La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ama cu toate ca Anastasia rupe painea, alimentele, musca din ele, le ia de pe tava...tot nu o las singura sa pape. aia nu mi se pare masa ca lumea ce face ea acolo mai mult se mozoleste. eu zic ca sunt mici inca pentru a papa singurei, nu?
Natalia papa singurica toata masa ? adica tu ii dai legumele fierte sa le pape ea? eu ii fac ciorbita cu zeama cu legumele, cartofii intregi si carnita taiata mic. cum as putea s-o las singurica? poate mai incolo, nu?

si asta cu mancatul natural...eu nu vreau sa mai comentez nimic. deja devenim obsedati paine nu din comert, aia nu, aia nu...pai asta ar insemna sa ma apuc de copt paine zilnic pentru toata familia, sa fac biscuiti, sa tai gainile lu' soacra-mea...si alte chestii.
la tv ne impuie capul ca nici telemeaua si cascavalul nu sunt bune pai hai sa ma apuc sa fac si telemea si cascaval

fetelor, sa nu va suparati ca am zis, este parerea mea. dar chiar devenim obsedati cu naturalul asta si bio-ul asta.

bb_yasmi am uitat sa te felicit pentru gradinita ta deci mananci bio, nu? ca tot ziceam aici

ally vrei sa-ti trimit putin soare? ca la noi este tare frumos si cald. spor la treburi si eu trebuie sa spal vreo 5 masini dar acum merg sa papa si dupa aia incep

strumphitza da, ai vazut? irinuca a dat cafeaua azi

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05
....

M-a lovit o lene azi!!!
Ce sa fac eu de papa cu morcov, cartof, dovlecel si fasole verde?
La lenea mea, le-as fierbe pe toate si i le-as da sa manance singura, asa simple si fierte. Poate cu un ou alaturi

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



da-i asa, ia incearca. vezi, mananca singurica?

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza dar cum ti-a disparut prima pagina? este mult de munca la ea?
deja ne mutam...ce-a trecut timpul, ce copii mari avem

strumphitza

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

hai sa va inveselesc putin

La curtea lui Stefan-cel-Mare, vine un sfetnic:
- Maria ta...,Maria mea e la tine?


Tzrrrrr...tzrrrrr...tzrrrrrr... telefonul suna incontinuu..mi-e lene sa ma ridic sa raspund. Tomita toarce lenes langa mine .... tzrrrr ...tzrrrr...oare cine-o fi?! Mi-e lene sa raspund! Deodata, Tomita nervos, se ridica si-i arde o **** la telefon de-i sare receptorul cat colo...
-Alo, alo!
-Miau!
-Cine-i la telefon, cu cine vorbesc?
-Miau!
Alo, nu prea se intelege...vreti sa repetati?
-Miau!
-Alo, ce-ati spus?
Deodata, il aud pe Tomita nervos:
-M de la Mures, I de la Iasi, A de la Arad, si U de la Uricani, idiotule!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

roxy si eu gandesc ca si tine in legatura cu mancarea naturala.....dar m am abtinut sa spun cat pot fac in casa dar sa nu cadem in cealalta extrema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

madutza dar cum ti-a disparut prima pagina? este mult de munca la ea?
deja ne mutam...ce-a trecut timpul, ce copii mari avem

strumphitza

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




ei, am copiat lista de copilasi de aici si avusesem inspiratie sa scriu o introducere, ceva frumos despre cum si-au deschis aripioarele fluturasii nostrii, cum au crescut si au inceput sa zburde ...dar acum nu mai stiu cum scrisesem...asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Ia uitati-va ce dragut: http://shine.yahoo.com/moments-of-motherhood/girls-amazing-time-lapse-video-birth-age-12-191500626.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

gata, am papat si mi-am facut si o gurita mica de cafea cu biscuiti si gem

bb_yasmi tu ce dulciuri mai papi?

azi in parc era o bunica cu 2 nepotei. un baietel de 6 ani si o fetita de 2 ani. si baba statea frumos pe banca la soare si il tot certa si urla la bietul baietel ca nu avea grija cum trebuie de surioara lui: vezi sa nu cada, du-te cu ea la tobogan, tine-o nu stiu cum, vaii uite ce faci...tot tipa la el saracutul.
pai nici n-ar trebui sa-l puna pe el sa aiba grija de surioara, nu? el saracutul nici nu se mai juca, caci avea grija de fetita si era si stresat, se vedea pe el.
si fetita de 2 ani era grasaaaa dar bunica-sa o tot lauda ca este bine ca este grasa, 'ii dau sa manance mult si n-o las pana nu mananca tot' ca i-au zis si altii ca va fi obeza dar ea nu crede asa ceva, ca va face miscare. daaa, vezi sa nu faca....
si fetita mai avea si unghiile date cu oja rosie pai cum sa faci unghiile la un copil de 2 ani? trebuie sa fi idiot.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neata mamici!

Intru scurt sa fac cateva precizari despre ce s-a discutat anterior in legatura cu capusele!

Nu este deloc indicat sa le scoateti voi capusele daca le gasiti pe pitici, cel mai bine mergeti cu ei direct la spital la chirurgie ca au niste pensete speciale pentru capuse cu care le extrage medicul cu mare atentie sa nu ramana nici o parte din capusa in piele, dar mai ales tactica de extragere este importanta, trebuie apucata capusa dintr-o anumita zona astfel incat sa nu o strangi de gusa/corp si sa nu regurgiteze toti germenii purtatori de boli din gusa.

Este total contraindicat sa dai cu alcool/otet pe capusa, sa storci sau sa iriti capusa deja inclavata in piele pentru ca atunci ea regurgiteaza tot ce are in gusa (incluciv toate virusurile si bacteriile care pot produce imbolnavirea omului) deci cel mai sigur mergeti la spital sa scoata medicul capusa.

Daca ati facut imprudenta sa scoateti voi capusa de pe pitic, NU O ARUNCATI!!! O puneti intr-un recipient si mergeti cu ea la spital sau la un cabinet veterinar (exista cabinete unde se poate efectua o analiza speciala prin care se determina daca era infectata capusa cu Borrelia (este bacteria care duce la aparitia bolii Lyme)!

Indiferent daca scoateti voi capusa sau o scoate medicul, mergeti la pediatru dupa aceea cu piticii, pentru ca se da tratament antibiotic profilactic (in tara noastra este epidemie de Lyme si se face profilaxie antibiotica obligatorie dupa orice muscatura de capusa).

Exista spray anti-capuse de la Autan (se gaseste in farmacii), dar poate fi folosit pe pielea copilasilor doar daca au peste 2 ani si protectia anti-capuse oferita este doar pentru 4 ore (la fiecare 4 ore se reaplica daca sunteti in zona de risc - la padure, la iarba verde). La intoarcerea de afara verificati in fiecare seara pielea copilasului inainte de baita (la copii capusele stau mai ales dupa urechiuse si pe scalp, dar se pot prinde in orice zona a corpului).

Eu lui L ii dau cu Autan pe talpa pantofilor si dau si pe rotile carutului.

LA FINAL VA SPUN ATAT: MAREEE, MAREEE ATENTIE SI VIGILENTA!

Madutza sigur pot fi capuse si pe gazon. E o invazie de capuse in Bucuresti si in multe alte zone ale tarii (asa a fost si anul trecut).

PS: L a fost muscata anul trecut de capusa si avea doar o luna si jumatate Nu am pus-o niciodata pe iarba, nu am stat noi pe iarba cu ea in brate, eram la socrii mei in gradina (am stat 2 saptamani la ei in mai anul trecut si o scoteam zilnic afara in gradina, doar in landou unde dormea foarte mult), deci capusa s-a catarat pe carut. I-am gasit capusa a doua zi cand o mangaiam pe cap ca sa o adorm Va dati seama ce soc am avut! Am mers cu ea la spital, i-am facut analize de sAnge, i-au dat tratament si mi-au spus sa stau cu ochii pe ea ca pe butelie urmatoarele 2 luni si sa observ orice schimbare gen varsaturi, somnolenta... Nu mai vreau sa-mi amintesc ca plang




De atunci eu fac ce v-am spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Pana ce si pe supper nanny aia (care imi e cam antipatica!) am auzit-o de curand cum certa o mama care a dat cu lingurita de mancare de unui copilas care manca singur. Si ii explica ce bine e sa pape un copil singur si cat de ne-necesar este gestul de a-l servi mereu si de a-i anula masa dupa masa capacitatea de decizie - ce vrea sa manance, cum si cat. Unul dintre momentele cele mai educative pentru un bebelus este ora mesei.

Nu, nu am spus sa gatim totul noi si nu "cad in extrema cealalta".
O fi defect profesional ptr ca stiu ce se baga in painea "moale"de magazin. Dar NICIODATA nu voi fi de acord cu pufuleti, covrigei si alte minunatii sarate la copii asa de mici. Imi pare rau, dar asta mi se pare mie o extrema, un pol al raului.

Si nu cred ca a fost un noroc faptul ca Natalia mananca orice, in orice forma.
Da, eu ocazional ii fierb legumele si i le dau pur si simplu. Fara borsuri, tocane, sosuri, sare, vegeta. SI LE MANANCA! Cu POFTA!
Ii si gatesc, asta ca sa ne linistim, mananca si supe cu lingurita, dar ocazional si mai mult ca antrenament pentru a invata sa manance singura si cu lingurita - lucru care deja ii cam iese.



Irina nu stiu sincer retete de biscuiti ca nu prea ii fac. Eu as zice sa inlocuiesti sucul de fructe (ala s-ar altera) si sa pui mai bine condimente - scortisoara, cardamon etc - ideea la biscuiti e sa fie tari, nu moi, sa se lupte cu ei.
Scortisoara este si conservant natural.

Strumphy felicitari pentru nepotele :) ce familie mare. Mare bucurie si galagie o sa fie la intalnirile voastre!

Mergi la inceput