Clubul "babelor" FIV-oase 31

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Neatza fetele! Ce mai faceti?

Fetele am si eu o intrebare.... eu ieri am fost la dr Strohmer care m-a sfatuit fara doar si poate sa fac Fiv, mi-a zis sa am grija la ce dozaj de stimulare mi se va da pentru ca sunt predispusa la hiperstimulare eu avand ovare polichistice ( nu mi-a zis protocolul care ar trebui sa il urmez deoarece nu am avut amh-ul) m-a sfatuit sa incep cu AC..... si intrebarea : este careva dintre voi care are ovare polichistice?, m-ar interesa ce protocol ati urmat ca sa imi fac si eu o idee despre ce este vorba.

Sa aveti o zi frumoasa!


Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
3 Inseminari nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

bonjour
Miky, si eu am ovare poli,,,si am o doza mai light ptr stimulare.
AMH nu prea te ajuta in situatia asta, e pan la cer, in afara limitelor,,,deci pan la urma te ghidezi tot dupa FSH si Estradiol, asa orientativ... baftaa!

ptr toate domnitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui jaguar

bonjour
Miky, si eu am ovare poli,,,si am o doza mai light ptr stimulare.
AMH nu prea te ajuta in situatia asta, e pan la cer, in afara limitelor,,,deci pan la urma te ghidezi tot dupa FSH si Estradiol, asa orientativ... baftaa!

ptr toate domnitele


Multumesc mult de informatie!


Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
3 Inseminari nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Fetelor...offtopic...m-i s-a busit semantura, nu mai sunt acele linii orizontale de separare si imi scrie aiurea...ce sa fac sa o repar?


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans

Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 5 1/2 sapt (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011), a 3-a sarcina obtinuta IA oprita din evolutie la 4 1/2 sapt[/purple]

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1500mg,Clexane 2x0,3/zi[/size=1][/font=Tahoma]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aadina, scuze ca raspund abia acum, dar ieri nu am citit aici (am avut o zi proasta, cu contractii de la 5 dimi, cu 2 drumuri la dr-i - ceea ce pt mine e f mult, ca statul in picioare, mersul, ma omoara - am burta tot o contractie...); ca sa nu mai zic de pesimismul unuia din dr-ii de ieri care ne-a zis natural ca o sa mi se rupa membranele in curand - doar ca deh, el nu a auzit de col dinamic, etc.
daaaaaa, pai el e un cititor in stele si stie el ce va fi cu sarcina mea. asa nu-mi plac dr-ii astia care te descurajeaza! eu sunt de principiul: daca am o sansa, ma agat de ea si lupt pana la capat. mie imi plac dr-ii care vin cu solutii si nu cu lamentari. gata, m-am descarcat .
e ok sa faci si o fiola de agolutin pe langa utro. nu iti face rau mult progesteron. tu chiar ai deficit. si eu fac agolutin in perioada asta, cate o fiola/zi (pe langa cele 600 mg utro) ca sa imi potoleasca uterul asta contractil.
despre soacra, si eu sunt de acord sa stie cat mai putine lucruri . asa fac si eu cu a mea, ii spun cat mai putin cu putinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Merci Balanta,of prin cate mai treci si tu.Sper sa fie bine in continuare.
Aseara am facut fiola intreaga. Acum am venit de la Iasi, am facut din nou eco si repetat beta.
Am ajuns la 8, si dragul de doctor, a venit la 12, cica era in operatie, dar nu am inteles de ce nu m- a chemat la cabinet, si a vrut sa vin la spital. Tot nu-i place, zice ca nu arata bine. Acum sa vad si beta.Luni vrea sa ma duc din nou,dar bineinteles nu -mi da nimic in plus. A zis ca si prog injectabil mi l-a dat de gura mea, pt ca am fixuri .asta noapte sangerarile s-au oprit, azi au reinceput,dar parca de 2 zile sunt mai slab cantitative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Aadina, cred ca progesteronul injectabil isi face efectul si mai sangerezi putin pentru ca ai facut efort. Ti-a zis daca a mai crescut?


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello girls.
ce faceti???

m-am intors de la turci aseara.
am muuuuuuuuuuuuuulte sa va povestesc.

acum ma duc sa fac ceva sa mancam...azi am avut o zi super full...sunt in picioare de la 6,plecata din casa de la 7.
am fost pana la ora 14,00 OFERTANTA la Bursa Locurilor de Munca...am vorbit ca televizorul si inca imi trec prin fata ochilor cohoarde de oameni.
iar dupa ce mancam tre' sa mergem sa facem ceva aproviionare la unu din magazine...si acolo avem voie sa aprovizionam doar seara dupa ora 21

asa ca nu stiu cand o sa am timp sa va povestesc....dar am multe sa va povestesc.

va pup





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

offff Balanta sper sa fie dr.ala un idiot si sa fie bine,sa te apropii cit mai mult de termen
Adina eu in trat. de sustinere am avut 50 mg.progesteron pina in saptamina 12 de sarcina,te astept cu beta,tin pumnii
Sami cum fu la turci? hai cu raportul
fetelor,pe unde sinteti, ati plecat deja la mare ?

c`est la vie,pas le paradis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

am venit la povesti.
am sa va rog sa nu ma intrebati de aristica pentru ca nu va pot dezvalui desprea ea atata vreme cat si-a dorit sa ramana "anonim" acest Fiv.
o sa va povesteasca ea daca o sa considere ca vrea si poate.

cum sa povestesc???o iau cu inceputul:

la dus am mers cu Turkish Airlines.
au aeronave foarte misto,cu fotolii din piele,comode si neinghesuite.
pe fiecare fotoliu gasesti un puisor de perna si deasupra in locul pentru bagaj sunt paturici foarte subtiri.
la decolare ne-au dat cate un pachet cu 20 de gr. de alune de padure.
dupa ce am ajuns la altitudinea de croaziera ne-au dat sa mancam:o felie de friptura rece de curcan,o felie de cascaval,una de branza,2 felii rotunde de rosie,2 de castravete,2 masline verzi,o chifla cu cereale,un pachet de crackers de 16 gr,un unt mic,un gem mic,o salata de fructe proaspete,ceai,cafea,apa,sucuri.
am si eu 2 placeri maxime:sa-mi dea de mancare "mocca" in avion si sa cumpar pe bonuri de masa la supermarket.
am ajuns la ora anuntata-7,30 eram in sala de asteptare si....ioc sofer de la Acibadem sa ma astepte.
am luat la rand de 2 ori tot randul de oameni care stateau cuminti cu foi in mana pe care erau scrise diverse nume si nu am gasit numele meu.
am sunat la Liliana...pauza...n-a raspuns.
la ora 8 m-a sunat Liliana....si la ora 8,10 a aparut soferul de la Acibadem.
traficul este infernal in Istanbul ,nu se respecta nicio ora de intalnire prestabilita si scuza universal acceptata e ...."you know,traffic"
ma rog....
de la Ataturk pana la Hotel Nova unde am fost cazata am facut cam o ora si jumatate.
hotel Nova si clinica sunt in partea asiatica a orasului,aeroportul Ataturk este in partea europeana,asadar daca vreti sa ajungeti mai repede de la aeroport la hotel optati pentru aeroportul Sabiha care este in partea asiatica a Istanbulului.

va urma




Mergi la inceput