Vrem caine. Ce ne sfatuiti?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Laura, sunt 100% de acord cu boticelina, daca vrei un caine rezistent indiferent de conditii, sanatos si iubacios, alege un maidanez simpatic si adopta-l!

Despre rezistenta nu e nevoie sa comentam, ca pe strada rezista, nu? Iar sanatatea e mai buna decat a cainilor da rasa, care dupa atatea si atatea imperecheri selective cam au sensibilitati (diferite, in functie de rasa, dar au!).

Si unde mai pui ca, bonus, ai salvat o viata, fie ea si de caine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

parintii mei au avut o femela schnautzer urias nemaipomenita.
latra doar cand trebuia, dar era f era impunatoare.
a fost lasata libera din prima zi si cu oamenii din curte era foarte blanda si civilizata. intelegea imediat si cum e cu musafirii, nu a creat niciun moment dificil, dar nici nu intra nimeni in curte fara sa fim noi in preajma. M era f mic atunci si ea ii pazea carutul iar el ii scotea limba afara din gura si o examina.
eu clar asta o sa-mi iau cand ma voi muta, dar voi sta mult cu ea si o voi educa. a mamei pazea puiul proaspat jumulit fara sa-l atinga, iar in gradina de legume mergea numai pe carare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Cred ca daca as fi in locul tau, as merge la un adapost si as adopta un maidanez tanar, bine legat, frumos, sanatos. Ti-l livreaza gata castrat.
Exista (la acesti caini) un mare atu (pe care l-am aflat de la o prietena de familie, care a adoptat o catelusa): sunt deosebit de recunoscatori.
Fericirea pe care le-ai oferit-o, este intoarsa inzecit; cateaua de care spun se comporta ca o pisica, este protectoare, se uita dupa ochii stapanei sa ghiceasca orice intentie. Am crezut ca e o nimereala...mi-a explicat un doctor ca majoritatea sunt asa, el plaseaza multi caini care uimesc stapanii prin comportamentul lor.
Cat despre rezistenta, capacitati...sunt demonstrate din plin pe strada.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Va multumesc tuturor pentru pareri!
Concluzia principala ar fi sa mergem pe o rasa autohtona : ciobanesc sau maidanez romanesc .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

mie imi plac tare mult ciobanestii de Berna, sunt atat de frumosi...
http://www.zooland.ro/Ciobanescde_Berna-4131.html

Sunt caini de talie mare, cu par lung, jucausi, inteligenti, mari, impunatori.

Si mai nou observ o moda cu beagle, dar astia sunt de distractie mai ales, nicidecum pt paza, sunt pline parcurile de puiuti, cel putin in Bucuresti.

Noi am avut o... tomberoneza, 14 ani, a murit acum 7 saptamani, la bloc stam la et 4, am iubit-o enorm si eu si copiii, desi cu copiii ea nu era foarte civilizata.
Si acum parca o aud prin casa si mai ales nu imi vine sa cred ca nu latra nimeni si cand venim acasa, cand bagam cheia in usa e liniste

Oricum orice v-ati lua mare grija cu copiii, catei sunt imprevizibili mai ales rasele recunoscute ca fiind mai agresive (ca baniesc ca din cele agresive nu va luati), eu una nu mi-as asuma acest risc cu tot dresaj.



Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am avut o maidaneza gasita si crescuta de la 3 saptamani pana pe la 7 luni - Sara.
Am dat-o cand a terminat de ros toti peretii (mare pramatie astepta sa nu ma uit eu).
A devenit cea mai performanta gasitoare de trufe in padurile din jud. Bihor. Am fost intrebat de frati/surori de-ale Sarei. Pauza nene! Eu am recuperat-o de pe strada cu scandal desigur, dar apoi... lacrimi multe. Desteapta fata Sara asta. Fiind o adevarata lady crescuta sanatos, a avut o blana neagra atat de lucioasa incat spuneau ca parca este o nutrie. Nu am avut probleme cu ea, exceptie faptul ca a trebuit sa renovez peretii .

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatru spune:

Eu am un cocker spaniel, are aproape 7 ani si o fetita de un an si 4 luni. A crescut superb langa el, domnul blanos e bagaj de anticorpi, asa ca fetita mea a racit o singura data pana acum.
Eu cred ca daca vrei caine de curte, poti sa faci orice alegere iti doresti, de la una extravaganta, la una de suflet.
Ai grija totusi sa nu cumperi un pui, caci o sa ajunga intr-un fel sau altul in casa, apoi in dormitor, apoi in pat, ca in cazul nostru si al multor altora... Toti puii, indiferent de rasa sunt adorabili si e greu tare sa le rezisti

Numai bine!

Mergi la inceput