La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Nu stiu ce e cu acel "bineineteles ne mai si oprim"la finalul mesajului meu :))) l-am scris mai devreme si a alunecat mai jos si nu l-am vazut :D


Roxy - da, in prima faza nu mananca mult ptr ca nu au dezvoltat inca capacitatea de a se coordona (mai ales coordonarea motorie fina). Eu cand am inceput cu Natalia (pe la 6 luni) isi punea banana pe obraz, ca nu nimerea gura.
Cand incep sa se coordoneze si fin (sa aleaga de ex cu degetul mare si aratator, sa rupa cu ele mancarea inainte de a o baga in gura) mananca mult mai mult!
Eu am preferat sa o stiu cat mai independenta si la masa si luand in vedere ca ea era mult peste greutatea bebelusilor de varsta ei m-am ferit cat am putut de lingurita ptr ca ea este acceptata de bebelusi si cand sunt satui. Plus ca noi avem tendinta sa le mai distragem atentia si sa mai strecuram o lingurita sa ne asiguram ca mananca suficient si nu e ok.


Madutza drojdia naturala e maiaua - ea e mai dificil de obtinut. Drojdia normala e cea din magazin, dar painea proaspata cu dorjdie normala este FOARTE greu digerabila si pentru stomacul adult, deci sa nu mai vorbim de cel al copiilor.

In Timisoara exista, deci sigur este si in Bucuresti, o brutarie care face paine cu maia. Deci, chiar daca nu faceti in casa, puteti sa o cumparati. E un pic mai scumpa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

la multi ani andrei de mami nilufera!!!!

astazi fiind sarbatorit ultimul fluturas de la odiseea de martie-aprilie....de maine ne mutam in casa noua??????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Morning!

Cafea si pentru mine? roxy sper ca ai facut de aia buna cum imi place mie si sa nu mai spui niciodata ca nu imi trec mesajele neoboservate ca ma superi si mai rau pai ia sa iti spun eu acuma unul din motivele pentru care m-am suparat in lungile mele mesaje acum ceva timp "m-am laudat si eu" ca o sa fiu matusica de 2 ori anul asta, o sa am 2 nepotele si nu a spus nimeni nimic, da nimic, niciuda dintre voi , nici un cuvant sau o felicitare si era un motiv de bucurie nu? ..da cand face un fluturas ceva , chit ca face numai un partz, scuzati expresia da asa e... toate vai bravo , felicitari... nu ? ... na , precum am mai spus ieri, cred ca vorbeam mult si de aia, mi-am invatat lectia, o sa spun numa scurt si la obiect si numa la cine are ceva de vorba cu mine

Mada sa te duci la posta sa iti revezi postasul ala sexy si sa vezi ce te asteapta

Andreea pupam pe Budha si pe mami lui, am lasat comentarii aseara , nu m-am dus sa scot piscoata din baie pana nu v-am admirat

Ma duc sa imi fac o cafea, e urat afara, intunecat si gri... azi la 2 dupa amiaza mergem la vaccin, sper sa fie bine Azi noapte a plouat cu galeata si s-a trezit piscoata urland pe la 1 jumate , s-a linistit rapid si eu m-am dus la baie sa fac un pipi si stand eu si meditand, ca asa fac mereu noaptea, m-am uitat pe geam cum ploua si deodata imi aduc aminte ca geamul sus in mansarda la baie e deschis am tras rapid izmenele pe mine si fuga in pod sa inchid geamul , era balta in baie ca e geam de ala velux in acoperis , ca deh, fusesem eu de cu seara sa admir stelele si l-am uitat deschis si mi-am facut de lucru nu am sters apa , deh e gresie, se usuca, si nu era prea rau ori prea multa, am zis ca se usuca nu ? ma duc acusi sa vedem cum e

Gata, ma duc sa fac o cafeluta ca mi se inchid ochii, de ceva nopti dorm agitat, numai la vaccinul asta ma gandesc






_

Busy biscuit
Gaza la soare
De ziua mea
Jucarii pentru copii
Maimutel printre maimutici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Oau!!! Ne mutam deja? Eu nu vreau!! Vreau sa am un bebelus toata viata
De la 18 luni sunt toddleri, nu?

Ama, da-ne o reteta de covrigei de casa.
Biscuiti i-am facut cu 200gr unt si 400gr faina+suc de fructe. Alta reteta de biscuiti? Ceva care sa aiba termen de valabilitate mare sa nu raman descoperita sa fiu nevoita sa cumpar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Strumphy, recunosc, eu nu am vazut ca vei fi matusica! Felicitari! Deci surorile din tara vor avea bebe? Ce frumos! Una dintre ele nu e la primul bebe, nu? Parca imi aduc aminte ca am vazut o printesa mai mare decat Sophia prin pozele de la tine.
Si cumva nu numai ca vei fi matusica, dar vei avea si un nasic/o nasica mica?
De fapt eu nu am citit cateva pagini intregi pe la capitolele anterioare!

Si ca veni vorba de mesaje neobservate, eu am dat cafeaua azi, nu Roxy

Dar poate ti-o fi spus sotul meu cat de buna o fac eu, ca mereu se plange si atunci ai ales sa o refuzi. Nu-i nimic, mai incerc si altadata, poate iese mai buna

M-a lovit o lene azi!!!
Ce sa fac eu de papa cu morcov, cartof, dovlecel si fasole verde?
La lenea mea, le-as fierbe pe toate si i le-as da sa manance singura, asa simple si fierte. Poate cu un ou alaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Oau!!! Ne mutam deja? Eu nu vreau!! Vreau sa am un bebelus toata viata
De la 18 luni sunt toddleri, nu?



Mami fericita deDaria (8.04.2011)



nu, nu , de la 12 luni ! Deja nu mai avem bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi, eu ziceam sa mai asteptam pana la 1 mai. oricum sunt cam dezumflata ca acum ceva timp am avut timp si am creat prima pagina de la Clubul scutecelor, am salvat-o in draft...si acum vad ca nu mai e....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua si de la noi!!!
Am intrat scurt ca am mancarea pe foc...fac un ostropel cu aripioare de pui. Am strans rufele uscate, le-am pus la locul lor si am bagat deja a 2-a masina. La noi ploua cu galeata si astazi suntem consemnati la domiciliu...deci joaca cat cuprinde astazi cu Duracell-ul meu cel mai minunat.
Poate intru si mai tarziu pt fiecare!

Lavinia, am salvat reteta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada, cum spuneti si voi!

strumf, felicitari pt nepotele....si imi cer scuze sincera sa fiu de multe ori cand sunt in graba citesc daca imi este adresata mie vreo intrebare sa nu fi suparata, k? nu a fost cu intentie!

ally, doar atat???? poze noi ..ceva???

edit: strumf eu nu te mai am in lista de mess...tu mai ai adresa mea???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Morning!

Cafea si pentru mine? roxy sper ca ai facut de aia buna cum imi place mie si sa nu mai spui niciodata ca nu imi trec mesajele neoboservate ca ma superi si mai rau pai ia sa iti spun eu acuma unul din motivele pentru care m-am suparat in lungile mele mesaje acum ceva timp "m-am laudat si eu" ca o sa fiu matusica de 2 ori anul asta, o sa am 2 nepotele si nu a spus nimeni nimic, da nimic, niciuda dintre voi , nici un cuvant sau o felicitare si era un motiv de bucurie nu? ..da cand face un fluturas ceva , chit ca face numai un partz, scuzati expresia da asa e... toate vai bravo , felicitari... nu ? ... na , precum am mai spus ieri, cred ca vorbeam mult si de aia, mi-am invatat lectia, o sa spun numa scurt si la obiect si numa la cine are ceva de vorba cu mine







_

Busy biscuit
Gaza la soare
De ziua mea
Jucarii pentru copii
Maimutel printre maimutici


da, mai strumphitz, ai dreptate cu chestia asta. eu citesc mereu ce scrii ca imi place cum scrii si cum povestesti, ai haz...dar da, cateodata in graba mai citesc si pe sarite, mai in diagonala asa cum spunem noi, deci nu chiar cuvant cu cuvant (cred ca toate mai facem asa) dar recunosc ca asta ca vei fi matusica de 2 ori pe cuvant daca am vazut-o
te felicit din inima caci asta este o veste minunata ambele surori sunt insarcinate? sau vreuna are gemeni? cand vor naste? stiu ce sunt bebeii sau inca sunt micuti in burtica?

si nu mai fi suparata, si eu am patit de cateva ori sa intreb cate ceva si nema raspuns, asa ca m-am lasat pagubaga si n-am mai intrebat daca am vazut ca nu ma baga nimeni in seama. asta este, nu este motiv de suparare. eu nici nu mai bag de seama si nu ma mai supar ca n-are sens.
uite de la mine sa nu mai fi suparici, da?

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput