DC-ul nu le-ar aduce nimic in plus si nimic nou!

Daca totul se reduce la numarul de membri()(ca eu sunt mai naiva asa si cred ca scopul noputazilor ar fi altul decit traficul mai mare),incercatzi sa facetzi forumul privat,macar o anumita perioada de timp,sa vedetzi voi cum se intorc"oitzele ratacite"si cum creste numarul de membri!

Bineintzeles ca apoi putezi pune conditzii ,"oirzelor ratacite"si membrilor care se inscriu!

Ma rog,e o idee,deci mai bine un DC privat decit grupuri private!Asta nu va duce la cresterea traficului!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui marius

Raman la intrebarea : de ce ar trebui X Y si Z sa caute solutii de comunicare in alta parte?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Pai nu cuata ,pentru ca solutziile exista si chiar sunt alicate in 99% din cazuri(vezi odisei,grupuri de prieten pe FB)!Ei au acces deja si folosesc alte forme de comunicare private,DC-ul nu le-ar aduce nimic in plus si nimic nou!

Daca totul se reduce la numarul de membri()(ca eu sunt mai naiva asa si cred ca scopul noputazilor ar fi altul decit traficul mai mare),incercatzi sa facetzi forumul privat,macar o anumita perioada de timp,sa vedetzi voi cum se intorc"oitzele ratacite"si cum creste numarul de membri!

Bineintzeles ca apoi putezi pune conditzii ,"oirzelor ratacite"si membrilor care se inscriu!

Ma rog,e o idee,deci mai bine un DC privat decit grupuri private!Asta nu va duce la cresterea traficului!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit


ce vrei sa spui acolo?



Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@andacos:
Categoric nu se pune problema DC privat. Ideea ta nu a fost si nu va fi aplicata. Daca se dorea privatizarea DC se aplica altfel. Dc a fost si ramane un forum public fara taxe.

Nu am inteles nimic din "oite ratacite, conditii care sa fie puse" samd...
Problemele de natura traficului nu au cazut niciodata in grija nici unui utilizator iar nu inteleg despre ce trafic vorbesti. Nu cred ca a ridicat nimeni din administratie vreodata problema traficului. Singurele situatii din 2002 incoace cand se discuta de traficul DC a fost in general cand utilizatori importanti revendicau ca fara ei traficul DC se va duce spre zero.
Vad ca ai reluat ideea mea ca in prezent, multi membrii DC utilizeaza cu succes solutii de comunicare in grup privat oferite de alte cai de comunicare (YM, facebook etc) stiam asta este firesc, deci nu faci decat sa imi reconfirmi ca existenta si unei astfel de solutii de comunicare si pe DC ar fi putea fi utilizata si agreata de mebrii DC.
Ca tu sustii ca daca ar exista si pe DC nu ar fi utilizata de membrii comunitatii DC ca nu ar fi ceva nou pentru ei samd, Ok ti-am inteles opinia, eu sunt mai optimist sa cred contrariul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

In ecuatie mie mi se pare ca nu e bun ceva...nu stiu ce da`ceva nu e bun....intuitia imi zice mie ceva,(nu ca ar conta ce zic io)..sa se aplice chestia asta doar la odisei?Unde la un moment dat se schimba informatii confidentiale?

Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce sa se aplice?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput