La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (146)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Inainte de culcare trebuie sa spuna si moldoveanca din mine ceva

Cred in solutii personalizate pentru fiecare caz, nu in solutii universale!
Noi am ales co-sleeping-ul pt ca ne place, pentru ca ni se potriveste, desi la inceput motivul a fost reprezentat de trezirile repetate pt tzitzi. Acum nu vrem altfel.
In primele 2-3 luni, Daria se foia mult si intre noi, dar mai mult la ea in patut. Acum doarme neclintita, se foieste doar cand vrea sa se trezeasca sa manance.

Avand in vedere ca mananca 200-400ml de lapte pe noapte, nu cred ca ar fi o solutie sa-i dau ceai sau apa. E clar ca ii este foame. Iar ea nu este pufoshica, are 8600gr imbracata.

Asta este reteta care ne-a adus echilibrul acum. Nu stiu ce va fi intr-o perioada viitoare.

Si sa va spun cateva din regretele mele mai ales din primele 6 luni din viata de mamica: regret ca nu am luat-o pe Daria mai des in brate atunci cand plangea "ca sa nu se invete".
Regret ca nu am descoperit mai devreme de 6 luni babywearing-ul si ca am plimbat-o cu caruciorul.
Regret ca nu am cumparat patut de lemn care sa permita co-sleeping in conditii de sigguranta inca din primele zile.
Regret ca am plans si ca mi-am batut capul ca venea momentul sa o intarc si ca eu nu voiam (pe la 7 luni). Credeam ca intarcarea e un proces foarte dificil care va dura cel putin jumatate de an, cu plansete din ambele parti. Ce naivitate din partea mea!

Acestea sunt alegerile mele, dar nu i le-as sugera ca fiind mai bune decat altele, unei mamici pe care nu o cunosc foarte bine.

Acum ma pot duce la culcare linistita.
Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

off topic

ama, daca aluatul se lipeste de mana la framantat cu ce este recomandat sa il framanti cu putin ulei (de masline folosesc eu) sau cu faina????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

`na seara!!!

iaca si eu oleak online pana ma bag la nani, am pus prichindeaua la nani mai devreme azi un pic ca era cam obosita si se mofturea acum e in lumea viselor o urmez si eu acusi numa sa scriu vreo doua vorbe

catank da ce busy esti hai ca noi te mai asteptam pe aici intr-o pauza de cafeluta ceva Ioana e delicioasa , ca de fiecare data

Yvyana , asa-i ca nu iti vine sa crezi ca e o sclifosita la mancare psicoata asta a mea la ce faclcute are cred ca de la tzata masii le-o fi facut asa mari pufoase multumim de laude, nu le meritam pe toate

Lidia off ... multa sanatate va doresc si sa ii treaca repede Dianei foarte tare dr ta

Cami , m-am gandit la voi azi da numa nu am apucat sa mai intru sa si scriu dupa amiaza ca nu vrei sa stii cate mi-a facut piscoata azi ca a trebuit sa stam in casa ca a turnat cu galeata afara si nu am putut sa o scot deloc nu mai pot sa fac nimic , ca o pierd juma de minut din ochi si ea deja face o prostioara multa sanatate va doresc si sa va treaca bolile astea de nu va mai slabesc

ally cum adica nu este bagat in seama ?? pai ma superi? eu toata ziua ii arat piscoatei baiat frumos cu ochii dulci si carlionti si tu acum ii arati alte fete ? eh... de asta-mi esti ? trebuia sa spui de la inceput nu ai vazut ca am si lasat mesaj sub pozele cu masina , sa faca bine sa puna benzina si sa ia calea spre Londra

Delia mi-e dor de tine, dar sa stii ca te iertam daca lipsesti, ia si te odihneste, asta-i cel mai important sanatate multa

Mary, da stiu, pe la munte pe acolo daca nu e juma de sat nas la nunta nu e bine de aia fac aia bani multi la nunta ca juma de sat sunt nasii si restu de juma invitatii deh neamuri, cumatri, veri, frati, surori... ma bucur ca a dansat Scufita rosie pe melodia de am lasat link, mai sunt ele multe care ii plac, poate iti mai arat maine cateva

roxy, vin cum s anu ? daca faci espresso de ala bun , garantata 100% apar te mai uiti seara la desene cum faceai in sarcina ?

yasmi multumim ti-am dat mesaj pe mess, cred ca nu esti online

Gata mi-a expirat timpul la butoane, ma duc la si apoi sa strang perna in brate ca am un somnnnnnnnn

Noapte buna

PS: Alina06 lipseste de ceva vreme , sper ca e ok si burtica la fel am sa ii dau eu un sms maine sa vedem ce face

Mada hai ca azi si ieri nu ai butonat mai deloc, foarte ocupata sau suparata?





_

Busy biscuit
Gaza la soare
De ziua mea
Jucarii pentru copii
Maimutel printre maimutici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

cami_antonia - da, Nati papa singura majoritatea meselor. la supita si uneori la iaurt o mai ajut, dar deja si la iaurt a inceput sa se descurce singurica.

eu ii dau fructele ca atare si ea le mananca simple. cand era mai mica ii faceam pireut, dar am renuntat la asta de pe la 7-8 luni

in legatura cu durerile de burtica - eu stiu ca fructele nu se combina cu nimic altceva pentru ca provoaca gaze (fructele se digera mai repede, restul ramane nedigerat si fermenteaza). daca observi ca o doare burtica, incearca sa nu mai combini fructele, mai ales cu cereale si lactate. nu renunta la ele, ar fi pacat :(

Yasmi da, ok, iti inteleg si accept punctul de vedere, doar ca eu nici macar nu discutam despre beneficiile co-sleepingului ci pur si simplu ii raspundeam Irinei la intrebarea despre cum dormim noi acum.
Nu vreau sa intru in discutii despre asta sau despre cat de periculos este pentru alaptare intarcarea nocturna, cred ca deja de acum fiecare stie cel mai bine copilul, doar ca nu imi plac pozitiile astea categorice.

Dupa cum spuneam, eu accept ca pentru voi este mai ok asa. Nu sunt impotriva modului in care doarme familia ta. Tu de ce esti? :) (intrebare retorica, legata de formularea din postarea ta trecuta)

La Nati i-am tuns deja o data bretonul, pe la 8 luni ca avea cateva fire lungi care ii intrau in ochi. Acum macar are breton mai des si egal :) nu vreau sa o tund de tot, dar am cateva fire exagerat de lungi ;)))




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Yasmi faina. Prea multa grasime in aluat poate duce la o coaja "prajita". Adauga treptat si doar pudrat, sa nu pui prea multa. Si neaparat framanta intre adaugari - ii trebuie putin sa inceapa sa absoarba umezeala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

hello!

reusesc si eu in final sa va scriu, v-am mai citit ziua dar timp de raspuns nu am avut.

yasmi, si eu sunt de aceeasi parere cu tine Distactie placuta maine cu prietena !

ama, nu deranjezi pe nimeni si nu tb sa iei personal ce a spus yasmi, ea a spus ca e "total impotriva" referitor la copilasii ei, nu la ai altora. Oricum referitor la mancare tu ai avanatajul ca Natalia nu a fost niciodata slabuta, dar atunci cand iti vezi copilasul slabut si fara mare pofta de mancare se schimba situatia. Nu mai ii dai legume sa le morfoleasca, nu te feresti de lingurita ci te bucuri de fiecare dumicat care ajunge in stomacelul lor. Nati cate kg mai are?
Asteptam sa pui aici poze cu Natalia

cami, ce de peripetii ati avut la mot. Bina ca s-au rezolvat toate! Astept plicul oricand poti tu

lparpala, da eu ii dau fructe dimineata si am inceput sa nu i le mai dau pasat, ci cubulete. Am sa-i tot dau, cat timp le va mai manca cu placere. Cat despre eco, depinde de ecograf si de ochiul ecografistului. Mie la 11 sapt mi-a spus ca 90 % este fetita si asa este La 15 sapt este definitivat sexul bebelusilor.

alehiam, ce faci? ai intrat asa scurt? cum mai e la job?

yvy, felicitari pentru reusita somnului de noapte

ina, felicitari pentru bilantul de la dr. O sa merga repede ai sa vezi. In general copilasii mai slabuti mers mai repede decat cei grasuni Pestele mie imi place sa-l fac la cuptor..parca fiert isi pierde din gust

Mary, la fix cu ploaia, sa cresca gazonul Wow 30 de nasi? si de lasatul secului la care merg? sau ajung la fiecare de 2 oti in viata?

roxy, trimite si la noi putina ploaie (fara furtuna ) ca pana acum nu a dat pic de ploaie si ma bazam pe ea sa nu mai ies la udat gradina

delia, ma ingrijoreaza "tonul" mesajului tau. De ce ai tensiunea asa mare? Sper sa-si faca efectul tratam si sa-ti revi repede. Intra sa ne spui cum te simti

ally, mare "gagicar" fi-tu...de Cata a mea a uitat?

catank, spor la treaba si bafta cu muncitorii. Hainutele sunt f frumoase, iar Ioana superba ca de obicei

Eu am reinceput regimul ( a 'nspea oara ) si seara ma simt cam ametita, dar si alerg toata ziua. Cata nu mai sta locului in parc deloc, deloc, doar la nisip poposeste muult timp dar si acolo tb sa stau politai langa ea, ca isi baga in gura, il arunca in sus, in capul ei, in capul celorlati copii etc, etc Locul doi in preferinte (dupa nisip) este urcatul invers pe topogan . Acasa se urca pe toate scaunele, vrea apoi pe masa ..dar nu o las deloc, oriunde ii place sa se catere . Mananca f bine si doarme la fel de bine. Parca a inceput sa imite toate cuvintele care le aude, intonatia e buna doar suntele nu sunt chiar la fel .
Cristi a reinceput gradi de marti si maine merge la circ , as fi vrut tare mult s amerg si eu cu el, dar nu am cu cine sa o las pe Cata..off asa rau imi pare

Mai bag un pahar cu apa fug in pat, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

hai mai ama ca ma faci sa rad zgomotos si trezesc familionul :)))))) dar dormiti mai mami cum vreti voi, crezi ca de asta nu pot eu dormi noaptea?????? nu stiu de ce te ataci asa......ma repet: eu mi-am spus parerea mea, categorica cum o numesti tu! am vorbit strict despre noi!

cel mai bine cred ca este sa nu mai intru in discutii si sa imi spun parerea.....ca vad ca deranjeaza prea tare...si chiar nu am chef de astfel de discutii ...

multumesc pt sfatul despre aluat. am mai pus ulei dar daca se mai lipeste voi adauga faina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

pana am trimis eu mesajul ati mai scris ceva

irinuca, mi-a placut tare mult ce ai scris

strumph, nu sunt suparata deloc, dar simt ca nu-mi mai ajunge timpul pentru toate, mai ales acum ca stam mult pe afara, cand intru in casa sunt teleghidata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

MMamaaaaa dar ati scris nu gluma.Mi- a placut enorm sa va citesc insa acum sa vad ce imi aduc aminte.
STRUMPHY multumim pentru cuvintele frumoase.Felicitari surorilor si sa dea Domnul sa aiba sarcini usoare,bebei sanatosi si sa nasca la termen.Cate kg are Sophia?Si Rares e pufosel si abia mananca,insa nu cumva sa ma vada pe mine ca mananc ca e tragedie.Visez si eu la o casuta cu geam d- ala deasupra capului si sa privesc cerul,dar mai am mult de visat, tare mult.

MADUTA mi- o si imaginez pe Cata cu ochisorii ei frumosi cum sta di asteapta sa o se dea ceva.Oare crezi ca a sters cineva ce ai facut tu?Fantastic,daca a facut-o e mare dobitoc

LPARPALA hai mami nu te intrista.Fiecare copil e unic si are propriul ritm,asa ca intra si spune-ne ce face ea,atat cat face.Eu la 13 sapt si 4 zile stiam sigur ca e baiat ca i- al va ut putica perfect.Ma rog eu stiam de la 6 sapt ca am visat

ALLY m - a uns pe suflet mesajul tau.Pune poze si lasa prostiile ca eu nu ma pricep cu fb si ador sa il vad pe Eddy,mai ales ca face aceleasi mutrite ca Rares

DELIA off mami,ai grija cu tensiunea, e tare periculoasa.Imi pare rau sincer ca nu te simti bine si mai ales ca nu ai nIci un ajutor.Ce iti fac mandrele?

ROXY da mami si eu consider ca moderatia e totul si mai consider ca fiecare mama stie si simte ce e cel mai bine pentru puiul ei.La voi nu sunt capuse,nu? Nu de alta dar mergem la munte si vreau sa il las sa zburde

MILLIE off mami,imi pare rau ca nu sunteti bine.Si eu inca il alaptez pe Rares si mai papa si noaptea si uneori ma trezesc chiauna dimineata,dar nu as intrerupe alaptstul pt nimic in lume,mai ales ca ea e cel mai bun remediu pt orice,la tzitzi ma refer

MARY pfuu ce de nasi aveti.La noi se poarta cu o pereche de nasi si eu zic ca sunt suficienti.Ce mai face pruncuta, isi mai pune pampersii pe post de palarie?

IRINUCA mi- a placut mesajul tau.Eu nu am tinut cont de ce mi s- a spus, nicioadata nu l- am lasa sa planga si nici acum nu il las.Mi se pare cumplit sa vad un pui nevinovat plangand si eu nu sa nu fac nimic pe motiv de rasfat.Si Rares doarme cu noi,asta este,nu mi se pare o tragedie.Deciziile le- am luat de capul meu si nu regret nimic.Eu ii sunt mama,eu ii simt nevoile.

CAMI dar ati avut ceva evenimente.Acum cum se simte Petra?

AMA sa nu te superi mami.Aici ne spunem si noi oful si parerea.Fiecare face cum crede.

YASMI la voi a plouat,la noi a batut vantul si doar cativa stropi.Ce mai face nazdravana Yasmi?Ati trecut de perioada aia grea sau iti toaca nervii marunt?Nu mai stiu exact expresia ta,dar stiu ca m- a amuzat

Nu mai stiu cine a scris,daca imi aduc aminte revin.
Acum despre noi.Ieri am fost in parc,azi nu intrucat am vrut sa mai fac si eu una alta si daca ieseam nu mai eram buna de nimc.Asa ca pentru prima oara am dat cu aspiratorul cu Rares langa mine.A fost distractie maxima caci imi apasa pe buton si baga furtunul sau se juca la butonul ala de minim si maxim.El facea intr- un fel eu opusul,dar ne- am distrat.Apoi in timp ce ii mont covoraasul,am dinala gen puzzle a venit in spatele meu si m- a luat in brate si m- a pupat asa pe spate pe tricou.Doamne io radeau ochii de fericire si era asa de dulce.Il ador efectiv.Acum ma striga cand il mai las singur MAMI.Cand il aud ma topesc.
Am uitat sa va spun ca sambata de dimineata,nu il vazuse vineri deloc pe tati ca a juns f tarziu acasa,cum s- a trezit a sarit pe tati si a zis tati papa,in sensul ca fusese plecat eu asa cred.sper ca nu v- am mai povestit si ma repet,sa nu ziceti ca m- am tacanit.
Sambata plecam la munte la Fundata.Abia astept desi imi e sila de bagaje ,dar vreau sa ne relaxam,odihnim,sa fim doar noi 3.
Azi mi- am adus aminte de mom in care mi- amfacut bagajul de spital ca i- am confectionat surorii mele tampoane.Doamne ce a trecut timpul.
Azi am si calcat,am bagat si o masina pentru Rares,am facut cate ceva.Bravo Andruto ai fost harnica.Hai ca am scris o groaza.Fug la nani,va pup pe toate si va multumesc ca existati

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hop si eu pe aici in miez de noapte!

Lparpala eu ii dau piticei la micul dejun ou fiert, omleta, painica cu unt/pate si iaurt de baut, pandispan etc si fructele i le ofer drept gustare (intre mic dejun si pranz si intre pranz si cina) si le mananca ea singurica in timp ce se joaca - mananca ori un fruct intreg (un mar/o para/portocala/banana/ananas) ori o combinatie intre ele (taiate feliute). Pentru ea doar fructele nu mai erau de ajuns dimineata pentru ca plangea de foame la numai jumatate de ora dupa ce le manca si de la 11 luni am introdus mic dejun de oameni mari (azi de exemplu a papat o omleta facuta cu branzica de vaci, 140ml iaurt de baut si o feliuta de paine si pe la 12:00 a mancat jumatate de mar si jumatate de para).


Ama nu stiu de unde ai dedus ca eu as lasa copilul sa rabde de foame noaptea! Ea pur si simplu nu avea nevoie de acele supturi pentru ca nu manca, ci efectiv ma tinea drept suzeta; am rezistat eu cat am rezistat, dar si somnul meu e important asa ca de aceea am procedat asa; crede-ma ca daca ii e cumva foame arunca suzeta cat colo si urla dupa tzitzi; evident ca daca nu a mancat cum/cat trebuie la cina se trezeste pe la un 4-5 dimineata si papa san, atunci nu ii indes suzeta pe gat; mai sunt si nopti cu dureri de dintisori in care nu accepta suzeta nicicum si atunci tot tzitzi o alina.
Eu nu cred ca este cazul sa speriem mamicile care vor sa reduca noaptea numarul de supturi cu iminenta intarcarii; uite, eu de peste o luna si jumatate ii dau san la ora 22:00, apoi la ora 7:00 si ziua la somnul de pranz (suge doar 5 minute, aia nu se cheama masa pentru ca mai mult suge in gol si nu trage mult laptic pentru ca foarte rar inghite ) si nici vorba de intarcare (daca o tin in brate spre seara, inainte de supt imi curge sanul respectiv pe care fac presiune). Daca peste noapte copilul chiar suge mult cantitativ, atunci inteleg ca poate sa apara o diminuare a lactatiei cand incerci cu orice pret sa renunti la acele supturi cu ceai/apa/etc., dar copilasii nu se trezesc intotdeauna de foame noaptea, dupa un an foarte putini chiar mai mananca serios noaptea!



Mergi la inceput