La multi ani! Fluturasi de mar-apr 2011 (145)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Yvanna imi pare rau de experienta voastra :( eu vorbeam de caini, nu de oameni.

Intr-adevar, capusa la cei mici se trateaza doar la doctor - daca se scoate neglijent si ramane capul se infecteaza si mai rau e. Eu la caini reuseam sa le scot intregi, dar nu as face la fel pe copil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

roxy sigur vrei sa iti spun??? azi am papat milka de zmeura (ce mi-a facut delia cand mi-a spus de ea ), napolitane joe si un kinder pinguin iar acum am bagat la cuptor cornulete cu rahat si ceva mai "sarat" crenwursti in foietaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ama imi place tare mult sa te citesc si ai sfaturi bunedar te si contrazic cu o chestie
ce vei face tu cand va creste Natalia, vei merge cu ea in colectivitate si va sari efectiv pe copii care au pufuleti, covrigi, biscuiti sau alte minuni din astea? si va manca ca haplea pentru ca tu o tii departe de ele.
exact asa face fetita nasilor nostrii care exact greseala asta au facut-o si inca o fac. nu-i dau absolut nimic din toate astea pentru ca nu sunt bio
sunt efectiv setati pe chestia asta. si cand merge undeva nu o mai opresti din mancat, zici ca este nemancata de nu stiu cand. cand prinde ceva de la un copil, manaca pe furis sa nu o vada parintii.
eu nu as vrea asa. cred ca putin din fiecare nu strica, nu? exact cum zicea cineva, moderatia este cheia, nu sa nu-i dai deloc, deloc.
ca doar nu cred ca vreo mamica da o punga de pufuleti pe zi sau covrigi sau altceva.
eu ii dau la cateva zile 5 pufuleti acolo si jumatate de covrig fara sare. paine putina si coaja ca aia-i place.
un pentru voi, sa nu te superi ca am scris dar trebuie spus, trebuie sa ne zicem parerile fiecare ca uite asa ne folosim de sfaturi.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

roxy sigur vrei sa iti spun??? azi am papat milka de zmeura (ce mi-a facut delia cand mi-a spus de ea ), napolitane joe si un kinder pinguin iar acum am bagat la cuptor cornulete cu rahat si ceva mai "sarat" crenwursti in foietaj


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



ce de dulcirui papi.
as papa un kinder

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

roxy iti trimit un kinder?? un cornulet ?? eu inca nu am terminat stocul de dulciuri trimise de socrela de Paste

ma prega si eu sa trezesc juniorul si sa merg dupa buburuza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama22

Yvanna imi pare rau de experienta voastra :( eu vorbeam de caini, nu de oameni.

Intr-adevar, capusa la cei mici se trateaza doar la doctor - daca se scoate neglijent si ramane capul se infecteaza si mai rau e. Eu la caini reuseam sa le scot intregi, dar nu as face la fel pe copil.



mami de Natalia - 11.04.2011






Si cu cainele tot la veterinar este indicat sa mergi sa scoata capusele! Este acelasi mecanism cel prin care transmite capusa bolile cand o scoti tu, pentru ca o apuci de corp/gusa si ea regurgiteaza toti microbii in sangele animalului! Si eu scoteam capusele de pe cainele nostru CG din considerentul ca nu aveam veterinar la tara si nu mergeam cu el la Bucuresti doar ca sa-i scoata medicul capusa! Dar nu este OK!!!
Vorbesc despre ciobanescul meu german care tocmai a murit acum 2 zile de babesioza, boala transmisa de capuse si acum regret ca i-am scos eu (sotul meu) capusa!!!
PS: era deparazitat extern periodic cu Advantix, dar se pare ca nu mai este nici asta eficient!


Urasc capusele!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Hello fetele!

Am citit, sau mai bine zis am frunzarit, mesajele voastre si ma incearca un usor sentiment de frustrare. Puii vostrii au inceput sa spuna diverse lucruri, sa va intelegeti oarecum cu ei. Pitica mea nu spune nimic inteligibil. Face doar PA cand are ea chef si zice BA-BA in loc de bravo. Nu ma panichez pentru ca stiu ca fiecare are ritmul sau propriu, dar mi-ar fi placut sa am si eu cu ce sa ma laud. Asta este si unul din motivele lipsei mele de activitate pe forum. Va citesc de fiecare data cand pot, dar simt ca eu nu am nimic de zis.

Ieri, sotul meu a fost bestial! A venit acasa si mi-a spus ca o cunostinta de-a noastra a pierdut sarcina. Tipa avea varsta gestationala cam cu o saptamana mai mare decat mine. Se pare ca s-a dus la control fara sa fi avut probleme si i-a spus ca s-a orpit din evolutie de 10 zile. Iar eu abia vineri ma duc la eco. Asa ca pana vineri am la ce sa ma gandesc In afara de asta nu am pucat nici sa imi fac analizele pe care mi le daduse dr. ginecolog pentru ca nu am avut cu cine sa o las pe pitica si nu am vrut sa o iau cu mine in policlinica la medicul de familie. Sper sa nu ma mustruluiasca prea tare.

Strumph, am citit si eu acum de nepotele. Felicitari!

Yasmi, ti-am lasat comment la poze

Am vazut poze cu copiluti superbi dar nu am avut timp sa va scriu la fiecare in parte.

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011) si 10+
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Roxy nu zic ca nu se poate intampla asa, dar nu aceasta este singura finalitate. Sau cea garantata.
Nu stiu cum au procedat nasii tai, dar eu nu as pune in talere opuse bio si pufuletii. Eu nu ii dau Nataliei bio (cred ca doar carnea, care e de la mama), dar nici pufuleti.

Asa am si eu cazuri. Fetita unor prieteni de familie care e obeza (desi nu are pe cine mosteni) si care a primit pufuleti & teddy & dulciuri, pe acelasi principiu - sa ii dau ca oricum va primi de la verisori, gradi etc. In conditiile in care mama gateste zilnic acasa, ii da si mancare foarte sanatoasa in alte aspecte. D
octorii acum i-au cerut sa nu ii mai dea junk food (ptr ca asta este), dar fetita URLA dupa el.

De asemenea, mai am o prietena cu 4 copiii, crescuti nu bio, ci cu o educatie alimentara sanatoasa. Invitati la ziua unui copil, copiii ei s-au intors tare suparati acasa (copii de 2, 4, 6 ani) ca acolo li s-a dat doar suc acidulat si dulciuri si cand EI au cerut apa nu avut sa le dea. Si au preferat sa nu se atinga de nimic.

Sau vecina mea cu doi copii. Cand a mers cel mare la gradi si a inceput sa primeasca (in meniul gradinitei de stat) prajiturele Barni si alte ciocolatele la pranz, copilul a inceput sa vina cu ele acasa pentru lui nu i-au placut.
In ambele cazuri e vorba de familii modeste, care nici sa vrea nu au bani de bio all the way.


Asa ca, din punctul meu de vedere, teoria cu sa ii dau acum ca apoi va pofti nu ma prea convinge. Si de se va intampla asa, prefer sa stiu ca astia cativa ani cat e mica si eu pot controla asta, o fac.

Nici sa nu ma gandesc cat rau face sarea (numai de pe pufuleti!) la rinichii lor sau ce ravagii le face zaharul in sistemul nematurizat.Nu putem compara organismul lor cu al nostru, mai au de crescut, mai sunt organe care tre buie sa inceapa sa asimileze.
Imi pare rau, cu riscul sa se poarte ca o "salbatica" la vederea unei pungi de pufuleti peste 2-3-5 ani, prefer sa o protejez acum cat imi sta in puteri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama22 spune:

Yvyana eu am o mica formatie de medic veterinar si imi permit sa fac astea acasa :D nu recomand in rest.

Eu recomand pt deparazitari externe Parakill. E f ieftin si de 100 de ori mai eficient.
Imi pare nespus de rau sa aud de catelul vostru:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua din nou!
Doarme Duracell si profit si eu putin de butoanele acestui laptop. Cum spuneam, dimineata la noi a plouat cu galeata dar acum a iesit soarele si este si calllllddd ca abia astept sa se trezeasca minunatia mea sa iesim afara la copilasi.
Roxy, eu va mai urmaresc pe Facebook si vad poze mereu cu Anastasia care este tot mai mare si mai frumoasa.Imi place tare mult cum rade/zambeste...este dulce foc.Aaaaa, multumesc pentru soarele trimis, sa inteleg ca l-ai trimis prin curierat mega rapid de a si ajuns la noi.
Madutza, asa este! Mai toata ziua ne-o petrecem afara.Eduard este atat de incantat si fericit in preajma copilasilor ca nu se mai dezlipeste de ei.Super idee ai avut pentru ziua sotului! Imi pare rau pentru floarea mamei tale.
Lavinia, poze noi nu prea mai am. Dar nici nu ma mai agit prea tare sa pun aici..pentru ce? Sa ii dau de lucru acelei persoane? Felicitari tizuletului pentru un asa vocabular bogat! Am vazut si pozele...sunt minunati amandoi.
Andreea, draga mea cand citesc cum scrii despre Rares si sentimentele voastre parca ma regasesc pe mine. Viata noastra s-a schimbat tare mult iar cu venirea lui Eddy fericirea noastra a devenit completa.
Strumpitz, am vazut pozele de la semnatura si le aprob pe fete in totalitate, Sophia este tare delicioasa si imi plac mutritele ei in anumite ipostaze la nebunieeeeeeeeee. Si domnul cu doamna Smith sunt la mare inaltime...va sta tare bine impreuna si felicitari inca o data pentru kg in minus. Cat despre noi...Cum spuneam mai sus, stam majoritatea timpului afara,la joaca. Spre rusinea mea, desii am intrat tot mai rar de cand cu ”incidentul„ de pe Picassa dar, mi-a scapt vestea ca vei devenii matusica a doua printesici. Felicitari din suflet si sa va traiasca sa va bucurati de ele!

Mergi la inceput