La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (146)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Buna ziua dragele mele

Strumphy si Rares se speria, dar daca am tot fost cu muci s-a obisnuit cu el, e disperat dupa el, dar sa nu vada pheonul, ca e tragedie, urla din toti plamanii.

Lavi multumesc pentru parola si e f ingenioasa si reprezentativa. Mini pizza arunca si la mine , te rog.

Idee, sa nu dati cu rosii, dar cele care nu si-au mai updatat albumul de la nasterea pruncilor, de ce sa le trimitem parola? Repet, nu dati cu rosii, dar nu vad, daca nu au mai intrat de un an,nu cred sa mai intre si as propune si stergerea acelor albume.

nu mai pot scrie ca fac zgomot, revin maitarziu



Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

yvy ,Timeea cea mare ami face alergie si nu stiu la ce anume ,daca nu e de ordin alimentar va trebui sa continui cu investigatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui millie

yvy ,Timeea cea mare ami face alergie si nu stiu la ce anume ,daca nu e de ordin alimentar va trebui sa continui cu investigatia.

mami de 2 printese Timeea Alexandra 25. 02. 2009 si Andrada Bianca 11.04. 2011



Am inteles; credeam ca e vorba de pitica. Multa sanatate!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Hello!

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri. Sa inteleg ca am facut bine ca am revenit la fructe dimineata. Eu i le mai amestec cu cereale si par sa ii tina destul de bine de foame. Am incercat sa i le dau si ca gustare dar mananca destul de putin. se plictiseste repede si arunca dupa aceea fructul pe jos. De cand ii dau fructele razuite dimineata a inceput sa se mai regleze si cu scaunul.

Am vazut ca mai discutati si despre co-sleeping. Fiica-mea nu ar dormi cu mine...sub nici o forma. Rareori reusesc sa dorm cu ea si in nici un caz noaptea. Intotdeauna a dormit in patutul ei, iar de la 5 luni doarme la ea in camera. Este intradevar foarte greu pentru ca se trezeste foarte des noaptea, iar eu trebuie sa tot fac drumuri la ea in camera, dar m-am obisnuit asa. Dar, asa cum au mai spus si alte fete, o reteta unica nu exista, dupa cum nici eu nu sunt sigura ca noi am procedat bine. Fiecare copil "functioneaza" in felul lui si fiecare mama simte ce este mai bine pentru puiul ei.

Am trecut cu bine peste noapte cu febra. Catre dimineata mi se paruse ca este ceva mai calda dar i-am luat temperatura si avea 37.5 rectal.
Chiar, aveti idee cam cat timp se face tratament pentru febra? Va intreb pentru ca sotul meu a uitat reteta la farmacie cand a luat medicamentele ieri. Cred ca va trebui sa o sun pe dr. sa ii dau raportul si sa vad ce imi zice si despre durata tratamentului.


la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011) si 12+
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui lparpala

Hello!

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri. Sa inteleg ca am facut bine ca am revenit la fructe dimineata. Eu i le mai amestec cu cereale si par sa ii tina destul de bine de foame. Am incercat sa i le dau si ca gustare dar mananca destul de putin. se plictiseste repede si arunca dupa aceea fructul pe jos. De cand ii dau fructele razuite dimineata a inceput sa se mai regleze si cu scaunul.

Am vazut ca mai discutati si despre co-sleeping. Fiica-mea nu ar dormi cu mine...sub nici o forma. Rareori reusesc sa dorm cu ea si in nici un caz noaptea. Intotdeauna a dormit in patutul ei, iar de la 5 luni doarme la ea in camera. Este intradevar foarte greu pentru ca se trezeste foarte des noaptea, iar eu trebuie sa tot fac drumuri la ea in camera, dar m-am obisnuit asa. Dar, asa cum au mai spus si alte fete, o reteta unica nu exista, dupa cum nici eu nu sunt sigura ca noi am procedat bine. Fiecare copil "functioneaza" in felul lui si fiecare mama simte ce este mai bine pentru puiul ei.

Am trecut cu bine peste noapte cu febra. Catre dimineata mi se paruse ca este ceva mai calda dar i-am luat temperatura si avea 37.5 rectal.
Chiar, aveti idee cam cat timp se face tratament pentru febra? Va intreb pentru ca sotul meu a uitat reteta la farmacie cand a luat medicamentele ieri. Cred ca va trebui sa o sun pe dr. sa ii dau raportul si sa vad ce imi zice si despre durata tratamentului.


la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011) si 12+
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze


daca nu mai face febra 3 zile, antitermic dimineata si seara.daca mai face eu i-as da 5 zile,dar nu stiu sa zic la cate ore,depinde la cat timp revine febra.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui lparpala

Hello!

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri. Sa inteleg ca am facut bine ca am revenit la fructe dimineata. Eu i le mai amestec cu cereale si par sa ii tina destul de bine de foame. Am incercat sa i le dau si ca gustare dar mananca destul de putin. se plictiseste repede si arunca dupa aceea fructul pe jos. De cand ii dau fructele razuite dimineata a inceput sa se mai regleze si cu scaunul.

Am vazut ca mai discutati si despre co-sleeping. Fiica-mea nu ar dormi cu mine...sub nici o forma. Rareori reusesc sa dorm cu ea si in nici un caz noaptea. Intotdeauna a dormit in patutul ei, iar de la 5 luni doarme la ea in camera. Este intradevar foarte greu pentru ca se trezeste foarte des noaptea, iar eu trebuie sa tot fac drumuri la ea in camera, dar m-am obisnuit asa. Dar, asa cum au mai spus si alte fete, o reteta unica nu exista, dupa cum nici eu nu sunt sigura ca noi am procedat bine. Fiecare copil "functioneaza" in felul lui si fiecare mama simte ce este mai bine pentru puiul ei.

Am trecut cu bine peste noapte cu febra. Catre dimineata mi se paruse ca este ceva mai calda dar i-am luat temperatura si avea 37.5 rectal.
Chiar, aveti idee cam cat timp se face tratament pentru febra? Va intreb pentru ca sotul meu a uitat reteta la farmacie cand a luat medicamentele ieri. Cred ca va trebui sa o sun pe dr. sa ii dau raportul si sa vad ce imi zice si despre durata tratamentului.


la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011) si 12+
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze



Tratamentul pentru febra (de exe ca reactie la vaccin) se face doar atata timp cat are febra, daca nu mai are stopezi antitermicul; pentru alte afectiuni (rosu in gat, otita etc.) se da un anumit timp gen 3-5 zile, chiar daca nu mai face febra copilul (pentru efectul antiinflamator la nurofen de exe, sau antialgic la panadol).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

andreea eu sunt de acord cu tine! hai ca pt pofta ta pun o poza imediat cu minipizza, vrei??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Sunt de acord cu Andreea! Pentru ce sa mai trimitem noua parola persoanelor care nu mai intra sau intra fffff rar. Si DA, sa stergem albumele lor daca tot nu mai sunt active pentru a beneficia de mai mult spatiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:


Zarva mare aici la noi!Imi place


Trebuie sa va spun (sa ma laud)ca eu dorm cu pitica in camera din prima zi in care am nascut-o. Si sotul ne-a asistat o perioada dupa care i-am dat pas in camera alaturata, deoarece avea nevoie de tel noaptea din cauza serv. Ideea este ca o adorm la sin, o mut in patut, si peste noapte in caz ca se trezeste tit obligatoriusi din nou in patut, daca are ochii maaarii cu chef de vb, o asez linga mine (patul mare este lipit de patutul ei)si in sec doi a adormit la loc...nu as avea rabdare sa o plimb in brate, sau sa-i tin companie pana ii revine somnul. Rare cazuri cand o am aproape de mine, recunosc ca de multe ori simteam ca nu se va trezi daca o reasezam in patut, dar o luam linga mine...ca un purcelus se baga cu nasul in coasta mea... O ador! Tare bine ne mai este!

Oricum ea adoarme mai devreme sau mai tarziu...cert este ca eu intru la ea in camera in miez de noapte...imi place sa-i fiu alaturi...

Vedeti voi?fiecare procedeaza cum simte, cum crede ca ii este bine...

Doream sa amintesc faptul ca am inceput sa-i scap putina miere in orez, gris, painica cu unt dimi....ii place! Roxy...tu intrebai daca dam miere la pui....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

yvyana ---tortul acela din picasa tu l-ai preparat?arata DEMENTIAL! CE RETETA AI?

Mergi la inceput