Grupuri private

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui SimonneL

Fratilor, ma simt ca la o sedinta de proiect privind user rights level , groups , credentials si asa mai departe. Imi pot inchipui nu stiu cate levele de access si complicatii ca sa ajungi la gradul de rafinare dorit si sa te logezi fix la ce doresti si sa te vada si sa vezi doar ce doresti, sau se doreste. E OK dpdv IT, dar speram ca macar aici unde sunt decat mama sau ma rog, altceva decat la serviciu , sa scap de astea si sa aflu si sa impartasesc infprmatii care ne intereseaza fara filtre. E doar o opinie, ca multe altele


Nici chiar asa. Totul e mai simplu. Eu pot sa discut simultan in privat cu tine cu Rufus si cu Ioana adica sa discutam noi trei simultan intre noi off line. Asa am decis noi trei ca vrem sa facem se mai pune problema daca tehnic este sau nu posibil. Aceasta facilitate tehnica se mai numeste si grup privat fiind format conform exemplului dat de mine din trei utilizatori. In aceasta discutie nu poate sa intervina Gigel pentru ca nu este membru al acestui gruo de trei persoane convenit de cele trei persoane. Cei trei doresc sa discute doar ei intre ei. Daca insa vine si Costel si ar dori sa participe la discutie va exista posibilitatea aceasta daca cei trei sunt de acord insa acordul va fi dat de un lider de grup probabil initiatorul grupului sau cel desemnat. Acesta va fi responsabil pentru grupul respectiv ca si un fel de moderator de grup. Nu are nici o legatura cu moderatorii actuali.




Si Costel de unde stie daca vrea sau nu sa intre in grup, daca nu vede ce se discuta acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In general Costel este invitat de Ionel - acesta din urma stiind ca exista afinitati intre el si Costel sau mai mult fiind o discutie in care sau din care Ionel sau alti "covorbitori" din grup sa aiba un interes informational. Ideea de baza este exact aceasta asociere directa voita intre trei sau mai multi utilizatori pe baza acelorasi afinitati si interese de grup limitat reprezentand acordul lor de vointa. In plus asa cum spuneam ar exista si o forma de organizare la nivel de grup gestionata de insasi liderul de grup si care este altul decat moderatorul de pe sectiunea publica.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Aaaaa, deci e numai pe baza de invitatie... Costel, daca e un necunoscut, un nou-venit, nu poate sa se apropie de vreun grup. Trebuie sa arate ce poate mai intai, sa face ceva "tumbe", sa capteze atentia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu, gresit. Asa cum spuneam Costel si cu Ionel si cu Gigel cunoscandu-se intre ei si avand subiectele lor comune decid sa discute aceste subiecte comune lor intr-o discutie privata care difera doar prin numarul de participanti comparativ cu functia PM care este in prezent implementata. Este mai degraba un PM de grup insa si cu caracteristici specifice.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Pai de unde se cunosc Ionel si Costel, daca, asa cum am zis, Costel e nou-venit? Si poate Costel ar fi si el interesat de discutie si e baiat bun, dar daca nu il stie nimeni sa-i faca si lui o invitatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este destul de clar ca in orice forma de comunicare virtuala legaturile dintre doi sau mai multi utiizatori se stabilesc in principiu in timp, dupa o perioada de timp asa a fost si este si in prezent. Compatibilitatile relationale intre doi sau mai multi utilizatori nu se stabilesc instant sau este putin probabil. Nu este relevant sau important in cate timp X stabileste o legatura cu Y si Z, sau daca X este compatibil cu Y si Z, aceste legaturi se stabilesc intr-un mod oarecum natural. Intrebarea este daca X si Y si Z au sau nu au posibilitatea de a discuta doar intre ei daca asa doresc ei de comun acord. In prezent nu exista aceasta posibilitate pe DC - solutia oferita fiind doar X cu Y sau Y cu Z, insa nu X cu Y si cu Z simultan.
In cazul in care il luam pe Costel in prezent - baiat bun venit recent si ar dori sa discute in PM cu Ionel, exista probabilitatea ca Ionel sa nu fie dispus (cel putin la inceput) sa dea curs mesajului privat a lui Costel - motivatiile fiind diverse. Poate nu il cunoaste, poate nu il place, poate... n'are chef.
Similar putem extrapola pentru un grup mai mare de 2 persoane - 3 -4 -100 principul ramane acelasi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nici eu nu pricep asta ,zau.

Iar mi-a aparut mesajul dupa al tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Mie nu mi se pare ca aceasta chestiune ar functiona neaparat in slujba afinitatilor care s-au creat pe forum. Pentru ca, la fel cum se formeaza afinitati, se formeaza si antipatii si cred ca mai degraba acestea vor fi luate in seama. Eu am convingerea ca 99% dintre grupuri s-ar forma avand la baza faptul ca unii useri sunt deranjati ca oricine de pe forum le poate citi mesajele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Marius...nu cred ca la privarea a ceva ce e deja privat, respectiv PM, ne referim....ci la cerinta initiala a a autoarei, de privare a topicurilor/odiseelor....sau na, eu cel putin la acea cerinta ma raportez....si userii care au scris, nu vad de ce o tot dai inainte cu privarea PM Grup....chestie nerelevanta din punctul meu de vedere, pt ca asa cum nu ma intereseaza ce vb X cu Y in patrticular, tot asa nu ma intereseaza ce vb X cu Y, Z, X....atata timp cat nu afecteaza functionalitatea topicurilor/odiseelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Eu inteleg problema lui andacos, dar trebuie sa recunoastem... daca Ionel si Costel vor sa vorbeasca in particular, vor vorbi - fie ca o fac pe forumul asta sau pe altul, pe facebook sau pe YM.

Nu vad profitabilitatea pentru forumul DC in a avea discutii ascunse, poate doar pentru a evita migrarea userilor deja inregistrati.

Mergi la inceput