Vrem caine. Ce ne sfatuiti?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Laura eu din experienta noastra de 20 de ani de casa la tara recomand cu cea mai mare caldura maidanezii

Noi avem doua bucati, care ne-au adoptat ei pe noi, fiind de fapt caini de pripas. Femela (acum sterilizata) a fost cainele scolii pana si-a gasit prostii, cum zice maica-mea, iubeste cu disperare copiii si ani de zile dupa ce s-a instalat la noi pleca la ora 11 la scoala sa-si ia "cornul si laptele". Acum e batranica si cam reumatica dar latra si alearga inspaimantator pe langa gard cand trec oameni, carute, tractoare. Ca talie e cam cat un lup, cu par mediu si aspru si se descurca de minune si iarna si vara, sta doar afara.

Cu al doilea ne-am capatuit asta primavara, e urat, negru, mai mic de statura, cu par scurt, mascul, Shrek il cheama. Desi nu pare inspaimantator, face toti banii, capseaza la gioale fara sa muste neaparat, tot satul ii stie de frica. Impreuna cu Mitza, cateau cea mare, fac o echipa foarte buna, 'a mare latra si impresioneaza prin statura si 'al mic vine si capseaza la manseta pantalonilor

Totusi, secretul securitatii la tara nu sunt cainii si nici camerele de supraveghere ci locuitul acolo, cu cainii dezlegati tot timpul (chiar daca se mai culca prin patrunjel ), lumini exterioare si garduri inalte, prinse la baza in beton.

Noi avem casa la tara din '88, abia cand s-a mutat mama permanent acolo nu ne-au mai calcat hotii, in rest ne-au furat de 3 ori gardul (pana l-am prins in beton si i-am pus in partea superioara si 4 randuri de sarma ghimpata, deci are cam 2.6 m inaltime). Sunt atat de inventivi hotii ca doar locuind permanent acolo, cu cainii slobozi si gard de puscarie ii tii in frau, din pacate



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

In primul rand, buna ideea cu cainele!
In al 2 lea rand, pentru incepatori, pentru cei care nu au mai crescut un caine si nu au experienta cu ei NU as recomanda in niciun caz rase precum: rotweiller, ciobanesc caucazian, ciobanesti mioritici, ciobanesti germani. Pot fi cei mai echilibrati si de incredere caini, dar in mana unui stapan neexperimentat pot fi niste bombe cu ceas.
Caini impresionanti ca aspect, foarte buni de paza si de incredere 100% cu copiii sunt: mastiff-ul englez, bulmastiff-ul, mastino napoletano si, desigur, cainele pe care l-am avut eu, dogue de Bordeaux. Daaar acestia au alte dezavantaje, necesita ingrijiri speciale, in general traiesc foarte putin, sunt predispusi la torsiuni de stomac (sau entropion, in cazul lui mastino), suporta greu caldura chiar daca au parul scurt, deoarece sunt brahicefali. Dar cum spuneam, acestia sunt superbi (sau ma rog, de gustibus), fac infractoru' sa se scape in pantaloni doar cand ii vede, sunt de incredere cu copiii.
Husky-ul e un caine rece, nu prea se ataseaza el de oameni, este un caine cu tendinta de a-si lua lumea-n cap, de a evada, sare gardu', o taie...
Labradorul si retriever-ul sunt dintre cei care servesc infractorii cu o cafea si-i invita la o joaca cu freesbee
Un caine care sa indeplineasca mai bine conditiile tale mi se pare ciobanescul belgian, mai ales "specialitatea" Malinois: sunt usor de dresat (printre cei mai folositi in politie), rezistenti, de incredere. Nu au o talie foarte impresionanta precum alti ciobanesti sau molosoizii, dar sunt excelenti pentru paza.

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Sotul meu ar vrea un ciobanesc elvetian alb, asa :

http://rasedecaini.com/wp-content/uploads/2009/11/ciobanesc-alb-elvetian-011.jpg


Asta cum vi se pare?



<hr noshade size="1" />
Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Buna !

Dupa cum spuneam in titlu, vrem caine . Problema mare este ca nu stim ce fel de caine sa alegem pt a fi bine. cainele il vom lua cand ne mutam la casa cu curte, deci nu e spatiul sau locul de plimbare o problema. Eu vreau un caine de talie mare, care sa imi apere si curtea, dar care sa fie si foarte jucaus si prietenos cu copiii. Vream un caine care sa fie cat mai putin predispus imbolnavirilor, care sa reziste la iernile de aici, dar si la 30 de grade din mijlocul verii.
Problema cea mai mare ar fi ca nu avem experienta, nu am mai avut caine, nu stim cum ar trebui sa il dresam (dar putem gasi un dresor in oras, care sa ne ajute), cum sa ne comportam cu el.

Idei?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Ciobanesc carpatin
-este suficient de mare, desi nu e in categoria uriasilor, ca sa impresioneze
-face paza nativ exceptional, nu ai ce sa il inveti/dresezi la capitolul asta
-este extrem de devotat si loial familiei
-se comporta exemplar cu copiii
-este un caine linistit, nu il apuca alergatul din senin, scormonitul, evadatul
-nu necesita atentii speciale, doar periat in perioadele de naparlire
-nu mananca mult, nu este usor de tentat cu mancare
-este foarte sanatos
-rezista la frig foarte bine
-rezista la cald foarte bine
-complet neprietenos cu strainii, deci va trebui sa ii faceti un tarc sau sa il legati cand intra lume straina in curte si sa instruiti respectivele persoane sa nu se duca la el, sa ii vorbeasca, sa puna mana pe el exclus, sa il trateze cu ignore pur si simplu
-poarta o veti tine in permanenta incuiata ca sa nu va trezeti cu cineva neinvitat in curte si cainele sa fie liber, ca e bai mare

iata standardul rasei: http://www.carpatin.info/standard.html

Cum se comporta cu copiii vezi in poza de la statusul meu. Fetita mea a crescut cu cainii mei, de fapt as spune ca e sora lor.

Avand in vedere ca nu ati mai crescut caine pana acum, eu ti-as recomanda femela. Fac paza exceptional de bine, dar sunt ceva mai docile.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Prea multe conditii simultane. Nu exista o rasa de caini(din cate stiu eu) care sa le indeplineasca cu succes chiar pe toate cele scrise de tine.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Ba da. Carpatinul. Am eu.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

golden retriever ? din descrierea de mai jos, pare a fi foarte apropiat de ce cautati voi

http://ro.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


la originile lui e caine de vanatoare, nu de paza
e bezmetic si bezmeticeala lui poate pune in pericol copiii, gen trantit ca nu se uita pe unde alearga/merge
mananca mult, e usor de tentat cu mancare
trebuie sa ai nervi buni...

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Visul meu este sa ii iau Pisilincai un cane corso, femela, cenusie . Dar deocamdata asteptam cuminti, efectivul de animale e si-asa prea mare.
Nu stiu insa cum rezista la frig. Eu am salvat o catea din aceasta rasa, avea cam 3 ani cind am luat-o, a stat la mine un an, acum sta la cea mai buna prietena a sora-mii, de 1 an de zile imparte casa si cu un bebelus. Este un ciine extraodinar, dar citind multe despre rasa pe site-urile crescatorilor din strainatate (pt ca in RO din pacate nu am gasit nici un crescator care sa dea informatii complete, ei vor sa vinda marfa no matter what si indiferent ce se intimpla cu ciinele ulterior), am ajuns la concluzia ca un mascul nu prea ni s-ar potrivi, cica sunt f teritoriali, f voluntari si f greu accepta ca nu sunt masculul alfa in haita. Si daca sunt dispusi sa isi recunoasca rolul de "beta", la alta litera a alfabetului nu vor sa treaca :)))



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Cane Corso nu rezista foarte bine la frig. Sunt total nerecomandati persoanelor fara experienta, destul de greu de manageriat chiar si de persoane cu experienta.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Si mie imi plac cainii astia mari si puternici (cum e ciobanescul de orice fel sau rottweiler-ul), dar mi-e teama ca neavand experienta deloc, nu vom sti cum sa reactionam daca devin agresivi. Mi-e teama sa nu imi atace copiii sau prietenii ce ne-ar putea veni in vizita, si ei avand cam toti copii.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



cu familia, un ciobanesc nu va fi niciodata agresiv, cu prietenii care vin in vizita e alta poveste
daca sunt obisnuiti ai casei si il obisnuiti cu ei de mic ii va trata la fel ca si pe voi, in mintea lui vor fi familia lui extinsa si se va bucura maxim cand vor veni
alti straini nu accepta sub nici o forma
deci mare atentie cum il formati, asa il aveti
daca vrei un caine de paza nu poti spera sa fie prietenos cu toata lumea, ala nu e caine de paza
un caine de paza, ma refer dintr-o rasa de paza, este suspicios din natura lui, de aia si face paza atat de bine
la polul opus sunt cainii de vanatoare, cainii de companie, care, asa cum spunea cineva, iti invita hotul la o cafea si il pot cel mult inabusi sub multimea pupaturilor
deci daca vrei caine de paza, iti iei si niste masuri de precautie pentru eventualii straini care iti intra in curte

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Sotul meu ar vrea un ciobanesc elvetian alb, asa :





Asta cum vi se pare?



<hr noshade size="1" />
Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



e frumos, dar daca tot suntem in Romania, de ce sa nu ne promovam rasele nationale, mai ales ca se potrivesc manusa cu ce iti doresti

stiti ca avem 4 rase nationale de ciobanesc romanesc distincte?
ma refer la
1-ciobanesc mioritic, standard: http://caini-ham.ro/descrieri/02molosi/16mioritic.htm
2-ciobanesc de bucovina, standard: http://caini-ham.ro/descrieri/02molosi/22ciobanesc%20de%20bucovina.htm
3-ciobanesc carpatin, standard: http://caini-ham.ro/descrieri/02molosi/19carpatin.htm
4-ciobanesc corb, standard: http://www.ciobanesticorbi.ro/standard.html

caini care sunt perfect potriviti climei si reliefului nostru, si, de ce nu, temperamentului nostru.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Labrador

Amelia se distreaza cel mai tare cand trece Alka pe langa ea si o loveste cu coada (nu stiu daca stii, labradorii sunt "setati" sa dea din coada non-stop).

Si spre surpriza mea (stiam ca nu sunt caini de paza), s-a invatat dupa maidanezii de pe strada si latra de mama focului cum se apropie cineva de poarta. Violenta ei e nula, dar "impresia artistica" e majora, mai ales ca e si ciocolatie, deci mai amenintatoare - intrebarea invariabila e "nu musca?"



Mergi la inceput