Vrem caine. Ce ne sfatuiti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

exact ce-a scris pisigri vroiam sa sugerez si eu, luati o femela, sant muuult mai maleabile

Boxerita mea e alfa cu alti caini, in general cu puii sau alte femele se da mare sefa. Si asta cam de la 18 luni, inainte de asta incasa la greu de la maidanezi.
Cu noi este super-blanda, poti face orice cu ea.
Avem si pisica...

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Laura, eu am avut corcitura rottweiler-dog german, minunat, one-of-a-kind, insa a mostenit si sensibilitati, si a murit la 7 ani de torsiune de stomac . Pe cat de impunator, frumos, atasat, blajin si tolerant este dog-ul, pe atat e de sensibil, si intotdeauna frange inimile familiei de care se desparte mereu mult prea devreme.
Asa ca as ramane la rottweiler, care e rezistent, bun paznic, bun babysitter, si chiar daca e considerat dominant, este foarte stabil, psihic si emotional, un excelent pazitor al legii, sa zic asa, eu personal il consider un caine pe care te poti baza cu adevarat.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si mie imi plac cainii astia mari si puternici (cum e ciobanescul de orice fel sau rottweiler-ul), dar mi-e teama ca neavand experienta deloc, nu vom sti cum sa reactionam daca devin agresivi. Mi-e teama sa nu imi atace copiii sau prietenii ce ne-ar putea veni in vizita, si ei avand cam toti copii.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

laura, ar trebui sa verificati un pic si ce spune legislatia in privinta raselor de caini pe care NU ai voie sa le detii sau care trebuie sa iasa pe strada neaparat cu lesa si botnita (gen pitbull).

mai stii ce vecini nimeresti ? sa nu-ti faca vreunul o "bucurie"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Succes cu mutatul.
Daca vrei cu latratul si un yorkshire ar fi bun ca face un zgomoooooot.
Inainte sa iei documenteaza-te cat mai mult in privinta raselor ca mai tine si de temperamentul cainelui (vezi exemplul cu rottweilerul) sau cum i-a facut crescatorul. Asta apropo de ideea de mai sus cu Cesar Millan, stiu ca e controversat, aia cu energia mare si mica nu sunt de acord. Legat de energie, cainii observa comportamentul uman, ei citesc limbajul corpului, dar ca sa iei un caine cu energie mare sau mica nu sunt acord si sa zic de ce: a mea e Vizsla maghiara, e de vanatoare, pointer (pontator?) nu am intalnit caine care sa o intreaca la viteza si energie. Noi mergem hiking prin padure sa zic 5-6 mile, ea acopera dublu suprafata pentru ca alearga in multe directii ca asa e natura ei de vanatoreasa. Breeder-ul care il are pe tatal ei spune ca el face cainii sa fie activi pe teren si cuminti in casa. Asa e si a mea. E vanator pe teren si o lenesa in casa. Rasei lor pe aici li se spune "velcro" ca le place sa stea cat mai aproape de stapani (eventual in poala), pe afara cand se departeaza intoarce capul sa vada unde suntem. Nu e caine de paza ca si Golden Retriever, dar mai latra si latra tare.

Orice caine si-o ia in cap daca nu e educat, si depinde ce inseamna educatie pentru fiecare. Spre exemplu eu nu am lasat-o niciodata sa se suie pe canapele (acum nici nu mai incearca), altora le place sa stea cu catelul langa ei. Dresajul e acelasi pana la un punct, gen invatat cu pipi afara, sa faca comenzi sezi, jos, sau sa mearga in lesa fara sa traga etc, dar la un moment dat trebuie sa fie cumva pe specificul cainelui, exemplu cum e al lui Amonar (daca ai citit subiectul) are nevoie de o mana ferma, a mea e moale daca ridic vocea la barbata-miu ea se duce in cusca crede ca zbier la ea.

Parerea mea, ia un caine care sa fie family friendly, bun cu copiii, chiar si un maidanez. Cred ca lupul este o rasa care poate fi dresat in orice directie si de paza sa fie si cuminte si cred ca sunt si buni cu copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

de Husky ce zici, nu-ti plac ?

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu pentru curte + copii as alege intre ciobanesc mioritic/carpatin , ciobanesc german ,labrador si ... un maidanez mare.

Uite ce-am gasit: un "calculator" sa gasesti rasa ideala ,poate n-ai dat inca de el: http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/selector#

Avea unchiul meu pe vremuri la tara un caine ciobanesc (il trimiteau la munte o mare parte a anului,cand urcau cu oile la stana),dar nu cred ca era rasa pura , cred ca era ciobanesc + oarecum maidanez cum sunt o gramada pe la munte. Era cainele meu preferat ,ff bland si prietenos cu copiii ,cel mai cel Alerga vara cu noi prin padure, sau iarna noi ne dadeam cu sania el alerga la vale pe langa noi Cred ca unul d-asta ar fi ideal.In locul tau,chiar m-as duce la o stana din zona si as cere un pui
Cam ca asta arata cainele ala
http://mercador.ro/oferta/ciobanesc-carpatin-IDbgNw.html dar parca avea parul ceva mai lung (nu chiar ca la mioritic).
Chiar tin minte ca ma miram cum mancam copiii prin jurul lui - inclusiv copii mici - frate-meu,verisori,copii mici din vecini si odata nu s-ar fi intins sa le ia mancarea din mana cumva desi erau la cativa cm de el.Daca il serveai,lua,daca nu ... nu! Mie nu mi se par defel agresivi ciobanestii romanesti. De cate ori urcam pe munte sau pe unde mai erau turme cu cainii aferenti, inca le alergam in cale, ii fluieram (spre disperarea maica-mii lesinata de frica),majoritatea veneau iute si erau ff prietenosi. Imi amintesc ca si in "luna de miere" stateam cu sotu' pe iarba la Sinaia la Cota 2000,cu vreo 4-5 ciobanesti primprejur pe care ii hraneam cu ... prajituri ramase de la nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B
a mea e moale daca ridic vocea la barbata-miu ea se duce in cusca crede ca zbier la ea.

Mortal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Laura, nu ti-as recomanda golden pentru protectie. De latrat latra, dar sa te protejeze pauza. Noua dresorul din state ne-a zis ca un golden nu se dreseaza cu mancare. Astia sunt niste nehaliti de cand se nasc, intra hotul si ii arunca o bucata de mancare, goldenul e prietenul lui, probabil ajuta pe hot sa-i deschida si poarta spre masina la plecare cu sacul plin de bunatati.
Eu am golden retriever si nu fac fata la frig, dar mai ales la caldura.
Iar in casa sa-l tii nu e usor deloc, problema majora e parul, astia naparlesc ceva de speriat in sezon, iar in afara sezonului tot lasa par.
Acum a mea goldenita naparleste, nu ma intreba, stau cu aspiratorul in mana si de doua ori pe zi.
Plus ça au ceva probleme de sanatate daca sunt hraniti numai pe mancare boabe, urechile in special, respiratia e urat mirositoare, blana la fel, hotspots (probleme de piele). Noi am avut un golden si a fost hranita numai cu boabe Hill`s, la 5 ani a murit de leucemie, o tona de bani la veterinar cu anumite probleme, si avea pedigree, adusa din Anglia.
Acum goldenita asta noua de 1,5 ani hranita exclusiv pe mancare cruda, carne,oase si organe si e ok inca nu am mers la vet, si asta are pedigree. Cel putin din observatiile mele dintre cele doua diete. Nu sunt impotriva boabelor din comert, fiecare face cum stie mai bine, noi am ales varianta asta, si pot spune ca nu e ieftina la buget.

Ca rasa protectoare ti-as recomanda jack rusell terrier, am o femela in varsta de 7 ani, e ok ca si paza, poate prea ok, ca trebui sa o bag in cusca daca imi vine cineva in vizita, asta pana se calmeaza si realizeaza ca nu e un pericol pt mine musafirul.
Dar, rasa asta nu e recomandata pentru copii de pana la 8 ani.
M-am gandit ca e ok rasa asta pt voi, iarna daca e prea frig si ei fiind mici ca statura pot sta in casa fara sa ocupe loc prea mult, ori sa-ti darame cu coada cana de ceai de pe masa de cafea cum face goldenul cand trece cu coada.
Alta rasa care rezista cat de cat la frig afara e ciobanescul german, dar trebui dresat, mai ales daca sunt copii prin zona lui. In casa nu e convenabil, au un miros aparte oricat ar fi de spalat.
Ciobanescul mioritic/carpatin ar rezista la frig, dar e tortura pt el vara in caldurile din Romania. Din amintirile mele din vacantele petrecute la bunici in Bicazul Ardelean vara nu era asa de calda ca in Bucuresti de pilda, poate rasa asta rezista vara in Piatra Neamt.

Nu cred ça ai sa gasesti o rasa de talie mare sa se simta confortabil ori la frig ori la caldura, mai ales la caldura, ca de frig improvizezi cumva cusca lui sa-i fie bine, in schimb vara nu ii poti instala aer conditionat in cusca.
Sper sa gasiti catelul mult dorit si multe amintiri frumoase cu noul membru al familiei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Va multumesc din suflet pentru toate sfaturile si parerile! Legat de caldura, vara nu e ca in Bucuresti. Vara trecuta au fost numai cateva zile cu peste 30 de grade. Avem in curte un nuc care va tine umbra buna. Nu cred ca va fi foarte rau vara. Am vazut ieri un ciobanesc mioritic in oras, dus in lesa de o doamna, tuns scurt, frezat frumos, numai pe cap avea parul lasat mai mare. Probabil e si asta o solutie la cainii mai latosi.

haski ne plac si noua, sunt foarte frumosi. Am vazut cativa prin oras, dar stiu ca sunt destul de sensibili, predispusi la tot felul de boli.

Monica, multumesc pentru link! Am mai gasit si am mai completat chestionare de astea care sa ne ajute in gasirea compatibilitatii cu o rasa sau alta. Pe asta nu, dar il vom face sigur .

Unul din vecini are 2 catei ce par ceva corcituri de bishon. Fac un scandal cand trecem pe langa gard, de zici ca rup totul in cale . Insa Bianca mea si-a bagat mainile amandoua prin gard (spre disperarea mea in prima faza) si s=au prezentat gudurandu-se la mangaiat imediat. Alt vecin are un ciobanesc german frumos.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput