Vrem caine. Ce ne sfatuiti?

Vrem caine. Ce ne sfatuiti? | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Buna !

Dupa cum spuneam in titlu, vrem caine . Problema mare este ca nu stim ce fel de caine sa alegem pt a fi bine. cainele il vom lua cand ne mutam la casa cu curte, deci nu e spatiul sau locul de plimbare o problema. Eu vreau un caine de talie mare, care sa imi apere si curtea, dar care sa fie si foarte jucaus si prietenos cu copiii. Vream un caine care sa fie cat mai putin predispus imbolnavirilor, care sa reziste la iernile de aici, dar si la 30 de grade din mijlocul verii.
Problema cea mai mare ar fi ca nu avem experienta, nu am mai avut caine, nu stim cum ar trebui sa il dresam (dar putem gasi un dresor in oras, care sa ne ajute), cum sa ne comportam cu el.

Idei?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Prea multe conditii simultane. Nu exista o rasa de caini(din cate stiu eu) care sa le indeplineasca cu succes chiar pe toate cele scrise de tine.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

bun paznic si foarte prietenos cu copiii este boxer-ul, noi avem

insa are parul foarte scurt si il tinem in casa, desi avem curte.
Doar vara sta afara...iar cand e prea cald, iar nu-i bine, ca nu poate respira .

are dreptate marius, greu de gasit asa cum doriti voi.

Un singur sfat ti-as da cumpara de la crescator serios, caine cu pedigree !

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

golden retriever ? din descrierea de mai jos, pare a fi foarte apropiat de ce cautati voi

http://ro.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pt copii eu recomand bichonul. Cat rezista acest caine la pupaturi, nu cred ca rezista altul, e cersetor de atentie si iubire :-) Insa e de tinut in casa.

Laura,
orice ati alege, incearca sa cumperi, chiar daca te va costa bani in plus, doar si numai caine cu pedigree. Doar asta iti va garanta rasa si sanatatea patrupedului !!!

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

un ciobanesc (eu visez ciobanesc mioritic de ani de zile), ar fi ok?

Sau unul din rasele de caine-lup?

La Golden Retrivier ne=am tot uitat si noi ...



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cand am zis sa reziste iernilor nu m-am gandit ca va sta afara si daca sunt -25 de grade. Nu in sufragerie, dar intr-un hol sigur il bagam sa doarma cand e prea ger. Aproape de casa este Bistrita si un lac de acumulare. Deci va putea beneficia si de balaceala libera. Eu ma tot uit la Terra Nova, dar cred ca sunt 'cu capul'

szivarvany, bishonii sunt ca niste papusi, sigur le-ar placea copiilor, dar eu vreau sa am si un pic de baza ca macar latra si sperie cat de cat daca sare careva gardul 'neautorizat'.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cum ar fi acestia?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EYfLTnH2lW4

In afara de apetitul deloc neglijabil.... sunt perfecti.
Dar nu indeplinesc anumite criterii specificate de tine.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

o idee buna ar fi sa discuti si cu un medic veterinar, atat pentru recomandari privind rasa, cat si pentru a gasi un crescator serios...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Cum ar fi acestia?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EYfLTnH2lW4



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


o, daaa .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca ar fi cei mai potriviti pentru zona voastra si pentru ceea ce doriti. Intrucat va creste de pui pe langa voi - atasamentul fata de toti membrii familiei va fi 110%. Le trebuie spatiu dar aveti din cate am inteles. Insa nu uita ca au un debit la mancare deloc neglijabil. Dar nu sunt deloc sensibili, este o rasa foarte puternica, nu necesita toaletare speciala desi sunt bine blanosi sunt foarte rezistenti la bolile comune (ceea ce nu exclude vaccinarea), rezistenti la frig, insa nu suporta caldurile excesive. Nu sar la oameni (in conditii normale) dar sunt extrem de teritoriali si impun respect prin impozanta staturii lor(greaban). Sunt foarte puternici si intuitivi. Pot fi dresati insa nu dresaj de tip "circ" ci comenzi sonore simple si specifice. Media de viata este 9-11 ani.
Succes!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput