La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Am vazut poze,nu am mai astept pana maine ca voiam sa vad cum au crescut pruncii.STRUMPHY e absolut delicioasa piscoata ta,are niste ochi superbi.Tare mi- ar placea sa se intalneasca cu Rares,sa ii vad in actiune.Cand imi refuza papa,mereu ma gandesc la tine si la Sophia mofturoasa.Chiar cum mai papa acum?

LAVI ai 2 copii superbi si mi- a placut poza in care Y statea in masinuta si L o impingea sau cel putin asa dadea impresia.A 7a lalea e pentru mine,am primit-o cu mare drag.Abia astept sa primesc si eu de la Rares prima floare.Am de gand sa o presez sa o pastrez ca amintire

LALELY mami nu stiu ce ai putea sa ii faci drept cadou sotului,dar ideea fetelor cu restaurantul e f buna si plus de asta de mai destinzi si tu.Ce sa mai stai in bucatarie sa pregatesti!

Gata fug la nani, noapte buna tuturor si o zi minunata va doresc

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna seara mamici!!!
Am intrat si eu sa va citesc ca imi era dor...Ma bucur ca ati fost mai active astazi si am avut ce citii. Am vazut si poze noi...Sunt franta de oboseala acum si nu sunt in stare sa scriu la fiecare in parte cate ceva dar va pup cu mare drag pe toate si sper ca maine sa pot intra sa stau la povesti cu voi.
Noapte buna tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Da, Ama, stiu cum e cu painea, covrigeii, pufuletii Uneori ma ia pe nepregatite si tot incerc sa mai schimbam gustarea. Se va termina si punga de pufuleti si nu mai cumpar. Am tot luat pufuleti pentru drumurile lungi cu masina. Noi plecam in fiecare weekend si avem mari batai de cap cu scaunul de masina. Sta jumatate de ora cu jucariile si artileria de acasa, dar in restul timpului trebuie sa o tin ocupata cu rontaieli, care trebuie mereu schimbate ca se plictiseste.
Cel mai scurt drum saptamanal este de 1h, iar la 3 saptamanai facem un drum de 2h30m.

Aveti idei probate de distractie in masina? Eu stau cu Daria pe bancheta din spate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Mesajul anterior l-am scris aseara si am uitat sa-l trimit.
Pt azi va ofer cafeaua, ness-ul, cappucino, ce doriti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi

va multumesc frumos pt comentarii si vorbele frumoase~!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

mai fetelor, ieri am uitat sa urez am scris repede diminreata si am uitat.
La multi ani tuturor ce poarta numele de Sf. GHeorghe. fluturasi, mamici, tatici, bunici....


irinuca multumim de cafea ce plimbarete ati fost ieri. ce comica ai fost...ca te-ai gandit prima data sa nu fie vreo epidemie adevarul este ca asa m-am gandit si eu de cateva ori cand era Anastasia cu copii...sa nu aiba vreunul ceva cred ca trebuie sa fim mai relaxate

mary, strumphitza cum adica mesajele voastre trec neobservate? ca mereu v-au raspuns fetele sau v-au scris cate ceva. pai chiar ma suparati acum.
asa si eu intreb cateodata ceva si nu raspunde nimeni, hai sa nu mai intru pe forum...

ama este bine cum ai zis si tu de papa bebeilor dar daca nu vrea si nu vrea.... lalely parca zisese ca i-a dat si pasat si bucatele si singurel si tot n-a vrut (asa-i, lalely?) asa ca mai bine il lasa, nu-l mai streseaza pe copil si il lasa sa pape cum vrea el ca doar n-o manca pasat pana la 5 ani
eu sunt de parere ca atunci cand le dai la bebei sa pape singurei mai mult dau pe jos si pe ei si mai putin in gurita. deci nu papa mai nimic. am incercat si noi o data si a mancat de s-a rupt, toata mancarea era pe ea si pe jos. bine, atunci era o perioada cand nu papa prea bine, acum papa si pasat si bucatele.
cred si eu ca este mai fain la casa, visez si eu. poate om reusi sa ne mutam si noi.

strumphitza normal ca mi-a fost dor de voi, cum sa nu-mi fie sper ca de acum sunteti prezente aici si tu si piscotel si tu la fel, bb_yasmi tinem pumnii la vaccin sa scapati repede si fara reactii
Anastasia face numai nazbatii, alearga toata ziua si vrea numai afara. daca in casa vorbeste si tipa mereu, cand iesim afara nu mai este asa galagioasa tace si face, vorba aia se duce la copii, ii mangaie, le ia lopatelele si vrea cat se poate de mult in leagan. zice multe cuvintele si ea, vorbeste pe limba ei acolo dar inca nu vorbeste asa elaborat ca Lucas
piscotelul tau ce face si spune nou? nu da semne ca ar vrea sa mearga?
pe alexina degeaba o strigi, a inceput munca asa ca....uite urmarile

mandreeac si voi ati fost plimbareti, ma bucur ca v-ati simtit bine si Rares a primit atatea prin parc

ally un de la noi si hai sa ne povestesti ce-ati mai facut si cum v-ati mai distrat

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

haideti mamici....parca ne mai intregim....

la noi a plouat azi noapte..potop!!!! am piscina in curte se mai usuca pamantul la vara viitoare ca sa putem pune pavajul

merg sa fac o omleta la catel ca L a adormit de 15 min, era frant zici ca nu dormise deloc azi noapte si el a dormit neintors de la 21.30 pana la 7.30 plus ieri ziua o data 3 ore jumatate si inca o data seara de la 18 o ora jumatate

astazi mi-am pregatit sa fac : http://retetelemamei.ro/2012/04/02/melcisori-cu-crema-de-branza-si-crenvursti/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata fetele!

ooo si cafeluta gata si pagini de citit, imi place

Strumph, ma poti suna cand vrei tu Postas nu mai am, s-a schimbat si e o postaritza , ieri a venit un aviz pt mine dar nu am apucat sa merg la posta. acum ca m-ai intrebat sunt nerabdatoare sa vad ce este N-am apucat inca sa vad pozicile cu Sophia. V atinem pumnii pt azi la vaccin.

yasmi, Cata ii multumeste lui Lucas pentru lalea , este un adevarat cavaler Si Cata mai spune dif cuvinte insa le spune o singura data si gata, de ex in week-end la mama a spus "clatite" ..am ramas toti blocati, nu ne venea sa credem..nu a mai vrut apoi repete . In rest co-co (gaini de la cot-codac), tau (tanu- catelul), tic-tac (cand vrea in leagan), cere apa, papa, nani; se urca singura pe scaunele noastre cu manere, se urca pe masinuta lui Cristi dar merge doar inapoi, scarile de afara le urca in picioare, cele din casa le urca in 4 labe, incerca sa-si puna singura palariuta dar nu prea-i reuseste , a invatat sa-si dea singura jos pampersul. Nici nu mai stiu cate zice si face , imi place ca incerca sa imite orice cuvant ii spun, il imita si pe Cristi la vorba..asta=atia, cu accent pe al doilea "a" A inceput si era lui "nu"...cam tot ce o intreb daca vrea raspunsul este nu...chiar daca vrea lucrul respectiv

irinuca, pt drumurile lungi cu masina muta-te in fata La cristi pana nu m-am mutat in fata tot agitat a fost, la Cata nu am mai stat cu ei in spate ca nu am loc bine intre scaunelele lor si fata nu face deloc galagie. Am cumparat dvd de masina cu 2 monitoare, Cristi se uita la desene, Cata nu..doarme majoritatea timpului dar nici nu facem drumuri asa jungi si dese, maxim de min

ally, tot pe afara cred ca stati toata ziua, asa-i?

mandreeac, ieri i-am scos in maneca lunga, eu am avut maneca scurta dar batea vantul si pe la umbra parca simteam nevoia de maneca scurta. In parc toti copilasii tot maneca lunga aveau. Noi nu trecem inca la tricouri..sa vedem cum mai e si azi...poate sa-i dau tricou si puloveras deasupra....nu stiu... Si Cata cerseste la toata lumea care mananca, dar ieri nu am lasat-o sa ia..i s-au oferit pufarine si biscuiti cu crema de cacao...oricum plecam mereu cu biscuiti de acasa. Rontaie in drum spre parc, acolo o mai pun in carut sa-mi trag sufletul si mai rontaie si atunci.

somleac ma bucur ca acum e bine Ilincuta. Cadoul sotului l-am comandat de aici: http://www.cadouldeosebit.ro/

mary, nu trec deloc neobservate mesajele tale

ama, cum sa renunti la paine? Nu ma pricep..care e drojdie normala si care naturala?

s-a trezit fata, revin cu povesti din parc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada ce scumpa este cata!!! noi suntem in era lui "da" da insistent, raspicat si cu dat din cap a "da" ca sa se faca inteles juniorul..., orice se leagana, inclusiv scaunelul este "hinta-hinta" asa cantat nu oricum , gaina-cocosul e totuna este "cucuiuuuu" ..."tzei aia??" despre care povesteam ieri este spus de cateva ori pe ora .....unu, unaaa atunci cand mai vrea un pufulete sau ceva. si tot ce ii cer sa imi aduca stie imi aduce : de ex farfurioara lui sa ii pun pufu sau stafide si sunt multe altele de povestit dar am spus asa in mare...

delia oare cand ajunge acasa???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Buna dimineata si de la noi :)

Noi suntem singure acasa si in dimineata asta am dormit pana tarziu :D

ar trebui sa fiu fresh, dar parca mai rau sunt ametita.

Irina noi facem de 2-3 ori pe saptamana drumuri de 1-2 ore, mergem lunar la parintii mei (4 h distanta), de pasti am fost la socrii (8h distanta) si in weekend plecam la 10-12 ore distanta.

Ce iti pot spune din experienta mea, dar bineineteles ea difera in functie de copil si preferintele sale:
- la drumuri scurte nu fac nimic deosebit; cateva jucarii, o revista de mototolit si gata
-mereu o obosesc inainte de plecare sa doarma putin pe masina - plecarile sunt mereu dupa programul ei
- am cu mine snacksuri in borcane/pungi - coaja de paine de casa uscata, fructe (tari, nu banane, portocale), morcovi. La noi painea e cea mai de succes ptr ca se lupta cu ea sa o manance.
- avem cd-uri cu muzica ei - melodii ptr copii si cantam cu ea :)) si eu, si tati la volan :)))
- evident si jucarii, dar nu prea ii atrag mult timp atentia
- carti - ea iubeste sa rasfoiasca si sa ëxplice" desenele, deci cat pot eu, atat rezista si ea sa rasfoiasca
- ne jucam de-a v-ati ascunselea dupa spatarul de la scaunul ei :))
- ne jucam de-a "stai ca te pap eu":D cand o "pap" de manute, pulpite, etc
- ne jucam cu datul de jucarii - ii place foarte mult sa imi dea jucarii cand i le cer (eu tin in fata ei o plasa mare cu jucarii, ridicata la nivelul ei)
- ii un "discovery bag" - care de obicei e poseta mea - pt ca oricum sunt cu ochii pe ea, ii pun lucrusoare noi, de studiat care altfel sunt interzise - de ex. boserta ei in care tin agrafele, un deodorant, o clema de par (neascutita), o punga de servetele etc
- facem baloane de sapun
- am mentionat ca si cantam?! :))
- ii dau sa se joace cu o sticla de apa aproape goala. astea noi de la dorna si fac zgomot, sunt perfecte!
- ii arat pe geam si povestesc ce e afara

Nu imi mai amintesc acum :D
Bineineteles facem si pauze de deezmortire, de tzitzi, de papa (unde e cazul). Am observat ca nu prea bea apa/tzitzi la drum lung.
Cand ne oprim, sta pe geamul deschis si e suuuuuper incantata! :D


Bineinteles ne mai si oprim


Mergi la inceput